Ověřte si stabilitu vaši RAM! |
autor: Jírů Marek , publikováno 10.12.2002 |
Stabilita paměti RAM ovlivňuje zásadním způsobem stabilitu celého PC. Bývá také nejčastější příčinou nestability systému. Pokud přetaktováváme PC pomocí zvyšování FSB, současně tak zvyšujeme i frekvenci RAM nad její specifikaci. Proto je důležité mít možnost ověřit stabilitu RAM. Tuto možnost nám dávají utility Memtest86 a GoldMemory.
Memtest86 i GoldMemory se samozřejmě také hodí pro otestovaní stability nepřetaktovaných systémů. Pokud v takovém systému najdou tyto programy chybu, může to být důvod k reklamaci, i když se systém chová při běžném zatížení stabilně - něco prostě není 100% v pořádku.
Memtest86
Memtest86 (domovská WWW stránka) je komplexní program pro otestování stability paměťového subsystému na platformě x86. Memtest86 je schopen odhalit chyby RAM, L1 a L2 cache i chyby základní desky.
Je vydáván pod licencí GPL a jeho používání je bezplatné.
Původní verze Memtest86 pochází z Linux kernelu. Od té doby prošel tento software dlouhým vývojem, takže už nemá s Linux kernelem prakticky nic společného.
Algoritmus pro testování RAM v Memtest86 vychází z předpokladu, že se paměťové čipy skládají z matice těsně vedle sebe naskládaných paměťových buněk. Každá buňka může samozřejmě nabývat hodnoty 0 nebo 1. Protože jsou tyto buňky doslova napěchovány jedna vedle druhé, může dojít k tomu, že se buňky vzájemně ovlivňují, což samozřejmě způsobuje chyby RAM. Algoritmus programu Memtest86 vypadá takto (toto vysvětlení je samozřejmě hodně zjednodušené):
- Memtest86 zapíše do jedné buňky paměti hodnotu 0
- do všech okolních buněk opakovaně zapíše hodnotu 1
- zkontroluje se čtením původní buňky (z bodu 1), zda stále obsahuje 0
- tento postup se opakuje stále dokola pro všechny buňky
Memtest86 obsahuje 12 (0 až 11) různých testů, které kombinují různé modifikace testovacího algoritmu, použitých dat a použití / nepoužití cache procesoru. Standardně Memtest86 testuje paměť pomocí testů 0 až 7. Testy 8, 9, 10 a 11 mají velmi malou pravděpodobnost odhalení chyby, proto je Memtest86 standardně nepoužívá (je možné je aktivovat v menu programu).
Jak používat Memtest86
Memtest86 je nezávislý na operačním systému. Současná verze Memtest86 3.0 se distribuuje jako bootovací image diskety (51 kB) nebo jako bootovací ISO CD image (62 kB).
Pro ozkoušení stačí stáhnout *.ZIP soubor image pro disketu, rozbalit a připravit si prázdnou disketu (všechna data na ní budou vymazána). Pak stačí spustit soubor INSTALL.BAT, zadat písmeno vaší disketové jednotky a nechat zapsat image na disketu (disketa se bude tvářit jako nečitelná, ale to je OK). Stejně tak je možné vypálit ISO image na CD.
Pokud máme připravenou bootovací disketu nebo CD s Memtest86, stačí restartovat počítač a nabootovat z diskety nebo z CD. Zobrazí se hlavní obrazovka programu a Memtest86 začne sám automaticky testovat RAM:
Memtest86 - screenshot je ze starší verze 2.3, vzhledem se od verze 3.0 prakticky neliší
Vlevo nahoře je zobrazen typ CPU, typ čipové sady (ve verzi 3.0), přenosové rychlosti RAM, L1 a L2 cache. Také je zde zobrazena doba běhu testů.
V pravém horním rohu, je znázorněn průběh celého testování (Pass xx%), průběh aktuálního testu (Test xx%), druh testu (Test #x) a další podrobnosti o aktuálním testu. Zde je především důležitá položka Errors, která znázorňuje počet nalezených chyb.
Dolní polovina obrazovky slouží pro vypisování podrobností o nalezených chybách. Pokud se vám zde nic nevypisuje, znamená to, že vaše paměťové moduly jsou bez chyb a stabilní.
V Memtest86 není potřeba prakticky nic nastavovat, testy 0 až 7 probíhají automaticky. Po skončení 1. sady testů, se testy znovu opakují - Memtest86 testuje paměť tak dlouho dokud ho sami nepřerušíme. Pokud chceme zobrazit menu nastavení testů (můžeme zde aktivovat testy 8, 9, 10 a 11), stiskneme klávesu C. Pro ukončení programu a restart počítače stačí stisknout klávesu Esc.
V další kapitole vám představím program GoldMemory...
{mospagebreak title=GoldMemory}GoldMemory (domovská WWW stránka) je obdobný program jako Memtest86. Existuje tu však několik rozdílů: GoldMemory je od českého autora, funguje pod OS DOS a je to shareware (registrace 690Kč).
Shareware verze má bohužel několik omezení:
- 60 sekund "zdržovačka" při spuštění
- nelze si vybrat jméno souboru protokolu
- nelze vynechat benchmark paměti
- nelze použít pouze jeden cyklus testování
- po 30 dnech se GoldMemory již nesmí používat (i když to jde)
Jak používat GoldMemory
Shareware verzi GoldMemory verze 5.07 si můžete stáhnout zde (152 kB). *.ZIP soubor obsahuje jak bootovací image diskety se systémem FreeDOS (bootovací disketa se vytvoří spuštěním souboru INSTALL.BAT), tak i soubor GM.EXE, který lze spouštět přímo z pevného disku - samozřejmě pouze pod čistým DOSem (vynechání souborů CONFIG.SYS a AUTOEXEC.BAT). Doporučuji použít bootovací image, je to jednodušší...
GoldMemory nabízí dva druhy testů, Quick test a Normal test. Quick test využívá pouze 32-bitový přístup do paměti a pracuje pouze s 32-bitovými vzorky. Normal test používá postupně 32-bitový,16-bitový a 8-bitový přístup do paměti a pracuje s 32-bitovými,16-bitovými a 8-bitovými vzorky. Normal test je proto daleko více časově náročný, ale výsledky jsou zase spolehlivější.
Druh testu si můžeme vybrat pomocí parametrů z příkazové řádky DOS. Dostupné jsou následující parametry:
GM.EXE [/Q] [/B] [/D] [/L] [FILENAME] [/?]
/N - NORMAL TEST
/Q - QUICK TEST
/B - vynechání paměťového benchmarku *
/D - detekce velikosti paměti bez použití BIOSu
/L - pouze jeden cyklus *
FILENAME - jméno souboru pro protokol (standartně: GM.RPT) *
/? - návod
* = pouze registrovaná verze
Výchozí parametry programu GM.EXE na bootovací disketě jsou GM.EXE GM.RPT /Q, to znamená Quick test. Parametry můžeme změnit pomocí editace souboru AUTOEXEC.BAT, který se nachází na bootovací disketě. Další možnost je, že při startu systému FreeDOS z diskety vynecháme stiskem klávesy F5 načtení souborů CONFIG.SYS a AUTOEXEC.BAT. Potom můžeme GoldMemory spustit zadáním GM + parametry do příkazové řádky FreeDOSu.
Vzhledem jsou si GoldMemory i Memtest86 dost podobní, viz. screenshoty:
GoldMemory: Quick test proběhl bez chyb
GoldMemory nalezl chyby...
Podle mého názoru, který vznikl na základě testovaní na mém hodně přetaktovaném PC (na jiném PC se programy můžou chovat jinak...), nachází GoldMemory chyby spolehlivěji - po kratší době testování. Nevýhodou GoldMemory je však pomalé spouštění - musí se načíst FreeDOS + 60 sekund shareware "zdržovačka". Memtest86 se spouští během několika málo sekund. Pokud ale chceme testovat několik hodin, tak to zase taková nevýhoda není.
V poslední kapitole so dozvíte jak postupovat v případě, že Memtest86 nebo GoldMemory objeví chyby...
{mospagebreak title=Doporučení, závěr}Aby mělo ověření stability RAM nějaký smysl, je potřeba nechat Memtest86 či GoldMemory běžet několik hodin. Čím déle je necháte běžet, tím více si můžete být jisti stabilitou vašeho systému (samozřejmě pokud se neobjeví chyby).
Co dělat pokud Memtest86 nebo GoldMemory nalezne chybu
Pokud je systém přetaktovaný, řešením je snížit frekvenci pamětí / FSB nebo nastavit méně agresivní časování pamětí v BIOSu.
Pokud Memtest86 nalezne chyby a systém není přetaktovaný a časování paměti je v BIOSu nastaveno podle SPD, máme problém, paměťový modul je pravděpodobně vadný. Nemusí se však vždy jednat o vadu modulu, naopak - může být vadné CPU nebo i základní deska. Můžeme zkusit několik kroků:
- Pokud jste kupovali celou sestavu "na klíč", je to samozřejmě důvod k reklamaci - dále se tím nemusíte zabývat.
- Pokud máme více modulů, musíme testovat po jednom modulu - přijdeme tak na to, který modul je vadný.
- Můžeme zkusit vyměnit modul za jiný (vypůjčený) - zjistíme jestli je chyba v paměťovém modulu nebo je chyba jinde (CPU, základní deska).
- Pokud chyby způsobuje pouze jeden modul, je pravděpodobně vadný - reklamace by měla být uznána.
- Pokud paměťový modul funguje v jednom PC stabilně a v jiném hlásí testovací programy chyby, jedná se pravděpodobně o nekompatibilitu paměťového modulu a základní desky. Solidní prodejce, by mohl takový modul vyměnit za jiný.
- Příčinou nestability může být i špatné chlazení - zkusit vylepšit chlazení nebo zkusit testovat například při otevřeném case.
Závěr
Memtest86 i GoldMemory jsou užitečné prográmky, dokáží poměrně spolehlivě detekovat chyby pamětí RAM. Mě samotnému se například již několikrát osvědčily při reklamování paměťových modulů ... reklamace byla uznána. Navíc s přehledem odhalí případnou nestabilitu přehnaně přetaktovaného systému. Spuštění těchto programů bych také doporučil každému, kdo si pořizuje nové PC, nebo nové paměťové moduly - lze tak odhalit případné chyby u paměťových modulů - a věřte, že paměťové moduly zejména noname výrobců nejsou vždy úplně v pořádku - i když se PC chová na první pohled stabilně.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
prvni,ale debilni, sorry ale me to nedalo to sem nenapsat...
zdravim,
znam 2 pripady, kdy M86 nenasel chybu a GM ano a padaly obcas WinNT do BSOD,po vymene RAM OK.
jeste muzete vyzkouset tento SW:
http://home.earthlink.net/~alegr/download/memtest.htm
PS: Nejlepsi je pouzit tyto 3 programy po sobe pro jistotu...
Petr
diky za upozorneni na ten SW, ozkousim
l0t
Pak mi někdo z OC fóra doporučil PRIME95 a ejhle, hned (asi po 1 a 1/4 hodině) to hodilo chybu... Teprve pak jsem zjistil, že jeden z mých dvou DIMMů nestíhá CAS2...
Budu tedy muset vzít Goldmem k opravce
Pokud autor uvádí program pro testování paměti jako prostředek pro zjištění stability pamětí v přetaktovaném systému není to úplná informace (platilo by to pro nepřetaktovaný systém). Pokud totiž dojde k chybě, mohla nastat ze tří důvodů:
1) Došlo k chybě v jádru procesoru (šum, nízké napětí jádra, vysoká teplota atd.)
2) Došlo k chybě v L2 cache, t.j. jádro je OK, ale L2 cache nestíhá
3) Došlo skutečně k chybě v paměti.
Vzhledem k tomu, že všechny uvedené programy běží v DOSu je pravděpodobnost přetížení jádra malá, takže chyba bude nejspíš ukazovat na L2 cache nebo paměťový modul.
To že programy běží v DOSu je druhá nevýhoda. V tomto režimu je totiž práce z pamětí o dost složitější než v protected režimu, navíc lze většinou použít pouze elementární operace. Z tohoto důvodu bych pro testování stability systému použil některé programy pro Windows, které používají optimalizované instrukce SSE nebo SSE2. Osobně jsem testoval systém před několika dny pomocí Prime95, což je zrovna program tohoto typu a výsledky mě samotného překvapily, co jsem myslel, že by mohlo být stabilní, šlo do kytek za pár vteřin, co jsem myslel, že bude určitě stabilní, šlo do kytek za pár hodin. Teprve třetí zvýšení napětí jádra situaci stabilizovalo, natolik, že systém běžel s plným zatížením Prime95 10 a více hodin několikrát po sobě bez chyby.
Prime95 se na testovani pameti moc nehodi - neprojede celouu RAM...
Jinak prozradim, ze prave pracuju na pokracovani o stabilite CPU a tam se Prime95 urcite dockas...
oba programy naji sve jadro..., u GM se DOS pouzije jen pro zavedeni programu a GM prepne do protected mode sam, to
same dela i M86, ale zavadi se primo sam.
dnes uz snad nikdo nepouziva nic jinyho nez PM, tedy zadne strankovani po 64K.
Oba dva testuji vsechno, co souvisi s pameti (L2,L1) tedy ruzne presuny dat,pokud tedy L2, L1 nevypnou pri testu.
samozrejme ze zadny program neni dokonaly...
tot vse.
P.
Jinak se mi libi freeware ... Mem86...
To by bylo vše zatim Kreny!!
http://users.ev1.net/~redelm/
A to že neprojede celou paměť? Tak to fakt nevím, nicméně stabilitu systému jako celku otestuje na "1"
Pořád je ale rozdíl mezi testováním pamětí (ve stabilním systému) a testováním stability přetaktovaného systému :-).
Jinak mam opacnou zkusenost goldmem overnight test = ok, memtest86 objevil hned v prvnim prubehu chybnou bunku a pak pri kazdem dalsim prubehu hlasil chybu presne ve stejnem miste.
Mám stejný problém, zkoušel jsem 7 kusů 256MB pamětí a z toho u 6 kusů se objevili chyby v testu 5.
V Goldmemory jsem je zatím netestoval.
Tak nevím co s tím.
at bezi na cemkoliv od i386 az po athlon64,
ty chyby tam proste jsou!
gm