Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Tegra 3 vs. Tegra 4: Vyplatí se upgradovat?
Tegra 3 vs. Tegra 4: Vyplatí se upgradovat?
autor: Marek Vacovský , publikováno 10.6.2014
Tegra 3 vs. Tegra 4: Vyplatí se upgradovat?

Dnes si ukážeme, jak velký rozdíl je vlastně mezi procesory Tegra 3 a Tegra 4, které se v současné době nachází ve velkém množství tabletů. Právě Tegra 4 se ale prozatím netěší takové oblibě jako její předchůdce – je to tím, že by byly rozdíly tak malé? To si názorně ukážeme a přitom zrecenzujeme tablet Toshiba Excite Pro.


Pro účely dnešního srovnání jsme si vybrali dva tablety značky Toshiba – konkrétně se jedná o modely Toshiba Excite Pure a Toshiba Excite Pro. Ty se liší především využitým procesorem. V prvním případě se jedná o starší Tegru 3, v druhém pak o Tegru 4, tedy nejnovější mobilní čipset, který Nvidia v současné době v tuzemsku nabízí. Rozdíly jsou i v další výbavě, ty si však ukážeme za chvíli.

Jak už to tak u Nvidie bývá, hlavním lákadlem "čtyřky" je oproti předchůdci obrovský nárůst grafického výkonu. Americká společnost láká 72 jádry u GPU (Tegra 3 nabídla "pouhých" 12 jader), zvýšil se i takt. Možná nejdůležitější změna je však v architektuře procesoru – zatímco v Tegře 3 jsme se stýkali s čtyřmi jádry ARM Cortex-A9, čtyřka nabízí též čtyři jádra, ovšem s mnohem účinnější architekturou ARM Cortex-A15.

Tegra 3 vs. Tegra 4: Vyplatí se upgradovat?

Toshiba Excite Pure

Nyní si prohlédněme, na čem budeme SoC vlastně testovat. Začneme u staršího z dvojice tabletů. Tím je Toshiba Excite Pure. Mezi jeho výbavu patří právě procesor Nvidia Tegra 3, který doplňuje například 1 GB paměti RAM. Displej nabídne úhlopříčku 10,1 palce a HD rozlišení (1280 × 800 pixelů). Jako systém pak poslouží Android ve verzi 4.2 Jelly Bean.

Tegra 3 vs. Tegra 4: Vyplatí se upgradovat?

Toshiba Excite Pro

Novější je pak model Excite Pro s procesorem Nvidia Tegra 4, 2 GB paměti RAM či 10,1palcovým displejem. Jeho rozlišení je navíc, ne o krůček, nýbrž rovnou o pořádný skok výše než u Toshiby Excite Pure, proto se můžeme těšit z 2560 × 1440 pixelů. Jako systém pak též slouží Android ve verzi 4.2 Jelly Bean.

Porovnání technických parametrů obou tabletů si můžete prohlédnout níže:

Tegra 3 vs. Tegra 4: Vyplatí se upgradovat?  

Spolu s tablety jsme měli možnost otestovat také speciální klávesnici Toshiba Keyboard Cover, na kterou se též v jedné z kapitol podíváme. Nyní už ale hurá do prvních kapitol. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
21 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 9.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.