Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety Toshiba Portege R500 - malý, lehký, mobilní
Toshiba Portege R500 - malý, lehký, mobilní
autor: Tomáš Šulc , publikováno 3.10.2008
Toshiba Portege R500 - malý, lehký, mobilní

Po několika recenzích velkých stojů jsme se zaměřili i na něco menšího. Notebooky Toshiba Portege patří ve své kategorii k tomu nejlepšímu, co lze sehnat. Hořčíková šasi, LED displej a extrémně nízká hmotnost. Dokáže si však stará škola malých a drahých notebooků poradit s netbooky, které zaplavují trh?


Toshiba Portege R500 - malý, lehký, mobilní
Toshiba Portege R500 (pro zvětšení klikněte)

Toshiba Portege R500 je malý notebook za staré školy a pravý opak proti v současné době extrémně populárním netbookům. Oproti nim je tento stroj několikanásobně dražší, avšak nabízí také luxusnější provedení, výbavu a v neposlední řadě i výkon.

Stále se však vtírá otázka, zda má smysl platit přes 50 000 korun za zařízení této kategorie, když ony netbooky jsou k mání od částky o řád nižší. Ano, je samozřejmě pravda, že srovnávat tyto dvě zařízení je z téměř všech hledisek neférové, ale při čtení recenze to napadne asi každého z vás.

Toshiba Portege R500 - malý, lehký, mobilní    Toshiba Portege R500 - malý, lehký, mobilní     Toshiba Portege R500 - malý, lehký, mobilní

Toshiba Portege R500 - malý, lehký, mobilní     Toshiba Portege R500 - malý, lehký, mobilní     Toshiba Portege R500 - malý, lehký, mobilní
Toshiba Portege R500 (pro zvětšení klikněte)

Osazený hardware

Toshiba Portege R500 - malý, lehký, mobilní
-pro zvětšení klikněte-

Procesor a čipset

Toshiba Portege R500 - malý, lehký, mobilní

Toshiba Portege R500 - malý, lehký, mobilní

Jako obvykle začněme hardwarem. Máme tu čest s miniaturním notebookem zaměřeným na neustálé přenášení, takže nečekejte žádné výkonné komponenty. Za vše mluví hned procesor. Ten je od Intelu a jedná o jeden z nejstarších úsporných modelů Core 2 Duo U7600 pracující na frekvenci pouhých 1330 MHz. To v dnešní době není ani zdaleka nejvíce a i přesto, že se jedná o dvoujádro předurčuje notebook pouze k použití kancelářských aplikací. Víc toho od notebooku prostě čekat nemůžete.

Horší je to i s čipovou sadou, která je dokonce pouze Intel i945GM. To pouze potvrzuje, že tyto notebooky nejsou zaměřené na výkon, který je u strojů této kategorie až na druhém místě.

Operační paměť

Toshiba Portege R500 - malý, lehký, mobilní

Toshiba Portege R500 - malý, lehký, mobilní

Z pomalejší čipové sady se odvíjí i volba pomalejších operačních pamětí. Těch je v notebooku 2 GB DDR2 a pracují pouze na frekvenci 533 MHz. Paměť je rozdělená do dvou modulů, ale na fotce vidíte jen jeden. Trik je v tom, že v notebooku je opravdu fyzicky jen jeden paměťový modul o kapacitě 1 GB. Druhý je integrovaný přímo na PCB. Díky tomu neběží paměti v Dual channelu. Proč výrobce zvolil tento způsob řešení je otázkou.

Obvykle bych 2 GB operační paměti kritizoval, ale dnes nebudu. U takto pomalého procesoru totiž větší množství paměti nemá smysl, počítač ji nedokáže smysluplně využít.

Grafická karta

Toshiba Portege R500 - malý, lehký, mobilní

Ani integrovaný grafický čip Intel GMA 950 nepatří zrovna mezi favority výkonnostních testů. O ledasčem svědčí neunifikovaná architektura s čtyřmi pixel shadery a jedním vertex shaderem.

Síla tohoto notebooku je někde jinde a grafický čip je určen jen pro vykreslování Windows Aero (pokud jej bude mít někdo na tomto stroji zapnuté).

Displej

Toshiba Portege R500 - malý, lehký, mobilní

Displej je první lepší stránkou tohoto notebooku. Při úhlopříčce 12,1" má standardní rozlišení 1280×800, je matný, což zřejmě potěší nejednoho z vás, ale hlavně má LED podsvícení. Díky tomu má displej velmi široké možnosti kontroly jasu, takže na něm lze pracovat jak na přímém slunci, tak po půlnoci v posteli.

Pokud budete chtít připojit další displej, je to horší. K dispozici je pouze analogový výstup a lepší to není ani u novějších modelů.

Pevný disk

Toshiba Portege R500 - malý, lehký, mobilní

Ani pevný disk mne nijak nenadchnul. Model HTS542516K9A00 od Hitachi z řady Travelstar nabízí 5400 ot./min, SATA rozhraní a hlavně kapacitu pouhých 160 GB. Alespoň že je v nabídce Toshiby i flashový pevný disk s kapacitou 64 i 128 GB. I za další příplatek vypadá podstatně lépe a hlavně pořádně zrychlí práci.

Disk byl po zapnutí rozdělen na dva 75GB diskové oddíly.

Optická mechanika

Toshiba Portege R500 - malý, lehký, mobilní

Ačkoliv byste to možná nečekali, Toshibě se do notebooku podařilo nacpat i optickou mechaniku. Jedná se samozřejmě pouze o DVD vypalovačku, Blu-ray by v tomto notebooku využil asi málokdo.

Při práci ve standardním režimu je mechanika poměrně hlučná a notebook také vibruje, ale Toshiba naštěstí nabízí stejný software pro utišení jako u nedávno testovaného Qosmia F50. Díky němu se mechanika stane téměř neslyšitelnou, i když za cenu pořádného zpomalení.

Ostatní

Nakonec jako obvykle přidávám shrnutí veškerých specifikací a hardwarového vybavení.

komponenta

specifikace

ProcesorIntel Core 2 Duo U7600
Frekvence1,33 GHz, 2 MB L2 cache, 65 nm
ČipsetIntel i945GM
RAM2× 1 GB DDR2, 533 MHz
Grafická kartaIntel GMA 950
Displej12,1" 1280×800, 16:10, matný, LED
Pevný diskHitachi HTS542516K9A00 (5400ot/min)
Optická mechanikaPanasonic UJ-844GTJ-A
USB3 x USB 2.0
eSATAne
Firewire (IEEE 1394)ano
ExpressCardne
PCMCIAano
Čtečka karet

MMC/MS/MS Pro/XD

výstupy na monitord-sub
TV Outne
TV Tunerne
Reproduktorysingle reproduktor
Audio výstupysluchátka, mikrofon
WiFiIntel WiFi Link 4965AGN
Ethernet1 Gbps
Modemne
Bluetoothano
Infraportne
Webová Kamerane
Ostatníkonektor pro dokovací stanici, čtečka otisků prstů
Rozměry281 × 219 × 29 mm
Hmotnost1,1 kg
Operační SystémWindows Vista Business CZE
Orientační cena vč. DPH40 000 Kč


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
41 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 17.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.