Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Jak Apple omylem vyrobil ohebný telefon
Jak Apple omylem vyrobil ohebný telefon
autor: Michal Rybka , publikováno 26.9.2014
Jak Apple omylem vyrobil ohebný telefon

Apple se podařilo nedopatřením vyrobit první ohebný telefon. Problém je v tom, že ho ohnete jenom jednou – a pokud se ho pokusíte narovnat, může vám prasknout displej. A to je u telefonu za třicet tisíc vážně nefalšovaná katastrofa! Jak je možné, že se design iPhone 6 Plus vydal za hranice bezpečné konstrukce?


Praskající displeje telefonů a tabletů nejsou nic nového. Tato zařízení jsou plochá a štíhlá, takže při nošení mimo pevná pouzdra často podléhají namáhání ohybem či krutem. Osobně se mi podařilo během dvou měsíců přelomit displej levného tabletu Ferguson, který byl plastový a navržený tak neuvěřitelně nešikovně, že obrazovka tvořila část nosné konstrukce. Takže stačilo zakroutit a křup, displej byl do půlky nalomený a půl obrazovky nezobrazovalo.

Je to tak, i když se levné tablety tváří jako něco na cesty, tak je lze rozumně použít pouze v případě, že je nikam nenosíte a ideálně stojí na stojánku. Mechanicky jsou navržené příšerně. Co ale čekat od tabletu za patnáct stovek, že ano? Můžeme být rádi, že se to samo nerozpadne anebo nevznítí při provozu.

To, co se stalo Apple, je mnohem vážnější problém, protože postihl jejich nejmodernější a nejdražší telefon. Ukazuje to dva děsivé trendy v moderní elektronice: Na vítězství designu nad zdravým rozumem a na pokračující snahu zařízení zlehčovat a zeštíhlovat, ať už to dává smysl, anebo ne.

Jak Apple omylem vyrobil ohebný telefon

Z videa iPhone 6 Plus Bend Test

S designéry je to složité, zasněně hledí na plátno a malují si představy věcí, které půjde rozumně postavit asi tak za dvacet let, až materiály vyspějí a vše ostatní se natolik zmenší, aby se to celé po sestavení nezhroutilo.

Vybavuji si setkání se svým bývalým spolužákem, který byl velmi dobrý v matematice a tak se nakonec stal statikem. „To máš asi hodně kámošů mezi architekty, ne?“ zeptal jsem se nic zlého netuše. On skoro vybuchl: „Zbláznil ses? Architekti jsou naši nejhorší nepřátelé! Celý život jim musíme vysvětlovat, že ty jejich výmysly prostě jen tak ve vzduchu viset nebudou!“ Architektura je napůl umělecký obor a v jako jiných oborech umění je důležité hlavně zaujmout. Jen ten, kdo navrhuje opravdu šílené věci, mezi architekty vynikne. Je libo dům zavěšený na útesu? Je vymyšlený, stačí ho jen postavit.

Jak Apple omylem vyrobil ohebný telefon

Cliff House od Modscape Concept

  
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
195 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 83.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.