Novinky

21.7.2018

Western Digital zavře továrnu pro pevné disky, otevírá novou pro SSD

Podle serveru Tom's Hardware se společnost Western Digital rozhodla v Malajsii uzavřít jednu ze svých továren, kde vyrábí pevné disky. Důvodem je rostoucí popularita SSD jednotek.

Zatímco ještě před několika lety bránila v rozšíření SSD jejich vysoká pořizovací cena, v posledních měsících se výrazně snížila. Přestože jsou na tom klasické pevné disky v poměru nabízené kapacity stále lépe, rychlejší přenosové rychlosti a v podstatě okamžitý start operačního systému lákají stále početnější skupinu zákazníků.

Společnost Western Digital vznikla v roce 1970. Je výrobcem zařízení pro ukládání dat, včetně pevných disků a SSD. V roce 2015 Western Digital za 19 miliard dolarů koupil konkurenční SanDisk, který byl sám o sobě jedním z největších výrobců disků a paměťových zařízení na světě. Podnik touto akvizicí výrazně zvýšil konkurenceschopnost oproti hlavnímu rivalovi v podobě firmy Seagate.

Zdroj

Jeden čtenář navrhl autorovi prémii: 0.5 komentářů: 0

Google, Facebook, Microsoft a Twitter začaly pracovat na ambiciózním datovém projektu

 

Google, Facebook, Microsoft a Twitter oznámily, že začaly pracovat na novém projektu. Dostal název Data Transfer Project a vše důležité obsahuje již v názvu – jedná se o nový způsob přesunu dat mezi jednotlivými platformami.

 

 

Cílem spolupráce je poskytnout lidem větší kontrolu nad jejich online daty a umožnit jim jejich jednodušší přesun mezi jednotlivými službami. Jak uvádí Google na svém blogu, služba uživatelům umožní „přenášet data přímo z jedné služby do druhé, aniž by data museli stahovat a znovu nahrávat“.

Současná verze systému podporuje přenos fotografií, pošty, kontaktů, kalendáře a úkolů mezi veřejně dostupnými API služeb Google, Microsoft, Twitter, Flickr, Instagram, Remember the Milk a SmugMug. Mezi některými těmito službami již přenosy fungují díky jiným prostředkům, ale účastníci projektu věří, že nový projekt se stane jejich silnější a pružnější alternativou.

Data Transfer Project je stále ve vývoji. Existující kód a whitepaper najdete na GitHubu.

Zdroj: 1, 2

 

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0 komentářů: 0

Operační systém Fuchsia by Google mohl používat už za 3 roky

Operační systém Fuchsia je poměrně nenápadným projektem Google, jehož existence byla odhalena přibližně před dvěma roky, kdy jihokorejská společnost začala pomalu zasílat kód do svého uložiště na GitHub. Loni se psalo o tom, že Fuchsia se rozrostla o aktuální systém UI s názvem „Armadillo“, to je ale asi tak všechno. Projekt vzniká veskrze nenápadně, stranou všeho dění. Jako by se jednalo o něco nepříliš podstatného. Ale jak vyplývá ze zprávy společnosti Bloomberg, Google by tímto systémem chtěl sjednotit všechna svá zařízení. A minimálně do chytrých domácností by ho chtěl dostat velice brzo.

Fuchsia OS je podle všeho vyvíjený tak, aby fungoval ve všech zařízeních od Googlu a mohl nahradit systémy Android a Chrome OS. Kromě toho se počítá s tím, že bude pohánět hardware chytrých domácností.

Ještě mnohem ambicióznější je ovšem časový rámec. Tým prý doufá, že Fuchsia OS se do tří let dostane do chytrých domácností a do pěti let do všech ostatních zařízení včetně telefonů a notebooků.

Hlavní výhodou Fuchsie by měla být lepší integrace mezi platformami, která mezi OS Chrome a Android v současné chvíli moc nefunguje. Další výhodou je pak bezpečnost. Fuchsie by podle všeho chtěla konkurovat pevněji uzamčenému iOS od Applu.

K plánům Fuchsie se zatím nepřihlásil žádný z představitelů společnosti Google. Mluvčí společnosti pro The Verge uvedl: „Fuchsia je jedním z mnoha experimentálních open source projektů společnosti Google. V tuto chvíli o projektu neposkytujeme žádné další informace“.

Pokud se tedy Fuchsia má dostat do našich mobilů, počítačů a chytrých domácností, bude to trvat ještě hodně dlouhou dobu.

Zdroj: 1, 2, 3

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1 komentářů: 0
20.7.2018

mophie představuje novou kolekci powerbank s Lightning konektorem

Společnost mophie představila exkluzivně v obchodech Apple Store a na webu Apple.com řadu univerzálních nabíjecích stanic pro iPhone, iPad a AirPods. Tuto produktovou řadu tvoří powerbanky powerstation, powerstation XXL, powerstation plus a powerstation plus XL.

Powerbanky powerstation a powerstation XXL jsou určeny k nabíjení zařízení iPhone, iPad a AirPods. Každá je vybavena několika výstupními porty USB-A pro rychlé nabíjení až tří zařízení najednou. Díky kapacitě 6 040 mAh nebo 20 200 mAh prodlouží uživatelé výdrž baterie o dalších 20 nebo 70 hodin. Oba produkty se mohou pochlubit hliníkovým povrchem.

Powerbanky powerstation plus a powerstation plus XL mají vestavěný konektor Lightning pro snazší nabíjení v pohybu. K dispozici jsou ve dvou kapacitách, 6 040 mAh a 10 000 mAh, a dokáží tak poskytnout iPhonu dalších 34 hodin provozu. Doplňkový 10W rychlonabíjecí port USB-A umožňuje spotřebitelům rychle souběžně nabíjet další zařízení.

Pro ještě vyšší pohodlí je možné powerbanku powerstation plus XL dobíjet bezdrátově pomocí libovolné bezdrátové dobíjecí podložky vybavené technologií Qi. Tenké tělo s exkluzivním materiálem na horní a dolní straně doplňuje polykarbonátové tělo, které produktové řadě powerstation plus zajišťuje velmi vysokou odolnost.

 

Mezi další vlastnosti každé powerbanky powerstation patří:

- Nabíjení Priority+ nabíjí nejdříve vaše zařízení a teprve poté dobíjí powerbanku powerstation.

- LED indikátor napájení zobrazuje stav nabíjení a aktuální úroveň nabití baterie. Umožňuje tak kontrolu stavu dříve, než se vydáte ven.

- Trojnásobně testované certifikované lithium-polymerové baterie zajišťují špičkový výkon a bezpečný provoz.

Ceny a dostupnost:

Powerbanky mophie powerstation jsou nyní k dispozici na webech mophie.com a Apple.com a v obchodech Apple Store. Jejich doporučené maloobchodní ceny jsou: powerstation 64,9 eur, powerstation XXL 99,9 eur, powerstation plus 79,9 eur a powerstation plus XL 99,9 eur.

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1 komentářů: 0

Pomozte vývojářům s testováním první české multibankovní aplikace

První multibankovní mobilní aplikaci v České republice, která agreguje účty z různých bank a klientům umožňuje jejich aktivní správu z jednoho bodu, vyvinula tuzemská technologická společnost Cleverlance. Aplikace s názvem Richee je dostupná jak pro Android, tak pro iOS.

Aplikace, která v současnosti běží v testovacím provozu, umožňuje správu účtů Banky CREDITAS, Fio banky, Air Bank a Equa bank. V průběhu léta přibudou ještě bankovnictví Moneta Money Bank a České spořitelny. Účty vedené u dalších bank budou přidávány postupně v závislosti na připravenosti jednotlivých bank. Richee je vůbec první aplikací svého druhu v České republice, protože jako první umožní skutečnou aktivní správu připojených účtů, a ne pouze jejich pasivní zobrazování.

V rámci veřejného zkušebního provozu, který trvá do konce léta, aplikace aktuálně umožňuje zobrazit detaily jednotlivých účtů a vedle přehledu o transakcích nabídne například statistiky o příjmech a výdajích. Pro práci s dodatečnými daty existuje možnost vytvoření virtuálního účtu. Od podzimu bude prostřednictvím aplikace Richee možné provádět platby ze všech připojených účtů, automaticky kategorizovat platby, nebo založit spořicí účet. V plánu jsou i NFC platby.

Přihlásit se do testu je možné na oficiální stránce

Samotné technické řešení aplikace Richee je postaveno na produktu společnosti Cleverlance s názvem Cleverlance Multibanking. Ten sdružuje internetová bankovnictví jednotlivých bank a dokáže v reálném čase řešit rozdíly v jejich rozhraní. Díky replikaci dat zajišťuje Cleverlance Multibanking dostupnost aplikace například i v době odstávky systémů konkrétní banky. Agregováním informací produkt umožňuje nabídnout i služby v oblasti řízení osobních financí.

Technický design má bezpečnostní standard používající autorizační protokol OAuth2, kdy uživatel uděluje souhlas k práci se svým účtem přes „nebankovní“ aplikaci přesměrovaným přihlášením přímo v konkrétní bance. Jakákoliv třetí strana tak nemá k přihlašovacím údajům žádný přístup. Data se ověřenému uživateli přenášejí zabezpečenou cestou vždy šifrovaně přes příslušné API. Příprava k nasazení Cleverlance Multibanking probíhá i u dalších bankovních klientů společnosti Cleverlance.

6 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.2 komentářů: 5

Konec Galaxy Note je za rohem, Samsung prý chystá restrukturalizaci modelů

Zatímco prodeje některých čínských společností (například Huawei) se meziročně zvedají, Samsung na tom podle všeho není zase tak dobře. Několik na sobě nezávislých zdrojů uvádí, že jihokorejská společnost se na to chystá odpovědět produktovými změnami.

Čínské společnosti dostávají Samsung pod tlak jak u prodejů zařízení nižší třídy, tak i u dobře vybavených vlajkových modelů. Samsung tomu nejspíše sám hojně přispívá tím, že si některými svými zařízeními sama konkuruje. Jedná se především o řady Galaxy Note a Galaxy S, kdy modely z první zmiňované řady jsou poměrně velké, zatímco modely z druhé řady se neustále zvětšují a tím jí dohánějí. A tak je docela logické, že právě zde by měly nastat změny.

Poslední z řady Galaxy Note tak bude pravděpodobně model s číselným označením 9. Samsung Galaxy Note 10 by už vyjít neměl. Díru na trhu by pak měl zacelit nový Samsung Galaxy S10 se 6,4palcovým displejem a stylusem S Pen, tedy největší ze tří vlajkových lodí, na nichž Samsung prý nyní pracuje.

Zdroj: PhoneArena

Jeden čtenář navrhl autorovi prémii: 0.5 komentářů: 1

Herní sekci Microsoftu se daří, výnosy přesáhly 10 miliard dolarů

Společnost Microsoft včera uveřejnila obchodní výsledky své herní divize, které jsou více než uspokojivé. Z výsledků vyplývá, že ke konci fiskálního roku (k 30. červnu) dosáhla příjmů přes 10 miliard dolarů.

Ve čtvrtém čtvrtletí fiskálního roku Microsoft získal příjmy v hodnotě 2,28 miliardy dolarů, zatímco za celý rok příjmy v hodnotě 10,35 miliard dolarů. Jenom pro porovnání, v předcházejícím roce to bylo 1,64 miliardy dolarů za poslední čtvrtletí a 9,05 miliard dolarů za celý fiskální rok.

Ačkoliv se příjmy herní sekce společnosti Microsoft meziročně zvýšily, podle serveru Gamesindustry.biz ani zdaleka nedosahují příjmy herní sekce Sony. Japonská společnost má z prodejů svých herních položek příjmy v hodnotě 17,29 miliard dolarů za rok. V tomto směru by se tedy Microsfot mohla měři spíše s Nintendem, které dosáhlo ročních příjmů v hodnotě 9,7 miliard dolarů.

Společnost Microsoft dále uvedla, že meziročně vzrostl i počet předplatitelů Xbox Live. Za poslední fiskální čtvrtletí roku byl počet aktivních uživatelů této online služby 53 milionů, zatímco letos ve stejném období tento počet vzrostl na 57 milionů.

Zajímavá je také informace, že příjmy z prodeje Xboxového softwaru se meziročně zvýšily o 36%.

Růst divize Xboxu přispěl ke zvýšení celkových příjmů Microsoftu o 14% (celkem 110 miliard dolarů).

 

Zdroj: 1, 2, 3

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0 komentářů: 0

Google na hledání slova „idiot“ vrací obrázky prezidenta Donalda Trumpa

Svět, alespoň ten technologický, se baví nad novou hříčkou. Jedná se o výsledky vyhledávání vyhledávače Google, který v odpověď na hledané slovo „idiot“ vrací výsledky v čele s Donaldem Trumpem.

Problematické výsledky vyhledávání se týkají sekce Obrázky, nikoliv klasického vyhledávání webových stránek. Za kontroverzním výsledkem vyhledávání pravděpodobně stojí tisíce uživatelů na diskusním fóru Reddit. Ti po vítězství nového prezidenta v hojném počtu hlasovali pro komentáře obsahující zmiňované slovo a obrázky prezidenta, takže vyhledávací algoritmus Googlu je k sobě přiřadil.

Tajné algoritmy Google se využívají k organizování a upřednostňování výsledků vyhledávání a obvykle jsou velmi přesné. Přesto se americký internetový gigant kvůli nim občas dostane do potíží. Tak například v roce 2005 jeden z černošských vývojářů objevil, že funkce, která fotografie rozděluje na auta nebo pláže, řadí fotografie jeho a jeho kamaráda mezi „gorily“.

Po jednom z incidentů Google poodhalil, jak jeho vyhledávač funguje:

„Vyhledávače jsou odrazem obsahu a informací, které jsou na internetu. Pořadí stránek ve výsledcích vyhledávání Googlu jsou do značné míry závislé na počítačových algoritmech s použitím tisíce faktorů pro výpočet relevance stránky k danému dotazu“.

Společnost Google tedy nezasahuje do vyhledávání přímo, jenom pracuje na receptu, jak má být vyhledávání prováděno. A tak se v něm občas najdou nějaké skulinky. Ta s prezidentem Donaldem Trumpem je dost aktuální, už jen kvůli tomu, že má za sebou některé kontroverzní okamžiky při cestě po Evropě.

Zdroj: Cnet

15 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 6.7 komentářů: 0

Huawei v roce 2018 prodala už 100 milionů zařízení

 

Čínská technologická společnost Huawei se při příležitosti představení nového smartphonu nova 3 podělila také o informace ohledně prodejů svých smartphonů a tabletů. Vyplývá z nich, že se jí tento rok podařilo prodat už více než 100 milionů zařízení.

 

 

Hranici 100 milionů prodaných kusů společnost Huawei v tak rychlé době ještě nepřekročila. V roce 2015 jí dosáhla až 22. prosince, v roce 2016 to bylo 14. října a v roce 2017 to bylo 12. září. Z těchto údajů vyplývá, že Huawei každoročně posiluje, respektive že každoročně prodává stále více mobilních zařízení. A jelikož jsme teprve v polovině července, mohli bychom se tento rok dočkat dalších rekordních prodejů.

Produktový manažer společnosti Huawei Richard Yu prý doufá, že jeho společnost do konce roku překročí milník 200 milionů prodaných zařízení. K tomuto milníku by společnosti měly pomoci velmi slušné prodeje modelů P20 a P20 Pro (dohromady již více než 6 milionů prodaných kusů), stejně jako očekávaný Mate 20.

Server GSM Arena uvádí, že prodeje společnosti Huawei za posledních 7 let vzrostly hned 51×. A podle všeho tento růst ještě nekončí.

Zdroj: GSM Arena

 

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0 komentářů: 0
19.7.2018

Natec Tetra je kancelářský set 4v1

Kancelářská sada Natec Tetra kromě myši, klávesnice a podložky pnabízí i kompaktní stereo reproduktory. Dostupná je ve třech barevných variantách: černo-šedé, bílé a modro-bílé.

Podle výrobce se Natec Tetra ideálně hodí jako základní vybavení kanceláře nebo domácího pracovního koutku. Set zahrnuje bezdrátovou klávesnici a myš s dosahem do 10 metrů, které komunikují s počítačem pomocí jednoho USB přijímače. Plochá klávesnice je údajně vybavena tichými klávesami s nízkým zdvihem a její funkčnost má dále podtrhovat 12 praktických multimediálních kláves a potisk písmen s českou a slovenskou lokalizací. Myš, která je rovněž součástí balení, nabídne potom optický snímač s maximálním rozlišením 1 600 DPI a možností změny citlivosti ve 3 úrovních (800 - 1 200 - 1 600).

V sadě naleznete také stereo reproduktory, které najdou uplatnění v kanceláři nebo doma jako základní audio systém počítače. Reproduktory nabízejí systém Stereo 2.0 s maximálním výkonem 6 W. Pro připojení s počítačem používají 1,3metru dlouhý kabel s konektorem 1 × 3,5mm minijack a USB konektor pro napájení. V neposlední řadě set nabídne i podložku s klasickým textilním povrchem, který zobrazuje vytištěnou mapu světa.

Sada 4v1 Natec Tetra je dostupná za doporučenou cenu 649 Kč včetně DPH.

4 čtenáři navrhli autorovi prémii: 2 komentářů: 1

Philips 436M6VBPAB je určený pro konzolové hraní

Philips se nedlouho před začátkem veletrhu Gamescom znovu připomíná se svým monitorem 436M6VBPAB ze série Momentum, který, jak už delší dobu firma tvrdí, je zaměřený speciálně na konzolové hráče.

Philips 436M6VBPAB je prvním monitorem na světě s oficiální certifikací VESA DisplayHDR 1000 a jeho displej je tak schopen dosáhnout svítivosti až 1 000 nitů. Navíc je součástí výbavy VA panel s rozlišením 4K (3 840 × 2 160 bodů při 60Hz), 10bitovou hloubkou barev a vysokým kontrastem 3000:1 a technologií Quantum Dot pro realistické podání barev.

Pro ničím nerušený zážitek z hraní na konzole nebo PC má 436M6VBPAB nízký input lag, 4ms dobu odezvy a podporuje technologii FreeSync. Navíc je monitor také vybaven Ambliglow podsvícením, USB-C portem a EasyLink dálkovým ovladačem pro pohodlné nastavování monitoru.

V České republice se Philips 436M6VBPAB, o kterém jsme poprvé psali v dubnu, prodává od částky 18 tisíc korun s DPH.

11 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 5.5 komentářů: 0

Dvě třetiny Čechů se bez připojení k internetu neobejdou ani na dovolené

Přestože letní měsíce většina lidí využívá k tomu, aby si odpočinuli, vymanili se ze stereotypu, který zažívají v práci a doma, a zkrátka na chvíli „vypnuli“, jsou věci, bez kterých se neobejdou ani na dovolené. Více než 60 % lidí si například nedovede představit své volno bez možnosti připojit se k internetu a být online.

Potřeba být neustále informován o aktuálním dění je často silnější než touha po klidu a relaxaci. Jak ukázaly výsledky průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu, je pro 62 % lidí důležité, aby v místě, které si vybrali pro svou dovolenou, byla bezplatná Wi-Fi, v případě zahraničního zájezdu tento požadavek uvedlo dokonce 71 % respondentů. „Pro lidi je důležité zůstat v kontaktu s ostatními, a to i během dovolené. Nejde ale o pouhé získávání informací, souvisí s tím i opačná potřeba dát o sobě vědět a sdílet své zážitky prostřednictvím sociálních sítí či dalších platforem,“ říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Jako nezbytná se pro velkou část lidí ukázala také klimatizace, tu vyžaduje 53 % lidí, při zahraničním pobytu ji jako důležitou označilo celých 72 % dotázaných. Nejvýznamnějším kritériem při výběru destinace a konkrétní lokality je však jídlo. „Pro 85 % respondentů je důležitá možnost nakoupit si potraviny, 81 % hledí i na dostupnost restauračních zařízení. Necelé dvě třetiny lidí, přesněji 64 %, pak chtějí mít na dovolené takové zázemí, aby si mohli sami uvařit. I z tohoto důvodu získává na popularitě ubytování v soukromí typu Airbnb,“ dodává Molnárová.

Přestože pro někoho jsou neodmyslitelnou součástí prázdninových radovánek také večírky a návštěvy barů, při výběru destinace nejsou podstatné. Pouhých 20 % respondentů uvedlo, že se kromě jiného rozhodují také podle toho, jaké nabízí daná destinace noční vyžití. Ještě méně důležitou roli hraje nakupování oblečení. Možnost obohatit svůj šatník během dovolené o nové kousky považuje za významné jen 17 % lidí.

 

4 čtenáři navrhli autorovi prémii: 2 komentářů: 0

Nové ochranné sklo Gorilla Glass 6 vydrží až 15 pádů na zem

Společnost Corning představila novou verzi tvrzeného skla Gorilla Glass. Jedná se o šestou řadu tvrzeného skla, které je vyvinuté ze „zcela nového materiálu“ a mělo by vydržet hned několik pádů na zem.

 

Corning uvádí, že Gorilla Glass 6 se zlomilo až po 15 pádech na zem z výšky 1 metru, což je dvakrát více pádů, s nimiž si oficiálně dokázal poradit jeho předchůdce Gorilla Glass 5. Schopnost odolávat poškrábání je pak stejná, jako jeho předchůdce. Označení "lepší" tedy platí pouze v tom případě, že vás u tvrzených skel zajímá pouze počet pádů na zem.

„Gorilla Glass 6 má zcela nové složení skla, které může být chemicky zesíleno, aby poskytlo výrazně vyšší úroveň stlačení, než je u skla Gorilla Glass 5. Díky tomu je Gorilla Glass 6 odolnější.“ Uvedl John Bayne, viceprezident společnosti Corning Gorilla Glass.

Corning uvádí, že lidem telefon spadne v průměru 7× ročně, přičemž ve více než 50% případů telefon padá z výšky okolo 1 metru. Tvrzená skla Gorilla Glass se již dostalo do více než 6 miliard zařízení, které jsou vyráběny pod hlavičkou více než 45 značek.

Gorilla Glass 6 by se do prvních zařízení dostane přibližně za 6 měsíců.

Zdroj: 1, 2, 3

4 čtenáři navrhli autorovi prémii: 2 komentářů: 3

AOC vydává 31,5" monitor s FreeSync, IPS a rozlišení QHD za rozumné peníze

Nový model společnosti AOC spadá do série 79 a je označen jako Q3279VWFD8. Nabídnout má hlavně dobrý poměr výkonu/výbavy a ceny. 

Oproti svým předchůdcům zde zvolil výrobce panel typu IPS namísto VA za účelem vylepšení barevného gamutu a zajištění přirozenějších barev. Q3279VWFD8 má 31,5" displej s rozlišením 2560 × 1440 obrazových bodů. Dále pak nabídne 5ms (GtG) dobu odezvy a obnovovací frekvenci 75 Hz. Majitele grafických karet značky AMD může monitor nalákat také na podporu technologie AMD FreeSync.

Díky využitému panelu má monitor výborné pozorovací úhly 178 stupňů v obou směrech. Je schopen zobrazit 1,07 miliardy barev (8bit + FRC), 88 % barevného spektra NTSC a nabízí typický kontrastní poměr 1200:1. Díky těmto specifikacím je monitor vhodný spíše pro přehrávání multimediálního obsahu, ale na své si jistě přijdou také méně nároční hráči. 

Mezi vstupy do monitoru najdeme všechny běžné konektory, jako je DVI, HDMI, DisplayPort a dokonce i analogový D-Sub (VGA). Připojit ho tedy bude možné k široké škále zařízení novějšího i staršího data. Chybět nemá ani audio výstup pro sluchátka. Samozřejmostí jsou také technologie redukující blikání podsvícení. 

Q3279VWFD8 je již nyní k dostání za ceny mezi 5 000 až 6 000 Kč. 

Zdroj: techPowerUp

5 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.5 komentářů: 0

Apple App Store má méně stažených aplikací, jak Google Play, ale dvakrát větší příjmy

Společnost Apple má i v tomto roce mnohem větší zisky z prodeje aplikací nežli jeho přímý konkurent Google. Majitelé Androidů za aplikace v Google Play Storu i nadále utrácejí méně, nežli majitelé iOS v Apple App Storu.

 

Za nepříznivými statistikami pravděpodobně stojí hned několik skutečností. V první řadě se jedná o cenovou politiku Applu a Googlu, respektive vývojářů, kteří pro jejich smartphony tvoří aplikace. Za aplikace, které jsou na Google Play Storu alespoň v základní verzi zdarma, se na iOS často rovnou platí. Kromě toho je třeba vzít v potaz i alternativní obchody s Android aplikacemi (například App Store Amazon), které Apple nemá. A v neposlední řadě hraje do karet Applu také skutečnost, že Google Play Store není k dispozici v Číně, zatímco Apple App Store tam k dispozici je.

Ale teď už k samotným číslům, o která se podělila společnost Sensor Tower. Apple Store v prvním pololetí roku 2018 vydělala 1,9násobek výnosů služby Google Play Store – tzn. 22,6 miliardy ku 11,8 miliardy dolarů. Prodeje obou obchodů se pak meziročně zvýšily – v případě Apple Storu o 25,8%, v případě Google Play potom o 29,7%.

Nárůst prodejů je očekáván i v budoucnosti. Velký podíl na něm mají především placené služby jako je Netflix, Tinder nebo Spotify.

Z koláče příjmů si však v obou případech hodně odřízly také hry. Za ně spotřebitelé v první polovině tohoto roku utráceli o 19,1% více, nežli za stejné období minulého roku.

Nárůst zaznamenal i počet stahovaných aplikací, v případě Apple App Storu se jednalo o 13,1% nárůst, v případě Google Play Storu to bylo 10,6%.

Nejčastěji stahovanou aplikací je stále Facebook, mezi dalšími TOP stahovanými aplikacemi najdeme také WhatsApp, Messenger a Instagram. Nejstahovanější mobilní hrou je PUBG Mobile. 

Zdroj: GSM Arena

Jeden čtenář navrhl autorovi prémii: 0.5 komentářů: 1
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.