Turecko musí odblokovat přístup k Wikipedii, rozhodl soud
autor: Mirek Kočí , publikováno 27.12.2019

Turecký ústavní soud rozhodl, že zablokování přístupu na internetovou encyklopedii Wikipedia ze strany tamní vlády je porušením svobody slova a nařídil okamžité zrušení tohoto dvouletého zákazu. Informoval o tom deník The Guardian s odvoláním na turecká média.

Turecké úřady zablokovaly přístup k Wikipedii 29. dubna 2017 na základě zákona č. 5651 (o internetu) a zdůvodnily to ohrožením národní bezpečnosti. Provozovatele Wikipedie zároveň vyzvaly, aby odstranil mimo jiné obsah, který tureckou vládu obviňuje z podpory IS a dalších teroristických skupin v Sýrii.

Poté, co Wikipedie odmítla daný obsah odstranit, Ankara prohlásila, že Wikipedie je součástí kampaně zaměřené na pošpinění dobrého jména země a následně přístup k Wikipedii zablokovala. Technicky zdatní Turci však blokaci obcházeli buďto přes kopie internetových adres Wikipedie s identickým obsahem, anebo přes virtuální soukromé sítě (VPN).

Cenzura internetu je v Turecku palčivým problémem. Tamní úřady obvykle v reakci na protesty proti prezidentovi Erdoganovi či teroristické útoky blokují sociální sítě včetně Facebooku či Twitteru. Podle globálního indexu svobody médií, který sestavuje mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RWB), se Turecko v současnosti nachází mezi 180 hodnocenými zeměmi až na 157. místě.

Turecko musí odblokovat přístup k Wikipedii, rozhodl soud

ZdrojTagy: Wikipedia  Turecko  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
28.12.2019 22:53:13   37.188.147.xxx 26
A u nás zase honimírové z NKUIB šmírujou soukromé zprávy na FB a pak podávaj na lidi trestní oznámení, protože se tam dočetli, že honí pinzetama s pomocí výkonné lupy jak ho maj malýho. Jsou to bývalý stbáci a jsou to totální amatéři, který nic neumí. Takoví osobnostní exkrementy, které ani policie nechtěla zaměstnat, tak šli dělat "tajný", protože to je největší sociální žumpa a genetický odpad lidstva.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

5 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.