Nvidia NVENC urychlí export videí v Adobe Premiere Pro |
autor: Mirek Kočí , publikováno 25.5.2020 |
Nová verze programu Adobe Premiere Pro ušetří značnou část času potřebného pro export videí díky podpoře vestavěného hardwarového enkodéru (NVENC), který nabízejí grafické karty Quadro a GeForce. Při využití populárních kodeků mohou nyní editoři exportovat videa s vysokým rozlišením až pětkrát rychleji v porovnání se samotným CPU.
Usnadnění pracovních postupů díky akceleraci pomocí GPU
Nová verze Adobe Premiere ušetří značné množství času s novým enkódováním akcelerovaným pomocí grafické karty. Společnosti Adobe a Nvidia společně optimalizovaly Premiere Pro tak, aby program dokázal využít vestavěný hardwarový Nvidia enkodér.
Editoři se díky tomu mohou těšit až na pětinásobné urychlení exportu videí ve vysokém rozlišení a využití populárních kodeků H.264 nebo H.265 / HEVC v porovnání s využitím samotného CPU. Méně času stráveného s exportem znamená jeho úsporu pro samotnou práci s úpravami obsahu a rychlejší dokončení projektu.
Pro srovnání, hudební video na obrázku níže je dlouhé 3 minuty a 9 sekund. Při softwarovém enkódování na notebooku s Intel Core i9-9750H by tento proces zabral 3 minuty a 48 sekund. S využitím hardwarového enkodéru na RTX 2060 Max-Q je export možné provést za přibližně jednu pětinu, tedy pouhých 47 sekund. Hardwarový enkodér také urychluje exportování videa v Adobe Media Encoder, After Effects a Audition.
V nejnovější verzi enkodéru přichází také podpora pro ProRes RAW společnosti Apple v Premiere Pro a After Effects. Poprvé budou moci video editoři a tvůrci pohyblivé grafiky importovat a editovat ProRes RAW soubory ve Windows bez nutnosti transkódování. Tuto funkci pohání CUDA a je tedy dostupná pouze na kartách Nvidie.
zdroj: Nvidia
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Inak ale kvalita encodingu cez GPU a CPU je rozdielna v prospech CPU pri priblizne rovnakej velkosti. Ako to je teda v tomto pripade?
Nehovoriac, ze pri prevode cez CPU je mozne nastavit ovela viac parametrov enkodovania.
Na 1080 Ti ekviv s třeba super resize a pár blbostma to jede nějakých 300 FPS. Jde to i rychlejc, ale záleží dost na nastavení.
Třeba StaxRip může ject klidně i 2x rychleji (nicméně ne vždy stejně kvalitně).