Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Lenovo IdeaPad S12 — netbook s IONem dostupný i u nás
Lenovo IdeaPad S12 — netbook s IONem dostupný i u nás
autor: Tomáš Šulc , publikováno 8.1.2010
Lenovo IdeaPad S12 — netbook s IONem dostupný i u nás

Zatímco ve světě nettopů neboli maličkých stolních počítačů je již několik měsíců hitem kombinace procesoru Intel Atom a čipsetu NVIDIA ION, na trhu s netbooky se dlouho nic nedělo. To se v posledních týdnech konečně mění a i na náš trh dorazily netbooky postavené právě na platformě NVDIA ION. Dnes se podíváme na jeden z nich.


Lenovo IdeaPad S12 — netbook s IONem dostupný i u nás
Lenovo IdeaPad S12 (pro zvětšení klikněte)

Lenovo patřilo k jedním z posledních výrobců notebooků, kteří uvěřili v potenciál netbooků a svůj první model IdeaPad S10e uvedlo až počátkem tohoto roku. Stejně jako všechny modely v této době byl i tento počítač postaven na klasické kombinaci procesoru Intel Atom a starého čipsetu Intel i945 osazeného pravěkým grafickým akcelerátorem Intel GMA 950. Od té doby však uplynulo hodně vody a výrobci začali experimentovat. MSI přišlo s U200 s procesorem Celeron ULV, Acer zase s modelem TimeLine 1810TZ s procesorem Intel Pentium US4100. Všechny platformy však spojuje jedno: nevýrazný grafický akcelerátor. Jediným netbookem se slušnou grafikou byl dlouhé měsíce pouze Asus N10 s GeForce 9300M GS a dlouho nedostupný ION od NVIDIE. To se konečně mění a dnes už je možné netbooky s IONem koupit běžně i v našich obchodech, takže vám přinášíme recenzi prvního kousku.

 

Lenovo IdeaPad S12 — netbook s IONem dostupný i u nás Lenovo IdeaPad S12 — netbook s IONem dostupný i u nás Lenovo IdeaPad S12 — netbook s IONem dostupný i u nás

Lenovo IdeaPad S12 — netbook s IONem dostupný i u nás Lenovo IdeaPad S12 — netbook s IONem dostupný i u nás Lenovo IdeaPad S12 — netbook s IONem dostupný i u nás
Lenovo IdeaPad S12 (pro zvětšení klikněte)

Osazený hardware

Lenovo IdeaPad S12 — netbook s IONem dostupný i u nás
-pro zvětšení klikněte-

Procesor

Lenovo IdeaPad S12 — netbook s IONem dostupný i u nás

Lenovo IdeaPad S12 — netbook s IONem dostupný i u nás

Lenovo IdeaPad S12e je založené na procesoru Intel Atom (jak také jinak), konkrétně na modelu N270. Ano, to je ta jednojádrová klasika se spotřebou pouhé dva Watty a pracovní frekvencí 1,6 GHz. Intel sice uvedl také model N280 s pracovní frekvencí 1,66 GHz, ten se však téměř vůbec nechytil. Trochu větší problém je to s dvoujádrovým Atomem, na který podle mého názoru pomalu přichází čas. Výrobci se jej však zatím bojí a jediný netbook, o kterém vím, že jím bude osazen, je Asus také s čipsetem ION. Kdy jej však konečně dostaneme k testu, to nejsem schopen říct.

Co se týče čipsetu, deska je osazena již zmiňovaným čipsetem ION. Ačkoliv jde pro vás možná o pojem neznámý, není tomu úplně tak. ION není ani zdaleka horkou novinkou, čipset s označením MCP79 (pro ION jde o jeho upravenou verzi) je tu s námi již několik let a původně byl uveden jako konkurence pro čipset Intel PM45 (platforma Centrino 2). Jeho výhody proti referenčnímu Intelu i945 jsou podpora DDR3 pamětí, HD audio kodek, eSATA, PCI Express ×16 či integrovaný grafický čip NVIDIA GeForce. To vše při stejné spotřebě. U netbooků je klíčovým parametrem právě grafická karta.

Operační paměť

Lenovo IdeaPad S12 — netbook s IONem dostupný i u nás

Lenovo IdeaPad S12 — netbook s IONem dostupný i u nás

Operační paměť Lenovo použilo typu DDR2, konkrétně modul na frekvenci 667 MHz od společnosti s kapacitou 1 GB. Druhý 1GB modul je pak ve formě paměťových čipů integrován přímo na základní desce. Je však škoda, že Lenovo nepoužilo DDR3 paměti. Ty totiž v dnešní době stojí stejně jako DDR2, mají o něco nižší spotřebu, ale zejména na frekvenci 1333 MHz vyšší propustnost, což by výrazně pomohlo grafickému čipu, který má z RAM sdílenou paměť.

Grafický čip

Lenovo IdeaPad S12 — netbook s IONem dostupný i u nás

A jsme u popisu grafického čipu. Co přesně je tedy ION zač? Svými parametry je ION shodný s grafickou kartou NVIDIA GeForce 9400M G, kterou jsme mohli najít v již zmiňovaném čipsetu MPC79. Tedy ona je to přímo GeForce 9400M G, pouze jinak označená. Její parametry jsou 16 unifikovaných shaderů na frekvenci 1100 MHz, přičemž samotné jádro běží na frekvenci 450 MHz a paměť sdílená z operační, v případě dnes testovaného Lenova je to 256 MB. Asi si říkáte, že se NVIDIA příliš nepochlapila a na hraní to není zrovna ideální. To rozhodně není, jenže tady nejde ani tak o hry (ještě větší brzdou je totiž procesor Atom), ale o další věci, které NVIDIA podporuje. V první řadě je to akcelerace videa, nově také flash videí. Chcete si na svém netbooku pouštět 1080p videa z YouTube a přehrávat je třeba na velké televizi? Žádný problém.

Displej

Označení S12 počítače prozrazuje, že úhlopříčka displeje je rovných 12". Lenovo se rozhodlo ignorovat trendy a displej má proto poměr stran 16:10 a tedy i rozlišení 1280 × 800 px, což bylo donedávna rozlišení na netboocích nevídané (dnes jde o standard). To znamená, že na displeji si můžete přehrávat HD 720p video v plné kvalitě, pro 1080p pak musíte použít jiné zobrazovací zařízení (možno připojit například přes HDMI). Dalším kladem displeje je, že je podsvícen pomocí LED diod.

Pevný disk

Také kapacita pevných disků jde u netbooků pomalu vzhůru. Zatímco před rokem byl standardem 160 GB, dnes již mají běžné netbooky kapacitu pevného disku 250 GB. Taková je i kapacita disku u IdeaPadu S12. Osazen je kousek od společnosti Western Digital s plotnami točícími se rychlostí 5400 ot./min, konkrétně jde o model WD2500BEVT.

Optická mechanika

Do malých netbooků se optické mechaniky nemontují a k Lenovu S12 ji nedostanete ani coby součást příslušenství.

Ostatní

Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.

komponenta

specifikace

ProcesorIntel Atom N270
Frekvence1,6 GHz, 0,5 MB L2 cache, 45 nm
ČipsetNVIDIA ION
RAM2× 1 GB DDR2 667 MHz
Grafická kartaNVIDIA ION (GeForce 9400M G)
Displej12" 1280 × 800, lesklý, LED podsvícení
Pevný diskWD (250 GB, 5400 ot./min, 2,5")
Optická mechanika
USB3× USB 2.0
eSATAne
FireWire (IEEE 1394)ne
ExpressCardne
PCMCIAne
Čtečka karet

ano

výstupy na monitord-sub / HDMI
TV Outne
TV Tunerne
Reproduktorystereo
Audio výstupysluchátka, mikrofon
WiFiBroadcom 802.11g
Ethernet1 Gbps
Modemne
Bluetoothne
Infraportne
Webová Kameraano
Ostatníčtečka SIM karet
Kapacita baterie52 Wh
Výkon zdroje (hmotnost)40 W (0,3 kg)
Rozměry290 × 225 × 30 mm
Hmotnost1,5 kg
Operační SystémWindows 7 Professional
Orientační cena vč. DPH11 500 Kč


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
42 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 14.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.