Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Vánoční průvodce – nejlepší tablety v pěti kategoriích
Vánoční průvodce – nejlepší tablety v pěti kategoriích
autor: Marek Vacovský , publikováno 11.12.2013
Vánoční průvodce – nejlepší tablety v pěti kategoriích

Jedno je jisté – hitem letošních Vánoc jsou tablety. Není to žádné překvapení, nástup tabletů byl výrazný už minulý rok. Modelů je na trhu několik stovek, který tedy vybrat? Připravili pro vás výběr toho nejlepšího, čím můžete obdarovat děti, pařany nebo manažery. Dostaneme se tak ke kouskům s cenou od 1500 do 60 000 Kč.


Asi málokdo ví, že historie tabletů se datuje až do roku 1888, kdy byl patentován vůbec první elektronický tablet – ano, doopravdy už před 125 lety inženýři přemýšleli nad tablety, které se masově rozšířili vlastně až před pár lety. O 27 let později, v roce 1915 byl patentován první elektronický systém pro inteligentní rozpoznávání písma. První veřejná ukázka tabletu, jenž uměl rozpoznávat písmo, se pak uskutečnila „až“ v roce 1956.

To jen pro upozornění na skutečnost, že americký Apple rozhodně nepřišel jako první s myšlenkou tabletu – spíše se mu podařilo ji nevídaně zkomercializovat a vlastně i obrovsky rozšířit možnosti dotykových zařízení. Apple byl jednoduše oproti ostatním, především svým myšlením, napřed, i díky tomu se mu podařilo od roku 2010, kdy byl představen první iPad, prodat už několik stovek miliónů kusů této živoucí legendy, a proto jej také mnoho lidí mylně považuje za „vynálezce“ tabletů.

Vánoční průvodce – nejlepší tablety v pěti kategoriích  

Zdroj

Hodí se připomenout, že dnešní moderní tablety dělíme do mnoha kategorií, čemuž odpovídá jejich využití. Máme tu klasické tablety, jako je například iPad, hybridní tablety (klasický tablet + klávesnice ve formě docku), mezi které patří třeba oblíbená řada Asus Transformer, či odolné tablety do extrémních podmínek a další a další. Poslední dobou se začaly objevovat také dětské tablety – právě ty budou podle obchodníků ternem letošních Vánoc.

Vánoční průvodce – nejlepší tablety v pěti kategoriích

Zdroj

Vzhledem k využití tabletu si musíme ujasnit i to, jak až moc velkou roli v jeho výběru hraje operační systém, odpovíme hned – poměrně velkou. Dlouho dominantní byl iOS, který využívá právě iPad, v poslední době jej však pomalu začíná dohánět a zároveň předhánět Android – oba systémy jsou upřímně řečeno spíše na hraní a konzumaci obsahu, na jeho tvorbu se moc nehodí. Ano, najdou se mezi nimi i výjimky, které se jakž takž hodí k práci, ale stále to jsou jenom výjimky. K práci totiž oceníte systém, který je prozatím spíše v pozadí – Windows 8, na něm totiž můžete pracovat stejně jako na stolním PC.

Vánoční průvodce – nejlepší tablety v pěti kategoriích

Zdroj

Vybrat ten správný tablet pro malé dítě, puberťáka či manžela nebo manželku není vůbec lehké, v dnešní době totiž existuje tolik tabletů, že se z toho motá hlava i těm nejortrlejším povahám. Situace se podobá té na trhu s mobilními telefony, kde jsou k dispozici tisíce různých modelů, které se od sebe liší méně či více závažnými parametry a funkcemi. My jsme se proto rozhodli, podívat se na tento „problém“ tak trochu jinak a tablet vybrat podle toho, k čemu ho chcete využívat, případně pro koho jej chcete. V daných kategoriích jsme pak vybrali zařízení, která nás něčím zaujala – jednou cenou, podruhé našlapaným hardwarem a po třetí zase něčím jiným. Pohodlně se usaďte a připravte na nášup zajímavých tabletů. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
42 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 13.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.