Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Apple MacBook Pro — 15" s Core i7 a GeForce GT 330M
Apple MacBook Pro — 15" s Core i7 a GeForce GT 330M
autor: Tomáš Šulc , publikováno 20.8.2010
Apple MacBook Pro — 15

V první polovině letošního roku Intel uvedl na trh své mobilní procesory Core i3/i5/i7, NVIDIA zase ukázala novou řadu mobilních grafických karet GeForce 300M. Pozadu tak nemohl zůstat ani Apple, který používá hardware obou těchto výrobců a uvedl na trh novou řadu MacBooků, mezi nimi i inovovaný MacBook Pro.


Apple MacBook Pro — 15\
Apple MacBook Pro (pro zvětšení klikněte)

Společnost Apple má mezi fandy počítačového hardwaru zvláštní pověst. Část uživatelů tuto firmu pro své názory, postoje a one man show Steva Jobse přímo nenávidí a nejraději by v jejím statusu viděla "bankrot" a část ji naopak fandí a občas si i nějaký ten hardware od Apple koupí. Ať už je ale váš názor na Apple jakýkoliv, jedno nelze společnosti upřít: vyrábí opravdu povedené stolní počítače (iMac), notebooky (MacBook, MacBook Pro i Air), telefony (iPhone) i tablety (iPad), byť rozhodně ne bez much a za v ČR příznivé ceny. I přesto se ale hardware Apple prodává dobře a třeba prodeje mnohými odepisovaného přerostlého iPhonu iPad jsou už dávno v řádech milionů kusů. A protože se před pár týdny na trh dostala inovovaná řada MacBooků Pro, byl by doslova hřích se na tuto nejvyšší řadu mobilních strojů od Apple nepodívat a důkladně si jeden kousek neproklepnout.

Apple MacBook Pro — 15\ Apple MacBook Pro — 15\ Apple MacBook Pro — 15\

Apple MacBook Pro — 15\ Apple MacBook Pro — 15\ Apple MacBook Pro — 15\
Apple MacBook Pro (pro zvětšení klikněte)

Osazený hardware

Apple MacBook Pro — 15\
-pro zvětšení klikněte-

Procesor

Apple MacBook Pro — 15\

Apple MacBook Pro — 15\

Pokud společnost Apple alespoň trochu znáte, nebude pro vás pravděpodobně překvapivá informace, že Apple už několik let nepoužívá ve stolních počítačích a noteboocích vlastní procesory, ale čipy od společnosti Intel. Nejnovější mobilní generace MacBooků Pro tak logicky využívá nejnovější mobilní řadu od Intelu, kterou je Core i5/i7. Konkrétně nás testovaný model je osazen čipem Core i7 620M, který je nejvýkonnějším mobilním dvoujádrovým procesorem na trhu s základní frekvencí 2,67 GHz a možností jejího navýšení až na více jak 3 GHz při vytížení jen jednoho jádra.

Pokud se také těšíte, že Apple konečně začne nabízet také notebooky s plnohodnotnými čtyřjádrovými procesory, musím vás bohužel zklamat. Dvoujádrový Core i7 620M je nejvýkonnějším modelem v nabídce, dále Apple nabízí svou řadu Pro jen s pomalejšími dvoujádrovými čipy Core i5.

Operační paměť

Apple MacBook Pro — 15\

Apple MacBook Pro — 15\

Operační paměť má celkovou kapacitu 4 GB, která je rozložena do dvou 2GB DDR3 modulů od společnosti Hynix. Na jednu stranu bude kapacita 4 GB pro drtivou většinu případů jistě dostatečná, na druhou stranu už ale mnoho výrobců nabízí své notebooky s větší kapacitou RAM i ve výrazně levnějších kategoriích a nabízí se tak otázka, proč i Apple nemá třeba 6 či 8 GB operační paměti.

Grafický čip

Apple MacBook Pro — 15\

Apple MacBook Pro — 15\

Drahý MacBook Pro je mimo jiné i zárukou dedikované grafické karty. V případě současné generace jde o GeForce GT 330M od společnosti NVIDIA, která patří k mainstreamu. Karta je postavena na starším 40nm jádře GT216 s podporou do DirectX 10.1, na podporu verze 11 tak zapomeňte. Na druhou stranu je zde podpora technologií jako NVIDIA CUDA, což by mohli profesionálové kupující drahou řadu Pro ocenit. Co se týče výpočetní kapacity, není GT 330M s 48 unifikovanými shadery, propustností 25,3 GB/s a 8 ROP jednotkami žádné dělo a nabízí se otázka, proč Apple notebook za 60 tisíc neosadil třeba o něco výkonnější GeForce GTS 360M.

Jistě vás také zajímá, jestli MacBooky podporují technologii přepínání grafických karet mezi integrovaným Intelem v procesoru a dedikovanou GeForce. V současné době je situace taková, že v Mac OS X přepínání funguje na výbornou, pod Windows se mi ale přepínání nepodařilo rozchodit a MacBook jel celou dobu v režimu s dedikovanou grafickou kartou.

Displej

Na test jsme dostali menší a tedy i mobilnější 15" verzi. Velmi mne ale zklamalo rozlišení displeje, který je jinak u Apple jako obvykle velmi dobrý (ostatně si za to také pořádně zaplatíte). Zatímco 17" MacBooky Pro se při stejné ceně prodávají s rozlišením 1920 × 1200 px, displeje v 15" verzích mají jen nízké rozlišení 1440 × 900 px. Je to sice více než 1280 × 800/1366 × 768, ale v této cenové kategorii a u profesionálního notebooku bych opravdu čekal alespoň 1600 × 1050 px když ne rovnou 1920 × 1200 (MacBooky mají poměr stran 16:10). Nicméně naštěstí při koupi nemusíte dopadnout stejně jako já, prodávají se i 15" Pro s rozlišením alespoň oněch zmiňovaných 1680 × 1050 px (byť za další příplatek).

Pevný disk

Apple MacBook Pro — 15\

Také pevný disk mne nijak neoslnil. Zatímco třeba Acer montuje 640GB disky i do notebooků okolo 20 tisíc včetně daně, v třikrát tak drahém MacBooku Pro najdete 500GB 5400ot./min disk od společnosti Hitachi. No nevím jak vy, ale já bych v této cenové kategorii a v dnešní době kromě tohoto datového disku čekal třeba ještě 64GB SSD na operační systém. Jenže ono tu jaksi není...

Optická mechanika

Apple MacBook Pro — 15\

Apple MacBook Pro — 15\

Také s optickou mechanikou si Apple svoji pozici v oblasti cena/výkon příliš nevylepší. Společnost se totiž stále brání formátu Blu-ray a i nové MacBooky jsou tak osazené klasickými DVD vypalovačkami, které dnes koupíte za několik stokorun.

Ostatní

Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.

Apple MacBook Pro — 15\ 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
39 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 9.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.