Kryptominery na ústupu, naopak botnet Emotet dále sílí, tvrdí Check Point Research
autor: Mirek Kočí , publikováno 9.12.2019

Check Point Research zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb. Výzkumný tým upozorňuje, že poprvé za téměř dva roky nejsou na vrcholu nejčastějších škodlivých kódů kryptominery. Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se znovu umístila mezi bezpečnějšími zeměmi a patřila jí 93. příčka, což je posun o 5 míst oproti zářijové 88. pozici. Naopak Slovensko se posunulo mezi méně bezpečné země a poskočilo ze 79. pozice na 68. příčku. Na první místo se v Indexu hrozeb po více než roce znovu posunula Bývalá jugoslávská republika Makedonie a na čele se drží i Maledivy.

Kryptominery dosáhly vrcholu na začátku roku 2018 a od té doby průběžně klesají. V lednu a únoru 2018 ovlivňovaly kryptominery více než 50 % organizací po celém světě, v lednu 2019 klesl dopad na 30 % a v říjnu 2019 už to bylo jen 11 %.

V říjnu byl nejčastěji použitým škodlivým kódem k útokům na podnikové sítě botnet Emotet, který do čela žebříčku poskočil ze zářijové 5. pozice a ovlivnil 14 % organizací po celém světě. Emotet byl na konci října šířen například halloweenskou spamovou kampaní. E-maily obsahovaly předmět jako „Happy Halloween“ a „Pozvánka na halloweenskou party“. Součástí byla nebezpečná přílohu s nějakým halloweenským názvem. XMRig na druhém místě ovlivnil 7 % společností a Trickbot na třetím místě měl dopad na 6 % organizací.

Kryptominery na ústupu, naopak botnet Emotet dále sílí, tvrdí Check Point Research

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení vévodil v říjnu malware Guerilla. Na druhou příčku klesl hackerský nástroj Lotoor a z druhé na třetí místo klesl adware AndroidBauts.

Check Point analyzoval také nejčastěji zneužívané zranitelnosti. Kyberzločinci se pro útoky na podnikové sítě snažili zneužívat především techniky SQL Injection s dopadem na 36 % organizací. Následovala zranitelnost OpenSSL TLS DTLS Heartbeat Information Disclosure, která měla na dopad na 33 % společností. Zranitelnost MVPower DVR Remote Code Execution na třetím místě ovlivnila 32 % organizací.

 Tagy: ESET  malware  vir  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

4 čtenáři navrhli autorovi prémii: 2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.