Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3
Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3
autor: Kwolek Jirka , publikováno 20.10.2004
Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3
K testování nám do redakce dorazil už druhý notebook Prestigio Nobile a musím říci, že podruhé nás tato značka mile překvapila. Očekával jsem běžný levný neznačkový notebook a narazil jsem na nečekaně podařený "stroj": rozumná váha 2.7kg, dobrý grafický výkon (Nobile 157 je vybaven mobilním Radeonem 9600 s 64MB SGRAM), displej 1400x1050, testovaná výdrž 4h bateriového provozu, dobrá cena a tichý provoz řadí tento notebook mezi typy o kterých stojí za to uvažovat. Pojďte se podívat na recenzi... {mospagebreak title=Prestigio - nováček s tradicí?}

Vždy když recenzuji notebook méně známé značky (a tím dosud Prestigio, i přes své kvality je), pouštím se do pátrání, se kterými jinými typy je testovaný model shodný. I přes nepřeberné množství značek a typů vyrábí většinu notebooků ve skutečnosti jen několik málo tchajwanských firem (nejznámější jsou Compal, Quanta a Wistron) a nalezení příbuzných modelů je většinou dobrým vodítkem, které vypovídá i o kvalitě testovaného modelu.

V našem případě má celá rodina Prestigio Nobile původ ve výrobním programu firmy Wistron Corporation (10 000 zaměstnanců, vyrábí np. pro Dell...), "otcem" je typ AOpen 1557-J. Po podobném typů sáhla například firma Fujitsu-Siemens v řadě Amilo M což Prestigiu tak trochu dodává jistého značkového lesku. Příjemné také je, že celá řada Prestigio Nobile (151, 156, 157), spolu s již zmíněným Amilo M a notebooky jako je Maxdata Pro 7000X, používají stejný akumulátor BTP-52EW...

Poznámka: Řekněme si to s rukou na srdci - výroba u zkušeného asijského výrobce je spíše výhodou než záporem - stejně to dělají i ostatní evropští výrobci notebooků. Z tohoto pohledu není řada notebooků Prestigio Nobile nějakým notebookovým experimentem ale spíše rozvinutím víceletých zkušeností.

Nobile 156 a 157 - podobnost není náhodná

Notebook Prestigio Nobile 157 je blízkým příbuzným v časopise Svět Počítačů oceněného (v kategorii notebooků do 30 000Kč) typu Prestigio Nobile 156. Rozdíl mezi těmito typy je v grafické kartě - 156ka využívá levnější grafiku integrovanou v čipové sadě 855, 157ka je osazena plnohodnotným grafickým akcelerátorem ATi Mobile Radeon 9600 s 64MB paměti DDR SGRAM - to posouvá výkony vyššího modelu v 3D a grafice do zcela jiných rovin. Vše co uvedeme o typu 157 lze, s výjimkou grafických testů, vztahovat i na Nobile 156.

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3

Nobile 157

Notebook Nobile 157 patří do populární kategorie "vše v jednom" / "all-in-one" - i když je ho možné rozšířit jednou kartou PC Card (Cardbus type-II), je vše potřebné již integrováno (více viz. specifikace v další kapitole), a to včetně takových specialit jako je optický digitální audiovýstup S/PDIF (o WiFi kartě, TV výstupu a rozhraní FireWire pro připojení digitální kamery nemluvě).

Základnou notebooku je baterie šetřící platforma Intel Centrino (Pentium M, čipová sada i855 a bezdrátový LAN WiFi adaptér Intel PRO Wireless 2200BG) doplněná grafickým 3D akcelerátorem ATI M10 Mobility radeon 9600 (DirectX 9).

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3 Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3

 

Mobilní procesory Intel - technické rozdíly a detaily

Jelikož v označování notebooků vybavených procesory Intel panují občas určité nejasnosti, bude vhodné říci, jaký je rozdíl mezi procesory Mobile Pentium 4, Mobile Pentium 4-M a testovaným Pentiem M (bez číslice 4).

Dnes téměř nepoužívané procesory Mobile Pentium 4, které za názvem nemají "-M" jsou prakticky desktopovými procesory přizpůsobenými pro práci v mobilních zařízeních. Na ústupu jsou i procesory mobilní Pentium 4-M, které jsou více optimalizované pro bateriový režim, stále však mají kořeny v klasické řadě procesorů Pentium 4.

Posledním, dnes nejčastěji používaným typem, jsou procesory Pentium M (bez číslice "4") využívané jako "motor" pro platformu Intel Centrino (tu používá i testovaný notebook). Tyto procesory byly pro bateriový provoz přímo vyvinuté.

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3

Procesor Pentium M (IntelŽ PentiumŽ M Processor info) známý také pod kódovým označením Banias / Dothan je prvním skutečným "mobilním" procesorem (ne jak ostatní, které vznikly ze zpomalených desktopových verzí se sníženým napájením). Od klasických Pentii 4 se poměrně hodně liší - lze v něm najít prvky nerealizovaného integrovaného procesoru Timna i částí podobné jádru Pentia III. Zásadní změny a optimalizace byly provedeny v těchto oblastech:

 • výkonové - Pentium M využívá 2 x 32kB L1 (datová a instrukční cache) příruční paměti první úrovně a 1MB/2MB L2 cache (ATC). Použité jsou technologie jako Advanced Branch Prediction, Data Prefetching a optimalizace jako Micro-ops Fusion a Advanced Stack Management.

 • úspory energie - procesor dokáže odpojit a deaktivovat některé části jádra a optimalizuje vykonávání kódu. Nový SpeedStep nabízí několik energii šetřících režimů procesoru, procesor může pracovat v pěti rozsazích lišících se napájením a taktováním.

 • pouzdro a spolupráce s čipovou sadou - využívá se pouzdra Micro-FCPGA a nově i Micro-FCBGA. Při návrhu se počítalo i lepším navázáním CPU na čipovou sadu - tyto dva prvky by měly spolupracovat mnohem lépe.

Pentium M využívá 400MHz sběrnici. Přes svoji relativně nízkou frekvenci (k dispozici jsou Pentia M s taktem od 1.5 do 2GHz) nabízejí vysoký výkon odpovídající výše taktovaným Pentiím 4 (Pentium M 755 s taktem 2GHz odpovídá přibližně Pentiu 4 2.8 až 3GHz).

{mospagebreak title=Prestigio Nobile 157}

Co je v balení

To že ve své kategorii (notebooky s displejem SXGA 1400x1050 a integrovaným mobilním Radeonem 9600) patří mezi nejlevnější vysvětluje, proč je notebook standardně dodáván s poměrně chudou výbavou: bez operačního systému, pouze s ovladači a programy Nero Express, Norton Antivirus a Power DVD (operační systém lze pochopitelně doobjednat). Také návod je minimalistický (i když je česky), bude tedy vhodné, když instalaci provede někdo zkušený.

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3
kombinace dvou odstínů stříbrné barvy notebooku docela sluší :-)

Technická data

Zajímavé detaily jsem zvýraznil modrou barvou.

 Model

Prestigio Nobile 157

 procesor  Intel Pentium M (1.3 - 2GHz), 1/2MB L2 cache, 400MHz FSB
 osazen je model Pentium M 715 1.5GHz
 čipová sada  chipset Intel i855PM + ICH4-M
 paměť  DDR 266, dva sloty (max 1GB, osazeno 512MB)
 harddisk (HDD)  vyměnitelný 2.5" 9.5mm HDD, podpora Ultra DMA 100
 výměnný modul (optical storage)
 CD-ROM, DVD-RW
 DVD/CD-RW combo (8x24x10x24),
 floppydisk (FDD)  externí volitelná FDD mechanika
 displej - velikost  15.1"
 displej - rozlišení  SXGA, 1400x1050

 video akcelerátor  ATi M10 Radeon 9600, 64MB DDR (podpora DirectX 9)
 klávesnice  
 počet kláves  88 kláves, 10 speciálních
 zdvih kláves  3.2mm
 polohovací zařízení  Touch Pad s 2mi tlačítky
 wireless LAN (bezdrátová síť)

 Intel PRO/Wireless 2200BG
 802.11g s anténou integrovanou v rámu displeje

 I/O porty  InfraRed, IrDA 1.1
 externí VGA  ano
 TV výstup  ano, S-Video (PAL/NTSC)
 audio vstup / výstup  mikrofonní a sluchátkové I/O, digitální optický audio výstup
 USB  3 x USB 2.0
 PCMCIA / PC card  1 x Type II CardBus
 čtečka karet  čtečka 3 v 1, Memory Stick / SD / MiultiMedia Card MMC
 LAN  Ethernet, 10/100 Mbps LAN
 modem  V90/56 modem
 FireWire, IEEE 1394  ano, mini i.Link
 audio  kodek AC97 2.1 (Crystal WDM), stereo, optický S/PDIF
 napájení
 baterie  BTP-52EW
 8-článkový Li-Ion battery pack, 14.8V 4400 mAh
 provoz na baterie (údaje výrobce)  4.5 h (podle zatížení)
 rychlonabíjení  2 h (systém vypnut)
 AC adaptér  univerzální, 90-260V, 50-60Hz
 rozměry  32x 27x 3cm
 váha  2.72kg

Specifikace se mohou, v závislosti na konkrétní konfiguraci, lišit.

Další údaje (a software) jsou na stránkách výrobce - zde.

Poznámka: Z technického hlediska je tento notebook podobný ostatním typům postaveným na platformě Intel Centrino. Ta nabízí dobrou kompatibilitu, solidní výkon (procesor Pentium M i při taktu 1.4GHz nabízí výkon srovnatelný s mnohem výše taktovanými procesory) a je příslibem dlouhé provozní doby v bateriovém režimu.

{mospagebreak title=Design notebooku}

Po exkurzi do technické dokumentace se podíváme trochu blíže na provedení testovaného notebooku:

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3
Prestigio Nobile 157 je velmi podobný dříve testovanému typu 151C

Notebook, ač vyroben z plastu, působí na první pohled "kovovým dojmem" (tvrdé plasty jsou opatřené kvalitním lakem s kovovým leskem). Provedení je, v porovnání s klasickými čedými typy, překvapivě svěží - rozhodně nevypadá, že by se jednalo o levný notebook (ani při jednání s generálním ředitelem Komerční banky si neuříznete ostudu).

Prestigio 157 patří mezi poměrně štíhlé notebooky, jeho výška nepřesahuje 3cm (hmotnost je dobrých 2.7kg). Při tom se nejedná o nijak zvlášť křehký model - stačí se np. podívat na solidní závěsy víka notebooku (displej můžete klidně otevírat a zavírat uchopením za jeden roh). Také test obouručním kroucením a prohýbáním o koleno dopadl dobře - nic nevrže ani neskřípe.

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3
Prestigio 157 (i když není není nijak choulostivý) nepatří mezi zvlášť odolné typy

Pokud je notebook uzavřený, působí, i přes to, že je vybaven pouze jedním zámkem, kompaktním a robustním dojmem.

Porty a konektory

Porty notebooku nejsou nijak dodatečně chráněné - na druhou stranu, případné krytky jsou tím prvním, co v běžném provozu "odejde" nejdříve.

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3
napájení, TV-výstup, VGA, LPT, modem, LAN, FireWire, 3x USB 2.0, audio s optikou a  mikrofon

Na víku notebooku se nachází tři informační LED diody indikující zapnutí, hibernaci počítače a činnost adaptéru WiFi.

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3
levá strana: čtečka karet MS/SD/MMC (pod ní je potenciometr hlasitosti - bravo), slot PC-Card Type II, IrDA

Líbilo se mi, že na pravé straně notebooku, tam kde na stole běžně míváme podložku s myší, se nenacházejí žádné výstupy ani CD mechanika - zdá se, že návrhář notebooku tady uvažoval racionálně. Optická mechanika je umístěna v přední části notebooku:

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3
detail otevírání víka + DVD/CD-RW kombo

Spodní část notebooku ukrývá obvyklá víčka, pod kterými se nachází akumulátor, 2.5" harddisk a dva SO-DIMM sloty pro moduly pamětí typu DDR 266/333. Čtyři velké gumové nožičky poskytují notebooku na pracovním stole stabilní oporu.

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3
jak už jsem zmínil, 4400mAh akumulátor BTP-52EW využívají i notebooky jiných značek...

Notebook nemá problémy s teplem (ani s jeho koncentrací). Tichý větrák se zapíná pouze při výrazném zatížení procesoru (3D testy / hry...).

{mospagebreak title=Prestigio 157 - provedení a ergonomie}

Notebooku nelze z hlediska ergonomie nic podstatného vytknout. "Horní" umístění klávesnice, zatímco spodní část notebooku působí jako přirozená opěra zápěstí, je dnes typické.

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3
na první pohled netypické umístění mikrofonu (před touchpadem) je v praxi velmi logické...

Menší výhrady jsem měl k tzv. "touchpadu". Jedná se o standardní typ, ale díky tomu, že tlačítka tvoří jeden celek ve tvaru podkovy, je jejich citlivost (a průhyb) ve spodním pravém a levém rohu nižší (musí se mačkat co nejblíže ke středu).

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3
poloprůhledná modrá klávesnice design notebooku zjemňuje a odlehčuje

Klávesy nejsou zcela černé ale z tmavého, modře probarveného poloprůhledného plastu. Chod kláves je typicky notebookový, zdvih je 3.5mm - lidem, kteří znají specifika notebooků, nebude tato klávesnice cizí.

Poznámka: oceňuji funkční klávesy v levé části klávesnice. Slouží k zapnutí WiFi adaptéru, spuštění mailového klienta a zapnutí Internetového prohlížeče, k dispozici jsou programovatelná tlačítka P1 a P2.

Obraz - TFT panel a grafika

15.1" TFT panel o velmi vysokém rozlišení SXGA 1400x1050 použitý v testovacím modelu patří rozlišením mezi vyšší třídu. Detaily jsou obecně poněkud drobné, ale zobrazovaná plocha je obrovská - posuďte sami:

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3
Ikony vyznačují plochu běžně zobrazovanou displeji s rozlišením XGA - 1024x768

Rozlišení 1400x1050 je tak vysoké, že se prakticky blíží ploše 19" monitorů (pro srovnání: rozlišení 17" TFT panelů a špičkových monitorů je 1240x768 pixelů). To jistě uvítají všichni ti, kteří potřebují vidět maximum informací (np. programátoří, burzoví makléři), hodí se to ale i běžným uživatelům, kteří chtějí np. v Excelu vidět větší část tabulky (kalkukace, ceny, faktury...).

Co se týče ostatních věcí (podsvětlení, homogenity barev a pozorovacích úhlů), panel můžeme zařadit mezi průměrné typy (přesněji, pokud jej srovnáme se současnými typy - panel totiž pochopitelně deklasuje kvalitou zobrazení předchozí generace panelů). Elektronika panelu příliš nezvládá plynulé barevné přechody - tmavé odstíny vykazují v polotónech mírnou schodovitost. Také pozorovací úhly patří mezi průměrné hodnoty.

Práce s notebookem je příjemná, jen si ho musíte vůči sobě pečlivě ustavit.

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3

Použitým videoakcelerátorem je mobilní ATI M10 Radeon 9600 využívající 64MB vlastní paměti DDR SGRAM. Akcelerátor patří mezi typy s plnou podporou DirectX 9 (podporuje T&L, Pixel a Vertex Shadery...) a jeho výkon je srovnatelný s grafickými kartami AGP, které se pohybují v cenové relaci 3 - 4 000Kč. Výsledek 9300 bodů v testu 3D Mark 2001 (rozlišení 1024x768, bar. hloubka 32b.) je prakticky pětinásobkem toho, čeho dosahují notebooky s grafikou využívající sdílenou paměť počítače (například grafika v čipové sadě i855GM dosahuje v tomto testu typicky 1850 bodů).

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3
Radeon 9600 M10 umožňuje připojení externího monitoru a TV (S-Video),
stejně jako souběžný provoz LCD panelu notebooku a monitoru (Dual Display).

3D grafika není sice žádný "trhač asfaltu", ale nemusí se za ni stydět žádný hráč - pokud nastavíte nízké rozlišení a herní detaily, budete si moci zahrát i hry jako je Doom 3 nebo střílečku Far Cry (a pravděpodobně i nadcházejícího Half-Life 2).

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3
při osazení procesorem Pentium M 1.7GHz lze dosáhnout až 9800 bodů!

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3
ani ve stále relativně náročném 3D Marku 03 testovaný akcelerátor zcela nezapadne...

Disk

Testovaný notebook byl vybaven velmi kvalitním harddiskem (viz. testy) - 2.5", 9.5mm vysokým 60GB diskem Hitachi HTS548060-M9AT00 (5400ot./m) s 8MB cache a rozhraním UltraATA 133 (využívá se režim UltraATA 100) - lze jej samozřejmě nahradit jiným typem s jinou kapacitou.

{mospagebreak title=Šetřící režimy a hlučnost}

Testovaný notebook byl, jak jsem se už zmínil, osazen základním procesorem Pentium M 1.5GHz s 2MB L2 cache (Dothan). Procesor používá technologii Intel Enhanced Speed Step. Procesor dokáže podle zatížení měnit napájecí napětí a pracovní frekvenci - od minimálních 600MHz až po maximum (1.5GHz) v pěti krocích (600, 800, 1000, 1200, 1500MHz).

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3

V režimu LFM (Lowest Frequency Mode) je procesor napájen napětím 0.956V a běží na 600MHz.

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3

Pokud je třeba výkon, procesor "zařadí vyšší rychlost" (HFM, Highest Frequency Mode) - přepne, v našem případě na 1.5GHz, a k napájení využívá 1.388V.

Hlučnost

Při běžné práci byl notebook prakticky nehlučný - průměrná frekvence procesoru se při běžných "kancelářských" úkonech pohybuje kolem minimálních hodnot 600MHz a větrák je vypnutý. Líbilo se mi, že konstruktéři také evidentně zapracovali i nad odhlučněním disku. Regulovaný ventilátor při běžném provozu jen zřídkakdy přecházel do režimu vyšších otáček a i v tomto režimu byl notebook velmi tichý.

Intel Enhanced SpeedStep

Intel SpeedStep je, stejně jako AMD PowerNow! nebo Cool‘n’Quiet, technologií prodlužující délku práce notebooku při napájení bateriemi tím, že dynamicky volí výkon procesoru podle aktuálních požadavků. Je totiž evidentní, že nároky na výkon procesoru jsou jiné v průběhu práce s textovým editorem, kdy systém většinu času čeká až stisknete další klávesu (a procesor může běžet na minimální frekvenci) a jiné tehdy, když provádíte výkonově náročnou kompresi videa, nebo když hrajete 3D hru.

Máte notebook? Nezapomeňte na nastavení odpovídajícího napájecího profilu!

To jak systém přistupuje k regulaci výkonu lze nastavit np. v Ovládacích panelech Windows XP. Zjistil jsem, že mnoho uživatelů dosud nemá tušení, že výkon procesoru, jeho přidělování a vypínání jednotlivých komponent ovlivňuje aktuálně nastavené tzv. napájecí schéma - lze je zvolit v záložce "Power Schemes" (Napájecí profily).

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3

Procesor notebooku může, podle nastavení v ovládacím panelu Windows XP, pracovat ve třech šetřících a výkonových režimech:

 • pouze na minimální frekvenci (tento režim využívá schéma "Maximální úspora baterii"),
 • v režimu s dynamickým přidělováním výkonu (np. schéma "Přenosný počítač / Laptop", frekvence se pohybuje od 600MHz do maxima),
 • v režimu kdy procesor běží na maximální frekvenci (schéma "Max. výkon")...

...systém navíc dokáže zjistit, kdy je napájen sítí a kdy bateriemi.

Poznámka: V praxi je přepínání mezi rychlostmi tak rychlé, že nepoznáte, jede-li notebook na normální nebo úsporné frekvenci.

Výdrž baterií - konstantní zatížení

Pro účely testování výdrže bateriového provozu notebooků jsme zavedli novou testovací metodiku. Je jí kontinuální přehrávání filmu uloženého na disku ve formátu DivX. K tomuto úkolu je totiž třeba odvést určité množství "výpočetní práce", která je naštěstí stálá a poměrně snadno "změřitelná" (měří se doba přehrávání videa do "uspání" notebooku pří 6% kapacity baterie). Tato metodika docela dobře reprezentuje běžné zatížení procesoru.

Prestigio v bateriovém režimu pohání 8 článkový Li-ion akumulátor o napětí 18.8V s kapacitou 4.4Ah (4400mAh).

Test1

Testovalo se s nainstalovaným kodekem DivX 5.02 - přehrávalo se několik filmů ve formátu DivX 4 (zvuk: stereo v mp3). Obraz se zobrazoval na panelu notebooku v okně 720x576 (nepoužívali jsme externí TV / VGA výstup) a jas byl nastaven na střední hodnotu. Notebook byl nastaven do režimu "Presentation", baterie byly nabité na max. kapacitu.

PCtuning Battery test 1:
4h : 05min,
hodnocení: velmi dobré

nečekaně dlouhý provoz na baterie umožnil fakt (přehráli jsme necelé tři filmy), že k přehrávání videa systému stačil takt procesoru 600MHz.

{mospagebreak title=Výkon a závěr článku}

CPUmark 99

Tento krátký test (ke stažení u nás) je rychlým a jednoduchým indikátorem výpočetního výkonu. Pokud je skóre nad 100 bodu, je takový počítač vhodný i pro náročnou kancelářskou práci. Hry obvykle potřebují systém, který dosáhne skóre alespoň 150 bodů.

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3

Pro srovnání:

 • Athlon XP-M (Thoroubread) 2000+, úsporný režim (530MHz) - skóre 28 bodů,
 • Athlon XP-M (Thoroubread) 2000+, max. frekvence režim (1660MHz) - skóre 133 bodů,
 • Premio 3010N s 2GHz Mobilním Pentiem 4 - skóre 118 bodů,
 • Pentium M (Centrino), max. úsporný režim (600MHz) - skóre 68.3 bodů,
 • Pentium M (Centrino), maximální výkon (1500MHz) - skóre 169 bodů,

Je vidět, že výpočetní výkon použitého procesoru je, vzhledem k taktování "pouhých" 1.5GHz, nečekaně vysoký. Odhaduji, že výkon procesorů Pentium M (jádro Dothan) odpovídá 1.5 násobku stejně taktovaného procesoru Pentium 4.

Poznámka: Pro Intel je paradoxně dobře, že Pentia M nejsou navržené pro dosahování vysokých frekvencí - jinak by hravě deklasovaly dnešní Pentia 4.

Sandra 2003 a PCmark 2002

Propustnost paměti

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3

Výkon paměťového subsystému je na úrovni čipové sady Intel i845E s pamětmi DDR266 a externí grafikou - na jednokanálovou mobilní sadu je to velmi dobrý výsledek.

PCmark 2002

To že procesory Pentium M jsou ve výkonové oblasti něco zcela jiného dokazují i výsledky testu PCmark 2002, kde se základní model 1.5 blíží výkonu mobilního Athlonu 2200+. Čipset i855 dává zase jiným mobilním čipsetům "lekci" ve vysoké propustnosti paměti (z modulů DDR 266 a jednokanálového řadiče paměti se už mnohem víc vymáčknout nedá).

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3

Disk

Výkon použitého disku Hitachi HTS548060-M9AT00 je dán otáčkami disku (5400ot/min.) a 8MB paměti cache. Disk patří k vyššímu notebookovému standardu, neboť hlučnější a na spotřebu energie náročnější disky 7200ot./m. jsou u notebooků velmi vzácné. Skóre 803 bodů v PCMarku 2002 je poměrně vysoké.

Závěr

Nevím jestli se mám radovat (jako uživatel) nebo (jako novinář píšící o hardware) nadávat na nudu, ale je čím dál jistější, že dnešní notebooky se začínají podobat jako vejce vejci. Aby toho nebylo málo, tyto notebooky jsou zároveň nečekaně výkonné a stále kvalitnější.

Většina notebooků se dnes totiž staví na bázi platformy Intel Centrino (jiným se zdaleka vyhýbejte): využívají Pentium M, čipovou sadu i855, paměti DDR SO-DIMM a liší se prakticky pouze grafickým čipem (a i zde prakticky přichází v úvahu jen integrovaná grafika i855GM nebo mobilní Radeony).

Dnešní výroba, přes obrovský nárůst prodeje, se koncentrovala do několika specializovaných gigantických továren (Wisrton má 10 000 zaměstnanců) a zaleží jen na tom, jaký typ daná firma zvolí. V tomto případě managerové Prestigio zvolili nečekaně dobře: notebook je robustní, nečekaně výkonný, vybavený dobrým displejem, přičemž doba provozu na akumulátor patří mezi nejdelší co jsme testovali. Pochválit musím i dobrou klávesnici, která vyhovuje i delšímu psaní textů, kvalitní TV výstup (a 3D výkon, zejména díky Radeonu 9600), tichoučký provoz a integrovanou WiFi kartu standardu 54Mbit 802.11g.

Poznámka: Integrované WiFi potěší cestovatele a příznivce bezdrátové mobility - pokud jste v dosahu volného "hot-spotu" (např. na letištích, v některých restauracích) nebo firemní WiFi sítě, můžete se prakticky kdekoliv "nakonektit" k Internetu (ano, i tam kde chodí i král sám). Rozhraní IrDa zase umožní synchronizaci s PDA, po připojení odpovídajícího "dongle" není problémem ani  propojení se zařízeními Bluetooth.

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3

Když porovnám testovaný notebook s typy vyrobenými před 2mi roky, snadno zjistím, že zde platí empirické "pravidlo dvojnásobku": mám dvojnásobný výkon, dvojnásobnou výdrž baterie, dvojnásobné rozlišení, dvojnásobnou paměť za... 1/2 ceny ;-) ...nutno dodat, že Prestigio záměrně vsadilo na maximální výkon při udržení přijatelné ceny, notebook se nedodává s operačním systémem, doplňky a dodatečné vybavení je minimální.

Co se týče nových Pentií M (ty jsou hlavní součásti medializované platformy Centrino), lze jen znovu konstatovat, že se jedná o povedené procesory. Testovaný model 1.5 prakticky odpovídá výkonu Pentia 4 pracujícího na frekvenci 2.4GHz.

V našem testu výdrže baterií jsme dosáhli v času cca 4h. Umožnil to dobrý výkon procesoru, kterému v bateriovém režimu stačil takt 600MHz. Příjemným zjištěním bylo, že i na tomto taktu procesor ukazoval ostré drápky (nemluvě o dynamickém zvyšování taktu na maximum).

Samostatnou zmínku si zaslouží grafika ATi Mobility Radeon 9600. I když tvrdit, že se jedná o notebook pro hráče Dooma 3 je docela odvážné, tak nemyslitelné to zase není. Zkoušel jsem tuto hru na nízké detaily a v rozlišení 640x480 byla dobře hratelná - tedy hraní nebyl žádný "doom" (utrpení). Jistě, existuji i výkonnější notebookové grafiky (např. mobilní Radeon 9700 s 8mi pipelines) ale těm, kteří po práci zatouží po občasném 3D relaxu (Unreal Tournament, Xpand Rally, Need for Speed) stačí zde použitý a podstatně levnější Radeon 9600. Pokud vám na 3D grafice nezáleží, podívejte se po typu Prestigio Nobile 156.

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3
PCtuning Silver Award
říjen 2004
za: "výborný poměr cena / výkon, robustní provedení, 3D akcelerace"
 

Pro:

 • příznivá cena,
 • výkonný procesor (Pentium M 1.5 a vyšší),
 • tichý chod,
 • 512MB paměti DDR,
 • výkonná grafika.

Proti:

 • chybí disketová mechanika (je to chyba?)
Notebooky - hodnocení hodnocení (max. 5)
celkový výkon: 4
ergonomie: 4,5
vybavení: 4,5
kvalita provedení: 4,5
cena: 5
výdrž na baterie: 4,5
CELKEM 4,5 (výborný)

 

Náhrada desktopu 5 = jako u desktopu
výkon procesoru: 4
výkon paměti: 4
výkon grafiky 2D: 4
výkon grafiky 3D: 3.5
možnosti rozšíření: 3,5
ergonomie: 3
CELKEM 3.66 (dobrá)

20.10.2004 se cena tohoto notebooku na Internetu pohybovala kolem 32 000 Kč bez 19%DPH (38 000Kč vč. DPH)

Notebook zapůjčila firma ASBIS

Notebook Prestigio 157 - přežijete i Doom 3

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
20.10.2004 15:48:05   0.0.0.xxx 1515
Ja si v patek tenhle notebook koupil a musim rict ze toho rozhodne nelituju. Mam trochu odlisnou konfiguraci - Pentium-M 1,6GHz a 40GB disk. Jen uvidime jak dlouho na nem vydrzi ta barva. Osobne doufam ze vydrzo hodne dlouho. S tohle recenzi naprosto souhlasim. Shanel sem notebook s centrinem a samostatnou grafickou kartou a v tehle cenove kategorii sem jineho konkurenta nenasel. Fakt sqela masinka. DjAARA
20.10.2004 16:32:38   0.0.0.xxx 1314
Kolik v teto testovane konfiguraci stoji?
20.10.2004 16:57:40   0.0.0.xxx 1616
Jaaro, mam dojem, ze si ho prijedu na par dni vypujcit. Uz o nem premyslim delsi dobu a mel jsem ho i v ruce, ale zatim mi tech 35k na jeho nakup chybi. Tak snad pod stromecek..
20.10.2004 19:30:15   0.0.0.xxx 1615
Cetl jsem to a zda se fakt dobry. Za tu cenu se nikdo nechyta. Kamarad me poveril vyberem notebooku, co myslite, muzu mu ho doporucit??
20.10.2004 22:47:43   0.0.0.xxx 1614
Máte s ním někdo zkušenosti. Cenově vychází podobně, parametrama též. Akorát se dá na stránkách atcompu nakonfigurovat :-) Jinak prestigio mě mile překvapil. Ještě si ho moct ošahat a vyzkoušet :-)
21.10.2004 06:15:09   0.0.0.xxx 1616
stejný notebook ale pod jinou znackou prodavají na celý moravě jako NB BARBONE N156G a v zakladu stoji cca 25tis kc. vestejne konfiguraci je je levnější cca 29tis Kc. nasel jsem to na webu TsBohemia. Mam 2rok starej notas a nevyhovujemi tam prave graficka karta tak se divam po necem novým a super je gigamax N512 ma byt dostupný zacatkem pristiho mesice má uz kovové víko vaha do 2,2kg a hlavně BT,ird,Wifi, a Radeon 9700 s 128 a cena ma byt do 40000 s DPH. je to na www.gigabyte.cz

21.10.2004 06:54:44   0.0.0.xxx 1417
"rozlišení 17" TFT panelů a špičkových monitorů je 1240x768 pixelů"
nevim, nevim, ziju v presvedceni ze ty cisla maji byt 1280x1024 ; snad by to stalo za opravu
21.10.2004 08:02:26   0.0.0.xxx 1616
Jo jo pekna masina, ale nevite negdo jakej ma prestigio servis?
21.10.2004 08:32:01   0.0.0.xxx 1414
dela ho Cesky servis, takze pohoda!
21.10.2004 09:16:00   0.0.0.xxx 1415
Zrovna mam takovy, v tomto rozliseni pred nosem.
21.10.2004 09:25:46   0.0.0.xxx 1515
No ja mam jine priority. Radeji mam naslapane PC a do neho vrazim money. Notebooka mam tedy taky, ale koupil jsem starsi model z druhe ruky (abych minimalizoval naklady). Na NB rozhodne nehodlam hrat hry. Mam to na kancelarske programy, pripojeni k Netu v terenu, a ukladani fotek na dovolene. Kvuli tomu nepotrebuji vyhazovat temer 40K. Klasicke PC pouzivam denne, NB obcas na cestach pomer asi 10:1 - takze nac tolik utracet.
21.10.2004 09:55:01   0.0.0.xxx 1414
když už se dodává bez OS ...
21.10.2004 10:13:45   0.0.0.xxx 1615
Mam takovy dotaz,jaky je asi vykonostni rozdil mezi Pentium M 1,5 GHz a AMD Athlon 64 3000+,napr. Acer ma NB s Athlonem 64 3000+, 512 MB RAM,40 GB HDD,Grafika Ge-Force 5600 64 MB,DVD+-RW,priblizne za stejnou cenu,je samozrejmost,ze ten Acer ma mensi vydrz,ale myslim,ze za tu cenu to jde,nemate nekdo zkusenosti,co je vykonejsi?Diky moc
21.10.2004 11:38:08   0.0.0.xxx 1515
Me spis zajima jakej ma garantovanej servis, kamos ma Della a ten ma garantovanej servis do 24hod primo u tebe.
21.10.2004 13:34:39   0.0.0.xxx 1615

Za tuto cenu by měl mít alespoň jeden... Ale jak je vidět, tak mnoho notebooku s DirectX9 grafikou a podobnou cenou COM port NEMÁ!!!!!!!!!!

21.10.2004 13:55:09   0.0.0.xxx 1517
Je super, ale ta vydrz stoji za ... (Moje centrinova IBM R40 vydrzi hodin 6 a to ma jeste o kousek horsi baterku) Co ti vyrobci s tim jen pro boha delaj?
21.10.2004 16:00:10   0.0.0.xxx 1514
Ta IBMka ma 4400mAh baterku a vydrzi ti 6hodin pri hrach?Myslim ze sotva.6hodin ty realne standartni baterka nevydrzi.
21.10.2004 16:02:53   0.0.0.xxx 1515
No tohle Prestigio se da nakonfigurovat na strankach ASBIS.CZ.Maj tam konfigurator takze si krasne slozim jakou chci sestavu.Maj tam nejen tyhle ale is 12"W displayem nebo 15,4W displayem.A vsechno sou to Centrina.Skoda ze nedodavaj koncakum ale pres jejich dealery to pude objednat v pohode.
21.10.2004 16:04:04   0.0.0.xxx 1516
Ted sem nasel na strankach Prestigio.CZ sou partneri takze u tech se da koupit jakakoliv konfigurace.Staci si ji vybrat a objednat:-)
21.10.2004 17:25:30   0.0.0.xxx 1614
Prave si na nej instaluju gentooa a nebyt jedne neprijemnosti jako byl broken cpufreq v jadre 2.6.8 (uz neresim, je 2.6.9) slape uplne v pohode. Teda jeste sem nezkousel linuxove ovladace na ATInu a modem sem se take nesnazil zprovoznit-nepotrebuju ho. WiFi ovladac jeste neni take uplne dodelanej (iwp2200), ale prace velmi rychle pokracuje. Zvukovka zvuci, FIR jede...
21.10.2004 17:26:28   0.0.0.xxx 1416
tohle ti teda neprojde lyone, tohle teda ne. ja ti nic pucovat nebudu....
21.10.2004 18:17:04   0.0.0.xxx 1515
Mam AMD64 Compeq R3240....cool stroj, no ide o tazsi notebook, ma asi 6kg. Co sa tyka vykonu tak ma prekvapil tento Prestigio, pretoze ma vykonnejsiu grafiku ako ja...No co sa tyka zbytku, pochybujem ze je vykonnejsi.Hoci tato konfiguracia je velmi zaujimava:centrino zaruci malu spotrebu elektriny, no a grafika potiahne vykon ak bude treba....Co sa tyka baterie...tych 5hod mozno vydrzi,ale len na min. vykon.Pri zatazeni to bude 1.5-2hod, mozno :-)
21.10.2004 21:13:51   0.0.0.xxx 1416
Mam P157 Prestigio a kdyz dam zaloopovanej 3Dmark tak vydrzi 3hodiny.Pri zatiteni vydrzi 1.5 hodiny mozna ten Compaq ale tohle uplne v pohode podstatne dele.
24.8.2005 11:43:07   81.31.3.xxx 1515
Zdravim,

mam prestigio a mam nasledujici dotazy:
1) jak nastavit abych si mohl ve WIN XP SP2 vybrat aktualni vykonovej profil?
2) Jaky mas ovladace na grafiku?
3) Jak Ti funguje klavesnice (me totiz spatne funguje mezernik a premejslim o reklamaci...)
22.10.2004 18:52:41   0.0.0.xxx 1615
tak to sa mi skoro verit nechce,ale dobre.Mozno je to tym procakom.Mam otazku>aka je kvalita spracovania tohto notebooku???Lebo tieto znacky vecsinou vypadaju otrasne uz na prvy pohlad...
23.10.2004 05:18:35   0.0.0.xxx 1616
Ceny se pochopitelně liší obchod od obchodu, ale na konci recenze je uveden k dnešku odpovídající průměr 37 tisíc Kč s DPH, zkuste http://www.google.com/search?hl=cs&q=Prestigio+P157&btnG=Hledat&lr=l ang_cs
23.10.2004 05:30:40   0.0.0.xxx 1515
Ono nejde dle mého názoru ani tak o cenu, ale spíš o místo - tedy kam všechny ty porty v notebooku umístit. Řekl bych, že mít v notebooku tři rychlé USB 2.0 porty je mnohem lepší řešení, než jeden starý COM port.
Samozřejmě že výrobce šasí také sleduje celosvětovou používanost portů, a podle toho nabízí jednotlivým distributorů na výběr modely.
My k notebookům Prestigio nabízíme za myslím velmi rozumnou cenu "Sweex kabel USB to SERIAL" protože občas se zákazník s potřebou COM portu opravdu vyskytne (např. odblokování mobilů).
24.10.2004 15:07:10   0.0.0.xxx 1615
Já teda nevím, školi nemám, ale k těm 1280 bych čekal 960, proč se u těch TFT panelů používá 1024?
25.10.2004 11:05:03   0.0.0.xxx 1514
lidi kde se da koupit tenhle typ nejlevnejc.....je to fakt dobry kousek a co sem videl ceny tak se dost lisi.prosim poradte.dik
25.10.2004 13:38:25   0.0.0.xxx 1614
Bohužel má výrobce málo notebooků P157 skladem, takže v pátek dovozce zvýšil ceny až nad prodejní ceny nás maloobchodníků. Proto je teď v cenách velký rozptyl, když někde uvidíte nižší cenu než u nás (prodáváme jich opravdu hodně), je velká pravděpodobnost, že jde o firmy nekomunikující s dovozcem a neaktualizující své ceny v internetových obchodech. Vždy se zeptejte, zda notebook za uvedenou cenu opravdu umí dodat, jen za dnešní dopoledne nám zákazníci nahlásili (díky naší záruce nejnižších cen) dva internetové obchody, co měly cenu nižší než my. Po telefonickém ověření jsem zjistil, že ani neví co za kolik nabízejí, a cenu proto budou zvedat.
31.10.2004 14:35:57   0.0.0.xxx 1414
Prosim poradte mi, kde koupim zde testovanou konfiguraci tohoto nb. Zatim po obchodech nalezam jen se 40GB diskem nebo pouze s 1MB Cache procesorem. Dekuji.
1.11.2004 12:12:28   0.0.0.xxx 1616
Všechna prodejní místa, kde se Prestiego prodává jsou k nalezení na oficiálních stránkách www.prestigio.cz sekce notebooky-prodejní místa.
1. Czechcomputer.cz notebooky dodává na objednávku - požadovanou konfiguraci si stačí objednat.
2. Nebo si najdi stránky prodejce kde mají konfogurátory notebooků. Například na Prestigio Nobile 157 je http://www.mobility.cz/prestigio_156.htm. Zkus spis jen www.mobility.cz a pak se k tomu proklikej...
1.11.2004 17:04:29   0.0.0.xxx 1616
Dnes jsem si 157 koupil a zrovna to instaluju. Zjistil jsem, ze i kdyz je to Centrino, WiFi karta tam automaticky neni, ale musite si ji priplatit! Me prodejce tvrdil, ze je tam automaticky nejaka slabsi, za priplatek je jen ta lepsi a ze me ta zakladni staci... tzn ze ted namam zadnou. Moc tomu nerozumim, ale ma pro me vyznam do ni tech 900 cpat, kdyz se stejne pripojuju jen na koleji pres LAN? Predem dik za radu.
1.11.2004 17:35:23   0.0.0.xxx 1616
Všechna prodejní místa bohužel na stránce výrobce uvedena nejsou, neboť ta stránka se aktualizuje jen jedenkrát za čas.
Přestože patříme mezi největší prodejce notebooků Prestigio v Česku, zatím tam uvedeni nejsme.
Také u nás se dá nezávazně sestavit libovolná konfigurace (včetně Wi-Fi) a zjistit konečná cena, včetně případného příslušenství.
1.11.2004 17:45:28   0.0.0.xxx 1614
Tak to byste před takovým břídilem měl varovat ostatní, když buď neumí číst co je v sestavě, nebo vám dokonce záměrně lhal!
V žádném z výrobcem sestavených notebooků P156 a P157 miniPCI Wi-Fi karta není, u nás je možno si ji přídat do konfigurace a zákazník ji dostane již namontovanou (není to žádná sranda, si ji sám vkládat pod klávesnici).
Pokud nemáte kde se pomocí Wi-Fi připojovat (kavárny, benzinky, domácí síť a pod.), tak tu kartu v notebooku samozřejmě na nic nepotřebujete, dokoupit si ji můžete kdykoliv později, až pokud ta potřeba nastane. Jde o standardní kartu od Intelu a nic speciálního, takže by neměl být problém s její dostupností i za pár let (pokud už mezitím nebude něco lepšího ;-).
1.11.2004 23:03:18   0.0.0.xxx 1515
Diky za info. Prodejce jmenovat nebudu - uz jsem s nim mluvil, vysvetlili jsme si to a byl velice seriozni.
Rad bych se ale jeste zeptal, zda nevite, proc mi nejde nainstalovat ovladac CPU dodavany na CD s notebookem (CPU Centrino Hotfix- predpokladam, ze je to ovladac). Ma se instalovat pres Spravce zarizeni, ale kdyz v nem zadam, aby ovladac hledal na CD, zadny nenajde... Je to tim, ze jiz nainstalovany (v ramci WindowsXPP) je lepsi nebo je chyba nekde jinde?
Diky za odpoved.
2.11.2004 10:23:49   0.0.0.xxx 1515
Chtel bych se zeptat rozhoduju se mezi koupi tohoto notebooku (Prestigio 157) a Acerem ( Aspire 1362Lmi). Muze te mi prosim vas nekdo poradit pro ktery se rozhodnout.Nemate s nimi nekdo nejake zkusenosti.... Dik za odpoved.
3.11.2004 10:44:06   0.0.0.xxx 1814
ZDRAVIM VSECHNY, KOUPIL JSEM NOBILE 157 A MAM PROBLEM S NAISTALOVANI DRIVERU KE GRAFICE. PORADI MI NEKDO. DIKY
9.11.2004 19:50:14   0.0.0.xxx 1314
kolik to vytahne fps? Treba doom3 nebo ut 2004 ci quake3?
9.11.2004 20:30:52   0.0.0.xxx 1515
To už myslím k recenzované konfiguraci nebude aktuální zjišťovat, od středy minulého týdne dodáváme už jen novou verzi P157 s grafikou Radeon 9700, 64 MB. Podstatně dražší notebook P158W má přitom Radeon 9700, 128 MB.
Mimochodem tento týden již budeme umět do P157 i obojetné (ą) DVD vypalovačky, doposud Prestigio nabízelo jen pluskovou.
9.11.2004 20:36:11   0.0.0.xxx 1616
Ideální je oslovit svého prodejce, který by s tím měl mít zkušenosti, případně technika Prestigia, i když my jsme se zatím s problémy u ovladačů dodávaných na CD od Prestigia nesetkali.
Pokud už se ptáte tady, mohl jste aspoň uvést jaký máte OS a trošku podrobněji popsat problém, aby se dalo odpovědět.
9.11.2004 23:29:51   0.0.0.xxx 1615
A koupil sem tenhle: http://www.pcexpert.cz/dt/?c=31462
A jestli to stihnete tak do 14.listopadu je na splatky s 0 navýšením.


10.11.2004 13:54:44   0.0.0.xxx 1515
Cau, mam problem s vypalovackou, ktera ackoli vypalovani probehne v poradku, nasledne CD nerozpozna a chova se jako by CD bylo prazdne (tak jednou z dvaceti pokusu ho ale nacte, coz nechapu). Externi vypalovacka a kterakoli jina mechanika ho ale normalne precte. Cteni DVD i CD jinak funguje normalne. Mam W XpH, Nero Express, Burn4Free, zkusil jsem ruzne disky. Nevite nekdo, jak na to? Diky
10.11.2004 18:53:45   0.0.0.xxx 1515
Pokud si nainstalujete všechny ovladače pomocí jednoho EXE souboru (EZ Install), nemusíte už pak nic dalšího instalovat.
Jestli jste instaloval ovladače pracně po jednom, můžete CPU Centrino Hotfix nainstalovat pomocí kliku pravou myší na soubor gv3qfe.inf -> Nainstalovat.
10.11.2004 21:32:59   0.0.0.xxx 1615
ja jsem ho na servisu (u ceskeho servisu) uz mela asi po tydnu uzivani a trvalo asi tyden nez vymenili RAMku. asi jsem slapla na nejaky horsi kus. jinak celkove strojecek je to vyborny.
10.11.2004 21:43:21   0.0.0.xxx 1515
Tim ze z lehka a hlavne bezduvodne utocite na ostatni prodejce, z meho hlediska, nedelate dobrou reklamu sve firme, tak jak si to myslite.
10.11.2004 21:45:38   0.0.0.xxx 1413
Jenže to nejde o špatný notebook značky Prestigio, ale bohužel o vadnou značkovou paměť. Je zajímavé, že se to projevilo až po týdnu provozu, nám na jednu vadnou 512 MB přišel zákazník hned při pokusu instalovat systém (přitom v BIOSu se detekovala správně).
Takový případ raději řešíme hned výměnou kus za kus, aby zákazník nemusel čekat a být x dní bez notebooku. Značkový servis je přeci jen velká organizace, kde to jeden den přijmou, druhý den diagnostikují, třetí opravují, čtvrtý expedují, no a s dopravou sem a tam je týden ještě vcelku krátká doba ;-)
10.11.2004 21:50:34   0.0.0.xxx 1413
Děkuji Vám za názor, ale opravdu netuším, jak výše uvedeným doporučením (oslovit svého prodejce) útočím na ostatní prodejce?
11.11.2004 18:48:31   0.0.0.xxx 1516
Nikoliv. Rozliseni je 1400 x 1050 a je to parada.
11.11.2004 18:53:50   0.0.0.xxx 1615
Nedavno byl na www.mobility.cz nebo www.pcexpert.cz za 38000 vcetne DPH a dokonce s prodlouzenou zarukou na 3 roky. Bohuzel v teto konfiguraci nemel DVDRW ale jenom combo.
14.11.2004 22:50:58   0.0.0.xxx 1515
Projel jsem notebook kompletne pomocí prográmků Sandra 2004, PCMark04, 3DMark03 a chystám to k publikaci.
Napadá-li vás ještě něco obecně uznávaného, napište, a rád přidám i další údaje. Díky za všechny náměty ;-)
16.11.2004 22:36:20   0.0.0.xxx 1516
Rovněž mám Prestigio Centrino 1.3 GHz / 256 MB / 30 GB / DVD combo a za tuhle cenu (21.800,- Kč u WWW.KUKU.CZ) je to perfektní kousek. Design nádherný i kontrast displaye je obrovský, baterka vydrží 5 hodin. Jestli to Prestigio takhle povede dál, dostane se brzo na špičku!
17.11.2004 12:27:39   0.0.0.xxx 1515
Clověk jen mrkne a na serveru elektro4u.cz se vše mění....Asi před týdnem jsem si u Vás vybralnotebook za 37499kc ( P-M 1.6 ,...) dnes ho chci objednat a on tam není ... místo něho tam je jiná konfigurace( je dražší a já bych potřeboval tu za 37499)... Dá seu Vás objednat přesně to co chci ( udělal bych si vlastní konfiguraci a vy mi zdělíte cenu?)...Nebo musím koupit nějakou vámi nabízenou konfiguraci?
Děkuji Martin Babec
17.11.2004 15:58:45   0.0.0.xxx 1516
Děkuji Vám, že jste si notebook vybral právě u nás.
Jsme bohužel trochu v nevýhodě, že se o nabídku Prestigio opravdu hodně staráme, takže veškeré změny výrobce či dovozce se u nás projevují rychleji. Např. když dovozce zdražil, vypadali jsme drazí, ale to je ostatní eShopy neměly aktualizované ceny.
Teď když nám výrobce oznámil, že zřejmě do konce roku nebudou procesory 1,6 MHz Dothan (se 2 MB cache), stáhli jsme příslušné konfigurace obratem z nabídky. Obchody co je stále mají v sortimentu tedy nabízí něco, co nemohou splnit.
Potřebujete-li opravdu Dothan (pokud vím, jeho cache je využitelná snad jen při úpravách videa a podobně náročných operacích), Prestigio nám nyní nabízí jedině vyšší model (1,8 GHz a 2.0 GHz, příští týden snad budou ješte i 1,7 GHz), verze 1,6 HGz a nižši už pouze Banyas (s 1 MB cache) a Celeron M.
Obecně to vidím tak, že před koncem roku firmy utrácejí kvůli menším daním, takže se kupuje kdeco, a ty opravdu dobré typy výrobků už rozhodne nebývají 14 dní před Štědrým dnem (a už vůbec ne den před, kdy nakupuji já ;-) skladem.
Proto chcete-li výborný notebook Prestigio za super cenu, neváhejte si včas vybrat z dostupných komponent tu "svou" konfiguraci, bude hůř ...
Jinak konkrétní dotazy týkající se naší firmy pište prosím do komentářů u nás, ať nezatěžujeme tuto spíše obecně zaměřenou diskusi.
17.11.2004 16:05:16   0.0.0.xxx 1415
S dotazem to beru zpět, spojil jsem si Váš e-mail tady a podpis u nás, a vidím, že jste tak již učinil ;-)
19.11.2004 12:25:53   0.0.0.xxx 1515
no koukam, mate peknou cenu i moznosti rozsireni treba DVD+-RW !!! Uz o tom premyslim !!!
19.11.2004 15:23:05   0.0.0.xxx 1615
To mne těší, jen upozorňuji na to, že cca 14 před Vánoci se všechny vydělávající firmy utrhnou z řetězu a začnou ve velkém utrácet peníze. Postupují logicky od těch nejlepších výrobků a sestav, až je vykoupí, šáhnou i po těch horších.
Takže chcete-li mít svůj ideální notebook (platí to pro veškeré zboží) letos, neváhejte moc dlouho, žádný výrobce bohužel není schopen garantovat dostupnost svých produktů až do 23. prosince ...
19.11.2004 22:54:34   0.0.0.xxx 1615
Chtel bych ho, ale nechce se mi do nej davat tolik. Jak je na tom hure co se tyce rychlosti ta verze s Celeronem - M ???
19.11.2004 23:12:25   0.0.0.xxx 1515
Dejte sem vědět kdy a kam to hodláte publikovat. Děkuji.
20.11.2004 00:54:48   0.0.0.xxx 1515
Záleží na co ten notebook budete využívat, že. Teď dělám ty samé benchmarky co v pohodě proběhly na Prestigiu P157 i novém Umaxu VisinBook 705CX (Celeron 1,5 GHz) a jsem opravdu hodně překvapen. Na Umaxu totiž nejede 1 test ani ze starého 3DMarku2001 SE, a z 3DMarku03 už na tom Umaxu jede jen 1 hra z testovaných čtyř (to že na něm nejede 3DMark05 bych pochopil)...
Takže kdybych chtěl teď hned mít 15" notebook na filmy (DVD, DivX) a ne zcela nejnovější hry, plus samozřejmě na běžnou činnost (Internet, Office a pod.), přitom maximálně ušetřit a přesto udělat i do budoucna výhodnou investici, pořídím si rozhodně Prestigio P157 s výbornou grafikou ATI Radeon 9700 (nesdílená paměť 64 MB) a Celeronem 1,4 GHz, protože procesor jde klidně za půl roku (až zas něco našetřím) vyměnit za lepší, narozdíl od grafiky (v notebooku).
Na RAMce a disku už toho moc víc ušetřit nejde, 256 MB a 40 GB je dnes rozumné minimum pro bezproblémový chod Windows XP. Kdybyste chtěl ušetřit ještě další tisíc, máme skladem jeden 20 GB 2,5" disk z databanky na fotky, kam chtěl zákazník 40 GB ;-)
Myslím si, že takhle výkonný notebook za 32 tisíc s DPH (P157 1,4 CELERON/256MB/20GB 5400RPM/9700! ATI Radeon 64MB) s perspektivou rozšíření nemá celosvětově konkurenci, nemluvě o prodloužené tříleté záruce (u výrobcem sestavené konfigurace P157 1,4 CELERON/512MB/40GB 5400RPM/9700! ATI Radeon 64MB za 34 tisíc), za kterou si jiné značky účtují 3 - 5 tisíc Kč navíc!
Ale to už jsou zase spíš konkrétní záležitosti, které bychom měli řešit (a takové konfigurace na přání denně řešíme) u nás v eShopu ...
20.11.2004 01:06:11   0.0.0.xxx 1514
Popravdě jsem čekal, že mi (jako poučenému laikovi) někdo se zde přítomných HW odborníků doporučí další testy, a po týdnu co jsem měl P157 s novou grafikou doma nic :-(
Projel jsem tedy Prestigio P157 (kvůli možnosti porovnání také se staršími stroji) ještě i 3DMarkem 2001SE a příští týden to samozřejmě vyjde u nás, na www.gsm4U.cz.
20.11.2004 11:12:36   0.0.0.xxx 1314
Dobře, děkuji za odpověď. Jestliže mi tedy říkáte, že lze s postupem času vyměnit procesor za Centrino, tak neni co resit. Nejsem zrovna bohaty student a tak jsem se rozhodl pro toho Celerona. Jsou modely s Celeronem a Pentiem M jinak srovnatelné? myslím co se tyče konstrukčcni vývavy? Jestli se jedna o jedno a to samé šasi?Umi si Celeron M taky menit svoji frekvenci, jak bylo uvedeno ve článku? bude skutečně výdrž s Celeronem 4 hodiny?
Dekuji za zopovězení aspoň některých otázek!
20.11.2004 14:22:10   0.0.0.xxx 1514
Zkoušel Jsem PCMARK2004, AQUAMARK 3D, 3DMARK2005, PCMARK2002, 3DMARK2001SE a bohužel je to slabota. Buď mám vadnej kousek nebo něco s ovladači. Zdaleka nedosahuji hodnot jako např. zde: http://www.benchmark.pl/notebooki/Prestigo_Nobile157/strona-2.html
M ožná je na vině procesor /1,6GHz Dothan/ protože v PCMARK2002 mi naměřil jen 1984bodů zato na těch polských stránkách 5671bodů a to je sakra rozdíl. Sem z toho poněkud nešťastej. Samozřejmě jsem měřil při napájení ze sítě.
20.11.2004 14:40:38   0.0.0.xxx 1616
Já jsem měl ze začátku stejné hodnoty a zjistil jsem, že procesor jede pořád na 600 Mhz (i ze sítě) protože to měl tak nastaveno v biosu jakmile jsem to změnil výkon šel nahoru :-).
20.11.2004 15:14:19   0.0.0.xxx 1616
Jak to řešíte sovladačema, když na CD jsou stále na 9600 a na netu taky pro tento notebook nikde nejsou?
20.11.2004 15:59:16   0.0.0.xxx 1516
ZLATEJ ČLOVĚČE ... bylo to tím. V BIOSu to nebylo vůbec nastavený ... vedle položky AC Power nebylo nic. Po odentrování mi to nabídlo 4 možnosti a stačilo zvolit tu první /Max perf.../, uložit a už to sviští.
Předtím jsem to taky hledal v Biosu ale nějak sem to přehlédnul. Pod tím je ještě nastavení pro režim na baterie a ani ten nebyl nastaven, tak tam sem dal "Automatic".
Ještě jednou díky.
20.11.2004 19:07:44   0.0.0.xxx 1514
Mam tento notebook ( 1,5 Dothan, 1GB RAM, HDD 60GB/7200,DVD+RW ) uz pul roku a proto nechapu proc s recenzi prichazite az ted, kdyz vychazi dalsi hvezda za super cenu, Prestigio 158.Budu se tesit na jeho recenzi zase za pul roku :-) Pokud mate nekdo zajem o nakouknuti na 157 a jste z Brna a okoli,napiste na mejla.....,vzpominam si ze kdyz jsem ho chtel koupit,nikde jinde nez v Praze ho nemeli ... Hezky den
20.11.2004 23:07:04   0.0.0.xxx 1615
To jste opravdu borec, že ho zrovna vy máte už půl roku, ale recenze má smysl pořád, dokud je výrobek v prodeji.
Mezitím má P157 novou grafickou kartu (ATI Radeon 9700) a duální vypalovačku, takže ti co si ho kupují teď, udělají výrazně lepší investici.
Servery píšící recenze na stovky produktů je většinou začnou psát tehdy, když jim tyto produkty zapůjčí výrobce/dovozce/prodejce. Občas se podaří dostat výrobek před uvedením na český trh, častěji když právě přijde, no a nejčastěji až je na trhu a několik testovacích kusů běhá mezi všemi redakcemi významnějších internetových i tištěných magazínů.
Mimochodem P58W není žádná vycházející hvězda, je na trhu už pár měsíců a je z úplně jiné cenové kategorie, než pro většinu Čechů se záluskem na notebook přijatelná P157.
21.11.2004 10:02:07   0.0.0.xxx 1416
Presne tak, jen s tebou souhlasim!!!Nejsem bohaty!!
21.11.2004 10:12:16   0.0.0.xxx 1615
Mel bych take zajem o P157, ale stale vaham, kdy bych ho mel koupit? Jestli mam cekat do ledna a mozna budou i nizsi ceny, nebo koupit co nejrychleji?
21.11.2004 13:39:04   0.0.0.xxx 1415
Nejvíc ušetříš tím, že si ho nekoupíš ... ale taky si ho neužiješ.
Když ho letos koupíš, budeš mít bohatého Ježíška.
Když ho koupíš příští rok ... zjištíš, že už má několik konkurentů a že to taková bomba co před vánoci.
V současnosti mu může konkurovat jeden typ ASUSe /na www.czechcomputer.cz/, který je o několik málo tisíc dražší. Záruku má však jen 2 roky. A když sem u té záruky, je možné, že současná 3 záruka na notebook Prestigio /jen některé hotové sestavy/ je tahem managerů a od příštího roku bude za příplatek jako u jiných výrobců.
Takhle jsem to zvažoval a nakonec ho koupil ;)
21.11.2004 13:42:48   0.0.0.xxx 1414
3. věta má znít:
Když ho koupíš příští rok ... zjištíš, že už má několik konkurentů a že to není taková bomba co před vánoci.
21.11.2004 15:10:25   0.0.0.xxx 1514
Mně osobně je jedno, jestli nám zákazník udělá tržbu v prosinci, nebo v lednu, ale dle mého názoru se ceny po Vánocích snižují jen u sezónního zboží, což notebooky ještě nejsou.
Třeba zcela nové digitální fotoaparáty jdou po létě dolů i o několik tisíc Kč, ale to jen u nejdražších značek typu Olympus, který výrobky úvádí na trh s již značně nadsazenou cenou. Stejně tak padají ceny o tisíce Kč u mobilů vyšší třídy (Nokia, Samsung, Mortorola) pokud si člověk počká cca půl roku od jejich uvedení na trh. Z těchto mých zkušeností tedy vyplývá, že naše zákazníky netlačím do novinek, pokud po nich tedy sami vyloženě netouží.
Už z toho, že je Prestigio nejlevnější na trhu (při stejných komponentech jako jiné značky a s o rok delší zárukou) si myslím, že se cena nijak extrémně snižovat nebude. Maximálně nám může prospět lepší kurz koruny, nebo snížení cen procesorů u Intelu.
Ten kdo si koupil notebook Prestigio P157 před měsícem se teď může být do hlavy, že má grafiku "jen" Radeon 9600, ovšem když si ho koupíte teď, můžete za 2 měsíce nadávat, že jste nepočkal na Radeon 9800 (například ;-).
Prostě vývoj v IT jde dopředu tak rychle, že je potřeba si říct, zda notebook potřebuji a v jakém pro mne přijatelném poměru cena/výkon. Jakmile si najdu vhodný typ, pořídím si ho a pak se aspoň rok nedívám po cenách novinek, abych se nemusel proklínat :-)
21.11.2004 16:26:36   0.0.0.xxx 1614
Ano, jelikož v našem eShopu nabízíme Prestigio P157 od 1,4 Celeron, přes 1,6 Pentium M s jádrem Banyas až po 2.0 Pentium M s jádrem Dothan, znamená to, že jde opravdu do stejného šasí vložit všechny tyto procesory ;-)
Technologii Intel Enhanced SpeedStep pochopitelně Celeron nepodporuje, rozdíl 5.000 Kč se přeci někde musím projevit :-) V článku bylo správně uvedeno, že měnit si takt umí Pentium M.
Celeron má dle Intelu optimalizovanou mobilní architekturu a nízkonapěťové technologie, takže určitě vydrží déle než klasické desktopové procesory (bůhvíproč stále instalované v některých noteboocích), ovšem nemůžete od něj logicky očekávat tu samou výdrž, co od 3x dražšího Pentia M.
21.11.2004 16:38:22   0.0.0.xxx 1515
Na ten odkaz neklikejte, nejenže je ta cena nesmysl, a nabízí tam jen bazarové notebooky (mimochodem pěkně drahé), a ani jedno Prestigio!
23.11.2004 08:46:47   0.0.0.xxx 1415
Měl bych zajem o tento notebook ale spise o jeho levnejsi variantu celeron m 1,4. Nemate někdo zkušenosti jak se to projevi na vykonu v 3dmarku a ve hrach oproti plnému centrinu.
23.11.2004 09:12:14   0.0.0.xxx 1616
Dnes mi přijde na testy Prestigio V120 (12.1" WXGA) s Celeronem 1,4 a zítra snad budu zákazníkovi instalovat Windows do P157 s Pentiem M 1,7, takže pokud budu stíhat, přehodím procesory a zkusím to projet.
Samotného mne to velmi zajímá, co udělá spojení výborné grafiky s nejhorším možným mobilním procesorem, už se těším na porovnání s tím vším, co jsem naměřil u P157 s Pentiem M 1,6 GHz.
23.11.2004 12:08:31   0.0.0.xxx 1614
Tak to se moc těším, protože to srovnání sem hledal všude na netu a nic jsem pořádně nenašel. Akorát, že při stejnym taktu to hazelo oproti centrinu v pcmarku a sandře asi o 10 procent min ale herni test jsem nikde neviděl.
24.11.2004 04:44:26   0.0.0.xxx 1514
Bohužel se mé očekávání začíná potvrzovat, včera Prestigio doprodalo duální DVD vypalovačky (které jsme zákazníkům dávali do P157 místo Comba), a do konce roku už jim zřejmě výrobce další nezvládne dodat :-(
Doufám že za týden nedojdou i šasí k P157, nejprodávanějšímu typu notebooků Prestigio ...
24.11.2004 08:43:39   0.0.0.xxx 1514
Dobry den na vašich strankách marně hledám test s celeronem, pokud jste to stihl porovnat mohl by jste nam prozradit vysledky.
24.11.2004 08:57:32   0.0.0.xxx 1516
Já jsem psal že mi až dnes přijde P157, takže až to po obědě přijede a já budu mít čas, budu instalovat Windows a spol., a teprve poté se někdy v noci dostanu k hraní si s testy. Takže když to časově dobře dopadne, budou výsledky u nás zítra ráno ;-)
24.11.2004 15:01:28   0.0.0.xxx 1614
A nebo tak v sobotu u me , koupil jsem si ho!
24.11.2004 17:56:04   0.0.0.xxx 1315
Nejhorsi mobilni procesor? hmmm, o par radku vyse jste mi tvrdil neco jineho, ze to nevadi no necham se prekvapit, ma mi totiz prijit v patek, tak jsem sam zvedav. Myslim ze existuji i horsi varianty, nebo ne?
25.11.2004 06:36:06   0.0.0.xxx 1514
Asi jsem se nevyjádřil zcela jasně, jinak si myslím, že držím názorovou kontinuitu ;-)
Takže znovu a snad lépe: Celeron M 1,4 GHz je momentálně nejslabší dostupný procesor dodávaný v noteboocích Prestigio. Jinak je samozřejmě výborný, všechny testy dopadly pro herní nadšence dobře, přesná čísla jsou v diskusi pod naším testem P157 s ATI Radeon 9700.
Je to tak jak jsem předpokládal, zásadní je mít dobrou grafiku, procesor je 3x levnější než Pentium M, ale výkonově je pouze kousek od něj.
25.11.2004 06:42:01   0.0.0.xxx 1516
Nějak to tady usekává :-(
Je to tak jak jsem předpokládal, zásadní je mít dobrou grafiku, procesor je 3x levnější než Pentium M, ale výkonově je pouze kousek od něj.
25.11.2004 14:29:15   0.0.0.xxx 1616
Mohl by jsi se podělit nějáký dojmy z něj, já ho budu mít až za 14 dní tak se taky těším. Napiš co baterka a ...
26.11.2004 10:27:42   0.0.0.xxx 1614
Dobry den, chci se zeptat, jestli nevite, zda ctecka karet 3in1 zabudovana v tomhle notebooku ma cist i MS Pro nebo ne? Me osobne cte jen klasicky MS, MS Pro bohuzel ne... U MS Pro mi pise, ze disk neni naformatovany a kdyz ho chci formatovat, tak hlasi chybu. Predem dik za odpoved.
27.11.2004 15:34:50   0.0.0.xxx 1514
Vyborna masinka ... vcera som ju kupil. Bohuzial mi funguje len na napajanie zo siete, kedze baterku je na 0, vypisuje charging ale to je asi vsetko. Proste to nenabija akumlator.
Nevie niekto poradit v com by mohol byt problem?
Dakujem moc.
29.11.2004 09:34:44   0.0.0.xxx 1415
Objednal jsem si to u pcexpert.cz, ale oni mi poslali balik od asbisu a jestze si na tom 1000 prirazili. skoda, ze jsem nebyl pozornejsi, mohl jsem trsoku usetrit. Stal me kol 33800!mam v nem Wifi.
Baterka po zapojeni hlasala kol 60% a vydrzela v ohode komplet instalaci WinXP a OfficeXP atd. Nekolik Benchmarku a stale drzela. Musi uznat,ze to je nezmar. Dal jsem na ni kol 3,5hod. Pres noc jsem ji nabil na 100% a drzela kol 4hod. Vyssi zatez - filmy, office, restarty, formatovani disku...jo je to drak!jsem spokojen!
29.11.2004 16:28:47   0.0.0.xxx 1416
Chtel bych se zeptat, jak to probiha se zarukou, kdyz si necham za pul roku Celerona vymenit za neco lepsiho? Stale mi bude platit 3-leta zaruka?
29.11.2004 17:33:24   0.0.0.xxx 1616
protože my máme ten samý model s Wi-Fi i brašnou v ceně za 32.499 Kč s DPH ...
29.11.2004 17:41:16   0.0.0.xxx 1413
Na jednotlivé komponenty Vám pochopitelně záruka běží od data nákupu, ale prodloužená tříletá je pouze na konfiguraci sestavenou a prověřenou výrobcem, jak píšeme v každé kartě Prestigia P157 v eShopu.
Jakmile si součástku přidáte (navic dalsi modul RAM ci Wi-Fi) o prodlouzenou (triletou) zaruku neprichazite, ovsem vymenou komponent (vetsi HDD, RAM, nebo procesor za mensi) z vyrobcem sestavene a otestovane konfigurace pochopitelne ano (výrobce prece nemuze nadstandardne rucit za sestavu, kterou nema otestovanou). I pote vsak je u Prestigia standardni dvouleta zaruka, jako u konkurencnich znacek, ktere jsou ale casto bez moznosti vlastni konfigurace.
29.11.2004 17:43:34   0.0.0.xxx 1414
I pote vsak je u Prestigia standardni dvouleta zaruka, jako u konkurencnich znacek, ktere jsou ale casto bez moznosti vlastni konfigurace.
29.11.2004 22:16:51   0.0.0.xxx 1515
Taky jsem si ho koupil (přímo v Asbisu) v konfiguraci P157-1,7-512-60/7200-DVDRW. Je pár věcí, které se dají vytknout - měkké víko displeje, šasí u mechaniky trochu vrže, úhly displeje nic moc, ale nemám tolik možností srovnání. Celkově je perfektní. Nainstaloval jsem Powerstrip a zjistil, že grafika jede na frekvencích 317 jádro a 209 paměť. To se mi zdá trochu málo. V 3DMarku2001 jsem naměřil 9342, v 3DMarku2003 2451, tj. asi standard. Zkusil jsem přetaktovat na 422 jádro a 260 paměť a dostal 11561 resp. 3020. Paměť moc přetaktovat nejde, v obraze jsou potom už chyby, jadro je v pohodě.
29.11.2004 23:01:13   0.0.0.xxx 1416
nechal jsem NB (C-M 1,4GHz) par testy a vysledky vesmes odpovidaji vysledkum uvedenym na str. gsm4U.cz!
Jedine co me stale vrta hlavou, je to, ze na NB mam samolepku Ati 9700, vsuide se pise ze 9700, ale samotny system mi ji hlasi jako 9600!!!Sandra, 3Dmark...cokoliv. Vsude vidim model 9600, čipova sada 9700.
Kamarad si koupil pred 3mesici Gerikom Cinema taky s Radeon 9700 a ta se mu tam hlasi jako 9600/9700 !!!
Poradi mi tedy, jaky druh grafiky mam skutecne v NB, kdyz jsem si jej pred tydnem?
Jinak je dobrej, moc dobrej!
hry frci jedna basen!
30.11.2004 11:36:53   0.0.0.xxx 1615
Jelikoz na muj dotaz vyse nikdo neodpovedel a na pcexpertu jej radeji smazli, abych nesiril poplasnou zpravu, napisue jej znova:
nechal jsem NB (C-M 1,4GHz) par testy a vysledky vesmes odpovidaji vysledkum uvedenym na str. gsm4U.cz!
Jedine co me stale vrta hlavou, je to, ze na NB mam samolepku Ati 9700, vsuide se pise ze 9700, ale samotny system mi ji hlasi jako 9600!!!Sandra, 3Dmark...cokoliv. Vsude vidim model 9600, čipova sada 9700.
Kamarad si koupil pred 3mesici Gerikom Cinema taky s Radeon 9700 a ta se mu tam hlasi jako 9600/9700 !!!
Poradi mi tedy, jaky druh grafiky mam skutecne v NB, kdyz jsem si jej pred tydnem?
Jinak je dobrej, moc dobrej!
hry frci jedna basen!
30.11.2004 13:17:39   0.0.0.xxx 1515
Podivej se do BIOS nebo pouzij aida32 popr. hwinfo32
30.11.2004 14:08:58   0.0.0.xxx 1515
Jediný problém je, že v BIOSu co máte v notebooku není přepsaná informace o typu karty, proto se ta ATI Radeon 9700 hlásí v některých programech jako 9600.
Máte přece vysoký výkon, odpovídající ATI Radeon 9700, tak proč pochybujete o tom, jakou máte grafiku? V Nastavení grafiky je také vidět, že jde o kartu ATI Radeon 9700, tak jaký problém?
Jinak novější BIOS, který už teď je na stránkách Prestigia tuto nepodstatnou maličkost řeší, a karta se s ním hlásí jako 9700. Tohle všechno Vám měl říct Váš prodejce, že ...
30.11.2004 14:11:22   0.0.0.xxx 1414
Jinak novější BIOS, který už teď je na stránkách Prestigia tuto nepodstatnou maličkost řeší, a karta se s ním hlásí jako 9700. Tohle všechno Vám měl říct Váš prodejce, že ...
30.11.2004 20:01:44   0.0.0.xxx 1616
ale třeba atcomputers mají cenově podobný konfigurovatelný notebook N6020 také :-)
1.12.2004 17:39:47   0.0.0.xxx 1615
Nevíte jak dlouho výdrží tento model s Celeronem 1.4 dlouho na jedno nabítí baterie?Třeba při sledování filmů..
A ještě jeden dotaz: Je rozdíl v 3D výkonu mezi ATI 9600 a 9700 hodně velký?? (v konfiguraci s celeronem..)
2.12.2004 17:26:17   0.0.0.xxx 1615
Tu kombinaci P157 s Celeronem jsem bohužel neměl tak dlouho abych testl i výdrž s filmy, ale teď už to může zkusit Tonca, který ho má doma.
Rozdíl až tak velký není, údaje z 3DMarku ke staré 9600 (co je teď už jen v P156) jsou v této recenzi, a k nové 9700 s 64 MB nesdílené paměti jsou u nás, viz http://www.gsm4u.cz/notebook-prestigio-p157-s -novou-grafikou-ati-radeon-9700-testy-clanek1363.htm
Jak také píšu tady v komentářích i u nás v testech, procesor v podstatě nemá na 3D výkon téměř žádný vliv, pokud je to eMko od Intelu, není co řešit. Zásadní je grafika, notebooky co mají sdílenou od Intelu, mají i 4x horší 3D výkon, než Radeony.
Teď ještě současně testuji nejnašlapanější Prestigio P128W a širokoúhlého prcka V120 s neuvěřitelným displejem, přes víkend snad dám fotky a screenshoty dohoromady, aby to u nás začátkem týdne mohlo vyjít ...
2.12.2004 17:27:55   0.0.0.xxx 1414
Teď ještě současně testuji nejnašlapanější Prestigio P128W a širokoúhlého prcka V120 s neuvěřitelným displejem, přes víkend snad dám fotky a screenshoty dohoromady, aby to u nás začátkem týdne mohlo vyjít ...
2.12.2004 22:45:55   0.0.0.xxx 1513
Popsal jsem vyse, ze jsem s vydrzi docela dost psokojen i kdyz mam pocit, ze tedstael klesa a klesa..ale treba je to jen dano narocnosti. Zacal jsem hrat hry
Jinak jsem si udelal programek v Ccku,ktery meri vydrz baterie na jedno nabiti. Vydrz je okolo 4hodin bezne prace+hry!
Dnes v noci, to testuji s filmama. Nabiju baterii, pustim film, test a PC necham vypnout pri 5% energie. Takze rano budou vysledky. Jsem zvedav.
PS: tenhle model s Celeronem je opravud dostacujici!!!
NFS Underground2 frci jedna radost a dalsi hry taky
takze rano!
3.12.2004 11:36:44   0.0.0.xxx 1414
A jakou máš konfiguraci celeronu??S ati 9600 nebo 9700??
A jaký je display? Co pozorovací úhly?? Chci si ho také koupit . Nenapsal by si mi prosím nějaké poznatky?? Kolik udělá v 3D marku 2003??? Moc děkuju
3.12.2004 12:09:36   0.0.0.xxx 1616
To je spis otazka marketingu (panove v kravatach ;-)
takove sony vaio B1 nema ani printerport ani irda.
jsou i cestne vyjimky, ktere com maji - treba DELL D600, a pritom je
mensi (tedy vymluvy kvuli mistu jsou plytke), akorat je krapet drazsi :-(
jinak na com port(y) muzes pouzit pcmcia kartu nebo usb dongle.
3.12.2004 13:09:13   0.0.0.xxx 1615
Vždyť všechny výsledky testů Prestigia P157 s Celeronem M 1,4 GHz uvádím v komentářích pod článkem, na který jsem vám dával odkaz už o příspěvek výše?
Viz http://www.gsm4u.cz/showcomment.php?c_id=1363&c_to=0&showall=true
3.12.2004 13:10:26   0.0.0.xxx 1614
Viz http://www.gsm4u.cz/showcomment.php?c_id=1363&c_to=0&showall=true
3.12.2004 13:57:31   0.0.0.xxx 1414
Mám N157, ATI 9700. Zatím plnou spokojenost kalí dvě věci:
1)ATI se hlásí jako 9600, prý se to dá spravit přes bios. Je někde návod jak a co je potřeba stáhnout?
2) Čtečka SD mi funguje pouze "jednou", pokud kartu za chodu vyndám a vrátím, už ji počítač nebere.
Poradí někdo?
3.12.2004 19:41:59   0.0.0.xxx 1616
Mam C-M 1,4GHz, 512MB, 9700 (viz dotaz vyse,kdy jsem daval dotaz proc ji vidim jako 9600): testoval jsem to dnes v noci pri tomto testu:
film spusteny ve WindowsMediaPlayeru 9 s kodekem CodecsAllInONE film Muj soused zabijak se zobrazenými titulky, zapnutou obrazovkou,nastavení vypnutí pri 5%,zakázáno vypnutí HDD,obrazovky atd.
vydrz: 3:45 !!!
Jediné co mi pri testu vadilo, bylo spousteni vetracku graficke karty kazde 2 minuty na dobu cca 15vterin !
Pozorovaci uhly: nemohu porovnat s jinymi, takze mohu jen rici,ze to ujde!Grafarna je ale uplne super!
4.12.2004 09:46:34   0.0.0.xxx 1616
A jak ti tam jdou hry?? Jaký jsi na tom všechny zkoušel?? A jak ti šly???A co reproduktory?? Jsou to šumítka nebo se to dá poslouchat??A jaký je display?Co instalace windowsů a ovladačů..Byly nějaké problémy??
4.12.2004 14:12:39   0.0.0.xxx 1414
Jak jsem psal, displey nemohu porovnat, mam doma kalsiku CRT jinak se mi zda perfektni. Zkousel jsem hry CounterStrike 1.6, NFS Underground 1 a 2 ... atd...vse v pohode!
Repracky jsou uplne super, dokazi udelat prekvapivy randal!!!
Instalace v pohode,ovladace jsou na jednom CD - vse v jednom, stacil jedn klik a bylo to!jedan basen!
7.12.2004 12:48:09   0.0.0.xxx 1313
Zajímalo by mě jak je na tom s kvalitou zvuku a zvukové karty, samozřejmě po připojení repro se systémem 5.1
Díky
7.12.2004 17:17:47   0.0.0.xxx 1415
Ahoj,prosim tě chci si také obědnat tu verzi s Celeronem. Jsem docela vášnivým hráčem. Nemohl by si mi říct jaké hry ti na něm jdou??( ne jenom NFSU2) Třeba doom3, Half Life 2, Far Cry¨. Prostě nějaké novější. Moc dík..
8.12.2004 12:32:40   0.0.0.xxx 1516
MAm problem s baterkou. :-(
Pustil jsem si programek co jsem videl zde v recenzi CPUID ale porad me procesor jede na maximum. Ani pri provozu na baterku se nezpomali :-( Vydrzi to sice ty 3 hodiny, ale mohlo by to byl lepsi...
Cetl jsem tady diskuzi a kdosi radil neco prepnout v BIOSu ale tam jsem nic takoveho nenasel... Poradte prosim
A jeste me to ve Win neukazuje jak dlouho notebook vydrzi. Jako cas, Ukazuje to pouze procenta.
9.12.2004 12:53:25   0.0.0.xxx 1515
Moc te nepotesim ja nejsem hrac, jen jsem chtel tyto hry vyzkouset jak behaji. Jinak se venuji jine praci - programovani je mi lito!
CCCP: cetl jsi tu recenzi na HL2, ze zpusobuje bolest hlavy na tomto serveru? :o !!!
9.12.2004 17:58:52   0.0.0.xxx 1514
Jak byste hodnotili kvalitu dipsleje? Myslim rychlost prekreslovani (napr. ve hrach - jestli vam to nedela smouhy atd.) a co rozliseni? neni to moc prtavy? Umi displej i jine rozliseni? A jak by si vedl ve srovnani s desktop lcd?
9.12.2004 20:32:21   0.0.0.xxx 1415
Prťavý to určitě není, sám jsem z toho měl strach, ale je to úplně v pohodě, spíš naopak ti potom přijde všechno strašně velký při 1024x748. Jinak umí od 640 do 2048 mám pocit, ale to už si to musíš posouvat. Při nižším rozlišení si můžeš zvolit, jestli chceš výřez, kdy je obraz ostrej nebo roztáhnout na celou plochu, ale pochopitelně trochu rozmazaně. Úhly jsou trochu slabší, chce to koukat zpříma, ale dá se to. Problém je trochu při filmech při tmavých barvách se obraz z boku dost slejvá. Je jasný, že stolní LCD jsou lepší, ale tohle stačí, fakt nemám pocit, že by mě ten displej v něčem omezoval. Hry moc nehraju, v podstatě jsem to jen testoval 3DMarkama a ještě jsem si nainstaloval nějaký autíčka, žádný šmouhy jsem neviděl. Nějaký další výhrady jsem tady už někde psal, můžeš se podívat, ale celkově jsem s tím úplně spokojenej, je to dobrej stroj a za ty peníze a k tomu 3 roky záruka...
Jenom mi leží v hlavě výkon grafiky, protože ten R9700 má úplně stejnej výkon jako R9600 (viz test staršího Prestigia na www.svethardware.cz). Už jsem psal i na FAQ Prestigia, ale zatím mi uspokojivě neodpověděli. Dá se to přetaktovat, sice nevím, jak by se choval dlouhodobě, ale krátkodobě byl bez problému. Celkově můžu doporučit.
9.12.2004 20:35:25   0.0.0.xxx 1615
Čau, chtěl bych se tě zeptat jakej je u toho booku tauchpad..Četl jse, že se na něj musí zvyknout. Jsou s ním nějaké potíže?? Funguje tak, že když na něj poklepeš(kolikrát vlastně??), tak s ním otevíráš soubory jako s myší?
9.12.2004 20:37:25   0.0.0.xxx 1515
(kolikrát vlastně??), tak že se ti otevírají soubory,jako dvojklikem u myši?A co tlačítka pod ním?Nedělá problémy, když jsou spojena do jednoho celku??Napiš mi prosím tvůj názor. Dík
9.12.2004 20:38:33   0.0.0.xxx 1515
názor.. Moc dík..
9.12.2004 20:46:02   0.0.0.xxx 1415
Dělá ten notebook velký randál?? Myslím chladiče na CPU a VGA?? Dá se to vydržet?? Ruší to hodně třeba sledování filmů nebo hraní her????Dík
9.12.2004 20:47:39   0.0.0.xxx 1615
filmů,nebo hraní her?? A co překreslování displeje.Nedělá to šmouhy když třeba hraješ Undergroundy 2?
12.12.2004 11:13:58   0.0.0.xxx 1414
Mam k dispozici k otestovani Aspire 1300 takze nevim jaky markantni rozdil je mezi 1362Lmi ale chci rict jen jedno. Pri velkem vytizeni za spoluprace s DVD mechanikou se zmeni v ustredni vytapeni celeho bytu. Takze kdyz te budou zebat nohy tak si ho soupni pod perinu a mas aspon jedno plus navrch.
12.12.2004 21:00:21   0.0.0.xxx 1314
Mel bych dotaz jak propojit tento notebook, resp.zvukovku s TV nebo sluchátkama, které nejsou pripraveny na SPDIF, televize vidoe vstup pres S-video a audio klasicky jacky. jak to zprovoznit???
12.12.2004 21:25:30   0.0.0.xxx 1414
Ten Athlon je vykonejsi, ale vic zere.
12.12.2004 22:56:24   0.0.0.xxx 1515
Výstup ze zvukovky funguje normálně, tj. když se tam strčí sluchátka nebo externí repro, budou hrát. Mít obraz přes S-video a zvuk přes klasické audio cinche na televizi si myslím, že nebude fungovat, ale nechci kecat, momentálně si to nemůžu vyzkoušet. Já mám obraz taky přes S-video, ale zvuk přes externí repro.
15.12.2004 10:32:39   0.0.0.xxx 1515
Nazdar lidi,

chtel bych se s vami podelit o me zkusenosti:

Koupil jsem si Nobile 157 v konfiguraci: Celeron M 1,4, 512MB RAM, 40GB Toshiba 5200ot/s a 16MB cache, DVD/CDRW.

Vydrz po tydnu pouzivani je v programu BateryMark 4.0.1 je 3 hodiny a 54 minut. Pokusim se sehnat i pentium M a pak udelam ten samy test.

Notebook ve zvolene konfiguraci slape skvele, nainstaloval jsem si ovladace Omega misti originalnich a mam moznost menit frekvenci grafiky a jeji pameti. Bez pretaktovani lze na booku hrat Doom3 na 800x600 pri normalnich detailech, Half Life2 pri 1400x1050 a standardním nastavení kvality obrazu a Need For Speed Underground 2 na 1024x768 a ukazatel kvality na druhém stupni ze ctyrech.

Zadne trhani, skubani , nic.

Chtel bych jeste rict, ze rozliseni 1400x1050 je naprosto uzasne! Nejen ze si na nej clovek rychle zvykne, ale co je hlavni, kdyz se nastavi jine nez fyzicke rozliseni, displej si s nim poradi velmi dobre prave diky vysokemu fyzickemu rozliseni - pri instalaci XPcek neni vubec poznat to, ze obraz neni v fyzickem rozliseni.

co dodat zaverem? mate li dotaz, ptejte se!

Kdyz nebudu odpovidat, napiste na mail.

Jeste jedna rada: KUPUJTE vzdy notebook s externi grafickou kartou, ta integrovana intel nestoji za nic pro 3D!
16.12.2004 07:32:52   0.0.0.xxx 1415

Jak je to s taktovatelností té karty .. O kolik se dá zvýšit výkon pomocí ovladačů. Napiš původní frekvence a ty na které to šlape po nataktování.


Zdar Marty

17.12.2004 08:47:35   0.0.0.xxx 1514
Rachot to nedela,touchpad je v pohode (kreslil jsem s nim v Autocadu uplne v pohode),jasne jeden tuk = klik, dva tuky = dva klikytuknes a drzis = kliknes a drzis proste pohoda! NFSU2-nema problema!Filmy v pohode,jen se obcas zapne vetracek,ale to stejne pri akcnich scenach nevnimas
17.12.2004 08:47:39   0.0.0.xxx 1616
Rachot to nedela,touchpad je v pohode (kreslil jsem s nim v Autocadu uplne v pohode),jasne jeden tuk = klik, dva tuky = dva klikytuknes a drzis = kliknes a drzis proste pohoda! NFSU2-nema problema!Filmy v pohode,jen se obcas zapne vetracek,ale to stejne pri akcnich scenach nevnimas
17.12.2004 17:14:32   0.0.0.xxx 1616
Odpověď najdeš o něco níž, přetaktovat to jde.
17.12.2004 23:33:24   0.0.0.xxx 1515
Mam problem s baterkou. :-(
Pustil jsem si programek co jsem videl zde v recenzi CPUID ale porad me procesor jede na maximum. Ani pri provozu na baterku se nezpomali :-( Vydrzi to sice ty 3 hodiny, ale mohlo by to byl lepsi...
Cetl jsem tady diskuzi a kdosi radil neco prepnout v BIOSu ale tam jsem nic takoveho nenasel... Poradte prosim
A jeste me to ve Win neukazuje jak dlouho notebook vydrzi. Jako cas, Ukazuje to pouze procenta.
18.12.2004 01:27:01   0.0.0.xxx 1414
A zkoušel jste v BIOSu změnit hodnoty v záložce Advanced? Tam je přece volba Battery Powered, na které dáte Enter a nastavíte si, jak chcete aby se notebook při chodu na baterie choval ...
18.12.2004 01:29:12   0.0.0.xxx 1415
A zkoušel jste v BIOSu změnit hodnoty v záložce Advanced? Tam je přece volba Battery Powered, na které dáte Enter a nastavíte si, jak chcete aby se notebook při chodu na baterie choval ...18.12.2004 16:19:34   0.0.0.xxx 1515
S koupí 157 (Celeron 1,4, 512, 40GB, 9700,...) veškerá spokojenost, jen mám problém probudit NB z úsporného režimu. Prostě se uspí a jakákoli snaha o znovupřivedení k životu je marná = musím vyndat baterku. Nevíte co s tim? Díky
20.12.2004 18:18:33   0.0.0.xxx 1514
Jak to hraje??? Chtěl bych si ho koupit s reprákama genius 5.1 a nevim estli by to dělalo dobrotu. Připojoval si an to nějaký externí repro??? A co ty integrovaný hrajou ... co třeba mp3???
20.12.2004 19:57:42   0.0.0.xxx 1415
Jelikož se tento problém objevil až v minulém týdnu, předpokládám, že půjde o problém nového BIOSu (B1G) a řeším to s autorizovaným servisem.
Aby si naši zákazníci z celé republiky nemuseli kupovat externí floppy mechaniky, budeme jim rozesílat image CDčka, ze kterého půjde BIOS notebooku přeflešovat také.


20.12.2004 20:17:21   0.0.0.xxx 1415
Můžete se mrknout, jakou máte verzi BIOSu? Dnes jsem totiž od servisního technika zaslechl možnost, že si notebook se starším BIOSem natáhne při instalaci ovladače ATI Radeon 9600, přestože už má ATI Radeon 9700, což by pak možná mohlo ovlivnit výkon té karty. Nemám to zatím ověřené, jen nahlas přemýšlím ;-)

25.12.2004 20:20:38   0.0.0.xxx 1616
To tam prave nemam!! Nic takoveho tam nevidim... :-(
Jak zjistim verzi BIOSu?
26.12.2004 04:10:33   0.0.0.xxx 1614
Hned po spuštění notebooku Prestigio se dole na displeji krátce objeví možnost dostat se do BIOSu pomocí funkční klávesy F2.
Na první záložce je mimo jiné i verze BIOSu, u Prestigia 156/157 nyní B1A, B1Ea, nebo B1G.
Předpokládám, že když ani na sedmi krátkých řádcích nezjistíte verzi BIOSu, je docela možné, že tam nakonec i tu záložku Advanced najdete ;-)
26.12.2004 04:12:36   0.0.0.xxx 1515
Předpokládám, že když ani na sedmi krátkých řádcích nezjistíte verzi BIOSu, je docela možné, že tam nakonec i tu záložku Advanced najdete ;-)

27.12.2004 20:53:10   0.0.0.xxx 1415
Mám tam verzi R01-B1Ea. Díky.
27.12.2004 23:37:41   0.0.0.xxx 1616
S tou verzi toho BIOSu to byl fakt blbej dotaz :-) Mel jsem trosku vic hledat :-) Mam verzi B1Ea...

Jinak v te zalozce ADVANCED opravdu nic takoveho neni. Nekde jsem cetl ze CeleronyM neumi rizeni spotreby. Je to kec nebo na tom neco bude?

Kdybych si tam dal ten BIOS B1G tak mohla by se me uz graficka karta spravne detekovat jako Ati 9700? (Ted 9600)
Diky
28.12.2004 09:49:57   0.0.0.xxx 1514
Presne tak, CeleronM nema SpeedStep (pouze PentiumM - obe jadra), proto nemuzes menit frekvenci procesoru v zavislosti na vytizeni...

Z ruznych for jsem vycetl,ze spravne detekci grafiky nejspis pomuze preflesovani BIOSu novejsim.
28.12.2004 12:28:42   0.0.0.xxx 1414
To tady snad ani nerikejte, neni to tak trochu Vase liknavost ? :-) Ovsem pokud na to kaslou, pak Vasi marnou snahu chapu ...
28.12.2004 13:28:07   0.0.0.xxx 1415
Ano, po přeflešování na verzi B1G již je grafická karta detekována správně.


28.12.2004 14:01:43   0.0.0.xxx 1516
Nevidím jediný důvod kdekoliv říkat pravdu.
Naše společnost již dávno dosáhla podmínek pro nejlepší prodejce značky Prestigio (Authorizovaný Platinum Prestigio Partner), a nic víc se pro to z naší strany udělat nedá.
Český distributor značky Prestigio nás dle svých slov také doporučil, takže už celou tu dobu až doteď jen čekáme na to, až někdo z Prestigia během 5 minut své práce doplní název naší firmy na jejich stránky :-(

28.12.2004 14:16:47   0.0.0.xxx 1513
Nějak jsem se v těch "ne" zamotal, samozřejmě mělo být:
"Nevidím jediný důvod kdekoliv neříkat pravdu." ;-)

29.12.2004 19:18:33   0.0.0.xxx 1413
Tak už jsem na to přišel, vyndal jsem z Prestigia 157 procesor Pentium M a vložil Celeron M. Poté již v záložce ADVANCED opravdu žádná možnost nastavení baterky není, BIOS si tedy načítá možnosti inteligentně dle v notebooku přítomného procesoru.

30.12.2004 12:10:12   0.0.0.xxx 1416
Mam problem s 3D hrami. Ackoli je grafika v mem NB Prestigio (Radeon 9700) velice vykonna (3DMark2001SE-10200bodu). NB ve hrach nedosahuje ani takoveho vykonu, jako pocitac s polovicnim poctem bodu v tom 3DMarku. Nevim cim to je. Mozna ovladaci, ale na tuhle kartu jsem tech ovladacu moc nenasel, tak nevim. Napr. Doom3 se mi po peti minutach hrani totalne zasekne a pred tim se taky kouse na nejnizsi detily. Half-Life 2 musim hrat na Medium 800x600. Zda se mi to opravdu malo, kdyz to porovnam s tim stonim PC(Ge force FX 5200) s polovicnimi body v 3DMarku, ktery v pohode bezi na High a Doom tam taky jakztakz bezi.
31.12.2004 07:45:00   0.0.0.xxx 1615
Kontrolne jsem se byl podivat v prodejne TS BOHEMIA a tam jsem zjistil, ze jejich stroje Barbone N157 nemaji s Prestigiem nic spolecneho. Pouzivaji sice sasi Prestigia, ale dovnitr montuji sve komponenty a prodavaji pod svou znackou Barbone. O puncu svetove znacky, 3 lete zaruce a o mezinarodnim servise nemuze byt ani rec. Docela jsem se pobavil, kdyz jsem videl, ze na to, aby svuj stroj oznacili "Centrino" jim staci, aby obsahoval jen procesor Pentium M :-) Tim chci jen rici, ze pokud nekdo zvazuje koupi stroje Prestigio n157, tak aby si dal pozor co vlastne kupuje. Na jejich obhajobu nutno rici, ze ani netvrdi,ze by to bylo Prestigio.

....Ok, to ale neresi proc jsem vlastne tu... mam dotaz.

Dokazete si nekdo vysvetlit ten cenovy rozdil mezi znackovym strojem a Prestigiem ? Ja jen kvalitou. Ikdyz bych rad takovy stroj za tyhle penize doma mel, nebudi ve me duveru. Spise se priklanim ke znacce, kde bude za stejne penize mene muziky. Fakt bych byl rad, kdyby mi to nekdo vyvratil :-)))
31.12.2004 09:03:56   0.0.0.xxx 1516
Uz jenom to ze NB Prestigio nemaji predinstalovany OS je podle me 2-3 tisice z ceny. Jinak kvalitu provedeni nemohu posoudit, ale taky me docela zajima - uvazuju totiz o koupy. Na ruznych forech,a ze jich moc neni, si tento NB majitele vice mene pochvaluji(btw nikdo kdo si ho koupil nebude rikat, ze je to shit). No, uvideme az si ho objednam a prijde mi domu...
31.12.2004 09:45:31   0.0.0.xxx 1415
To jste nekápl na to pravé, předinstalovaný OS od nás přece můžete dostat také (stačí si libovolné Windows + službu "instalace" NEZÁVAZNĚ vložit do košíku), a pak jednoduše porovnat cenu Prestigia s OS, s cenou nějaké tradičnější (= na trhu déle přítomné) značky také s OS.
Notebooky jiných značek dodáváme na přání zákazníka také bez OS, tady není ohledně ceny co řešit.
Vysvětlení je dle mého názoru velmi jednoduché: představte si, že máte pár schopných přátel, mnoho volných miliónů dolarů a kontakty v Asii (kde nakupují všichni výrobci IT). Zaplatíte si odborné výzkumy a studie o tom, jaký bude vývoj spotřebitelských preferencí v daném segmentu (tady konkrétně notebooky), oslovíte spolehlivého výrobce komponentů dodávajícího i takovým značkám, jako např. Umax či Acer. Svým objemným bankovním kontem (zárukami) a dokonale propracovaným podnikatelským záměrem jej přesvědčíte, že i jako nováček na trhu odeberete tolik jeho výrobků, že vám již od prvních odběrů udělá stejně nízké ceny, jako mají jiné firmy po sedmi letech existence.
Protože máte kolem sebe řadu nadšenců, ochotných makat (stejně jako vy) od rána do rána (teď si uvědomuji, že jsem ještě od včerejška nešel spát ;-), celý rok bez dovolené a neschopenek, máte také o řád méně zaměstnanců, než srovantelná konkurence. Protože mzdy a daně z nich patří mezi jedny z největších položek v nákladech firmy, je i tohle důvod, proč si můžete na svůj za stejnou cenu nakoupený notebook dát poloviční marži, než ony zavedené firmy.
Protože máte člověka přímo v Asii, který si přímo u linky hlídá kvalitu (bez toho vám Číňani naháží do kontejneru klidně i 90% vadných výrobků), můžete si dovolit zaujmout přemýšlející zákazníky u notebooků zatím naprosto nezvyklou prodlouženou tříletou zárukou, aniž by vás to stálo milióny dolarů, kdybyste si kvalitu nehlídal.
Ze začátku narozdíl od konkurentů neinvestujete moc do televizní a tiskové reklamy (která je stejně dost drahá a nemusí přinést kýžený vysledek), ale raději stavíte výkonné stroje za super ceny, o kterých se jejich spokojení uživatelé rádi pochlubí svým kolegům a kamarádům.
Aby to všechno nebylo tak jednoducé, může po pár úspěšných letech přijít situace, kdy už musíte investovat do reklamy, díky každoročně se o stovky procent zvedajícícm prodejům musíte přijmout mnoho nových zaměstnanců (už ne kamarádů, takže často marodí, dělají jen přesně od - do, nešetří tam kde by to šlo a někdy vás i okrádájí), musíte si pořídít nové a větší kanceláře i sklady, a všechny ty nové a nezbytné náklady promítnete do ceny.
Protože už dávno nemáte čas na všechno jako dřív, ani kontakty v Asii nemáte možnost udržovat tak jako zpočátku, takže se počet reklamací z krásných 1,5% zvedne na standardních 3 - 5% a vy musíte chtě nechtě začít dávat jen dvouletou záruku, jinak byste díky opravám v třetím roce (vít ty průměrně kvalitní stroje nevydrží) přišel na mizinu.
Najednou se zastavíte (jestli vůbec) a zjistíte, že jste přesně v tom samém postavení jako vaši konkurenti před pěti lety, a že se na vámi úspěšně dobyté trhy dere jakási málá dravá neznačka, za kterou stojí jen pár kamarádů - v oboru naprostých nováčků.
A co teď?


31.12.2004 10:03:22   0.0.0.xxx 1516
Ja jsem nerekl, ze mi vadi, ze PRES. nema predinstalovany OS. Po pravde je to jeden z kladnych faktoru, ktery me priklani k moznosti koupi tohoto NB. A jestli Vas to potesi,tak ho koupim nejspis od Vas (ikdyz bydlim kousek od Prahy-btw prodejci v Praze nejsou schopni dodat standartni Centrino konfigurace :-( a kdyz tak za vyssi cenu oproti Vam a tazku mi k tomu taky nikdo az na 1 vyjimku neda free). Jen doufam, ze po novem roce (tzn. nekdy v lednu nebo v unoru) firma nezvedne cenu NB nad 40000 (myslim konf. P-M 1,6,512MB RAM,R9700 64MB-proste tu default konf co je dnes cca za 36200 s dani)
31.12.2004 10:06:34   0.0.0.xxx 1514
Jen doufam,ze NB nevydrzi fachat tri roky a pak zbohem...Zas tolik penez nemam,jsem "chudy" student ) Tak 5 let si nic jineho nekoupim (teda asi krome nahradni baterky,jestli jeste budou,nepocitam ze by tak dlouho vydrzela,ikdyz treba...)
31.12.2004 10:26:21   0.0.0.xxx 1315
Tak to je fajn, ani já jsem neřekl, že vy jste řekl že vám to vadí ;-) Jen mi z vaší odpovědi vyplynulo, že by nepředinstalovaný OS měl být jedním z důvodů nižší ceny notebooků Prestigio oproti srovnatelné konkurenci, což jsem se snažil vysvětlit, že tak samozřejmě není.
Pochopitelně že mne potěší každý jeden prodaný notebook, rádi vám ho dodáme :-)
V Praze se oproti zbytku republiky více prodávájí značkové notebooky, neboť lidé z Prahy obecně nemají tak hluboko do kapsy, a také mají méně času na hledání lepších řešení v poměru cena/výkon. Obchodníky tak nic nenutí hledat alternativy k u nich výborně prodávaným IBM, HP a pod.
Předpokládám, že pokud se výrazně nepohne koruna vůči dolaru či euru, není jediný důvod v dnešní době zdražovat. Naopak vcelku bežně se nám stává, že než si zákazník kupující svůj první notebook v životě od prvního kontaktu s námi vybere (musí hledat recenze, komentáře a zkušenosti na Internetu, přečíst si odborné časopisy, probrat to se známými, co tomu aspoň mírně rozumí lépe a pod.) a objedná, dostane často za stejnou cenu lepší konfiguraci (např. místo 1,4 GHZ Celeronu jsme posílali 1,5 GHz a místo 30 GB disku větší 40 GB).
Ovšem takové věci jako tsunami člověk nemůže předvídat, a pokud by ta lidská katastrofa postihla i nějaké výrobní závody komponent v Asii, vznikne dočasný nedostatek dílů a dojde ke zvýšení ceny (klidně i o tisíce korun), která pak klesá na původní hladinu i rok a půl :-(


31.12.2004 11:04:53   0.0.0.xxx 1415
Jistěže vás nechci strašit, že vám 1.096 den notebook odejde do věčných lovišť ;-), ten můj výše uvedený spisovatelský počin byl psán s jistou silvestrovskou nadsázkou (ovšem bez alkoholu), nejsem finační ani marketingový odborník, a už vůbec nevídím "do kuchyně" výrobcům.
Na druhou stranu musí být každému jasné, že všechny výrobky mají ve své třídě kvality a cenové hladině určitou předpokládanou životnost, nad kterou je výrobci (pochopitelně o nějaká procenta navíc) testují.
Obávám se však, že testy odolnosti (např. kolik deseti až stotisíckrát se podaří otevřít víko, nez se panty poškodí) jednotlivých výrobců bývají obchodním tajemstvím, takže nezbývá, než studovat nezávislé testy a recenze, rozhlížet se do všech stran a udělat si vlastní názor, jako ostatně v každé situaci.
Na rovinu jako obchodník prohlašuji, že vám nemohu garantovat delší životnost, než poskytuje KTERÝKOLIV výrobce záruku. Ta je ovšem u Prestigia 3 roky, u dalších (a dražších) značek 3 roky. Co si vyberete?
Když například vidím, že má konkrétní notebook zavedené německé značky naprosto stejné šasí (tedy i displej), základní desku, procesor, RAMku i pevný disk jako Prestigio a přitom je s o rok kratší zárukou o tisíce korun dražší než Prestigio, nemůže to být dle mého názoru vyšší kvalitou stejných dílů, ale jen vyššími náklady větší firmy a standardně vyšší cenou zavedené značky.
Tohle pochopitelně není situace pouze notebooků a značky Prestigio, vidím to např. i v digitálních fotoaparátech, MP3, nebo DVD (DivX) přehrávačích, které si malé evropské značky nechávají skládat ze značkových komponent v Číně, a prodávají je u nás za poloviční ceny, než velké zavedené značky prodávají své, často i méně dokonalé přístroje. Velcí výrobci vám například do svého 2x dražšího DVD přehrávače dodnes nedají podporu DivX (přitom jsou v tomto formátu všechny filmy na Internetu), stejně jako ještě donedávna nedávali třeba do autorádií podporu formátu MP3.
Zákazník který přemýšlí, počítá a hledá, pak dnes může za stejnou cenu koupit dva srovnatelné přehrávače, než kdyby jen slepě vzal leták ze schránky a šel si něco "značkového" koupit do nejbližšího hypermarketu ...


31.12.2004 11:07:43   0.0.0.xxx 1515
Už musím jít spát, samozřejmě mělo být:
"Ta je ovšem u Prestigia 3 roky, u dalších (a dražších) značek 2 roky. Co si vyberete?"1.1.2005 11:21:39   0.0.0.xxx 1515
Bomba... kámošovi se u P157 podařilo odemknout 9700 ( se 4-pipeline) na 9800 ( 8-pipeline ... takt pamětí 530Mhz a Jádra na 650 Mhz) ... tak na týhle grafárně už bude chodit fakt všechno.... Takhle výkonej noťas za 35 tisíc... to je krutýýý
1.1.2005 12:00:52   0.0.0.xxx 1516
Nechcete se podelit o to jak na to?
1.1.2005 12:13:14   0.0.0.xxx 1516
Ok :-) Jsem rad ze nejsem slepej :-)
Kde sezenu takovyto BIOS? Dival jsem se na stranky prestigia a tam jsem se v tech jejich BIOSech nevyznal... Nemaji je ani poradne oznacene.

JEste jeden dotaz. Je nejaky rozdil mezi notebookama Prestigio a Barbone? Jako po strance BIOSu nebo tak...
2.1.2005 11:35:16   0.0.0.xxx 1516
Nikde se moc k notebookum neuvádí váha zdroje, zajimalo by mě jak je těžký k tomuto notebooku? Jestli to není taky cihla jako u Acerů.
Díky Michal
2.1.2005 11:53:20   0.0.0.xxx 1616
Hmmm, taky bych rád věděl, podělte se prosím :-)
2.1.2005 17:10:52   0.0.0.xxx 1615
My obchodníci uvádíme v detailech zboží zejména to, co nám poskytne výrobce/dovozce. Další informace pak doplňujeme dle vlastních testů, či na žádost zákazníků.
Věřím, že o noteboocích Prestigio toho máme v Česku uvedeno v eShopu nejvíc, včetně rozměrů a velikosti zdroje (u Prestigia samozřejmě malinkého ;-)


2.1.2005 17:15:03   0.0.0.xxx 1416
Jsou jen dvě možnosti:
a) návod se zde objeví a je to pravda
b) jde o výmysl a pokus o apríl na 1. ledna ;-)


2.1.2005 18:46:43   0.0.0.xxx 1412
Tak jsem to taky zkusil nataktovat, jen teda jsem dosahl jinacich vysledku.
Jadro 357
Pamet 259
Ty tvoje vysledky jsou asi v DDR. I to jadro??
Jinak taky me to zajima s tema PIPELINE
3.1.2005 09:05:12   0.0.0.xxx 1515
Zvazuju jeho koupi. Zajimal by me strizlivy nazor cloveka, ktery tento stroj vlastni dela jak 14 dni a muze rict jak se chova. Mam namysli primo Prestigio a ne zadny Barbone od TS Bohemia
dik
3.1.2005 09:07:14   0.0.0.xxx 1515
Zvazuju jeho koupi. Zajimal by me strizlivy nazor cloveka, ktery tento stroj vlastni dela jak 14 dni a muze rict jak se chova. Mam namysli primo Prestigio a ne zadny Barbone od TS Bohemia
dik
3.1.2005 12:08:03   0.0.0.xxx 1616
prestigio vs barbone
Jaky je v nich rozdil?? Docelaq by me to zajimalo...
3.1.2005 16:42:35   0.0.0.xxx 1514
Sice budu tak trochu sám proti sobě, když budu obhajovat nepřítomnou konkurenci, ale nemyslím si, že by se skládaný Barbone čímkoliv mohl zásadně technicky lišit od námi prodávaných sestav Prestigio. Dodávané šasí totiž má napevnou vestavěnou základní desku i s grafikou, takže jediné co se může lišit, jsou dle mého názoru značka a parametry (rychlost, frekvence) komponent (HDD, RAM).
Náš konkurent dodávající notebooky pod svou značkou je naprosto rovnoceným odběratelem Prestigia jako my, jen se vzdal záštity této nadnárodní značky a jejího tříletého servisu. Tím že si zvolil skládat notebooky pod svou značkou chtěl předpokládám odbourat porovnávání svých cen s dalšími obchodníky, prodávajícími notebooky Prestigio. Jakmile však zákaznící přijdou na totožnost těchto notebooků (Umax, Fujitsu-Siemens, Premio a další), stejně si jejich srovnání provedou, jen o něco později a složitěji.
Distributoři Prestigia mají v podstatě 3 možnosti:
a) Prodávat konfigurace sestavené přímo Prestigiem = tříletá záruka garantovaná firmou Prestigio
b) Prodávat vlastní konfigurace se značkou Prestigio = dvouletá záruka garantovaná firmou Prestigio
c) Prodávat vlastní konfigurace s vlastní značkou = záruku poskytuje prodejce
My jsme si zvolili varianty a) a b), protože si myslíme, že záruka je tím kvalitnější a důvěryhodnější, čím větší firma ji poskytuje.
Jinak si myslím, že pokud kohokoliv zajímá cokoliv konkrétního o dané firmě/výrobku, měl by se zeptat přímo dané firmy, a ne někde ve fóru "jedna paní povídala".
Co přesně obsahuje sestava notebooků Prestigio najdete u nás v eShopu (http://www.elektro4u.cz/index.php?producer=95&znackaid=319" target="_blank">www.elektro4u.cz), a co obsahuje Barbone předpokládám stejně snadno zjistíte u konkurence.


3.1.2005 17:19:37   0.0.0.xxx 1315
Pomocí Omega Driverů verze 4.12... Vypracují přesný postup a do dvou dnů o tom udělám web... ... Těšte se.......
3.1.2005 17:39:25   0.0.0.xxx 1415
Jo, pry to jde...Dneska jsem to vystoural ze svych zdroju.
3.1.2005 18:42:28   0.0.0.xxx 1616
Tak to uz se vsichni moooc tesime. Dej tam prosim take vysledky 3Dmarku.
3.1.2005 19:30:39   0.0.0.xxx 1615
Dobrý den, mám stejný problém s úsporným režimem. Šel jsem na stránky výrobce a ten tam má ke stažení různé updaty BIOSu.
http://www.prestigio.org/drivers/notes/Nobile157/BIOS.zip
Bohužel, ale nevím, který z ních je ten pravý. Nemohl byste mi prosím poradit?
3.1.2005 21:53:39   0.0.0.xxx 1415
Uz mam ty omega drivery, ale jeste bych potreboval nejak poradit kde se aktivuji ty dalsi pipeline? Nekde primo v ovladacich nebo pomoci nejaky utilitky?
4.1.2005 16:47:40   0.0.0.xxx 1414
Dale podle meho nazoru se s odemcenymi pipelines zvedne i vykonova narocnost grafiky = mensi vydrz na baterku. A mozna ze taky ne...Chtelo by to otestovat...
5.1.2005 08:07:57   0.0.0.xxx 1615
Nevite nekdo v jakem shopu by se dalo si fyzicky prohlednout notebook Prestigio ? Nejsem blazen abych si takovou veckoupil a predtim ji nevidel. Nikde ho nemaji, coz mi pripada podezrele. I v tom Barbone se z toho vykroutili a to si to tam skladaji sami. Moc se mi to nezda, ryba smrdi od hlavy :/
5.1.2005 08:31:49   0.0.0.xxx 1515
Moc se nedivim, zadny obchod si na sklad nepriveze takto relativne drahe zbozi ve vice kusech (tim myslim 10 a vic). Podle me je privezou az kdyz maji jisteho zakaznika,jenz si jej objednal. Jedina moznost jak NB spatrit na vlastni bulvy je asi, ze proste potkas nekoho kdo jej uz vlastni. Na FELu (CVUT) je tam par lidi, kteri se s nim mohou pochlubit...
5.1.2005 13:22:31   0.0.0.xxx 1515
No, já bych si teda o tisícovce většinou vysokoškoláků rozhodně nedovolil tvrdit, že jsou blázni jen proto, že umí moderně (ze své židle) nakupovat.
V eShopu i v recenzích máme řekl bych dostatečně velké fotografie (samozřejmě po kliknutí na náhled), takže design jde jistě posoudit i na dálku.
Navíc ti zákazníci, co si přečetli na našem eShopu odkaz JAK NAKUPOVAT dobře ví, že po nákupu v našem eShopu mají 14 dní možnost vrátit zboží i BEZ UDÁNÍ DŮVODU!
Pochopitelně ale nemáme zapotřebí si notebooky posílat se zákazníky jen tak sem a tam (a platit dopravné), takže pokud kdokoliv vyjádřil potřebu vidět notebook "na živo" a zavolal mi, vždy jsme se dohodli.
Jedno Prestigio Nobile 157 i s nainstalovanými Windows mám u sebe trvale na testy, ale mne jste s žádostí o prohlídku rozhodně neoslovil, takže vůbec nechápu to přirovnání o smrdící rybě?
Vzhledem k tomu, že je u nás slušná obrátka notebooků Prestigio, není žádný problém se dohodnout na prohlídce i jiného typu (143, 120, 158W) např. v den, kdy nám dopoledne přijdou a večer je odesíláme.


5.1.2005 13:48:39   0.0.0.xxx 1514
Ano, vzhledem k minimálním maržím u zboží na Internetu už dnes nelze držet všechny položky skladem (to také stojí peníze, které však na zboží nevyděláváme).
Zákazníci totiž tlačí (vcelku logicky) na co nejnižší cenu, ale někteří se pak diví, že jim obchodník nemůže poskytovat takový servis, jaký by si (i obchodníci) představovali.
Zde je pak řada na výrobci/dovozci, aby nám obchodníkům poskytl nějaké testovací kusy na prodejnu. Někteří větší výrobci/dovozci už to dělají a věřím, že i Prestigio k tomu časem alespoň u těch největších partnerů přistoupí.

5.1.2005 15:27:07   0.0.0.xxx 1615
Vsimli jste si nekdo pred tim nez jste ten stroj koupili, ze klavesnice nema klavesy Page Up a Page Down ? ;-)
5.1.2005 15:44:40   0.0.0.xxx 1416
Spíš bych řekl, že kdo si prohlédl fotku klávesnice např. http://www.elektro4u.cz/index.php?s=5108" target="_blank">ZDE, žádné pochybnosti mít nemusí ...


5.1.2005 17:44:19   0.0.0.xxx 1415
Ale ma je, jsou na kurzorovych sipkach dostupne pres klavecu FN...
5.1.2005 17:58:34   0.0.0.xxx 1415
To jste se spletl, přes funkční klávesu je na kurzorových šipkách dostupné ovládání jasu displeje.
Nad kurzorovými šipkami jsou samostatné klávesy Page Up a Page Down, na kterých jsou přes funkční klávesu dostupné klávesy Home a End.
Řekl bych, že na té mnou výše zmíněné fotce je to docela jasně vidět ...


5.1.2005 18:20:02   0.0.0.xxx 1615
Mate pravdu, prekoukl jsem se... :-)
9.1.2005 09:26:07   0.0.0.xxx 1516
Mam tenhle notebook cca 2 mesice a jsem celkem spokojen. Za tu cenu je to velice dobra koupe (mam variantu s dothan 1.6, radeon 9600, 512 ram, 40 hdd (5400,8mb), wifi).

Konstrukce:
Plast, rychle se poskrabe, ale vzhled good. Umisteni CD dopredu zadna slava ale vetsinou to nevadi, trochu se nad CD promackava v miste kde se opira zapesti (jen kdyz si clovek vsima, normalne nevadi). Panty vika solidni. Porty umistene dobre, v pravo nic neprekazi (vlastne vse vzadu). Vaha a velikost na levnejch 15" je take dobra.

Display:
Na tu cenu ok, jinak prumer, cerna je mizerna (seda), podsviceneni neni uplne rovnomerne - respektive je dost zavisle na vertikalnim uhlu pohledu, opticky se zda se dole je display jasnejsi, fakticky neni (ale krome drahych notebooku je to asi normal), za chvilku to prestane clovek vnimat, jde to vlastne videt jen pri sledovani filmu - cerny okraj dole je jasnejsi.

Rychlos:
Office - super, na urovni P4 2.8 (mam v praci a je to asi tak srovnatelne, o trochu pomalejsi disk, pomalejsi pamet neni znat)
Hry/3D - na notebook super. NFS-U2,Warcraft3,Unreal,... vse v pohode v rozliseni 800x600 az 1400x1050 podle detailu a zapnutych features. Obcas cukne pri nacitani novych textur (64mb video ram je preci jen mene). Jinak vsechno co jsem potkal je hratelne pri rozumnem nastaveni.

Vydrz:
Take super, stredni prace v kanclu = az 6 hodin (vydrzel mi celej den 8h, ale asi 2x sleepl). ATI Grafika hodne sundava zatez cpu pri sledovani filmu (cpu jede na 600mhz)= nezapina se tolik vetrak (cca 10 sec co 10 min) a vydrzi na baterku pres 2 filmy (4h+).
3D hra multiplay + wifi na sit vydrzel kolem 1.5hod. (skoro max zatizeni uplne vseho - cpu, pamet, grafika, disk, sit)
10.1.2005 11:18:09   0.0.0.xxx 1615
Chci si ten stroj koupit,ale predtim bych se na ten stroj rad podivat v realu. Kdyby se tu nasla dobra duse z Brna, ktera by mi ho mohla predvest, tak bych byl vazne vdecen. nejvice me zajima display, pac zatim nikdo ho neohodnotil vic jak na prumer. chtel bych to videt jak to s nim vlastne je
10.1.2005 11:28:13   0.0.0.xxx 1414
zajimalo by me jak je mozne ze se nb prestigio oznacuji Centrino ikdyz tam neni wifi, he ? Navic nema byt wifi u centrina v desce integrovana ?
centrino = chipsada + pentium M + wifi
10.1.2005 15:34:22   0.0.0.xxx 1414
Jak pochopitelně uvádíme v eShopu, "v notebooku je vestavěná anténa pro Mini-PCI wireless adapter, je možno dokoupit INTEL PRO/Wireless 2200 LAN (802.11b/g) Mini-PC kartu". Postup instalace máme zde: http://www.gsm4u.cz/notebook-prestigio-p156-a-p1 57-pohled-do-nitra-aktualizace-clanek1346.htm" target="_blank">www.gsm4u.cz.
Znamená to, že notebook je na Wi-Fi plně připraven, ale sestavami bez vložené Wi-Fi karty vycházíme vstříc zákazníkům, kteří třeba zatím Wi-Fi nepotřebují.
Když jsme nedávno měli nejprodávanější sestavu, která již Wi-Fi měla přímo od Prestigia, musel jsem na žádost našich zákazníků udělat kartu, kterou si tu nechtěnou Wi-Fi z ceny notebooku mohli odečíst.


11.1.2005 02:16:54   0.0.0.xxx 1415
Dobrý den, rád bych se zeptal, jak má být asi velká vůle víka. Já mohu v jakékoliv pozici hejbat tak od 2cm s víkem, aniž by kladlo sebemenší odpor. Nevím však, jestli je to důvod k reklamaci... Kamarád, který vlastní notebook Acer, mi ukazovat, že jeho not nemá žádnou vůli a říkal abych svoje Prestigio rozhodně reklamoval. Mohu se zeptat jak jsou na tom osastní majitelé Prestigií?
11.1.2005 06:31:21   0.0.0.xxx 1514
Žádný notebook Prestigio, co nám prošel rukama rozhodně žádnou vůli nemá, ba naopak jsme se až divili, jak jdou některé těžko otevírat (pokud nedržíte spodní díl, zvedáte ho spolu s pokusem otevřít víko).
Rozhodně jej tedy reklamujte.


12.1.2005 18:16:46   0.0.0.xxx 1315
Děkuji za odpověď, rozhodně ho tedy reklamuji. Sice ho teďka životně potřebuji, ale tak do měsíce ho reklamuji.
12.1.2005 18:18:50   0.0.0.xxx 1515
Děkuji za odpověď, rozhodně ho tedy reklamuji. Sice ho teďka životně potřebuji, ale tak do měsíce ho reklamuji.
14.1.2005 14:56:31   0.0.0.xxx 1616
Dostal jsem právě myslím vcelku převratnou informaci, že by problém s neprobouzením mělo mít pouze Prestigio s Celeronem 1,4 GHz!?!
Notebook co mám u sebe tento procesor má a dělá to, tak o víkendu zkusím jiné procesory a uvidíme.
Každopádně bych přivítal informaci od majitelů notebooků s tímto problémem, jaký mají procesor. Pokud náhodou jiný, tak jakou máte verzi ServicPacku WindowsXP, ať mohu bádat dále.P.S.: na další rozběhnutí držte déle vypínací tlačítko, notebook se normálně vypne
14.1.2005 18:14:27   0.0.0.xxx 1615
Mam P157 Intel Centrino 1,7GHz, 512RAM, ATI 9700 64MB, 80GB HDD, DWD+-RW, BIOS RO1-B1G, WindowsXP SP2, usporny rezim OK, rezim spanku OK, probouzi se.
16.1.2005 00:11:03   0.0.0.xxx 1415
Díky za info, ale kratší rozhodně bude, když nám napíší jen ti mnou požádaní majitelé problémových strojů, než všech těch 99% spokojených ...


16.1.2005 18:24:48   0.0.0.xxx 1516
Má problém s tím modelem "82" - nepřečte spousty cd i dvd ... myslím že je to v ovladačích a firmwaru!!! K mechanice jsem nedostal žádné a v infu u ovladačů ve WinXP je datum ovladače 2/2001 ?????
17.1.2005 21:42:57   0.0.0.xxx 1614
Zdravim, uz to tady bylo, ale nenasel sem odpoved. Tak sem chtel zeptat, spatne mi cte DVD-R, da se sehnat nekde novy firmware?
dik
18.1.2005 06:22:55   0.0.0.xxx 1415
K optickým mechanikám se žádné ovladače nedodávají, neboť mají přímou podporu již ve Windows. U nás v eShopu je přece v detailu této mechaniky odkaz na web jejího výrobce, který žádné speciální ovladače nenabízí, těžko tedy mohou být jinde.
Hledal bych tedy problém napřed v médiích (již nastává doba, kdy se z některých před lety vypálených no-name médií začínají ztrácet data, někteří čeští výrobci loni dodávali vadná DVD-R média, z nichž data mizely už po 3 měsících a pod.), až pak v nové mechanice.
Pokud by mechanika nečetla ani nově vypálená značková média, pak bych problém řešil v servisu. My svým zákazníkům nabízíme u komponent rychlejší výměnu kus za kus.


18.1.2005 06:28:01   0.0.0.xxx 1414
K optickým mechanikám se žádné ovladače nedodávají, neboť mají přímou podporu již ve Windows. U nás v eShopu je přece v detailu této mechaniky odkaz na web jejího výrobce, který žádné speciální ovladače nenabízí, těžko tedy mohou být jinde.
Hledal bych tedy problém napřed v médiích (již nastává doba, kdy se z některých před lety vypálených no-name médií začínají ztrácet data, někteří čeští výrobci loni dodávali vadná DVD-R média, z nichž data mizely už po 3 měsících a pod.), až pak v nové mechanice.
Pokud by mechanika nečetla ani nově vypálená značková média, pak bych problém řešil v servisu. My svým zákazníkům nabízíme u komponent rychlejší výměnu kus za kus.

18.1.2005 19:10:12   0.0.0.xxx 1315
Kde se da stahnout ten BIOS ver. B1G? na prestigio.cz jsem stahl BIOS.zip a nejnovejsi je tam A1A :-(
18.1.2005 19:22:34   0.0.0.xxx 1415
Požádal jsem české zastoupení Prestigia o aktualizaci jejich stránek, zatím je možné si nechat BIOS aktualizovat v kterékoliv pobočce autorizovaném servisu.


18.1.2005 19:55:07   0.0.0.xxx 1516
Máte k dispozici přehled změn ? Zatím jsem se od Vás pouze dozvěděl, že po přechodu na nový BIOS je správně detekována grafická karta.
18.1.2005 20:04:14   0.0.0.xxx 1615
Nějak nerozumím tomu slůvku "pouze", jako bych měl povinnost zde ze sebe sypat všechny informace na světě?!? Já nejsem ústřední zpravodajská služba (i když to tak možná někdy vypadá ;-), snažím se jen zodpovídat na dotazy, ke kterým znám, nebo umím zajistit odpověď, kterou si někteří neumí sami zjistit, nebo se zatím nikde nevyskytuje.


18.1.2005 20:07:33   0.0.0.xxx 1516
Nějak nerozumím tomu slůvku "pouze", jako bych měl povinnost zde ze sebe sypat všechny informace na světě?!? Já nejsem ústřední zpravodajská služba (i když to tak možná někdy vypadá ;-), snažím se jen zodpovídat na dotazy, ke kterým znám, nebo umím zajistit odpověď, kterou si někteří neumí sami zjistit, nebo se zatím nikde nevyskytuje.


18.1.2005 22:21:40   0.0.0.xxx 1615
diky za info. kdyby nahodou jste mel chut, hodte B1G nekde na ftp/http, bo do mailu. pekny vecer ;-)
19.1.2005 08:57:58   0.0.0.xxx 1514
Nemyslel jsem to nijak špatně. Právě naopak. Velmi Vám děkuji za všechny informace, které dodáváte. Prestigio je na informace velmi strohé a Vámi popsaný nový BIOS se tam ani nenachází (natož pak nějaké další informace...). Bylo by možné jej umístit třeba na Vaše stránky ? Díky, spokojený uživatel P157 :-)
19.1.2005 17:28:16   0.0.0.xxx 1615
Fajn, už jsem se lekl ;-)
Jelikož jsem všechny verze BIOSů dostal pouze za účelem možného přehrátí našim zákazníkům, nemohu toto cizi autorské dílo veřejně nabízet.
Jestli po novém BIOSu moc toužíte, není nic jednoduššího, než si zajít do jednoho z mnoha autorizovaných servisů, jak jsem zde již doporučoval. Pokud to máte daleko, požádejte svého obchodníka o totéž, co zajišťujeme svým zákazníkům my.
Jinak bych doporučil e-maily na Prestigio.cz, které sice o problému s jejich neaktuálním webem minimálně ode mne ví, ale pár dalších pošťouchnutí jistě neuškodí ;-)
Protože už script této diskuse zřejmě definitivně zkolaboval (nedají se vkládat nové příspěvky, jen odpovídat), vložím tu řekl bych zajímavou informaci sem:
http://www.gsm4u.cz/clanek1427.htm">Prestigio uvádí na trh notebook Nobile 1510 vybavený nejnovějšími mobilními technologiemi společnosti Intel - obrázky i technické parametry!


19.1.2005 17:32:59   0.0.0.xxx 1516
http://www.gsm4u.cz/prestigio-uvadi-na-trh-notebook-nobile-1510-vybaveny-nejnovejsimi-mobilnimi-technologiemi-spolecnosti-intel-clanek1427.htm
21.1.2005 10:50:12   0.0.0.xxx 1515
zdravim vsechny,
mam dotaz ohledne wireless-podarilo se to uz nekdy nekomu zprovoznit?mam prikoupenou INTEL PRO/Wireless 2200 LAN-snad i dobre vlozenou a nainstalovanou,ale nedari se mi nejak zapnout...pise to ze je odpojena..nevi nekdo cim by to mohlo byt?kde ji zapnout? mozna by to slo zapnout s pouzitim launchkey nalevo klavesnice-jenze ty mi zatim taky nefunguji...prosim o pomoc-nevim si s tim rady...jinak zatim vsechno v pohode :o) dik
21.1.2005 12:25:05   0.0.0.xxx 1514
Wi-Fi musíte povolit v BIOSu.
22.1.2005 10:26:54   0.0.0.xxx 1415
diky moc,zkusim to a snad to projde...kdyztak se zeptam znovu :o)
23.1.2005 00:50:52   0.0.0.xxx 1615
zaprudil jsem, a poslali mi $subj mailem, dokonce B1J.
BTW, netusi nekdo kde je prvopocatek fy Prestigio? Bulharsko? Srbsko? Ukrajina?
23.1.2005 20:53:08   0.0.0.xxx 1414
http://www.prestigio.cz/wheretobuy.cfm/Czech_Republic/0/Platinum_Part ner" target="_blank">In4U s.r.o. - autorizovaný Platinum Partner Prestigio
24.1.2005 08:22:53   0.0.0.xxx 1415
V elektro4U jsem pred par dny koupil n157, nahodil XPecka a slape to skvele. Vyskytly se vsak 2 male problemy. Ten zavaznejsi je, ze stroj lze z usporneho rezimu probudit jen vyjmutim baterie. Tento problem se tu uz resil, ale vyplynulo, ze je to problem jen stroju s celeronem, ja mam ovsem Centrino. Mate podobne problemy ? Vyresi se to novejsim BIOSem ?
Ten druhy a mensi problem je v tom, ze nefunguji ta tlacitka nalevo od klavesnice. Ony teda po instalaci systemu fungovaly bezchybne, ale pak z nejakeho duvodu prestaly :-), takze mi porad sviti WiFi a nejde vypnout :/ Ta tlacitka jsou udajne programovatelna, za boha nemohu prijit na to ale jak a kde.
Diky za radu
Radim
24.1.2005 08:41:20   0.0.0.xxx 1615
V elektro4U jsem pred par dny koupil n157, nahodil XPecka a slape to skvele. Vyskytly se vsak 2 male problemy. Ten zavaznejsi je, ze stroj lze z usporneho rezimu probudit jen vyjmutim baterie. Tento problem se tu uz resil, ale vyplynulo z toho, ze je to problem jen stroju s celeronem, ja mam ovsem Centrino. Mate podobne problemy ? Vyresi se to novejsim BIOSem ? Ten druhy a mensi problem je v tom, ze nefunguji ta tlacitka nalevo od klavesnice. Ony teda po instalaci systemu fungovaly bezchybne, ale pak z nejakeho duvodu prestaly, takze mi porad sviti WiFi a nejde vypnout :/ Ta tlacitka jsou udajne programovatelna, za boha nemohu prijit na to ale jak.
Diky za radu
Radim
24.1.2005 08:54:49   0.0.0.xxx 1415
Mě se neprobouzí. Mám P157, Celeron 1,4, 256 RAM, ATi 96oo, WinXp se service packem 2.
24.1.2005 18:49:42   0.0.0.xxx 1516
zmáčkni tlačítko P1 nebo 2 a otevře se ti tabulka s nastavením příslušného tlačítka )))
25.1.2005 15:06:27   0.0.0.xxx 1615
A jake mas zkusenosti s tim BIOSem? Nechces me ho poslat prosim? Treba na mail blackdot(zavinac)seznam(tecka)cz
Diky
27.1.2005 16:36:40   0.0.0.xxx 1514
muze mi nekdo poradit ??
rozmyslim se mezi Prestigio - Nobile 157 1,5 DOTHAN/512MB/40GB 5400RPM/9700! a Acer - TM4502LCi 1.5/M725/2x256/40/combo/ATI9700/WL/XPP. co by asi byla lepsi volba jak cenou tak i vykonem
moc dekuji
27.1.2005 18:00:33   0.0.0.xxx 1616
No, cenu obou strojů vidíte i u nás v eShopu, takže ohledně té asi není co řešit, ne?
Tragickou výbavu právě Aceru a ve více ohledech jasně lepšího Prestigia jsem porovnával již v diskusi na http://www.gsm4u.cz/showcomment.php?c_to=0&c_id=1363&showall=true" target="_blank">www.GSM4U.cz (24.01.2005, RE: acer 1522).
Výkon Aceru by nám musel prozradit nějaký jeho vlastník, výkon a královská výdrž Prestigia je v naší http://www.elektro4u.cz/index.php?f=82" target="_blank">tabulce testovaných notebooků.


31.1.2005 22:01:22   0.0.0.xxx 1616
Máte někdo zkušenosti s provozováním externího 2,5" disku napájeného pouze přes USB k tomuhle počítači? Dokáže port krátkodobě dodat až 1 A (což je dvojnásobek specifikace) na roztočení disku, nebo je zapotřebí použít zdvojené či dokonce externí napájení? Díky.
1.2.2005 01:06:52   0.0.0.xxx 1314
Používám http://www.elektro4u.cz/index.php?f2=98&s=4123" target="_blank">Sweex - EXT. RÁMEČEK 2,5" MOBILE STORAGE SOLUTION USB 2.0 a disk v něm raději připojuji i k druhému USB za účelem jeho napájení.
1.2.2005 18:52:55   0.0.0.xxx 1415
Zkusil jsem udelat forum o Noteboocich Prestigio
http://www.lopuch.cz/klub.php?klub=notebooky_prestigio
Ale nevim, jak dlouho se udrzi. Spravce seznal (jiste opravnene), ze delat forum jen pro jednu znacku notebooku je zbytecne. Jenomze v obecnem klubu "Notebooky" se probiraji zejmena problemy s majoritnimi znackami na trhu. IBM, Toshiba, Dell, Fujitsu-Siemens, Acer, Asus to u nas valcujou ;)
1.2.2005 18:54:49   0.0.0.xxx 1315
Zkusil jsem udelat forum o Noteboocich Prestigio
http://www.lopuch.cz/klub.php?klub=notebooky_prestigio
Ale nevim, jak dlouho se udrzi. Spravce seznal (jiste opravnene), ze delat forum jen pro jednu znacku notebooku je zbytecne. Jenomze v obecnem klubu "Notebooky" se probiraji zejmena problemy s majoritnimi znackami na trhu. IBM, Toshiba, Dell, Fujitsu-Siemens, Acer, Asus to u nas valcujou ;)
1.2.2005 20:07:12   0.0.0.xxx 1415
Kdybyste chtěl být moderátorem na zavedeném fóru s mnohem jednodušší adresou http://forum.gsm4u.cz" target="_blank">http://forum.gsm4u.cz, napište mi.
Rubrika NOTEBOOKY PRESTIGIO je přístupná přímo z titulní strany, v sekci HARDWARE.

1.2.2005 20:08:20   0.0.0.xxx 1416
Zaregistroval na webzdarma.cz web http://prestigio.wz.cz . Dneska tam jeste hodim phpbb forum a postumpem casu bych zde chtel vytvorit www stranky s kvalitnim obsahem kvalitnich NB;-)
1.2.2005 21:59:44   0.0.0.xxx 1616
forum uz je v provozu, ale jeste neni kompletni, presto uz muzete zacit psat:-)
1.2.2005 22:09:57   0.0.0.xxx 1616
Nechcete svou pozitivní energii raději věnovat našim 22 tisícům čtenářům měsíčně, než nějakým pracně loveným 150?
Jako Platnový Prestigio partner Vám můžeme nabídnout k recenzím nejnovější notebooky na trhu, a odměnu za články.

1.2.2005 23:28:38   0.0.0.xxx 1514
Ja jsem taky pro aby to bylo pod zastitou nejakeho vetsiho serveru! pokud tam bude forum alespon trosku rozumne, trebas jako phpBB tak proc ne!
3.2.2005 21:39:47   0.0.0.xxx 1615
Zkus trochu klikat treba sem: http://www.prestigio.cz/users/feedback.cfm a oni Ti ho poslou.
Po aplikaci laptop stale funguje ;-)

5.2.2005 10:45:09   0.0.0.xxx 1515
Zdravim,
potreboval bych nutne bios do P157, zespoda je 151c ale na klavesnici 157, ma to PM1.5, 512MB, byl tam bios ze zacatku roku 1/2 04.
7.2.2005 16:02:47   0.0.0.xxx 1615
Zdravím všechny, zhruba před měsícem jsem si koupil Prestigio 157 s 1.3 celeren DOTHAN 1MB cache a jsem z něj naprosto unešený. Ale má to jednu chybičku a to že se mi nějak moc zahřívá aniž bych na něm cokoli dělal. Nedalo mi to a stáhl jsem si infosoft na monitorování cpu. Teploty jsou v některých případech dost děsiví. Teď jedu na baterku a jen píši tento text. Teploty jsou 53° a 34° ... a to je lepší případ (pozn. stále se točí ventilátor - není divu..). Když začnu hrát hru tak po 10 minutách jsou teploty 72° a 46°. Vím, že to můžou být zkreslené teploty (nepřesnost čidel), ale spodní část je opravdu hodně horká. Nemáte někdo podobnou zkušenost? Neměl bych to reklamovat ...?! Moc mě to mrzí protože jinak šlape super a monitor je špica. Předem děkuji za jakoukoli odpověď.
15.2.2005 01:28:09   0.0.0.xxx 1414
V noteboocích Prestigio Nobile 157 se starším BIOSem (R01-B1Ea) se grafická karta ATI Radeon 9700 (64 MB) hlásí jako 9600. Zároveň jsme změřili, že jádro grafiky běži v tomto případě pouze na 317 MHz (zatímco by mělo běžet na 390 MHz), což má vliv na nižší výkon grafické karty.
Po update BIOSu se už karta hlásí správně jako ATI Radeon 9700, grafika běží na 390 MHz a výkon v benchmarku AquaMark3 se zvýšil na 23.523 (oproti původním 19.644!).
Ve středu u nás vyjde podrobný postup jak na to, včetne potřebných souborů ke stažení.


21.2.2005 20:21:37   0.0.0.xxx 1313
Musis si nainstalovat ovladace napr. omega http://www.omegadrivers.net/ a budes mit 9700. (oficialni drivery tuto kartu stale nepodporuji)
21.2.2005 20:31:09   0.0.0.xxx 1415
S tím bych si dovolil nesouhlasit, nerozpoznání grafické karty je záležitostí BIOSu, jak jsem i zde již několikrát psal.
Od BIOSu verze B1G již je grafika ATI Radeon 9700 normálně rozpoznána i s přiloženými ovladači a notebook má okamžitě podstatně vyšší výkon (s neoriginálními Omega drivery pak ještě o kousíček vyšší).
Návod jak na upgrade BIOSU máme i s BIOSem B1G ke stažení v článku http://www.gsm4u.cz/update-biosu-u-notebooku-prestigio-nobile -157-clanek1465.htm" target="_blank">http://www.gsm4u.cz/update-biosu-u-notebooku-prestigio-nobile-157-clanek1465.htm.


27.2.2005 16:38:27   0.0.0.xxx 1516
Rozhoduji se mezi temito dvema notebooky (Prestigio 157,Acer TravelMate 4502 LMi). Ktery byste mi spise doporucili (vykon,vydrz baterie,kvalita zpracovani...) ?
8.3.2005 21:21:11   0.0.0.xxx 1615
Dobrý den.
Koupil jsem si notebook Prestigio Nobile 156, P-M 1.6 GHz, 256MB RAM, 40 GB HDD Samsung, bez OS.
Můj problém je ten, že při instalaci Linuxu se HDD chová jako kdyby byl chráněn proti zápisu, totéž se děje i při instalaci jiných systémů (WXP, W2000, WMe, W98, DOS). Nefunguje fdisk, ani žádné jiné utility na rozdělení disku. Disk se chová jako "zamčený". Vidím jej, kapacita je 38187 MB, ale nejde vytvořit žádný oddíl.
Poradíte mi, co s tím?
Díky
Tom
10.3.2005 07:13:08   0.0.0.xxx 1415
Kvalitativni rozdil tam je. Prestigio je plast barvenej v imitaci kovu. Ta barva se samozrejme casem sedre. Pokud jsem se dobre dival tak nemaji kovovy zamek. Naproti tomu kvalitou je IBM ktery ma vse co nema Prestigio - kovovy zamek, robusni uchyceni displeje, dle meho nazoru exelentni design- v jednoduchosti je krasa, ovsem ta cena a taky s poslednimi typy stare asi 1 rok, byly neustale problemy. Byly bey problemu vyreklamovany to ano, ale za vydatny priplatek ocekavam neco vic. To se potom cloveku vyplati po 3 letech koupit novy Prestigio.
12.3.2005 16:43:04   0.0.0.xxx 1616
Na mem Prestigiu 157 (v konfiguraci Pentium M Dothan 1,7GHz, 512MB RAM, 80GB HDD) se i pri minimalnim vytizeni procesoru se vicemene pravidelne kazdou minutu spusti vetracek chladice na maximalni otacky a cca po 5 az 10 sekundach se zase vypne. Pri praci v klidnejsim prostredi to dost rusi.Je to zatim jedina vec, kterou tomuto notebooku mohohu vytknout. Je to vlastnost techto stroju nebo mam nekde chybu v nastaveni?
21.3.2005 16:31:12   0.0.0.xxx 1516
Mam stejnou konfiguraci jen s mensim diskem. A kdyz jedu na min frekvenci (pouzivam speedswitch) tak se ventilator pri bezne praci vubec nerozebehne. Pokud ale zacnu hrat hry tak se sposti cca 1 za 5 min.
22.3.2005 21:39:45   0.0.0.xxx 1515
MUSÍŠ FLASHNOUT BIOS ... máš tam 9700 dali tam novou kartu ale nestihli připravit bios...
FLASHNI TO
22.3.2005 21:43:32   0.0.0.xxx 1415
www.prestigio.cz
29.3.2005 08:50:45   0.0.0.xxx 1414
Dobry den,
chcem sa spytat, ake tvrde je sasi, ci sa velmi nezahrieva a hlavne, aka je kvalita klavesnice (zdvih, ohybnost) v porovnani trebars s IBM.
29.3.2005 14:16:58   0.0.0.xxx 1415
Šasí je z tvrdého plastu, takže zatlačením oběma rukama třeba lze prohnout displej, ale že by to někomu výrazně vadilo při běžném používání, s tím jsem se zatím nesetkal.

Prestigio 157 se nijak citelně nezahřívá (narozdíl od nového http://www.gsm4u.cz/souclankyall.php?cid=1363" target="_blank">Prestigia 159W), a má se standardní baterií absolutně nejdelší výdrž na baterie, jak vyplývá z http://www.elektro4u.cz/index.php?f=82" target="_blank">tabulky námi testovaných notebooků.

Klávesnice je obyčejná, ničím výrazně špatná, ani nijak nevyčnívající z průměru ostatních značek notebooků. Z několika set majitelů Prestigia 157 si u nás (co mi paměť slouží ;-) na klávesnici nikdo nestěžoval, ovšem porovnávat ji s notebookem o 15 tisíc Kč dražším, to asi není to pravé ořechové ...


30.3.2005 10:55:18   0.0.0.xxx 1615
Chcem sa spytat, na co je vlastne ten HotFix?
30.3.2005 13:44:13   0.0.0.xxx 1414
Dobry den, pred Vanoci jsem si koupil P157 a jiz od pocatku se na displeji pri "oklepani" objevovala nejasna mapa, jako by byl displej necim nerovnomerne podlozen. Neprikladal jsem tomu velkou pozornost, ale nevim, jestli by to nebyl duvod k reklamaci, ted se mi to zda ponekud vyraznejsi, i kdyz je to mozna jen tim, ze na to stale koukam
12.4.2005 13:09:13   0.0.0.xxx 1515
pokud nekdo proda-icq 298053568
28.4.2005 20:25:14   0.0.0.xxx 1515
nevim proc ale hot keys mi na Prestigio157 nechodi,,je snad na to nejaky special software?????????Dik za odpoved!!!!
28.4.2005 22:46:21   0.0.0.xxx 1415
Je samozřejmě potřeba nainstalovat ovladače z CDčka, spolu se všemi ostatními.

24.8.2005 13:41:54   81.31.3.xxx 1717
Mám dotaz, nemáte někdo zkušenost, jak nastavit ve WIN XP SP2 aby se mě zobrazovala taková ta vlaječka s výkonem? (max. batery, max power...) Vim ze to de nastavit po krocích, ale nevím jak... V možnostech napájení nemůžu najít tu záložku.

Dík za odpoved

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.