PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky
autor: Jahoda Miroslav , publikováno 21.10.2003
PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky
Na stránce autora populárního programu pro detekci (nejen) procesoru - Cpu-Z, se před nedávnem objevil program pro kompletní diagnostiku PC - od základní desky a procesoru, přes pevný disk až po informace o systému Windows. Program byl příhodně nazván PC Wizard 2003. Uvidíme, je-li opravdovým kouzelníkem ve srovnání s konkurencí jako Sandra 2004, AIDA32 nebo HWinfo32. I na ty se trochu podíváme a pokusíme se s nimi seznámit uživatele, kteří je ještě neznají. {mospagebreak title=PC Wizard 2003 - detekce} 

Před přečtením tohoto článku doporučuji článek o AIDA32, který se zabývá nejen maďarským programem, ale také obecně různými možnostmi diagnostických programů.

Program si můžete stáhnout ze stránky www.cpuid.com , instalační archív má velikost 1,7MB, v době paní článku byla dostupná verze 1.1. Program je proklamován jako 100% freeware. Vše se jednoduše a bezproblémově nainstaluje a ihned vám nabídne spuštění, tak se podívejme, co umí.

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Hned v prvním modulu vidíte informace o vaší základní desce, čipsetu, výrobci BIOSu a podporovaných sběrnicích. Pokud kliknete na jakoukoli z položek v pravém horním okně (Mainboard, BIOS, ...), zobrazí se vám podrobnější informace:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

V této chvíli máte na výběr ze dvou karet - Information a Drivers. První vidíte na obrázku, karta Drivers by měla obsahovat informace o souborech ovladačů (.DLL, .SYS, ...). Detekce je tedy velice rozsáhlá, snad jen VIA KT600 je detekován jen jako KT400:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Dalším modulem je detekce procesoru. Ta je přesná a podrobná (mimo údaje voltáže, čteného z DMI - autor má s touto položkou zřejmě potíže, program Cpu-Z si v případě mé desky neporadí vůbec), jak by také ne, spoluautor programu - Franck Delattre - je autorem velice kvalitního Cpu-Z. Modul obsahuje informace z CPUID instrukce, detekci FSB a multiplikátoru, informace o cache a nepřesnou detekci napětí. Naopak se mi líbilo zobrazované logo procesoru, což známe dlouho třeba z programu WCPUID:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Líbil se mi taky modul s informacemi o zobrazovacím subsystému, ve kterém mimo DDC informací o monitoru, najdete také seznam OpenGL extenzí vaší grafické karty (což není u všech konkurenčních programů součastí volně šiřitelné verze), 2D schopností vašeho akcelerátoru a nakonec detekce samotného čipu grafické karty. Tyto informace jsou čteny z ovladačů grafické karty a tak jsou někdy mírně nepřesné (jako například na obrázku):

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Dalším povedeným modulem jsou informace o jednotkách pevných a pružných disků. Například u pevného disku program detekuje velikost, aktivní režim přenosu, zapnutí akustického managementu a hlavně vám dodá informace ze S.M.A.R.T., tedy teplotu disku či informace o kondici vašeho HDD (počet nutnosti opakovaných čtení/zapisů apod.):

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Program obsahuje mnoho dalších informačních modulů - I/O porty, tiskárny, síť, multimédia (zvuková karta, kodeky, ...), periferie, stav napájení a detekce napětí a teploty, která je navržena ke spolupráci s Motherboard Monitorem, sama o sobě je velice slabá, na mé desce dokázala najít jen LM75 čip a zobrazit teplotu disku ze S.M.A.R.T.

V sekci Configuration pak najdeme moduly o systému Windows (dobu spuštění, verzi, volné a použité systémové prostředky), DirectX informace či informace o procesech. Zde asi nechybí oproti konkurenci vůbec nic. V sekci System Files jsou na jednom místě k nahlédnutí důležité konfigurační soubory jako win.ini nebo nebo boot.ini.

Jednou z nejužitečnějších sekcí pak především při problémech bude jistě System resources, kde se dozvíte, které zařízení používá které přerušení, rozvržení DMA kanálů, adresy I/O portů apod. Opět ve srovnání se Sandrou Standard má program velké plus, zde jsou všechny tyto informace zadarmo:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

{mospagebreak title=PC Wizard 2003 - benchmarky} 

Poslední sekce je sekce Benchmark. To bývá kámen úrazu podobných programů (jistě si vzpomenete na doslova tragické zpracování benchmarků v českém HnetInfo nebo třeba i Sisoft Sandra je v tomto ohledu hodně kritizovaný) a tak jsem byl velice zvědav. Spustil jsem CPU benchmark na svém Bartonu 2500+:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Vypadá to pouze na testy rychlosti provádění velmi krátké posloupnosti instrukcí, přece jen více praktický test by nebyl na škodu. Databáze výsledků pro porovnání zatím obsahuje jen několik procesorů, zato možnosti, jak srovnávat jsou zajímavé, velice se mi líbila možnost nastavit si okno s referenčními výsledky na určitou ůroveň průhlednosti. Ještě by to ale chtělo přidat jinou možnost srovnávání více procesorů najednou.

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Jak vidíte, P4ka 2.0GHz, se kterou jsem pro zajímavost srovnával, měla téměř o 1/3 rychlejší provádění operací násobní a přičítání, naopak výsledek ve Whetstone méně než poloviční, což nesvědčí o ideální vypovídací hodnotě testu, ostatní výsledky se již dramaticky nelišily. Podívejme se na další test, test RAM:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Že by byla VIA KT600 ve srovnání s Intel845D a pomalejšími pamětmi takovým propadákem ? To asi ne. Takže další špatně napsaný test. Možná by jen stačilo udělat nějakou celkovou propustnost a méně častým operacím přiřadit menší váhu v celkovém výsledku. Pak by určitě i845D s DDR266 nepůsobil opticky málem jako dvakrát lepší při práci s paměmi než VIA KT600 s DDR333.

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

V Memory bench se ukazuje průběh práce s většími a většími bloky, nejdříve přijde ke slovu cache procesoru a pak paměť. Jenže stejná situace jako u předchozího, dle těchto výsledků bych mohl Bartona klidně zahodit a rychle koupit P4 2GHz s i845 :-). Další test s malou vypovídací hodnotou o skutečném výkonu systému. Byl jsem zvědav, co PC Wizard předvede pod tlačítkem D3D benchmark:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Jednoduchá scéna, jednou spuštěná s jednoduchým zvukem a dvakrát bez něj s malými obměnami, neslibovala nic úžasného a když se podívate na srovnání výsledků Radeonu 9000 Pro z mé sestavy s GeForce 4 Ti4200:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

... tak se dozvíte, že GeForce 4 má asi nejslabší T&L jednotku, jaká byla navržena :-) (i přesto, že má dva poměrně rychlé vertex shader procesory). Snad jen výsledky GeForce 2 byly rozumně porovnatelné:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Nicméně celý test Direct3D je bohužel k ničemu. Stejně tak L1 a L2 cache benchmarky zůstaly záhadou, i rychleji taktovaná L1 cache Thoroughbreda byla pomalejší než níže taktovaná Bartona. Autoři musí zapracovat nebo testy raději oddělat, aby nekazily dojem z jinak poměrně slušné detekční části programu.

Než program zhodnotím, tak se podívejme na programy podobné ražení, ať můžeme PC Wizard porovnávat.

{mospagebreak title=SiSoftware Sandra 2004} 

Sandra je asi nejznámějším a nejrozšířenějším programem svého druhu, popularitě vděčí především za svou benchmarkovací část a přehlednost celého programu. Velice šikovné jsou také různé wizardy - jako například Burn-In, kde Sandra nechá cyklit vámi vybrané benchmarky a zatěžuje tak různé komponenty. Můžete si přitom nechat číst teplotu ze senzorů a v případě překročení limitu nechat počítač vypnout. Hodně informací však čte z registru Windows, což je někdy na škodu:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

V tomto případě mi vypsala všechny (tedy spíš polovinu) položky grafických karet z registru, prostě všechny, které tato instalace Win XP zažila, místo jediné, aktuální. Čipset KT600 je také stále ještě detekován jako KT400 i přesto, že verze 2004 vyšla poměrně nedávno. Sandra je z řad pokročilejších uživatelů kritizována za své benchmarky. CPU benchmark byl vždy hodně závislý na frekvenci a vlezl se do malé cache, a tak třeba procesory Celeron s jádry Willamette-128 a Northwood-128 byly zdánlivými výkonnostními partnery Athlonu XP. Nebo z testů HDD jste se často dozvěděli i u obyčejného ATA100 disku, že má průměrnou přístupovou dobu okolo 5 ms. Testy se však lepší, je vidět snaha autora o více praktičnosti (generování fraktálů, možná i další části prakticky používaných kódů).

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Pochválit pak musím generování zpráv o výsledcích (reportu), které je velice hezky zpracované. Oproti PC Wizardu uměla Sandra v mém případě číst správně ze všech dostupných senzorů desky a (tentokrát stejně jako u PC Wizardu) byly informace o časovaní pamětí správné:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Také porovnání výsledků je přehledné, stejně jako databáze již otestovaných zařízení. Tipy a upozornění u každého modulu považuji taktéž za dobrý nápad. Ve verzi 2004 pak máte konečně možnost prohlédnutí výsledků z databáze bez benchmarkování svých komponent. Nevýhodou zůstává fakt, že program není freeware (zdarma je pouze verze Standard), hodně, především informačních modulů (OpenGL, IRQ, ...) je dostupných až ve verzi Professional.

www.sisoftware.net/sandra

{mospagebreak title=AIDA32} 

V nedávné recenzi AIDA32 jste viděli, že se jedná o zatím nejlepší freeware program tohoto druhu. Protože Specovu recenzi máte jistě ještě v paměti, shrnu jen to nejdůležitější a podívám se na to, co se mi nejvíce líbilo.

Velikou výhodou je určitě česká verze programu. Uživatelé určitě také ocení uvádění odkazů na stránky s ovladači programem detekovaného hardwaru. AIDA32 obsahuje několik benchmarků, propracovaný test disků, test síťového připojení a test rychlosti čtení a zápisu z/do paměti:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Jak vidno, test vrací poměrně rozumné výsledky. Co se mi opravdu hodně líbilo byl plugin podobný Nokia Monitor Testu, i když některé testovací obrazy jako například mřížka s elipsami v rozích nebo lepší obrazovky pro vyladění konvergence barev mi ještě chyběly. Již první obrazovka programu - přehled systému, na mě zapůsobila dobře:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

AIDA32 byla prvním programem z testovaných (dalším úspěšným byl HWiNFO32), který detekoval správně čipset VIA KT600. Ve verzi 3.70 přibyl také modul rozšířených informací o čipsetu, ve kterém se dozvíte podobně jako třeba v programu Cpu-Z:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Všimněte si již zmíněných odkazů na informace a ovladače vztahující se k danému hardware. Osobně jsem ocenil detekci grafického akcelerátoru, doplněnou poměrně podrobnými a přesnými informacemi z databáze (fill-rate je evidentně spočítán dle formule [aktuální takt GPU]*[počet pixel pipelines], což je jen dobře a to samé platí o propustnosti paměti), toto muselo dát hodně práce a je to velice hezké i užitečné:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Nechybí ani ostatní funkce, které nabízí konkurence, AIDA32 je prostě velice propracovaným dílem a je až s podivem, že se jedná o freeware.

www.aida32.hu

{mospagebreak title=HWiNFO32} 

Program slovenského autora se vyznačuje velice přesnou a podrobnou detekcí hardware. Tedy pouze hardware, nejedná se o úplnou diagnostiku včetně operační systému. Program je určen především pro pokročilejší uživatele, například informace o procesoru obdržíte takto podrobně:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Pokud byste ale chtěli něco přehlednějšího a jednoduššího, tak se vás HWiNFO bude snažit uspokojit modulem Summary:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Chipset KT600 je detekován správně a vůbec informace o čipsetu jsou velice podrobné a přesné. Dalším modulem je Sensors, který je velice přehledně zpracován jako ve specializovaných programech například MBProbe.

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Detekce grafické karty a monitoru je stručná - pouze informace z VESA BIOS resp. DDC. Žádné přidané informace z databáze jako u AIDA32 se nekonají. HWiNFO je prostě program trošku jiného zaměření. Poněkud stručnější byla informace o paměťovém modulu, chyběl mi podrobnější výpis aktuálního časování (pouze nastavení CAS Latency).

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

HWiNFO nabízí také sadu benchmarků pro procesor, paměť a pevný disk. Zatímco k testu propustnosti paměti nemám velké výhrady, výsledky z testu procesoru (CPU/FPU) mi přišli přinejmenším zajímavé:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Zdá se, že se zde opakuje situace z PC Wizard 2003, ale tentokrát naopak majitelé Pentium 4ek budou něco vyhazovat. Chtělo by to benchmark s reálnějšími výsledky, jsem sice rád, že (podle HWiNFO32) mám o tolik rychlejší CPU než Pentium 4 na frekvenci 3 GHz, ale raději bych viděl benchmark, který má nějakou vypovídací hodnotu.

www.hwinfo.com

{mospagebreak title=Dr. Hardware 2003} 

V porovnání s předchozími asi, co se týče detekce, nejhorší program, většinu informací čte z registru systému Windows. Uspořádání programu je podle mě mírně nepřehledné a ani aktualizace nejsou asi nejčastější, stejně jako Sandra či PC Wizard program nedetekoval správně KT600 a ohlásil, že nemá k čipsetu datasheet:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

S SPD modulem mých pamětí Samsung DDR333 si narozdíl od všech ostatních programů neporadil vůbec a čekala mě další varovná hláška. Periferie, přídavné karty apod. jsou "detekovány" pouze přečtěním klíčů z Windows registru. Jen u grafické karty dokáže program zpracovat VESA BIOS. Benchmarkovací sekce sice obsahuje slušnou databázi již otestovaných procesorů, ale zatímco test výkonu procesorů a pamětí vypadá rozumně (resp. jako odraz frekvence procesory, což je vzhledem k Athlonům XP asi nespravedlivé):

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

... tak test výkonnosti video subsystému nebo třeba pevných disků či optických mechanik mi přijde jako reklama na nová rozhraní, protože se nesrovnávají konkrétní modely daného druhu, ale rozhraní, například ATA100 vs.UltraW SCSI anebo AGP 8x vs. AGP 4x:

PC Wizard 2003 a další PC diagnostiky

Musím říct, že to mě od programu definitivně odradilo. Program nenabízí nic čím by zaujal nebo co by nebylo již lépe provedené k vidění u konkurence.

www.dr-hardware.com

{mospagebreak title=Zhodnocení} 
Celkově musím říct, že PC Wizard je zatím nedotaženým kouskem softwaru. Aktualizace asi není častá, program nedokázal detekovat čipset VIA KT600, ani si poradit se senzory na ASUS A7V600. Zatímco Cpu-Z patří mezi nejlepší programy pro detekci procesoru, čipsetu a časování pamětí, tak pokud srovnám PC Wizard 2003 například s nedávno recenzovaným programem AIDA32, je vše jasné - PC Wizard 2003 v současnosti nedosahuje kvality konkurence. Pochvalu program dostane pouze za poměrně podrobné informace o některých detekovaných součástech systému.

SiSoft Sandra 2004 patří mezi kvalitní PC diagnostiky, ale při dnešní konkurenci na poli detekce (AIDA32 a HWiNFO32) ji zůstavá prostor jako (ne úplně dokonalému) benchmarku a také se svým systémem tipů a varovaní či přehledností jako programu pro začínající uživatele. Snad se v příštích verzích autor při detekci grafického akcelerátoru odpoutá od čtení z registru a bude častěji aktualizovat databázi čipsetů.

U programu AIDA32 mi nechybí v části detekce prostě nic (informace o zařízeních a software z registru, informace o monitoru z DDC a gr. kartě z VESA BIOSu, zpracování CPUID i DMI, čtení senzorů, S.M.A.R.T., ...), benchmarků není moc, ale jsou dobře navržené, generování reportu je podobně dobré jako u SiSoft Sandra (i systém tipů v modulech je podobný) a navíc AIDA přidává hodně navíc - Monitor test, odkazy na ovladače nebo zajímavé informace ze své databáze. Když se k tomu přičte čeština, časté aktualizace, DOS verze (AIDA16) i verze na 1 disketu a cena programu (0,- Kč - freeware), zdá se mi, že se AIDA32 jen stěží nějaký diag. program vyrovná.

HWiNFO32 se poněkud odlišoval od konkurence, nenabídl tak širokou škálu funkcí jako AIDA či Sandra, zato na poli detekce hardware se jedná o špičku a co se týče podrobností informací o procesoru či čipsetu, byl HWiNFO přede všemi vyzkoušenými programy. Osobně jsem ale více ocenil přidané hodnoty programu AIDA32, což nemusí být případ všech uživatelů.

A Dr. Hardware? Jedná se o nejhorší program mezi testovanými a i když je mi jasné, že musel dát autorovi určitě hodně práce a vzít hodně času, tak v dnešní konkurenci nemá příliš šanci. Místo shareware by mu určitě slušelo spíše freeware.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
21.10.2003 08:04:34   0.0.0.xxx 4140
pekny clanek
21.10.2003 08:24:47   0.0.0.xxx 4242
dobrej clanek. diky
21.10.2003 09:25:50   0.0.0.xxx 4143
Velmi dobry clanek, jen tak dal. ;-)
21.10.2003 12:33:32   0.0.0.xxx 4042
Skvely clanek, ale nad vetou: "Nechybí ani ostatní funkce, které nabízí konkurence, AIDA32 je prostě velice propracovaným dílem a je až s podivem, že se jedná o software." jsem se skoro rozpucil smichem.

21.10.2003 18:05:01   0.0.0.xxx 3943
Některé programy jsem znal jiné ne, jejich výsledky jsou někdy značně odlišné ale budiž, konečně se našel jeden co správně určil děličku 1/6 na mé desce Asus A7V600 pro 200Mhz (PC Wizard 2003) Jinak kvalitou zpracování bych volil AIDU32 ale i tak jako ke všem se najdou určité výhrady.
21.10.2003 18:24:51   0.0.0.xxx 4140
Sam se smeju, hned to samozrejme opravim, ale myslim, ze neumyslne dobrej vtip ne?

Ostatnim diky za (nezaslouzenou) chvalu, mel to byt jen strucny clanecek o programech tohoto typu.
21.10.2003 18:25:09   0.0.0.xxx 4040
aida je asi nejlepší, ale za překladatele za to "aktuelní" měli zastřelit ;-)
Jinak u freeware prográmků nějak nechápu, proč se ty chlapi nedohodnou a neudělají jeden společný program, měli by polovic práce s aktualizacemi i s dopisováním nových testů, respektive by se vývoj dvojnásobně zrychlil. A pakliže by si to správně dohodli, tak by si zachovali možnost to někdy v budoucnu prodávat, třeba i odděleně, že by měl každý právo na celek.
Oceňuji ale i sandru za ty rady, protože jsou fakt občas trefné. Uvítal bych ale podrobnější rady a nějak seskupené tak, aby člověk věděl co může udělat bez dodatečných investic na zvýšení rychlosti/stability (zvýšit časování, zrychlit fsb ...) na základě testů, co může udělat nějakou malou investicí (máte volné sloty na paměti, přikupte, nebo deska umí rychlejší procesor, vyměňte) - zde by mohli udělat dobrý kšeft s on-line prodejci, když by přidali vyhledávání součástek na shopech; a nakonec takové ty obecné rady (nastavte si monitor, seďte správně). Teď je to všechno pomíchané a je to dost opruz najít opravdu nějakou chybu v nastavení.
30.10.2003 09:39:25   0.0.0.xxx 4243
Tak tenhle prográmek mě způsobil jenom spoustu nepříjemností.Po instalaci jsem to pustil,zatuhl počítač-reset.Zkusil sem znova a opět.Jenže teď už mi nenaběhne ani post.Opravdu kouzelný program.Mám(MĚL SEM)starší sestavu s AMD K6-2.
21.1.2004 07:33:40   0.0.0.xxx 4142
to vies, ked mas doma shit... bez urazky ale chyba bude asi v tvojom 'primaci' alebo vo windoze
29.10.2004 00:47:26   0.0.0.xxx 4144
Marne hledam nazev AIDA uz asi tri mesice.Jediny nastupce je EVEREST.
5.7.2006 20:32:09   212.158.155.xxx 2427
AIDA jde stahnout na Slunecnice.cz

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.