Využití cloudových aplikací může snížit spotřebu energie o více než 30 procent
autor: Helmich Jiří , publikováno 22.11.2010

Využití cloudových aplikací může snížit spotřebu energie o více než 30 procent Analýza Accenture a WSP spočítala schopnost cloudu snížit objem emisí skleníkových plynů.

Firmy a organizace, které používají cloudové služby namísto klasických on-premise řešení, mohou snížit celkovou spotřebu energie a objem vyprodukovaných emisí skleníkových plynů na uživatele o 30 až 90 procent. Vyplývá to z analýzy poradenských společností Accenture a WSP Environment & Energy zpracované pro společnost Microsoft. Úspory jsou podle analýzy největší u menších implementací cloudových služeb pro přibližně 100 uživatelů.

„Průměrný server v menších firmách je obvykle využíván pouze na několik desítek procent své kapacity, avšak energetické zdroje jsou naplno využívány po celou dobu jeho provozu. Díky cloudovým službám je možné tuto spotřebu snížit. Dosáhnout snížení emisí v porovnání s klasickými on-premise řešeními přitom mohou i velké firmy s několika tisíci uživateli,“ vysvětluje David Hruška, manažer serverové divize ve společnosti Microsoft.

Například i společnosti a organizace s přibližně 10 tisíci uživateli mohou díky přechodu na cloudové služby dosáhnout snížení objemu emisí skleníkových plynů na jednoho uživatele o 30 až 60 procent. U implementací pro přibližně tisíc uživatelů může dojít ke snížení o 60 až 90 procent a u firem s například sto uživateli dokonce o více než 90 procent.

Na snížení spotřeby energie a snižování emisí skleníkových plynů se podílí hned několik faktorů. Cloudové služby umožňují sdílet hardware mezi tisíci nebo miliony uživatelů, kteří se připojují v různý čas a mají různé nároky, což optimalizuje využití energetických zdrojů. Moderní datová centra poskytovatelů cloudových služeb jsou navíc již sama optimalizovaná pro lepší využití zdrojů.

Analýza se zaměřovala na produkty Microsoft Exchange, Microsoft SharePoint a Microsoft Dynamics CRM, u nichž porovnávala dopady jejich cloudových a on-premise verzí na životní prostředí. Vedle využití již hotových cloudových služeb mohou firmy a organizace v praxi vyvíjet i vlastní cloudové aplikace, například s využitím platformy Windows Azure. Více informací naleznete zde.


O společnosti Microsoft

Společnost Microsoft (nasdaq „MSFT“) byla založena v roce 1975 a je světovým lídrem v poskytování softwaru, služeb a řešení, které pomáhají lidem a firmám po celém světě plně realizovat jejich potenciál.Tagy: microsoft  cloud  tisková zpráva  tiskovka  
 
Komentáře byly zrušeny.
0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.