Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Architektura Intel Atom Clover Trail+ – pohled pod pokličku
Architektura Intel Atom Clover Trail+ – pohled pod pokličku
autor: Marek Vacovský , publikováno 6.11.2013
Architektura Intel Atom Clover Trail+ – pohled pod pokličku

V dnešním článku se podíváme na zoubek architektuře Atom Clover Trail+, která má americkému Intelu vydláždit cestu mezi zavedené výrobce SoC pro mobilní telefony a tablety. Reálné vlastnosti si nakonec prověříme benchmarky na tabletu Asus MeMO Pad FHD 10, který je jedním z prvních modelů s touto architekturou.


Jak už jsme nakousli, dnes se nejedná o klasickou recenzi tabletu jako takového, ale spíše architektury Intel Atom Clover Trail+. Ta je zajímavá hned z několika hledisek.

Intel s ní chce prorazit mezi oblíbené výrobce procesorových jednotek pro tablety, kde v současnosti kralují ARM procesory. Nová architektura totiž oproti svému předchůdci Clover Trail může bez problémů i přes instrukční sadu CPU x86 běžet na tabletech a mobilních tabletech s operačním systémem Android.

Architektura Intel Atom Clover Trail+ – pohled pod pokličku

Ačkoli Intel představil architekturu Clover Trail+ už během února letošního roku, výrazněji ji však začali výrobci využívat vlastně až v druhé polovině letošního roku. V současné době ji můžeme najít v různých telefonech od čínského Lenova až po Samsung, Asus či Acer a jejich tablety. Nutno podotknout, že se nejedná o „béčková“ zařízení, která se prodávají jen na vybraných trzích, ale o tablety, respektive smartphony, jenž mají potenciál k tomu stát se prodejními trháky. Mezi ně patří například Samsung Galaxy Tab 3 10.1, Asus MeMO Pad FHD 10 či Asus FonePad.

Architektura Intel Atom Clover Trail+ – pohled pod pokličku

Clover Trail+ architektura v současné době počítá se třemi rozdílnými čipy – těmi jsou řešení v podobě Atom Z2580, Intel Atom Z2560 a Intel Atom Z2520, které se od sebe liší v několika atributech. My se dnes samozřejmě nebudeme zabývat pouze papírovými parametry SoC, ale ozkoušíme si výkon procesoru a grafického čipu v reálu. Pro účely těchto testů – jak teoretického, tak i herního výkonu – jsme zvolili zlatou střední cestu, tedy SoC Intel Atom Z2560, který kromě jiného nabízí právě tablet MeMO Pad FHD 10 od tchajwanského Asusu.

Architektura Intel Atom Clover Trail+ – pohled pod pokličku

 

Vedle několikrát zmiňovaného procesoru od Intelu tak patří mezi další přednosti tabletu 10,1palcový full HD displej, 2 GB paměti RAM či operační systém Android ve verzi 4.2.2 Jelly Bean a baterie o kapacitě 6760 mAh. Nechybí samozřejmě ani plnohodnotná konektivita ve formě microUSB portu, microHDMI výstupu, WiFi či Bluetooth a slotu na microSD karty.

Architektura Intel Atom Clover Trail+ – pohled pod pokličku

Nyní jsme si prohlédli ty nejzásadnější parametry tabletu a také to, na co se v dnešním srovnání zaměříme. Vrhneme se tedy rovnou do druhé kapitoly, která se ponese především v duchu prohlídky samotného CPU a GPU. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
21 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 10.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.