Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety MSI MegaBook GT735 - Puma útočí
MSI MegaBook GT735 - Puma útočí
autor: Tomáš Šulc , publikováno 24.10.2008
MSI MegaBook GT735 - Puma útočí

Recenzi notebooků máme na webu PCTuning každý týden, avšak téměř každý týden si čtete o nějaké mašině postaveném na platformě Intel. Je jich prostě více, o tom není pochyb. Ani na AMD však nezapomínáme a tak jsme tentokrát otestovali stroj postavený právě na platformě Puma od společnosti Microstar.MSI MegaBook GT735 - Puma útočí

MSI MegaBook GT735 (pro zvětšení klikněte)

MSI MegaBook GT735 by se dal s trochou nadsázky označit za vlajkovou loď toho, co AMD dokáže pro mobilní platformu nabídnout. Posuďte sami: procesor AMD Turion X2 Ultra, 4 GB DDR2 800 MHz operační paměti či grafická karta ATI Mobility Radeon HD 3850, po které jste se v testech už tolikrát ptali a konečně se mi ji podařilo sehnat.

Jenže umí tato, v některých očích možná vražedná kombinace, vůbec něco? To je právě ta otázka, kterou jsem se rozhodl prozkoumat dnešním testem. Většina čtenářů má totiž o platformě od AMD představu (zda mylnou či ne zatím nechám otevřené), že proti čemukoliv výkonnějšímu od Intelu nemá šanci. Inu, uvidíme.

MSI MegaBook GT735 - Puma útočí     MSI MegaBook GT735 - Puma útočí     MSI MegaBook GT735 - Puma útočí

MSI MegaBook GT735 - Puma útočí     MSI MegaBook GT735 - Puma útočí     MSI MegaBook GT735 - Puma útočí
MSI MegaBook GT735 (pro zvětšení klikněte)

Osazený hardware

MSI MegaBook GT735 - Puma útočí
-pro zvětšení klikněte-

Procesor a čipset

MSI MegaBook GT735 - Puma útočí
vpravo dole procesor, po těmi šedými plíšky se ukrývá severní a jižní můstek

MSI MegaBook GT735 - Puma útočí

Základem všeho je, jako obvykle, procesor. MSI zvolilo AMD Turion X2 Ultra ZM-82 s jádrem Griffin. Ten pracuje na základní frekvenci 2,2 GHz a to není, přiznejme si, zrovna mnoho. Celou situaci se proto MSI rozhodlo vyřešit svérázně. Přidali na notebook tlačítko Turbo, po jehož stisknutí se frekvence FSB zvýší z 200 na 240 MHz a tím vzroste i frekvence procesoru na 2,64 GHz, což už zní lépe, že?

Mimochodem když už se mi znovu dostalo mobilní AMD do rukou, rozhodl jsem se zjistit, jak je to vlastně s tou kombinovanou architekturou K8 a K10. Samo AMD tvrdí, že tyto procesory jsou kombinací toho nejlepšího z obou. Realita je však dle zasvěcených zdrojů trochu jiná. Mobilní Turiony X2 (Ultra) jsou klasickou architekturou K8 s přidanými úspornými technologiemi z K10. To už zní podstatně hůř, že?

V krátkosti se zmíním ještě o čipové sadě. Čipset AMD 780G asi nikoho nepřekvapí, je to základ celé platformy. Osobně jsem však byl překvapen tím, že výrobce jej neintegroval do jediného čipu a na desce tak najdete samostatně severní i jižní můstek. Nemyslím to však v žádném případě jako výtku, je to spíše zajímavost, která se u notebooků nevidí každý den.

Operační paměť

MSI MegaBook GT735 - Puma útočí

MSI MegaBook GT735 - Puma útočí

Operační paměti jsou od Transcendu s čipy Elpida. Jedná se o dva moduly po 2 GB, které běží v dvoukanálovém režimu a v klidu běží na frekvenci 667 MHz při časování 5-5-5-13. Po stisknutí ono magického tlačítka Turbo, o kterém jsem již před chvílí mluvil, se paměti přetaktují na 800 MHz, takže vlastně jen drží krok s konkurencí.

Horší bude, pokud budete chtít operační paměť vyměnit. Výrobce totiž umístil na jeden šroubek krytu plombu a tak se k pamětem dostanete až po jejím odstranění. Dle slov zastoupení MSI však tímto o záruku nepřijdete, takže paměť v případě potřeby vyměnit lze.

Grafická karta

MSI MegaBook GT735 - Puma útočí

MSI MegaBook GT735 - Puma útočí

Jestli jsem byl na něco zvědavý, tak právě na grafický akcelerátor. V názvu ATI Mobility Radeon HD 3850 by mohla ATI s trochou nadsázky klidně vypustit ono mobility. Jedná se totiž přesně o čip ATI RV670 s 320 unifikovanými shadery a 512 MB GDDR3 pamětí připojených přes 256bitovou paměťovou sběrnici. To zní velmi dobře, že?

Horší bohužel je, že z důvodů chlazení byly sníženy frekvence. Na jádře ze stolních 670 MHz na 480 MHz a u grafických pamětí z 1660 MHz na 1200 MHz. To je hodně a mám obavy, že to bude v praxi znát. Možná si říkáte, že řešením by bylo kartu zpátky přetaktovat, jenže znáte notebooky. Hlavně u těchto výkonných strojů jsou problémy s chlazením už při základních frekvencích a proto mám k domácímu taktování notebooků poměrně vyhrazený názor.

Displej

MSI MegaBook GT735 - Puma útočí

17" notebook s sebou přináší 17" displej s rozlišením 1680 × 1050 px, což je v dnešní době v této kategorii průměr, s trochou lepší průměr. Displej je jako obvykle (a k nelibosti některých) lesklý, má TN+ matici a klasické podsvícení pomocí katod.

Pokud budete chtít připojit další displej, není to žádný problém a posloužit může buď klasický analogový výstup d-sub nebo moderní digitální HDMI i se zvukem.

Pevný disk

MSI MegaBook GT735 - Puma útočí

Pevný disk aneb klasika v podobě 5400ot./min řady od Western Digital. MSI však zvolilo model s kapacitou 320 GB, který se stává v kategorii notebooků okolo 30 000 korun pomalu standardem.

Disk byl po vybalení rozdělen na jeden diskový oddíl s předinstalovaným DOSem. Pokud budete chtít disk vyměnit, stačí odmontovat krytku a můžete měnit.

Optická mechanika

MSI MegaBook GT735 - Puma útočí

Optickou mechanikou mě výrobce jakožto milovníka HD filmů, který si je jako jeden z mála poctivě kupuje, potěšil. Blu-ray mechanika od Optiarc BC-5500S mi udělala radost a tak jsem ji hned jeden večer vyzkoušel a musím konstatovat, že HD video notebooku jde a na 17" displeji vypadá večer v posteli velmi dobře (tím jsem mimochodem ověřil i funkčnost UVD modulu na grafickém čipu).

Zpět ale k mechanice. Ta je díky masivní konstrukci notebooku dobře tlumená a tak téměř nevibruje. Při čtení i zápisu však slyšet je, i když její hlučnost je, v porovnání s ventilátorem v zátěži, to nejmenší, co vám bude vadit asi nejméně.

 Ostatní

Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.

komponenta

specifikace

ProcesorAMD Turion X2 Ultra ZM-82
Frekvence2,2 GHz, 2 MB L2 cache, 65 nm
ČipsetAMD 780G
RAM2× 2 GB DDR2, 667/800 MHz
Grafická kartaATI Mobility  Radeon HD 3850 512 MB GDDR3
Displej17" 1680×1050, 16:10, lesklý
Pevný diskWD3200BEVT (5400 ot./min)
Optická mechanikaOptiarc BC-5500S
USB3 x USB 2.0; 1× Power USB 2.0
eSATAano
FireWire (IEEE 1394)ano
ExpressCardano
PCMCIAne
Čtečka karet

MMC/MS/MS Pro/XD

výstupy na monitord-sub/HDMI
TV Outne
TV Tunerano
Reproduktory4.1
Audio výstupysluchátka, mikrofon, line in, S/PDIF
WiFi1T2R Mini Card
Ethernet1 Gbps
Modemano
Bluetoothano
Infraportano
Webová Kameraano
Ostatníširoké příslušenství
Rozměry394 × 276 × 40 mm
Hmotnost3,2 kg
Operační SystémFree DOS
Orientační cena vč. DPH33 000 Kč


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
104 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 48Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.