Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti AMD Phenom X4 9850 Black Edition: 3GHz? žádný problém!
AMD Phenom X4 9850 Black Edition: 3GHz? žádný problém!
autor: Z. Obermaier , publikováno 23.4.2008
AMD Phenom X4 9850 Black Edition: 3GHz? žádný problém!

Dnešní procesory AMD Phenom, v revizi B2 nejsou nikterak závratně úspěšným produktem. Přítomnost chyby v návrhu, spolu se špatným přetaktováním je zcela odsunulo na okraj zájmu. Nyní ale přichází nová krev v podobě revize B3, kde je již problém s TLB bufferem vyřešen. Nová revize také nabízí mnohem lepší přetaktování. Zajímá vás výkon Phenomu na 3GHz? Pokud ano, čtěte dále...


Na našich stránkách jste měli možnost si přečíst test Phenomů již dvakrát. Poprvé jsme testovali Phenom 9500, a nakonec i mnohem zajímavější Phenom 9600 Black Edition. Výkonem sice procesory na konkurenci Intel nestačily, prodávají se ale za mnohem nižší ceny. Výkon ovšem není nikterak špatný, na konkurenci ztrácí tyto Phenomy jednotky, maximálně dvě desítky procent - dle aplikace. Pro početnou skupinu fanoušků přetaktování jsou ale Phenomy revize B2 zklamání, jejich možnosti jsou žalostné. Reputaci sice trochu vylepšil druhý model s odemčeným násobičem, ovšem i jeho maximálních 2700/2800MHz je z pohledu konkurence slabý výsledek.

TLB buffer problém je minulostí

Velkým problémem byla také chyba v TLB bufferu, kterou mnozí zlehčují, ale jedná se o vážný problém. V domácím využití bych se tohoto problému nijak výrazně nebál, tak jsem to napsal i v minulé recenzi - kde jsme se tímto problémem zabýval. V profesionálním využití a v business sféře je vyžadována spolehlivost, a tento problém většina velkých firem odmítla akceptovat. Je nutné si uvědomit, že ředitelé velkých firem neznají a ani nepotřebují znát technickou stránku problému, který se může a nebo také nemusí nikdy objevit. Oni zkrátka vyžadují stoprocentní produkt, a to Phenom v revizi B2 není. Eliminování problému patchem má za následek dramatický pokles výkonu, a tak AMD přestalo kompletně procesory B2 vyrábět. Výroba se zcela zastavila, a rozjíždí se až nyní s modely revize B3.

AMD Phenom X4 9850 Black Edition: 3GHz? žádný problém!

S revizí B3 se kromě odstranění TLB chyby, také vrací původní název Phenom X4. Označení Phenom již nestačí, protože přicházejí i tříjádrové modely s označením Phenom X3 - a ty bylo nutné odlišit. Pokud se již nemůžete nových čipů dočkat, trochu vás asi zklamu. Přechod na novou revizi je náročný proces a vyžaduje čas. AMD jej urychlili velmi výrazně, a za tak rychlý nástup B3 jim blahopřeji. Věc má ale i stinnou stránku, tou je zatím nízká výroba a nedostatek čipů na trhu. Výrobce se zřejmě snaží nejdříve vyrábět mnohem lukrativnější Opterony, a pak se teprve dostane na nás a běžný trh. Tato situace je zřetelně vidět na dnešním trhu, nikde nemají zatím žádný model skladem (u nás ani v cizině). Postupně se ale situace zlepšuje a první dodávky dorazí i k nám již za několik dní.

AMD Phenom X4 9850 Black Edition: 3GHz? žádný problém!

Než se podíváme na konkrétní čip, prohlédněme si oficiální propagační materiály nových procesorů. Vlastnosti nových Phenomů jsou propagovány směrem k využití aplikací s podporou všech čtyřech jader. Práce s videem, náročné renderování jsou hlavním argumentem pro nativní čtyřjádro za levný peníz. Na kompletní řadu všech procesorů revize B3 a ještě zbylých B2 se podívejme tabulkou. Žádný z dnešních čipů B2 (9500, 9600) se v materiálech již neobjevuje, čím rychleji se na ně zapomene - tím lépe.

AMD Phenom X4 9850 Black Edition: 3GHz? žádný problém!

Nejvyšší model pro několik příštích měsíců (a možná i poslední 65nm model) bude X4 9850 Black Edition. Tento procesor běží na frekvenci 2,5GHz a jeho TDP je neuvěřitelných 125W. Cena nejvyššího modelu je těsně pod 5000Kč s DPH. Za cenu kolem 4000Kč s DPH se bude prodávat model X4 9750, s taktem 2,4GHz a TDP solidních 95W. V našich cenících se model X4 9650 zatím nevyskytuje, pouze nástupce Phenomu 9500 - X4 9550 za 3700Kč s DPH. Za tuto cenu získáte čip s taktem 2,2GHz a TDP také 95W. Poslední čtyřjádro bude velmi úsporný čip X4 9100e s taktem 1,8GHz a TDP 65W. Cena zatím není známá.

Tříjádrové Phenomy X3

Objeví se také první tříjádrové Phenomy X3. Nejvyšším modelem bude X3 8600 s taktem 2,3GHz a TDP 95W. Cena je již v ČR stanovena na 3700Kč s DPH. Pomalejší model X3 8400 bude k dostání s parametry 2,1GHz a TDP 95W za 3300Kč s DPH.

Spekuluje se i několika dalších modelech, ale zatím ani tyto nejsou k dostání a tak si na další budeme muset počkat. Dokonce se na několika webech objevila zpráva, že AMD bude již toto léto měnit výrobu z 65nm na 45nm technologii. Pokud se to potvrdí (moc tomu nevěřím), mohlo by to znamenat pro tuto firmu opravdu velmi značné polepšení na trhu. Vysoce taktované Phenomy na 45nm procesu jsou už zcela jistě poslední šancí tohoto výrobce k dohnání konkurence.

Pozor na základní desky!

AMD Phenom X4 9850 Black Edition: 3GHz? žádný problém!

Spolu s novým procesorem X4 9850 se objevil opět další problém. Protože se TDP u tohoto čipu dostalo až na strašidelných 125W, mnoho základních desek s čipsety RD770, RD780G a RD790X tento čip nepodporují. Tyto levnější desky mají napájení dimenzované pro starší modely s TDP nižší, a tento nový čip je pro ně moc velké sousto. Problém ale nemají jen desky s čipsety AMD/ATi, ale také i NVIDIA.

Podle vyjádření AMD záleží pouze na výrobci desek, jaké napájení na desku osadí. AMD nijak striktně nevyžaduje dodržení přesných specifikací. To ale činí problém ještě nepřehlednější, je nutné si u desky kompatibilitu zjistit na stránce výrobce před koupí. Bylo by škoda jeden z nejpokrokovějších čipsetu RD780G spolu s novým Phenomem opomenout, jen si vyberte kvalitní ale také dražší desku. Dobrý příklad dává MSI, trojice jeho desek nový procesor podporuje. Také Asus má již seznam desek s podporou na webu. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
280 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 121.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.