Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Srovnání notebooků – pět sedmnáctek do dvaceti tisíc korun
Srovnání notebooků – pět sedmnáctek do dvaceti tisíc korun
autor: Jiří Zahrádka , publikováno 31.5.2011
Srovnání notebooků – pět sedmnáctek do dvaceti tisíc korun

Sedmnáctipalcové notebooky jsou v kurzu. S tím, jak na trhu klesá podíl desktopů, hledají uživatelé solidní přenosné počítače pro domácí používání. Jestli často necestujete a rádi koukáte na filmy nebo hrajete hry, může být nějaká ta sedmnáctka s cenou do 20 tisíc Kč tím pravým ořechovým. Koupíte za to i Sandy Bridge!


I když jsme pro vás připravili velký test, nebudeme jej tentokrát dělit na vícero článků. Vyhneme se totiž chytrým radám, na co si dávat pozor nebo od jakého výrobce koupit procesor, a půjdeme rovnou na testování. Přes všechny poučky se nakonec stejně rozhodnete podle designu, a AMD by se urazilo.

Notebooky jsou dnes podobně jako mobily brány jako spotřební zboží. Po přibližně dvou letech, kdy jim končí záruka, začínají zákazníci pokukovat po novém stroji a svůj současný se ani nepokouší prodat. Končí ve skříni nebo třeba u dětí. Velmi často to nejsou ani dva roky, všichni chtějí jít s dobou.

Srovnání notebooků – pět sedmnáctek do dvaceti tisíc korun
 

Zajímavé proto je, že ačkoli by se měli výrobci snažit dodávat nové a nové modely notebooků, aby roztáčeli chtíč po obměně, dodávají na trh stále to stejné. Někdo by mohl namítnout, že proč měnit něco, co je dobré. Odpověď je snadná: aby nebyla nuda. Navíc lze u některých notebooků pochybovat, jestli je jejich konstrukce skutečně tak odladěná, aby tu s námi byla již několik let.

Na následujících stranách se tak setkáte s notebooky, které jste již určitě někde viděli. Je to sice škoda, ale naši testovanou kategorii do 20 tisíc Kč výrobci celkem přehlížejí a nic moc zajímavého nenabízejí. Úplně jiné kafe je to u hranice 30 tisíc Kč, to nás čeká ale zase až příště.

Celkem nízký finanční limit jsme zvolili hned z několika důvodů. Kromě toho, že je finanční krize a všichni šetříme, je po levných 17" noteboocích velká poptávka. Zákazníci si již zvykli, že notebook nemusí být praktický jen kvůli malým rozměrům. Pokud totiž často pracujete doma a počítač přenášíte jen sporadicky, nabídne vám 17" displej komfortnější pracovní plochu než 15,6" modely. Lví podíl na to má standardní rozlišení sedmnáctek – 1600 × 900 bodů. Oproti nepříliš praktickým 1366 × 768 u 15,6" je to nebe a dudy.

Do testu jsme zařadili Acer, Asus, HP, MSI a Toshibu. Chybí Fujitsu, které čekalo na  dodání nových modelů, dále Dell, který měnil svou firemní hiearchii a nebylo jasné, od koho nějaký model na test vůbec půjčit. Další výrobci, jako třeba Sony, zase neměli 17" notebooky s cenou pod 20 tisíc korun.

Srovnání notebooků – pět sedmnáctek do dvaceti tisíc korun Srovnání notebooků – pět sedmnáctek do dvaceti tisíc korun Srovnání notebooků – pět sedmnáctek do dvaceti tisíc korun

Srovnání notebooků – pět sedmnáctek do dvaceti tisíc korun Srovnání notebooků – pět sedmnáctek do dvaceti tisíc korun
 

Měřit výkon je u takto levných notebooků zbytečné, jsou to více méně kancelářské stroje. Na kancelář bohatě stačí jakékoli dva roky staré Core 2 Duo, nepotřebujete ani výkonnou grafiku. Pro porovnání a orientaci na trhu ale najdete v předposledních kapitolách několik naměřených výsledků. Některé notebooky pak lze doporučit i jako herní mašinu, takový Acer se díky Sandy Brigde jen tak nezadýchá.

U každého notebooku najdete vždy osm fotografií. Ta poslední nad tabulkou se specifikací ukazuje maximální rozevření víka displeje, což je důležitá vlastnost především při cestování. Na klíně ve vlaku si budete moci naklonit displej do příjemnější polohy. 

Takže – jdeme na to!



 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
65 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 21.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.