Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Architektura procesorů Nehalem (2/2)
Architektura procesorů Nehalem (2/2)
autor: Petr Koc , publikováno 4.9.2008
Architektura procesorů Nehalem (2/2)

Nehalem bude první masově nasazovaný procesor Intelu, který bude integrovat řadič pamětí blízko procesoru. Tím ale výčet novinek nekončí. Inženýři se při návrhu zaměřili také na návrh samotné výpočetní části a kompletně předělali také návrh cache subsystému. Pojďme se podívat, v čem budou největší změny samotné architektury procesoru.


První část článku najdete zde.

V tomto článku navážeme na povídání o nových platformách a zaměříme se na samotný procesor.

Architektura procesorů Nehalem (2/2)

Celková koncepce procesoru Nehalem vychází z osvědčené architektury Core, na níž jsou založené všechny x86 procesory Intelu z poslední doby a která se sama v mnohém inspirovala u Pentia Pro z roku 1995. Nehalem tedy není úplně nový procesor a podle aktuálně dostupných zpráv to vypadá, že rozdíl mezi ním a Core bude asi takový jako mezi Athlonem XP a Athlonem 64 – tedy v některých ohledech zásadní změny, jinde spíše malá vylepšení, ale v žádném případě ne velká rizika v podobě zcela nových přístupů.

Základní rysy Nehalemu jsou následující:
  • Out-of-order vykonávání instrukcí.
  • 4-issue superskalární architektura se 128 in-flight microOPs.
  • Dvě současně zpracovávaná vlákna na jádro (Hyper-Threading).
  • Standardní koncept datové a x86 instrukční cache.
  • 64bit ALU jednotky.
  • 16 stupňů pipeline.
Většinu z těchto vymožeností již obsahovala architektura Core. Hlavními novinkami jsou především delší pipeline (patrně jako důsledek většího fyzického rozměru jádra), schopnost zpracovávat současně dvě vlákna v jednom jádře a rozšířené zdroje procesoru (zejména rozšířené instrukční okno na 128 microOPs).

Front-end

První část procesoru sestává ze získávání instrukcí (fetch) a jejich dekódování. Nehalem pracuje, stejně jako všechny moderní procesory, s vnitřními microOPs instrukcemi, tedy jakýmisi jednoduchými operacemi, které umí jeho výpočetní jednotky přímo zpracovat. Instrukce zadané programátorem (tedy sada x86 a jí rozšiřující sady) jsou na tyto instrukce převáděny (dekódovány). Procesor tedy nepracuje přímo s x86 instrukcemi (tzv. macroOPs), ale jejich ekvivalenty microOPs, přičemž jedna x86 instrukce je rozdělena na jednu nebo více microOPs, dle složitosti.

Architektura procesorů Nehalem (2/2)

Instrukce přichází do pipeline z instrukční cache. Ta má velikost 32 kB, stejně jako u Core. Oproti Core je tato cache ale v jedné věci pozměněna - v důsledku přítomnosti Hyper-Threadingu je nově konkurenčně sdílená a dvouportová (umožňuje přístup dvěma logickým procesorům, které se dělí o kapacitu na základě vytížení). Protože návrh takové cache je složitější, tedy obecně taková cache je při stejných parametrech nutně pomalejší, byla zvolena strategie, kdy tato cache je pouze čtyřcestná a nikoli osmicestná jako u Core. To snižuje její účinnost (hit-rate). Přesto se to zdá být nejlepší řešení, neboť zmenšení velikosti nebo zvýšení latence by mělo horší důsledky.

V tomto ohledu je zajímavé srovnání s přístupem, který aplikuje AMD. To zvolilo cestu velké (64 kB) instrukční cache s identickou latencí jako Intel (3T), ale pouze 2-way asociativitou. Je otázkou, který z těchto přístupů obecně programům vyhovuje více.

Z cache instrukce putují tempem až 16 bytů za cyklus do 16 bytů velkého zásobníku, ve kterém probíhá prvotní předdekódování – rozdělení datového bloku na instrukce. Následně se pak instrukce tempem až 6 za cyklus přesouvají do fronty k dekódování. Fronta má kapacitu 18 instrukcí a její součástí je predikce větvení kódu, nezbytná součást každého out-of-order mikroprocesoru. V této oblasti by měl Nehalem přinést zlepšení, neboť jeho prediktor byl dále vylepšen, zejména s ohledem na aplikace, které pracují s rozsáhlými algoritmy (např. databázové servery). Zároveň prediktor nyní podporuje Hyper-Threading a měl by zachovávat funkčnost všech dříve používaných funkcí, tedy zejména prediktoru ukončení programových cyklů a prediktoru skoků s neznámým cílem (nepřímých skoků - indirect branch):

Architektura procesorů Nehalem (2/2)

Předpovídané adresy instrukčního pointeru jsou hledány v instrukčním Translation Look-Aside Bufferu, který obsahuje 128 záznamů pro 4 kByte stránky (sdílené pro obě vlákna) a 7 záznamů pro 2 a 4 MByte stránky (unikátní pro každé vlákno). Kapacita ITLB i jeho asociativita (4-way) zůstaly stejné jako u Core.
 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
176 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 84Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.