Hlavní stránka Hardware Notebooky, telefony, tablety VBI není FBI aneb GeForce 8600M GT za slušný peníz
VBI není FBI aneb GeForce 8600M GT za slušný peníz
autor: Tomáš Šulc , publikováno 4.2.2008
VBI není FBI aneb GeForce 8600M GT za slušný peníz

Když jsme před časem zveřejnili recenzi třech multimediálních notebooků pro občasné hraní do 30000Kč, někteří z vás nebyli spokojeni s výběrem testovaných strojů a poukazovali například na notebooky MSI GX600/700. Ty se mi do dnešního testu sehnat nepodařilo (ale GX700 už je na cestě). Místo nich jsem recenzoval podobně zajímavý typ - Compal VBI FL90, ten má k hernímu ideálu hodně blízko a to nejen výbavou, ale především cenou.


VBI není FBI aneb GeForce 8600M GT za slušný peníz

VBI (Verified by Intel) lze volně přeložit jako "ověřeno Intelem". Jedná se o certifikační program, ve kterém společnost Intel sdružuje požadavky na technické parametry notebooků s cílem co největší vzájemné kompatibility a zaměnitelnosti jejich komponent. Platforma VBI sice není se zaměnitelností jednotlivých komponent tak daleko jak dnešní osobní počítače třídy PC, přesto jsou zde možnosti konfigurace v noteboocích dříve nevídané.

Konfigurace probíhá takto: Zákazník si do vybraného šasi (šasi předurčuje grafickou kartu a čipovou sadu + velikost obrazovky) může vybrat z řady procesorů (pochopitelně od firmy Intel), z mnoha pevných disků, pamětí a příslušenství (WiFi, Bluetooth, TV tuner...) od více výrobců.

Zájemce o notebook nemusí hledat v různých nabídkách typ, který by mu vyhovoval - svůj notebook si jednoduše nakonfiguruje sám, přičemž vše bude navzájem kompatibilní (z toho také vyplývá i snadná rozšiřitelnost a upgrade notebooku v budoucnosti). Díky kompatibilitě bloků od různých výrobců je cena často nižší, než od jiných výrobců... 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
298 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 135.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.