Chytrý telefon dostávají stále mladší děti, co na síti dělají ale rodiči příliš neřeší
autor: Mirek Kočí , publikováno 18.1.2020

Mobil s připojením k internetu mají stále mladší děti. Rodiče jim je aktuálně dávají už na prvním stupni základní školy mezi 6 až 10 lety věku. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS pro projekt Dítě v siti. Mezi důvody rodiče uváděli hlavně touhu být se svým potomkem ve spojení kvůli jeho bezpečnosti. Přesto čtvrtina rodičů žáků prvního stupně základní školy nekontroluje, co na síti dělají.

Na druhém stupni je to ještě méně: nastavení bezpečnosti u aplikací svým dětem kontroluje jen každý druhý rodič a na střední škole už jen zhruba každý čtvrtý. Že by se mělo užívání mobilního telefonu u dětí na základní škole kontrolovat si přitom myslí 90 % veřejnosti.

„S rostoucím věkem dítěte celkem rychle klesá povědomí rodičů o tom, co na síti dělá. Přitom velmi rizikový bývá věk okolo 12 a 13 let, kdy se hlavně pro dívky na prahu puberty z chytrého mobilu stává spíše komunikační prostředek, skrz který kultivují své vztahy,” říká Anna Patočková z výzkumné agentury NMS, která výzkum prováděla.

Chytrý telefon dostávají stále mladší děti, co na síti dělají ale rodiči příliš neřeší

Výzkumníci se také ptali rodičů na přínosy a rizika, které mobily s připojením na internet dětem přinášejí. Polovina respondentů nedokázala žádné klady vyjmenovat. Téměř pětina uvedla dostupnost informací a 6 % učení se cizím jazykům. Naopak že by smartphony v rukou dětí neměly žádná rizika, si myslí pouze 5 % dotazovaných. Z rizik rodiče nejčastěji jmenovali pedofilii (12 %) a zneužití důvěry podvodníkem (12 %). Dále kyberšikanu (11 %) a ztrátu kontaktu s realitou (10 %).

„Rodiče sice dnes dávají chytré mobily stále mladším dětem, přesto ale mají k mobilům v rukou svých dětí rozporuplný vztah. Například přes dvě pětiny by jich bylo pro zákaz mobilů v průběhu celé vyučovací doby a přes pětinu alespoň mimo přestávky,“ říká Jan Müller, jeden z autorů projektu Dítě v síti.

Sběr dat probíhal v listopadu roku 2019 v Českém národním panelu. Dotázáno bylo 1 004 respondentů, z toho 269 rodičů dětí ve věku 6 až 18 let.Tagy: NMS  mobil  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
18.1.2020 18:18:07   37.188.156.xxx 84
Dnešní rodiče jsou neuvěřitelní toiové, který svoje děti nepouští ven a oni tímpádem nemají jinou možnost se zabavit než na tabletu/mobilu. Je to facebooková davová psychóza. Z dítěte pak vyroste asociál, který neumí navázat sociální vazby se svým okolím jinak než přes internet. Pak lze zpozorovat fenomén jak si 2 pubertáci spolu píšou přes chat zatímco sedí vedle sebe. To za nás jsme tu technologii uměli používat lépe. Nejenom, že jsme hráli pc hry, ale mnohem více času jsme trávili venku na fotbale, různý prozkoumávačky, pravidelné kalbičku na náměstí a v parku, diskotéky atd. To dnešní puberťáci vůbec neví co to je život a ještě je na těch facebookách sledují neostbáci z českých tajných služeb, zatímco si mastí pinzetou jak je vzrušuje to, že mají přístup k soukromím zprávám cizího člověka v kyberprostoru. Z toho bych zvracel vážení.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

7 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.