T-Mobile investuje do optiky, počet letos zvýší o 100 000
autor: Mirek Kočí , publikováno 11.1.2020

Společnost T-Mobile letos zvýší počet optických internetových přípojek do domácností nejméně o 100 000. Na konci minulého roku měla firma připojených zhruba 100 000 domácností. Na investice má 50 milionů eur, tedy asi 1,25 miliardy korun. Uvedl to generální ředitel T-Mobile CZ a Slovak Telekomu Jose Perdomo Lorenzo.

T-Mobile chce jít cestou jak budováním zcela nových přípojek, tak i nákupem již vybudovaných sítí, které následně zmodernizuje. Tak postupovala i loni, když koupila firmu Planet A. Velkou překážkou organického růstu je totiž délka územního řízení, které prodlužuje byrokracie a nevyhovující legislativa.

„V minulém roce jsme kvůli překážkám na úřadech nevyčerpali 60 procent investičních prostředků. Délka územního řízení je v Česku neuvěřitelných 531 dní,“ podotkl Perdomo Lorenzo.

Letos chce T-Mobile pokrýt optikou až do bytů například Benešov, který se tak má stát prvním „gigabitovým“ městem v Česku s více než 5500 přípojkami na 20 000 obyvatel. Operátor bude pokračovat s projekty v Ústí nad Labem, Pelhřimově, Lanškrouně, Bechyni, Přešticích, Lounech, a vybraných částech Brna a Benátek nad Jizerou.

T-Mobile investuje do optiky, počet letos zvýší o 100 000

T-Mobile již loni oznámil, že chce do roku 2025 vybudovat nejméně jeden milion optických přípojek, které by umožňovaly internetové připojení od jednoho do deseti Gbit/s. Optika FTTH je nejrychlejší technologie na trhu, které dokáže s určitými limity, konkurovat pouze kabelový internet.

V ČR má k optické síti přístup jen zhruba osm procent obyvatel. Průměr v EU je přitom zhruba 14 procent. Spotřeba dat v tuzemské fixní síti je v současnosti kolem 70 GB měsíčně. Do roku 2025 se má zvýšit na jeden TB.

Zdroj: CTKTagy: T-Mobile  internet  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
12.1.2020 07:15:42   185.244.212.xxx 11
Tou modernizací se myslí to, když je někde IPv6 a koupí to T-Mobile, tak o IPv6 přijdu, protože T-mobile ve své síti IPv6 nepodporuje? Tohle je skutečný případ.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.