Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety ARM vs. Intel: Který je lepší do levných tabletů?
ARM vs. Intel: Který je lepší do levných tabletů?
autor: Marek Vacovský , publikováno 13.11.2014
ARM vs. Intel: Který je lepší do levných tabletů?

Prověříme, která platforma je vhodnější pro cenově dostupné tablety. Zaměříme se na poměr cena/výkon i zkušenosti z praktického užívání. Vybrali jsme dva tablety – Acer Iconia One 7 na platformě Intel Atom Clover Trail+ (x86) s Lenovo Tab A7 s procesorem MediaTek 8121 (ARM Cortex-A7). Bude vám více vyhovovat ARM, nebo Intel?


Jak už jsme nakousli, v dnešním článku se zaměříme na srovnání tabletů s instrukčními sadami ARM a x86. Konkrétně k tomu využijeme Acer Iconia One 7 (B1-730HD) a Lenovo Tab A7 (A3500-FL), které se pohybují na stejné cenové hladině a až na použité SoC nabízí velmi podobné parametry.

Téma, zda ARM nebo Intel, je v současné době na místě ještě více než kdykoli předtím. Intelu se totiž v poslední době daří „protlačit“ svá procesorová řešení do stále více zařízení, takže nadvláda ARMu v mobilních přístrojích již není ani zdaleka tak jednoznačná, jako tomu bylo ještě před dvěma lety.

A není to „jen“ rozmachem tabletů s Windows 8, které samozřejmě běží na procesorech s instrukční sadou x86, ale i tím, že čipsety od Intelu nabízí stále zajímavější poměr ceny a výbavy. Často se tak nachází v cenově dostupných tabletech. I proto jsme proti Intelu postavili čipset od MediaTeku, který je též znám pro dobrý poměr cena/výkon.

ARM vs. Intel: Který je lepší do levných tabletů?

Nejprve se podíváme na to, jak jsou vlastně tablety, které se nám do redakce dostaly, výkonné. Začneme Acerem Iconia One 7, ten běží na Androidu 4.4 KitKat a pohání jej dvoujádrový procesor Intel Atom Z2560 (2× 1,6 GHz), jenž je doplňován 1 GB paměti RAM a 8 GB úložného prostoru. Displej dorostl do velikosti 7 palců, přičemž nabízí kvalitní IPS panel a HD rozlišení (1 280 × 800 pixelů).

ARM vs. Intel: Který je lepší do levných tabletů?

I druhý tablet, tedy Lenovo Tab A7, běží na Androidu 4.4 KitKat (aktualizace je nabídnuta po spuštění). Nabízí stejný displej a dokonce i stejně velkou kapacitu paměti RAM a úložného prostoru. Chybí mu však například zadní kamera. Celkově jsou si výbavou ale tablety velmi podobné a největší rozdíl tkví právě v použitém procesoru.

ARM vs. Intel: Který je lepší do levných tabletů?

To by pro úvod stačilo, nyní se podíváme na rozdíly mezi jednotlivými instrukčními sadami i SoC, porovnáme výkon v testech a samozřejmě i tablety jako takové. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
36 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 16.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.