Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Acer vs. Asus – srovnání tenoučkých ultrabooků na cesty
Acer vs. Asus – srovnání tenoučkých ultrabooků na cesty
autor: Jan Štěpánek , publikováno 21.12.2011
Acer vs. Asus –  srovnání tenoučkých ultrabooků na cesty

Ultrabook. Slovo skloňované v současnosti snad častěji než tablet. Jsou ale opravdu tak úžasné, jak se všude píše? Pro test jsme si vybrali zástupce z levnější a dražší kategorie, Acer Aspire S3 a Asus Zenbook UX31. Dva 13" borci z hliníku opravdu překvapili – přináší na trh kvalitu, dobrou výdrž a skvělý výkon. To, co tu dlouhou dobu chybělo.


Definice ultrabooku může znít nějak takto: lehký, tenký, výkonný. S trochou odvahy jej lze ale interpretovat i jako „kopii Applu“, přesněji modelu MacBook Air. Ten je totiž možné považovat za první ultrabook, ačkoli u něj Apple sázel spíše na dlouhou výdrž a výkon šel stranou.

Acer vs. Asus –  srovnání tenoučkých ultrabooků na cestyvs    Acer vs. Asus –  srovnání tenoučkých ultrabooků na cesty

Některé zdroje zase uvádějí, že MacBook Air není v žádném případě ultrabook, protože označení ultrabook je vlastně odpovědí společnosti Intel právě na tento produkt. Můžeme citovat výrobce: „Ultrabook je označení skupiny notebooků plnících specifikace stanovené společností Intel. Název Ultrabook má Intel chráněný ochrannou známkou. Tato kategorie notebooků byla Intelem vytvořena jako odpověď na MacBook Air od společnosti Apple a rozšiřující se kategorii tabletů, postavenou na ARM procesorech.“ Z toho v podstatě vyplývá, že ultrabook s procesorem od jiného výrobce, než je Intel, už není ultrabook, ale prostě jen tenký notebook.

Acer vs. Asus –  srovnání tenoučkých ultrabooků na cesty

Nechám tedy na Vás, jak budete tuto kategorii extra mobilních notebooků chápat, vnímat a přijímat. Pro mě osobně je první strojem obdobného designu prostě Apple MacBook Air a díky jeho úspěchu se snaží přidat i další výrobci. Tak trochu se tedy opakuje již známá situace s iPhonem nebo iPadem.

Acer vs. Asus –  srovnání tenoučkých ultrabooků na cesty

Pokud se podíváme na webové stránky společnosti Apple, naskytne se nám velmi zajímavý popis jejich modelu Air: „Projekt MacBook Air přišel s jediným cílem: vytvořit neuvěřitelně tenký a lehký notebook, který je stejně výkonný a schopný jako jiný dvojnásobné velikosti. S pamětí flash, odolnou tělem i konstrukcí, technologií Multi-Touch a dlouhou výdrží na baterie. MacBook Air nejen, že dosahuje tohoto cíle, nastavuje nový standard pro to, čím by každý notebook měl být. Vytváří dokonalost v každém milimetru.“ Když bych si odmyslel označení produktu, tak si tuto větu umím představit jako definici pojmu ultrabook.

Acer vs. Asus –  srovnání tenoučkých ultrabooků na cesty

Osobně se musím přiznat, že tento segment je mi velmi blízký. Přibližně před dvěma lety jsem totiž řešil otázku pořízení nového notebooku a být v té době něco podobného, asi bych neváhal. Nicméně právě společnost Asus už částečnou obdobu tenkých a lehkých notebooků vyráběla a já jsem si nakonec i jeden z nich pořídil. Jeho označení bylo UL30A, tedy taktéž 13" varianta, bez optické mechaniky, ale za to s tloušťkou pouze 20 mm, což v porovnání s konkurencí bylo úžasné. Stejně tak hmotnost 1,7 kg včetně baterie je příjemná, a to nemluvě o dlouhé výdrži (cca 8 hodin). Na svoji dobu jednoznačně skvostný kousek s cenovkou těsně pod 20tisíci. A dnes? Dnes tu máme notebook od stejného výrobce, s takřka stejným označením, jen s ještě menší tloušťkou i hmotností, obdobnou výdrží a hlavně nesrovnatelně výkonnějším hardwarem.

Acer vs. Asus –  srovnání tenoučkých ultrabooků na cesty

Na dnešní test se tedy sám velmi těším a jsem zvědav, jakým směrem se jednotliví výrobci vydali. Můj stroj už pomalu začíná nedostačovat výkonem, takže by i jeden z dnešních borců mohl být adeptem... 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
24 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 9.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.