Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Intel Core i7 920 - Srovnání výrobních revizí C0 a D0
Intel Core i7 920 - Srovnání výrobních revizí C0 a D0
autor: Z. Obermaier , publikováno 1.6.2009
Intel Core i7 920 - Srovnání výrobních revizí C0 a D0

Procesory Core i7 jdou většinou výborně přetaktovat, přesto ale Intel připravil novou výrobní revizi, která by měla být z tohoto pohledu ještě lepší. Nové CPU revize D0 se velice rychle staly doslova legendou. Světová fóra se plní neuvěřitelnými možnostmi těchto čipů a my na ně také podíváme. Opravdu jde o přelomový čip nebo jde jen o pouhý hype?


Když se před několika týdny objevily první testy procesorů Core i7 920 v revizi D0, vypuklo šílenství, které neustává dodnes. Od té chvíle každý chce D0 procesor, a podle pracovníků nejmenovaného českého e-shopu jim denně volá několik lidí, zdali mají skladem Core i7 920 v této nové revizi. A přitom vše začalo tak nevině ..

Intel Core i7 920 - Srovnání výrobních revizí C0 a D0

Je nutné říci, že dosavadní čipy Core i7 jsou všechny revize C0/C1 a výrobce je s většinou jejich vlastností spokojen, tedy vlastně donedávna byl. Vítězné tažení Core i7 totiž trochu přibrzdily nové Phenomy II a jejich dobré možnosti přetaktování, ve kterých již možnosti Core i7 nevypadají tak růžově. Po stránce výkonu nejsou tyto procesory soupeři, v přetaktování ale AMD, Intel významně dotáhlo. Právě tento fakt uspíšil uvedení nové revize D0, která slibuje vyšší taktovatelnost spolu s nižší spotřebou a teplotami. Nová výrobní revize by nás jistě v budoucnu čekala, jako je tomu vždy. Nebýt ale Phenomů II, nebylo by to tak rychle. Do revize D0 se totiž inovovala celá nabídka Core i7 čipů a starší modely se jen doprodávají. Příští týden si o rychlejších Core i7 950 a 975 Extreme Edition přečtete na našich stránkách v plném testu.

O nové revizi D0 bylo hodně slyšet během různých výstav a netrpělivě se čekalo, zdali to bude opravdu znatelné vylepšení stávajících čipů. Když se pak na významných zahraničních fórech objevily první testy, kde byly k vidění i takty 5 GHz se vzduchem a podobně, nebylo dále co řešit - všichni chtěli svého krále přetaktování. První prodejní čipy Core i7 920 v této revizi se dostaly na trh 2. května, což je zhruba před měsícem. Od té chvíle jsou majitelů nových CPU desítky/stovky a pravidelně zásobují fóra skvělými výsledky svých čipů. Já bych byl ale spíše opatrný, a nepodléhal ihned takové euforii. Zde opět platí, že každý CPU je jiný a jeho možnosti nemusí být tak exklusivní. My jsme pro vás sehnali dva procesory z české distribuce, tedy žádné vybrané kousky a nebo ES čipy. Ty mezi sebou porovnáme a už teď říkám, neskutečné zázraky nečekejte!

Jak poznat novou revizi?

Intel Core i7 920 - Srovnání výrobních revizí C0 a D0

Intel Core i7 920 - Srovnání výrobních revizí C0 a D0

Na první pohled nepoznáte nic a novou revizi neodhalíte, sice je odstín nové krabičky trochu tmavší, může to být ale jen můj dojem. Pokud byste tedy D0 rádi, nezbývá než prozkoumat štítky krabic a pěkně si svého favorita vybrat. My vám to usnadníme, podívejme se na štítky C0/C1 a D0.

Intel Core i7 920 - Srovnání výrobních revizí C0 a D0

Při výběru vás v podstatě zajímá pouze pravý sloupec S-spec. Podle série poznáte, zdali jde o nový čip či nikoliv. Jak vidíte na obrázku, náš první procesor je ze série SLBCH, což znamená starší revizi C0/C1. V případě Core i7 940, zde bude označení série SLBCK.

Intel Core i7 920 - Srovnání výrobních revizí C0 a D0

Pohled na druhou krabici už je slibnější, S-spec SLBEJ je právě označení revize D0. O uspíšeném uvedení svědčí i fakt, že Intel tuto sérii ani ještě nemá na svém webu. Také si všimněte data výroby obou procesorů. Ten z první fotografie pochází z listopadu 2008, novinka D0 byla vyrobena před třemi týdny.

Intel Core i7 920 - Srovnání výrobních revizí C0 a D0

Intel Core i7 920 - Srovnání výrobních revizí C0 a D0

Pokud by se vám dostal do ruky ES čip nebo procesor s nečitelným označením (třeba vylapovaný), nemusíte si zoufat. I tak novou revizi bezpečně poznáte podle označení konkrétního procesoru na dolní hraně. Revize C0/C1 mají vedle strojového kódu i horizontální řadu číslic. Nové procesory revize D0 již číselné označení nemají a najdete na nich pouze obdélník s kódem. Oba procesory vidíte na obrázku z oficiálního materiálu Intel a na fotografii.

Na závěr kapitoly, ještě informace o dostupnosti nové revize v českých obchodech. Náš konkrétní procesor je z Alzy a my děkujeme, že byli ochotní podle štítku krabice najít ve skladu ten správný. Podle vyjádření obchodníka, je také většina starších procesorů revizí C0/C1 dávno prodaná a pokud dnes objednáte, z větších obchodů odchází s velkou pravděpodobností nová revize D0. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
89 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 38.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.