Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem
Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem
autor: Kwolek Jirka , publikováno 19.1.2004
Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem
S notebookem Prestigio 151 je spojeno několik zvláštností: je prakticky prvním notebookem který je u nás menším firmám nabízen jako stavební základna jejich vlastních modelů (notebook se v tomto případě dodává v rozmontovaném stavu) - přesto se nejedná o český výrobek ale o OEM verzi notebooku AOpen 1555. Možná také namítnete, že platforma Intel Centrino dnes není ničím mimořádným, konstruktérům se však v tomto případě podařilo vyrobit notebook mimořádně tichý. Pokud zrovna nespouštíte torture testy, podle hluku nepoznáte, jestli notebook pracuje. {mospagebreak title=Prestigio 151 a jiní členové klanu}

Prestigio, Petra Computers...

Dovozce, firma ASBIS, nabízí tento model pod označením Prestigio Nobile 151C, vzhledem k OEM programu se možná setkáte s prakticky stejnými typy které bojují i v barvách jiných firem (například Petra Computers).

V situaci kdy firmy jako ATComputers, ProCA, Mironet aj. přicházejí se svými "vlastními" notebooky nemusíte, pokud jste menší nebo střední prodejce PC, jezdit na Tchajwan, abyste se mohli pochlubit notebookem s vašim logem. Notebook "151" se totiž dodává také jako stavebnice bez označení výrobce. Stačí jen vyrobit sadu nálepek, zvolit vlastní konfiguraci (případně konfiguraci podle přání zákazníka) a voilá, nový notebook je na světě!

Poznámka: Prestigio i k nám na test dorazilo bez výsostných znaků. Kvůli fotografování jsem odstranil ochranné folie a na odpovídající místa nalepil "defaultní" nálepky (z nápisem "Notebook").

Bylo jen otázkou krátké doby, abych na internetu zjistil skutečnou genezi tohoto typu. Našemu dvojitému agentovi bychom totiž klidně mohli říkat i AOpen 1555. Ne-český původ v této situaci pochopitelně není na závadu - všechny české (polské, maďarské, rakouské...) značky běžně používají přemarkované cizince.

Prestigio Nobile 151C

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

V případě Prestigia 151 se nejedná o žádné ořezávátko ale o kvalitní notebook postavený na platformě Intel Centrino.

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

Centrino je název kompletní platformy která obsahuje tyto základní komponenty: Pentium M, čipovou sadu i855 a bezdrátový (WiFi) LAN adaptér Intel PRO/Wireless 2100. Výrobce může použít označení Centrino pouze tehdy, když použije všechny vyjmenované komponenty - v opačném případě (pokud se np. použije jiná čipová sada) se jedná "pouze" o systém s procesorem Pentium M.

"Mobilní" procesory Intel - technické rozdíly a detaily

Jelikož v označování notebooků vybavených procesory Intel Pentium panují občas určité nejasnosti, bude vhodné říci, jaký je rozdíl mezi procesory Mobile Pentium 4, Mobile Pentium 4-M a testovaným Pentiem M (bez číslice 4).

Procesory Mobile Pentium 4 (a některé Celerony), které za názvem nemají "-M" jsou prakticky desktopovými procesory přizpůsobenými pro práci v mobilních zařízeních (obvyklá je i podpora Hyper Threadingu). Díky sběrnici až 533MHz a možným vysokým frekvencím (až 3.06GHz, napětí Vcc se pohybuje od 1.2 k 1.55V; tyto procesory v šetřícím režimu běží typicky na 1.6GHz) jsou předurčeny především pro práci v režimu, kdy jsou připojené k elektrické síti.

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

S energii baterii zachází šetrněji mobilní Pentium 4-M, které je více optimalizované pro bateriový režim (Vcc je 1.2 - 1.3V, v šetřícím režimu běží typicky na 1.2GHz). Pentia 4-M postupně vytlačují Pentia M.

Posledním typem je procesor využívaný jako "motor" pro platformu Centrino (ten používá i testovaný notebook), Pentium M (bez číslice 4), který je pro bateriový provoz přímo vyvinutý.

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

Procesor Pentium M (IntelŽ PentiumŽ M Processor Datasheet) vyvíjený pod kódovým označením Banias je prakticky prvním skutečným "mobilním" procesorem (ne jak ostatní, které vznikly ze zpomalených desktopových verzí se sníženým napájením). Od klasických Pentii 4 poměrně hodně liší - lze v něm najít prvky nerealizovaného procesoru Timna i částí podobné jádru Pentia III. Zásadní změny byly provedeny v těchto oblastech:

 • výkonové - Pentium M využívá 2 x 32kB L1 (datová a instrukční cache) příruční paměti první úrovně a 1MB L2 cache (ATC). Použité jsou technologie jako Advanced Branch Prediction, Data Prefetching a optimalizace jako Micro-ops Fusion a Advanced Stack Management (detaily Intel dodnes částečně tají).

 • úspory energie - procesor dokáže odpojit a deaktivovat některé části jádra a optimalizuje vykonávání kódu. Nový SpeedStep nabízí několik "power-management" režimů procesoru, procesor může pracovat v pěti rozsazích lišících se napájením a taktováním. Nejvýkonnější 1.7GHz model Pentia M je při 600MHz (LFM, Lowest Frequency Mode) napájen 0.95V, při 1.7GHz (Highest Frequency Mode) využívá 1.48V.

 • pouzdro a spolupráce s čipovou sadou - využívá se pouzdra Micro-FCPGA a nově i Micro-FCBGA. Při návrhu se počítalo i lepším navázáním CPU na čipovou sadu - tyto dva prvky by měly spolupracovat mnohem lépe.

Pentium M využívá 400MHz sběrnici. K dispozici jsou dnes (leden 2003) procesory od 1.3 do 1.7GHz. Existují také modely Low Voltage a Ultra Low Voltage, které jdou s napájením a frekvencí ještě poněkud níže (1.2GHz a 900MHz - při Vcc 0.84V). Výrobní proces je 0.13um s měděnými spoji (copper interconnect).

{mospagebreak title=Prestigio Nobile 151C}

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem
kombinace dvou šedi a stříbrné barvy notebooku vyloženě sedí :-)

Technická data

Zajímavé detaily jsem zvýraznil modrou barvou.

 Model

HP Compaq nx9005

 procesor  Intel Pentium M (1.3 -1.7GHz), 1MB L2 cache, 400MHz FSB
 osazen je model 1.4GHz
 čipová sada  chipset i855GM + ICH4-M
 paměť  DDR PC2100, dva sloty (max 1GB, osazeno 256MB)
 harddisk (HDD)  vyměnitelný 2.5" /9.5mm HDD, podpora Ultra DMA 100
 výměnný modul (optical storage)
 CD-ROM, DVD-RW
 DVD/CD-RW combo (8x24x10x24),
 floppydisk (FDD)  externí volitelná FDD mechanika
 displej - velikost  15.1"
 displej - rozlišení  XGA, 1024x768

 video akcelerátor  integrovaný i855 8/16/32MB, Intel Extreme Graphic 2
 klávesnice:  
 počet kláves  88 kláves, 10 speciálních
 zdvih kláves  3.2mm
 polohovací zařízení  Touch Pad s 6ti tlačítky (2 + ovl. kříž)
 wireless LAN (bezdrátová síť)

 Intel PRO/Wireless (volitelně)
 802.11b s anténou integrovanou v rámu displaye

 I/O porty  InfraRed, IrDA 1.1
 externí VGA  ano
 TV výstup  ano, S-Video (PAL/NTSC)
 audio I/O  mikrofonní a sluchátkové I/O, dig. optický audio výstup
 USB  3 x USB 2.0
 PCMCIA / PC card  1 x Type II CardBus
 čtečka karet  Memory Stick / SD / MiultiMedia Card MMC
 LAN  Ethernet, 10/100 Mbps LAN
 modem  V90/56 modem
 FireWire, IEEE 1394  ano
 audio  kodek AC97 2.1 (Crystal WDM), stereo
 napájení
 baterie  BTP-52EW
 8-článkový Li-Ion battery pack, 14.8V 4400 mAh
 provoz na baterie (údaje výrobce)  4.5 h (podle zatížení)
 rychlonabíjení  2 h (systém vypnut)
 AC adaptér  univerzální, 90-260V, 50-60Hz
 rozměry  32x 27x 3cm
 váha  2.69kg

Specifikace se mohou, v závislosti na konkrétní konfiguraci, lišit.
Notebook byl vybaven operačním systémem Windows XP Professional.

Z technického hlediska je tento notebook podobný ostatním typům postaveným na platformě Intel Centrino. Ta nabízí dobrou kompatibilitu, solidní výkon (procesor Pentium M i při taktu 1.4GHz nabízí výkon srovnatelný s mnohem výše taktovanými procesory) a je příslibem dlouhé provozní doby v bateriovém režimu.

{mospagebreak title=Design notebooku}

Po exkurzi do technické dokumentace se podíváme trochu blíže na provedení testovaného notebooku:

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem
Prestigio 151C v celé své kráse (klikněte pro zvětšení)

Prestigio 151C (aka AOpen 1555) patří mezi poměrně štíhle notebooky, jeho výška nepřesahuje 3cm. Přesto se nejedná o nijak zvlášť křehký model - stačí se np. podívat na solidní závěsy víka notebooku (displej můžete klidně otevírat a zavírat uchopením za jeden roh). Také test s decentním "ručním" kroucením a prohýbáním o koleno dopadl dobře - nic nevrže ani neskřípe.

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

Pokud je notebook uzavřený mechanicky působí, i přes to, že je vybaven pouze jedním zámkem, kompaktním a robustním dojmem. Trochu mi vadilo zapuštěné tlačítko sloužící k otevírání víka -kvůli němu se notebook otevírá trochu nepohodlně.

Porty a konektory

Porty notebooku nejsou nijak dodatečně chráněné - na druhou stranu, případné krytky jsou tím prvním, co v běžném provozu "odejde" nejdříve.

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem
levá strana: čtečka karet MS/SD/MMC (pod ní je potenciometr hlasitosti), slot PC-Card Type II, IrDA

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem
pravá strana: Kensington Lock + výstup větrání

Líbilo se mi, že na pravé straně notebooku, tam kde na stole běžně míváme podložku s myší, se nenacházejí žádné výstupy ani CD mechanika. Ta je umístěna v přední části notebooku:

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem
přední část: otevírání víka + DVD/CD-RW kombo

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem
zadní část: TV-výstup, VGA, LPT1, modem, LAN, IEEE 1394 (FireWire), 3x USB 2.0, audio Line a  mikrofon

Po zhlednutí předcházejících obrázků vás nepřekvapí, když řeknu, že celý notebook rozhodně nepůsobí jako kvádr šedého levného plastu.

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem
na víku jsou "zopakované" LED diody indikující funkce notebooku

Spodní část notebooku ukrývá obvyklá víčka pod kterými se nachází akumulátor, 2.5" harddisk a dva SO-DIMM sloty pro moduly pamětí typu DDR266.

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

Notebook nemá problémy s teplem (ani s jeho koncentrací), radí si z nim lépe než dříve testovaný procesor NoteLine 715.

{mospagebreak title=Provedení a ergonomie}

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem
Touchpad splývá s okolím, poloprůhledná klávesnice design notebooku zjemňuje a odlehčuje

Notebooku nelze z hlediska ergonomie nic podstatného vytknout. Líbilo se mi "horní" umístění klávesnice, spodní část notebooku tak působí jako přirozená opěra zápěstí.

Klávesy nejsou černé ale z tmavého, modře probarveného poloprůhledného plastu. Chod kláves je typicky notebookový, zdvih je 3.5mm - lidem kteří znají specifika notebooků nebude tato klívesnice cizí. Poznámka: Líbily se mi oddělené klávesy kurzorového kříže s správné umístění tlačítka Ctrl.

Super DJ

Touch Pad je jediným analogovým ovládacím prvkem notebooku. Uvnitř má ovládací kříž který v praxi však zcela nedokáže nahradit kolečko myši. Notebook je vybaven programovatelnými tlačítky a systémem "Super DJ" umožňujícím přehrávání disků Audio CD bez nutnosti zapnutí celého přístroje (víko otevřít však musíte).

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

TFT panel a grafika

15.1" TFT panel o rozlišení 1024x768 použitý v testovacím modelu patří mezi zcela průměrné notebookové displeje. Elektronika panelu příliš nezvládá plynulé barevné přechody - tmavé odstíny vykazují v polotónech mírnou schodovitost.

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

Také pozorovací úhly patří mezi průměrné hodnoty. Práce s notebookem je příjemná, musíte si ho vůči sobě však pečlivě ustavit.

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

Použitým videoakcelerátorem je integrovaná grafika Intel Extreme Graphics 2 s dynamickým přidělováním paměti. I když jeho výkon patří, mezi integrovanými grafikami, mezi ty lepší, v 3D akceleraci se nevyrovná diskrétním grafikám s vyhrazenou paměti (jakými jsou np. mobilní Radeony 7500, 9000, 9200, 9600 nebo karty GeForce 4 Go atd.).

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem
Integrovaná grafika umožňuje připojení druhého monitoru, stejně
jako souběžný provoz LCD panelu notebooku a monitoru (Dual Display).

3D renderovací engine je třídy "DirectX 7", chybí mu poslední 3D funkce jako jednotka T&L, Pixel a Vertex Shadery...

Disk

Testovaný notebook byl vybaven velmi kvalitním harddiskem (viz. testy) - 2.5", 9.5mm vysokým 60GB diskem Hitachi HTS548060-M9AT00 (5400ot./m) s 8MB cache a rozhraním UltraATA 133 (využívá se režim UltraATA 100) - lze jej samozřejmě nahradit jiným typem s jinou kapacitou.

{mospagebreak title=Šetřící režimy a hlučnost}

Testovaný notebook byl, jak jsem se už zmínil, vybaven procesorem Pentium M 1.4GHz s 1MB L2 cache. Procesor používá technologii Intel Enhanced Speed Step. Při 600MHz, v režimu LFM (Lowest Frequency Mode) je tento procesor napájen napětím 0.956V.

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

(Highest Frequency Mode) tiká na 1.4GHz a využívá 1.388V. Static Deeper Sleep Voltage je 0.75V.

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

Procesor procesor podle zatížení dokáže měnit napájecí napětí a pracovní frekvenci - od minimálních 600MHz až po maximum (1.4GHz) v pěti krocích (600, 800, 1000, 1200, 1400MHz).

Hlučnost

Překvapilo mě, že při běžné práci byl notebook prakticky nehlučný - průměrná frekvence procesoru se při běžných "kancelářských" úkonech pohybuje kolem minimálních hodnot (konstruktéři také evidentně zapracovali nad odhlučněním disku). Nebýt kontrolek a jasu displeje bylo by obtížné poznat, jestli je notebook zapnutý (ve srovnání s desktopy je to učiněný balzám na duši).

Poznámka: Tichý notebook oceníte především v noci - nebýt záře displeje mohli byste ho brát i do postele :-)

Regulovaný ventilátor při běžném provozu jen zřídkakdy přecházel do režimu vyšších otáček a i v tomto režimu byl notebook velmi tichý.

Intel Enhanced SpeedStep

Intel SpeedStep je, stejně jako AMD PowerNow!, technologií prodlužující délku práce notebooku při napájení bateriemi tím, že dynamicky volí výkon procesoru podle aktuálních požadavku. Je totiž evidentní, že nároky na výkon procesoru jsou jiné v průběhu práce s textovým editorem, kdy systém většinu času čeká až stisknete další klávesu (a procesor může běžet na min. frekvenci) a jiné tehdy, když provádíte výkonově náročnou kompresi videa nebo když hrajete 3D hru.

Máte notebook? Nezapomeňte na nastavení odpovídajícího napájecího profilu!

To jak systém přistupuje k regulaci výkonu lze nastavit v Ovládacích panelech Windows XP (s notebookem je dodáván právě tento operační systém, k dispozici jsou ovladače i pro jiné os). Zjistil jsem, že mnoho uživatelů dosud nemá tušení, že výkon procesoru, jeho přidělování a vypínání jednotlivých komponent ovlivňuje aktuálně nastavené tzv. napájecí schéma - lze je zvolit v záložce "Power Schemes" (Napájecí profily).

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

Procesor notebooku může, podle nastavení v ovládacím panelu Windows XP, pracovat ve třech šetřících a výkonových režimech:

 • pouze na minimální frekvenci (tento režim využívá schéma "Maximální úspora baterii"),
 • v režimu s dynamickým přidělováním výkonu (np. schéma "Přenosný počítač / Laptop", frekvence se pohybuje od 600-1400MHz),
 • v režimu kdy procesor běží na maximální frekvenci (schéma "Max. výkon")...

...přičemž systém dokáže zjistit, kdy je napájen sítí a kdy bateriemi.

Poznámka: V praxi je přepínání natolik transparentní, že nepoznáte, jede-li notebook na normální nebo úsporné frekvenci.

Výdrž baterii - konstantní zatížení

Pro účely testování výdrže bateriového provozu notebooků jsme zavedli novou testovací metodiku. Je jí kontinuální přehrávání filmu uloženého na disku ve formátu DivX. K tomuto úkolu je totiž třeba odvést určité množství "výpočetní práce", která je stálá a poměrně snadno "změřitelná" (měří se doba přehrávání videa do "uspání" notebooku pří 6% kapacity baterie). Tato metodika docela dobře reprezentuje běžné zatížení procesoru.

Prestigio v bateriovém režimu pohání 8 článkový Li-ion akumulátor o napětí 18.8V s kapacitou 4.4Ah (4400mAh).

Test1

Testovalo se s nainstalovaným kodekem DivX 5.02 - přehrával se film ve formátu DivX 4 (zvuk: stereo v mp3). Obraz se zobrazoval na panelu notebooku v okně 720x576 (nepoužívali jsme externí TV / VGA výstup), jas byl nastaven na střední hodnotu. Notebook byl nastaven do režimu "Presentation", baterie byly nabité na max. kapacitu.

PCtuning Battery test 1:
3h : 58min,
hodnocení: velmi dobré

Zatížení procesoru kontinuálním přehráváním videa je poněkud vyšší než při psaní textu ve Wordu. Tím si můžeme vysvětlit to, že v tomto testu jsme ještě nikdy nedosáhli hodnot deklarovaných výrobcem (výdrž baterii až 6h práce).

{mospagebreak title=Výkon a závěr}

CPUmark 99

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

 • Athlon XP-M (Throubread) 2000+, max. úsporný režim (530MHz) - skóre 25 bodů,
 • Athlon XP-M (Throubread) 2000+, max. frekvence režim (1660MHz) - skóre 133 bodů,
 • Premio 3010N s 2GHz Mobilním Pentiem 4 - skóre 118 bodů,
 • Pentium M (Centrino), max. úsporný režim (600MHz) - skóre 68.3 bodů,
 • Pentium M (Centrino), max. výkon (1400MHz) - skóre 159 bodů,

Tento test ukazuje kvalitu návrhu Pentii M (ze sady Centrino). Testy potvrzují, že Pentium M je při stejné frekvenci výkonnější než mnohem výše taktovaná Pentia 4. Pro Intel je paradoxně dobře, že Pentia M nejsou navržené pro dosahování vysokých frekvencí - jinak by hravě deklasovaly vyšší Pentia 4.

Sandra 2003 a PCmark 2002

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem
pro srovnání: mobilní 2GHz Pentium 4-M dosahuje hodnot 5220/1110

Je vidět, že výpočetní výkon použitého procesoru je, vzhledem k taktování, nečekaně vysoký. Odhaduji, že výkon procesoru Pentium M odpovídá 1.5 násobku stejně taktovaného procesoru Pentium 4.

Propustnost paměti

Nesmíme zapomenout, že část propustnosti paměti "odčerpává" sdílená paměť s integrovanou grafikou.

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

AIDA32

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

Výkon paměťového subsystému je na úrovni čipové sady i845E s externí grafikou - na jednokanálovou mobilní sadu je to velmi dobré umístění.

PCmark 2002

To že procesory Pentium M jsou ve výkonové oblasti něco zcela nového dokazují i výsledky testu PCmark 2002, kde se základní model 1.4 blíží výkonu Athlonu 2000+, čipset i855G dává jiným mobilním čipsetům také "lekci" ve vysoké propustnosti paměti (z modulu DDR266 a jednokanálového řadiče paměti se už mnohem víc vymáčknout nedá).

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem
Prestigio Nobile 151C, Pentium M 1.4

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem
HP nx9005, Athlon XP-M 2000+

DiskSpeed32

Tento test "je" především o použitém harddisku - nehledejte zde souvislost s procesorem.

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

Výkon použitého disku Hitachi HTS548060-M9AT00 je dán otáčkami disku (5400ot/min.), které ve tomto konkrétním případě patří k vyššímu notebookovému standardu - disky 7200ot./m. jsou zde velmi vzácné. Disk má 8MB cache - skóre 790 bodů v PCMarku 2002 je nečekaně vysoké.

Grafika - 3D Mark 2001 a 2000

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

Overall Scores

1024x768 x32b 1814
800x600 x32b 2513

Výkony odpovídají integrované grafice Intel Extreme Graphics 2 - jsou naštěstí o dost vyšší než ty, které poskytuje grafika v jiné populární čipové sadě SIS 650 (Premio 3010N, 2GHz Pentium4, 3DMark 2001, 1024x 768x 32b dosáhl 1160 bodů).

Starší 3DMark2000 ukazuje (4015 bodů), že ze starými hrami (Half Life, Quake III, Unreal Torrnament) si notebook nejspíše stále ještě poradí. Zdá se však, že na poslední hity můžete s klidem zapomenout.

PCmark 2002

Overall Scores

CPU Score 4320 (Premio 3010N s 2GHz P4-M: 4641)
Memory Score 4067 (Premio 3010N s 2GHz P4-M: 3664)
HDD Score 574 (Toshiba MK2018GAS 4200ot.: 378)

Závěr

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

Po více než týdnu používání na mě Prestigio 151 zanechalo dobrý dojem (připravil jsem na něm i tuto recenzi včetně editace obrázků). Výsledný pocit byl rozhodně lepší než bech čekal od "neznačkového" typu. Buďto meli v ASBISu štěstí, a s AOpenem 1555 vybrali ten správný typ, nebo se obecně zlepšuje celková úroveň (v živé paměti mám vrzající typy kde se při zavírání víka vlnil prohýbal celý obraz).

Příliš jsem nebyl nadšený průměrným (avšak nikoliv špatným) obrazem, líbila se mi téměř absolutní nehlučnost a dobrá ergonomie (nebylo problémem pracovat s notebookem na klíně i při tzv. ležingu). Integrované WiFi potěší cestovatele a příznivce bezdrátové mobility - pokud jste v dosahu volného "hot-spotu" (např. na letištích, v některých restauracích) nebo firemní WiFi sítě, můžete se prakticky kdekoliv "nakonektit" k Internetu (ano, i tam kde chodí i král sám). Rozhraní IrDa zase umožní synchronizaci s PDA, po připojení odpovídajícího "dongle" není problémem ani Bluetooth.

Co se týče nových Pentii M (ty jsou hlavní součásti medializované platformy Centrino), lze konstatovat, že se jedná o povedené procesory. Testovaný model 1.4 prakticky odpovídá výkonu Pentia 4 pracujícího na frekvenci 2GHz.

V našem testu výdrže baterií jsme dosáhli v času cca 4h. Umožnil to dobrý výkon procesoru, kterému v bateriovém režimu stačil takt 600MHz. Příjemným zjištěním bylo, že i na tomto taktu procesor ukazoval ostré drápky (nemluvě o dynamickém zvyšování taktu na maximum).

P.S. Pokud by notebook byl osazen akcelerátorem Radeon 9000 - 9600 rázem by byl vhodný i pro 3D hry! I kvalitní displej 1400x1050 by tento notebook posunul minimálně o třídu výše.

Pro:

 • příznivá cena (19.1.2004: 36 400Kč bez DPH),
 • výkonný procesor,
 • tichý chod,
 • výkonný disk.

Proti:

 • integrovaná grafika příliš nezáří
Notebooky - hodnocení hodnocení (max. 5)
celkový výkon: 4
ergonomie: 4
vybavení: 4
kvalita provedení: 4,5
cena: 5
výdrž na baterie: 4,5
CELKEM 4,3 (výborné)

 

Náhrada desktopu 5 = jako u desktopu
výkon procesoru: 4
výkon paměti: 4
výkon grafiky 2D: 3
výkon grafiky 3D: 2.5
možnosti rozšíření: 3
ergonomie: 3
CELKEM 3.25 (dobrá)

Notebook zapůjčila firma ASBIS

Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
19.1.2004 14:40:56   0.0.0.xxx 1316
opravty si ty cesty k obrazkum do dokumentu /*** opraveno, díky
19.1.2004 16:21:21   0.0.0.xxx 1514
Ona verze s radeonem a lepsim dipleyem existuje, je samozrejme drazsi...
19.1.2004 17:29:22   0.0.0.xxx 1516
Nemohu se zbavit dojmu ze tohle sechno jsem uz cetl v minulych "notebookových" recenzich pana Kwolka. Vykrada sam sebe.
19.1.2004 18:01:15   0.0.0.xxx 1516
Zejména teorie a popisy Pentii 4 /M a také část o profilech napájení... I když se to opakuje, raději to uvedu znovu - myslím si, že mnozí čtenáři nebudou do starších článků ve většině případů fárat.
20.1.2004 08:26:07   0.0.0.xxx 1615
Mne by spis zajimalo, jak te to s podporou Centrina v Linuxu.
20.1.2004 09:38:36   0.0.0.xxx 1614
Celým článkem se jako červená nit táhnou zvěsti o "tichošlápkovi", atd. Bez urážky, jen - má autor srovnání s jinými notebooky založenými na Centrinu? Např. Acer 803LMi s CPU 1,6 GHz při běžné práci (office, internet, DVD filmy, apod.) má větrák VYPNUTÝ ÚPLNĚ, při náročnějších činnostech jej spouští velice zřídka (oboje platí i v případě, kdy CPU jede na nominální frekvenci). Tudíž největší "hluk" je z HDD/DVD, nic jiného se většinu času netočí...
20.1.2004 11:53:34   0.0.0.xxx 1415
no , nevim, me to pripda docela predrazena technologie, kdyz vezmu ze mam doma noutase s mobilnim celeronem 1333/133/256cache, jenz je na urovni P4 1,9GHz, vydrzi take kolem 4-4,5 hodin a celej NB stal jen neco k 30,000 asi tak pred rokem a pul, s chipsetem i830M (bohuzel jen grafika intel extreme ale hry typ HL,UT,Q3 na tom slapou, sice na min) tak mi Pentium M zase tak super nepride
20.1.2004 13:12:43   0.0.0.xxx 1415
Ahoj - myslíte si, že by bylo dobré koupit si notebook na občasné hraní? Vycházím z recenze, kterou jsem našel tady: http://www.svetnotebooku.cz/Default.aspx?CatID=75&LayId=2&Art Id=17988&ChapID=3238

budu rád, když odpovíte (někdo).
20.1.2004 20:11:52   0.0.0.xxx 1415
Ať žijou tiché notebooky :-) Ale vážně - Centrino samozřejmě umožňuje snížit hluk na minimum ale vždy závisí na konstrukci daného typu.
21.1.2004 06:08:07   0.0.0.xxx 1416
Ano, ale!
NB musí mít co nejvýkonější GK a CPU(P-M).
NB musí mít hodně RAM(2*tolik co na stolním PC)
NB musí mít LCD s nízkým rozlišením(1024*76
NB musí mít hodně USB portů(klávesnice, myš, gamepad...)

Těžko jej seženete a ještě k tomu bude drahý. Nicméně Pokud NB potřebujete na práci a občasné hraní, je lepší si připlatit pár peněz za výkonnou GK(Ati Mobility Rad 9000 je za pusinku)
21.1.2004 06:21:15   0.0.0.xxx 1615
Co mi to tady meles o Ati 9000? A drahy??? A LCD s nizkym rozlisenim???? Vzdyt ten Asus M6800N ma Ati 9600 - ta je dost silna!!! Se podivej na testy nez zacnes neci kecat. Takove lidi nesnasim. http://www.svetnotebooku.cz/Default.aspx?CatID=75&LayId=2&Art Id=17988&ChapID=3238

21.1.2004 08:31:24   0.0.0.xxx 1432
mam benq joybook 5000 (centrino s 1.4GHz proc a s ATInou radeonom 9000), Mandrake 9.1 mi tu slape v pohode.
frekvenciu procaka si mozem rucne nastavovat, ale mam prekompilovany kernel (2.4.24 s podporou cpufreq).
vetracik je tichy a spusta sa pri 600 MHz 2-3x za vecer.
problem je len s acpi - nedetekuje mi bateriu.
a este jeden detail - ak raz spustim windoze, do linuxu sa uz nedostanem (zasekne sa pri inite), treba vypnut a zapnut ...
ale s tym sa da zit
21.1.2004 15:09:12   0.0.0.xxx 1516
zatial som s nim uplne spokojny, display je v pohode, hlavne napojeny na siet pekne svieti, nizsie pozorovacie uhly. za tu cenu mozem len odporucat
22.1.2004 09:39:15   0.0.0.xxx 1615
proč se unavovat s vykáním, když hovořím s póvlem, že jo;-)
tvoje otázka zněla: "Ahoj - myslíte si, že by bylo dobré koupit si notebook na občasné hraní?"

A mě, nenapadlo nic jiného, než se domnívat, že chceš odpovědět, jestli ano nebo ne.

Navíc narozdíl od tebe se nemusím spoléhat na testy, poněvadž s NB nejen pracuji, ale i na nich hraji. Tudíž, narozdíl od tebe mám do toho co kecat.

Ale sorry, opravdu se mi zdálo, že chceš poradit.

A nakonec: zatímco z toho Asusu s R9600 vyklepali nějakých 10K bodů tak z P-M s R9000 jsem vyklepal bezmála 8K. Takže zchladni...
22.1.2004 14:04:47   0.0.0.xxx 1413
promin - moje chybka.. byl jsem ten den nejak nastvany... patri ti ma omluva... Dik za odpoved. Kolik ze teda dostali z R 9000? Ale na druhou stranu si musime priznat, ze v AquaMarku by tech 20 000 bodu R 9000 nenasbiral, co myslis?
22.1.2004 19:30:56   0.0.0.xxx 1416
Ok, omluvu přijímám. Ad R9000, nějak to řeže příspěvky. Takže jsem v to msamém testu pomocí trochu úprav získal bezmála 8K bodů. Což je velice slušné na DX8 kartu. Hlavní myšlenka je, že NB na hraní není problém, ale je třeba dodržet všechny ty body co jsem posal. Bohužel se člověk až příliš často setká s kombinací P-4 na 3GHz a integrovaná grafika nebo s nedostatkem portů... Jinak doporučuji koukat se po P-M, jeho výkony strčí do kapsy i AMD a úsporný je přitom tak, že s NB lze i pracovat mobilně...
15.2.2004 14:25:36   0.0.0.xxx 1716
Dobrý den
Chtěl bych se zeptat kde ho v Brně seženu. Popřípadě jiný typ.
Děkuji BOB
3.3.2004 14:34:57   0.0.0.xxx 1516
http://mujobchod.atlas.cz/shop/item.aspx?id_shop=644&id_language=19&ts=82rh991&id_item=3351
24.3.2004 10:08:46   0.0.0.xxx 1616
maj tam i mobilní CPU, 2.5" disky a paměti
24.3.2004 18:31:32   0.0.0.xxx 1415
No ja teda nevim, ale nejake notebooky Prestigio si muze koupit jen fakt blazen. Kupte si nejakou normalni znacku a pokud uz potrebujete usetrit, doporucuju koupit predvadeci notebooky z vystav kde mate cca 5000,- Kc slevu a mate cenu neznackoveho notebooku u znackoveho. Takovete notebooky se celkem na netu objevuji, nejcasteji asi na www.importer.cz
9.4.2004 10:29:09   0.0.0.xxx 1415
Jasne, kup si podezrelou sunku na importer.cz a pak se modli aby Ti do tydne neodesel, protoze POTOM teprve zaplatíš :-)
5.11.2004 15:31:05   0.0.0.xxx 1532
Problem je v nefunkcnich ovladacich pro (WiFi) LAN adaptér Intel PRO/Wireless 2100 v WinXP kdy je adapter sice nalezen(Sitovy adapter) ale pri nainstalovani ruznych ovladacu a verzi se stale nechytne...

Dekuji predem za jakoukoli radu!!!!!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.