Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti AMD Phenom X3 8750 - první tříjádrový procesor na trhu
AMD Phenom X3 8750 - první tříjádrový procesor na trhu
autor: Z. Obermaier , publikováno 29.4.2008
AMD Phenom X3 8750 - první tříjádrový procesor na trhu

Až historie posoudí, jestli upřednostnění nativního čtyřjádra architektury K10 před dvoujádrovým procesorem bylo jedním z největších přehmatů AMD či naopak. Tato situace, má ale od těchto dnů ještě jiné řešení - a to v podobě tříjádrových procesorů Phenom X3. Překonají tři jádra v novém Phenomu dvoujádra konkurence? V některých případech ano, z pohledu výkonu a ceny se zdají tříjádra dokonce velmi zajímavou volbou...


Je fakt, že v přímém srovnání výkonu (takt vs takt), je jádro architektury AMD K10 na stejných frekvencích méně výkonné, než konkurenční platforma Intel Core 2. Tato skutečnost byla prokázána stovkami testů po celém světě, a i největší fandové procesorů AMD museli uznat tuto skutečnost. Pro dnešek ale zapomeňme na srovnání čtyřjádrových procesorů obou platforem, dnešní test se týká jiného segmentu - dvoujáder.

Dvě jádra vládnou všem ...

Stačí se podívat do statistik prodeje počítačových komponent, a podrobně projít mnohé průzkumy. V dnešní době je rozšířenost čtyřjádrových čipů mezi běžnými uživateli zanedbatelná. I když prodeje čtyřjádrových procesorů stále stoupají, na čísla prodejnosti všech možných dvoujádrových čipů se dostanou až za dlouhé roky. Dalece nejprodávanější jsou zkrátka dvoujádra, a je lhostejné zda jde o čipy Intel nebo AMD. Mnoho uživatelů si uvědomuje, že prostě čtyři jádra zatím nepotřebují a setrvávají u svých dvoujádrových čipů.

Sám mám doma šest (4x Intel, 2x AMD) čtyřjádrových procesorů, a stejně mám ve svém herním počítači velmi přetaktovaný čip E8400. Síla čtyř jader se prostě využije pouze ve specifických úkolech, a stále se spíš jedná o čipy pro profesionální využití. Do výkonných herních počítačů se stále více vyplatí rychlé dvoujádrové procesory a výkonná grafická karta.

Právě usilovně pracujeme na nové verzi našeho předešlého článku - Vliv výkonu CPU a grafické karty na herní výkon. A jak uvidíte sami ve výsledcích, od dob prvního článku se mnoho nezměnilo - výkon i slabších procesorů je pro hry dostatečný.

AMD Phenom X3 8750 - první tříjádrový procesor na trhu

Situaci kolem obliby dvoujádrových procesorů ale neodhadli v AMD zrovna nejlépe. Soustředili se na první skutečné nativní čtyřjádro, a na procesor který zajímá mnohem více lidí zcela zapomněli. Ve snaze dohnat náskok Intelu s jeho Kensfieldy, veškeré úsilí vložili vývojáři do čtyřjádra, a na dokončení dvoujádra nezbyl čas ani prostředky. Uživatelé volali, a stále volají po dvoujádru architektury K10. Toho se ale určitě už nedočkají (možná přijde až s K10.5).

AMD se dostalo do paradoxní situace, kdy má na trhu moderní Phenomy, ale lidé si raději koupí stále skvěle se prodávající Athlon 64 X2 se dvěma jádry. Nyní ale možná dojde konečně ke zlomu, tříjádrové Phenomy mají předpoklad se stát prodejním hitem společnosti.

Tři jádra - kladivo na konkurenci?

To, že AMD potřebuje konkurenta na trhu dvoujádrových procesorů je z výše napsaného textu jasné. Jak toho ale nejjednodušeji dosáhnout, když nemáte žádné nativní dvoujádra architektury K10? Marketingoví specialisté vymysleli plán využití nepovedených Phenomů X4 a přeznačili je na Phenom X3.

Velmi to připomíná situaci ATi na grafickém trhu. Samotné GPU RV670 nedokáže výkonem soupeřit s nejvýkonnějším jádrem konkurence, a tak technici osadili na nejvýkonnější grafiku Radeon HD3870X2 tato jádra dvě. A hle, máme zde zdatného konkurenta dosavadním konkurenčním grafikám. Když nestačí hrubá síla, znásobíme jednotky a konkurenci doženeme tak. Stejné je to i s tříjádrovým Phenomem - "když dvě jádra Phenomu na konkurenční procesory nestačí, přidáme další jádro a tím se je pokusíme dohnat". Phenomy X3 jsou tedy přímými konkurenty dvoujádrovým procesorům Intelu, to je jediný důvod jejich existence. To že má ale toto řešení i své nevýhody si řekneme dále.

Jsou vždy tři jádra lepší než dvě?

Odpověď na tuto otázku je v dnešní době jednoduchá - nejsou! Jsou aplikace, které nejsou dostatečně optimalizované pro paralelizaci úloh a vícejádrové čipy v nich nepodávají očekávaný výkon. Stále totiž existuje velká skupina aplikací, které nedokáží z výhod více jader těžit, a výkon v nich odpovídá výkonu jediného jádra čipu.

Zde se tedy láme pomyslný chléb, ano tříjádrový procesor bude zřejmě výkonnější v aplikacích které dokáží využít všechna jeho jádra. Tam kde se ale spíš prosazuje výkon jádra jediného, budou na konkurenční Core 2 jasně ztrácet. Dále se zde také nabízí otázka, jak si některé programy poradí s lichým jádrem. Pro správně napsanou multithread aplikaci nebude problém využít třetí jádro, jsou ale i programy které to neumí (uvidíte v testech). Na zhodnocení výkonu z praxe si počkejme až po kapitole testů.

Nová platforma pro Phenom X3

AMD Phenom X3 8750 - první tříjádrový procesor na trhu

Ještě než si představíme konkrétní procesor, podívejme se na několik obrázků z prezentace vydané k uvedení Phenomů X3. První zobrazuje nové rozložení platforem AMD. Nejvyšší skupinu tvoří nejvýkonnější čtyřjádrové Phenomy X4 s čipsetem RD790. Tato kombinace spolu s grafikami Radeon tvoří platformu Spider - nejvýkonnější firemní herní řešení.

AMD Phenom X3 8750 - první tříjádrový procesor na trhu

Další je nová platforma střední třídy Cartwheel, ta sestává z tříjádrového Phenomu X3 a čipsetu RS780G. Podle obrázku by se mohlo zdát, že se druhý systém nehodí pro hraní a neumožní využít utility AMD OverDrive. Není to ale pravda, i druhá platforma spolupracuje s utilitou a pro hry je více než dostatečná. Novinkou je ale právě přiřazení těchto systémů k tříjádrovým čipům.

AMD Phenom X3 8750 - první tříjádrový procesor na trhu

Předposlední obrázek je představení tříjádrových Phenomů X3 řady 8000. Jedná se o první procesor se třemi jádry na desktopovém trhu, což výrobce nezapomněl připomenout. Druhý bod nám správně říká, že ve vícevláknových aplikacích může mít tento procesor až o 30 procent vyšší výkon než dvoujádro. V případě spojení s čipsetem RS780G již pro multimediální počítač v podstatě nepotřebujete nic, integrovaná DX10 grafika je dostatečně výkonná jak pro multimédia, tak pro občasné hraní. Já testoval také na tomto čipsetu a ani spotřeba není nijak vysoká, jak uvidíte v grafech.

Kompletní nabídka Phenomů

AMD Phenom X3 8750 - první tříjádrový procesor na trhu

Úplně poslední je tabulka všech dostupných modelů (pro zvětšení klikněte). V minulém článku jsem předložil pouze tabulku od AMD a ta byla mírně řečeno neaktuální. Původně měly přijít na trh i tříjádrové Phenomy X3 v revizi B2 - ty se zřejmě už vůbec neobjeví a zastoupí je novější modely revize B3. Tabulka ukazuje i aktuální ceny u nás. Některé modely se vůbec ani nedostanou do volného prodeje, budou určeny pouze pro OEM trh výrobců počítačů. Takový osud čeká X4 9650, X3 8450. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
241 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 110.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.