Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Soutěž o nejstarší notebook – průběžné vyhodnocení
Soutěž o nejstarší notebook – průběžné vyhodnocení
autor: Václav Vlček , publikováno 5.3.2011
Seznam kapitol
1. Finální výběr
2. Dalších pět notebooků
Soutěž o nejstarší notebook – průběžné vyhodnocení

Ze stovek notebooků, jejichž videa jste nám v uplynulých týdnech zasílali do redakce, se postupně prokousáváme k jednomu jedinému vítězi. Jeho majitel pak získá od e-shopu Alfa Computer úplně nový notebook Sony Vaio. Dnes vám přinášíme první předběžné vyhlášení finalistů, ze kterých máte nyní možnost vybrat vítěze vy – čtenáři!


Celkem jste nám do soutěže poslali téměř 300 notebooků, což je skvělý výsledek. Oproti minulé soutěži, ve které jsme hledali nejstarší disk, je to přibližně o polovinu méně, notebooky ale byly před 20 lety přece jen daleko exkluzivnější zboží. Počet soutěžících nás tak v redakci hodně překvapil.

Dle zadání jste posílali obrázky notebooků postavených na architektuře x86, alespoň tedy drtivá většina z vás. Našli se i soutěžící, kteří zasílali třeba staré Apply. Bohužel jsou pravidla neúprosná, architektura a funkčnost notebooku byly nutnou podmínkou. Výběr veteránů vyřazených ze soutěže nabídneme v příštím článku, kde už budeme znát výsledky hlasování a vyhlásíme v něm proto i vítěze.

Hlasovat můžete celý následující týden v anketě napravo od článku. Zobrazovat se bude i na hlavní stránce PC Tuningu a v dalších článcích, takže můžete průběžně sledovat výsledky. Duplicitní hlasy samozřejmě budeme odstraňovat. Vítěz ankety získá od společnosti Alfa Computer nový notebook Sony Vaio EB3S1E/BQ.

Pro uspořádání ankety jsme se rozhodli proto, protože stanovit přesné datum výroby vybraných veteránů je téměř nemožné. Podle pravidel jsme tak mohli vítěze zvolit sami pomocí losování, nechat hlasovat čtenáře nám ale přijde elegantnější.

Finální výběr

Nakonec jsme vybrali osm notebooků, jeden hezčí než druhý. Průměrné datum výroby všech soutěžících dědečků je přibližně z roku 1992, následujících osm kousků ale sahá do historie daleko hlouběji.

Eagle Spirit

Jako první se nám rovnou představuje nejspíše ten nejstarší – Eagle Computer Spirit XL. Počátek jeho výroby se datuje od roku 1983, přesné datum bohužel neznáme. Původní kousek měl monochromatický displej s královským rozlišením 320 × 200 a operační systém (jak jinak) MS-DOS. Soutěžní model zaslal Vít Janeček.

Soutěž o nejstarší notebook – průběžné vyhodnocení Soutěž o nejstarší notebook – průběžné vyhodnocení Soutěž o nejstarší notebook – průběžné vyhodnocení

Highscreen B200

Druhým exponátem je Highscreen B200 opět s neznámým rokem výroby. Čísla na štítku sice vypadají na rok 1984, stejný štítek má ale i následující NEC. Počítače kompletoval německý Vobis, který již neexistuje. Soutěžní notebook zaslal Mev Amt.

Soutěž o nejstarší notebook – průběžné vyhodnocení Soutěž o nejstarší notebook – průběžné vyhodnocení

Nec MultiSpeed

Dalším notebookem je tedy NEC MultiSpeed od Davida Hrdého. Ten se blýsknul nejenom krátkým videem jako všichni soutěžící, ale přidal ještě podrobnější verzi ve stylu recenze. Odkaz naleznete pod videem. Datum výroby nevíme přesně, rozhodně to byl ale jeden z průkopníků přenosných počítačů.

Soutěž o nejstarší notebook – průběžné vyhodnocení Soutěž o nejstarší notebook – průběžné vyhodnocení Soutěž o nejstarší notebook – průběžné vyhodnocení

Odkaz na komentované video naleznete zde. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
57 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 21.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.