Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Apple MacBook - Stylový a s čipsetem NVIDIA
Apple MacBook - Stylový a s čipsetem NVIDIA
autor: Tomáš Šulc , publikováno 9.1.2009
Apple MacBook - Stylový a s čipsetem NVIDIA

Na podzim minulého roku Apple konečně vydal novou generaci svých notebooků Apple MacBook. Po týdnech usilovného shánění jej konečně máme v redakci a tak vám přinášíme jeho recenzi. Nakolik je dobrý nový čipset NVIDIA a co můžete od nových MacBooků čekat?


Apple MacBook - Stylový a s čipsetem NVIDIA
Apple MacBook (pro zvětšení klikněte)

Když se řekne Apple, většina z vás si jistě vybaví stylové produkty jako je iPod, počítače Mac nebo notebooky MacBook. A právě novou generaci MacBooků představil Apple na podzim minulého roku. Jak už je u Apple zvykem, tak uvnitř se skrývá vcelku normální hardware v čele s procesorem Intel Core 2 Duo. Jednu úplnou novinku tu však najdeme. Je to čipset NVIDIA, který v sobě ukrývá integrovaný grafický čip GeForce 9400M. Je však o co stát a nebude tato kombinace spíše na obtíž?

Apple MacBook - Stylový a s čipsetem NVIDIA Apple MacBook - Stylový a s čipsetem NVIDIA Apple MacBook - Stylový a s čipsetem NVIDIA

Apple MacBook - Stylový a s čipsetem NVIDIA Apple MacBook - Stylový a s čipsetem NVIDIA Apple MacBook - Stylový a s čipsetem NVIDIA
Apple MacBook (pro zvětšení klikněte)

Osazený hardware

Apple MacBook - Stylový a s čipsetem NVIDIA
-pro zvětšení klikněte-

Procesor

Apple MacBook - Stylový a s čipsetem NVIDIA

Do redakce dorazil "základní plnohodnotný MacBook". Osazený procesor byl ořezaným procesorem Core 2 Duo P7350 od Intelu. Ten pracuje na dnes už vcelku nízké frekvenci 2 GHz a je vyroben 45nm procesem architektury Penryn. Oproti plnohodnotným modelům T8x00 je kromě frekvence také zmenšena jeho L2 cache na 3 MB.

Dnes však nemůžeme hovořit o platformě Centrino 2, protože notebook používá vlastní čipset. Tím je již zmiňovaný výrobek od NVIDIE s integrovaným grafickým jádrem GeForce 9400M (o tom za chvíli). Kromě něj však běžný uživatel změn mnoho nenajde. Je zde standardní podpora DDR2 i DDR3 pamětí, SATA 3 Gbps rozraní atd. Rozdíly hledejte spíše v údajné nižší spotřebě a podobně.

Operační paměť

Apple MacBook - Stylový a s čipsetem NVIDIA

Apple MacBook - Stylový a s čipsetem NVIDIA

Operační paměti v notebooku jsou DDR3 na frekvenci 1066 MHz, které se u lepších notebooků s procesory Intel pomalu stávají samozřejmostí. Kapacita však u nového MacBooku standardní 4 GB není. Moduly od Hynixu jsou pouze 1GB, takže celková kapacita operační paměti je u MacBooku 2 GB, což na notebook za více jak 30 000 korun není nejvíce.

Grafická karta

Apple MacBook - Stylový a s čipsetem NVIDIA

Dostáváme se k již zmiňované grafické kartě. Ta je integrována v grafickém čipu a je jedním z taháků nového MacBooku. Při podrobném prohlédnutí zjistíme, že má jen 16 unifikovaných shaderů na frekvenci 1100 MHz, nemá vlastní paměť (tu sdílí z RAM) a celkový teoretický výkon je 54 gigaflopsů.

Tvrzení Applu, že výkonnostně s přehledem předežene konkurenční Intel GMA 4500 MHD sice bude nejspíše pravdivé, ale na plnohodnotné grafické karty její výkon samozřejmě ani zdaleka stačit nebude. Její přednosti jsou spíše v technologických možnostech, které umožňuje rozhraní CUDA. Díky němu je možné přes grafickou kartu akcelerovat video a podobně.

Displej

MacBook má 13" displej s rozlišením 1280 × 800 px. To jsou běžné parametry, které nenadchnou asi nikoho z vás. Oproti tomu LED podsvícení displeje už by váš zájem spustit mohlo.

Originálně vyřešil Apple možnost připojení dalšího monitoru a to pomocí mini DisplayPort konektoru. Jen je škoda, že součástí balení není redukce k němu.

Pevný disk

Apple MacBook - Stylový a s čipsetem NVIDIA

Z pevného disku jsem zklamán a použití malého 160GB pevného disku od Fujitsu opravdu nerozumí. Vždyť výborný Western Digital Scorpio Blue s kapacitou 320 GB stojí v našich obchodech okolo 1700 Kč včetně DPH!

Disk od Fujitsu má také pomalejší rychlost otáčení ploten 5400 ot./min, což je vzhledem k menším rozměrům notebooku a problematickým možnostem chlazení vcelku pochopitelné.

Optická mechanika

Apple MacBook - Stylový a s čipsetem NVIDIA

Optická mechanika je v notebooku zabudována jako slot in a jde o klasickou DVD vypalovačku, což v tomto případě vůbec nevadí, protože 13,3" displej s menším rozlišením není pro HD filmy nejvhodnější (Apple se také mimochodem nechal slyšet, že o Blu-ray zatím neuvažuje).

Jako obvykle vyřešil výrobce výborně uchycení mechaniky, která vibruje jen při nejvyšších rychlostech a to naprosto minimálně. I o hluk nemějte obavy, mechaniku při práci jen tak tak uslyšíte.

Ostatní

Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.

komponenta

specifikace

ProcesorIntel Core 2 Duo P7350
Frekvence2,0 GHz, 3 MB L2 cache, 45 nm
ČipsetNVIDIA MCP79
RAM2× 1 GB DDR3, 1066 MHz
Grafická kartaNVIDIA GeForce 9400M
Displej13,3" 1280 × 800, lesklý, LED podsvícení
Pevný diskFujitsu 160 GB (5400 ot./min)
Optická mechanikaHL-DT-ST GS21N
USB2× USB 2.0
eSATAne
FireWire (IEEE 1394)ne
ExpressCardne
PCMCIAne
Čtečka karet

ne

výstupy na monitormini DisplayPort
TV Outne
TV Tunerne
Reproduktorystereo
Audio výstupysluchátka, mikrofon
WiFiBroadcom 802.11n
Ethernet1 Gbps
Modemne
Bluetoothano
Infraportne
Webová Kameraano
Ostatnírůzné "vychytávky"
Rozměry324 × 227 × 19 mm
Hmotnost2,01 kg
Operační SystémMac OS X 10.5 Leopard
Orientační cena vč. DPH32 000 Kč


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
87 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 37.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.