Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Platforma Intel Atom Bay Trail: test ambiciózního SoC
Platforma Intel Atom Bay Trail: test ambiciózního SoC
autor: Marek Vacovský , publikováno 21.1.2014
Platforma Intel Atom Bay Trail: test ambiciózního SoC

Do naší redakce zavítal velmi zajímavý tablet od japonské Toshiby. Encore WT8 nabízí spojení praktického 8" displeje, systému Windows 8.1 a nového procesoru Intel Atom Bay Trail, jenž má Intelu konečně přinést úspěch na poli SoC pro pasivně chlazená zařízení. Jsou ale procesory Bay Trail tím, co utne nadvládu ARMu? To si ukážeme.


Stejně, jako jsme si před nedávnem otestovali to, co umí SoC Intel Atom Clover Trail+, podíváme se nyní na jeho mladšího brášku, který se do prvních komerčně rozšířených přístrojů začal dostávat teprve v uplynulých týdnech.

I když se čekalo, že čipset bude ještě před Vánoci dostupný v doslova nepřeberném množství tabletů, nestalo se tak. I tak se však daly ještě pod stromeček sehnat zajímavé kousky s tímto, podle Intelu revolučním, procesorem.

Platforma Intel Atom Bay Trail: test ambiciózního SoC

Procesory Bay Trail se prozatím vyskytují pouze ve tabletech s Windows, neboť operační systém Android prozatím není připraven na jejich 64bitovou architekturu. Oproti generaci Clover Trail+ nabídne novinka hned několik zásadních vylepšení, která podrobněji rozebereme. Inovací jsme se dočkali na více frontách – změnila se výrobní technologie, počet jader procesoru, grafický čip a mnoho dalšího.

Procesory Bay Trail spadají do série Z3000, která vlastně čítá tři (či chcete-li šest) méně či více rozdílných SoC. Jedná se konkrétně o Z3770 (Z3770D), Z3740 (Z3740D) a Z3680 (Z3680D). My jsme se opět (stejně jako u platformy Clover Trail+) rozhodli otestovat zlatou střední cestu, což znamená SoC Intel Atom Z3740.

Platforma Intel Atom Bay Trail: test ambiciózního SoC

Pro tyto účely skvěle posloužil tablet Toshiba Encore WT8. Ten kromě zmiňovaného procesoru nabízí operační systém Windows 8.1, 2 GB paměti RAM, 32 GB úložného prostoru, slot pro karty microSD, microHDMi, microUSB a v neposlední řadě 8" displej s rozlišením 1 280 × 800 pixelů.

Platforma Intel Atom Bay Trail: test ambiciózního SoC

Seznámení s tím, co nás čeká a jaká zařízení jsme pro účely našeho pohledu na vybraný procesor vybrali, už máme za sebou. V další kapitole si povíme více o celé platformě Bay Trail a ukážeme si, co se změnilo oproti poslední generaci. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
38 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 15.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.