Huawei má vlastní skládací smartphone. Jmenuje se Mate X
autor: Mirek Kočí , publikováno 24.2.2019

Vypadá jako z filmů z budoucnosti, díky společnosti Huawei si jej však budete moci zakoupit už letos. Řeč je o novém ohebném smartphonu Mate X s podporou rychlých sítí 5G a špičkovou výbavou.

Následující roky zřejmě patří skládacím, či chcete-li ohebným chytrým telefonům, které nahradí dnes tolik oblíbené smartphony klasické pevné konstrukce. Již dříve ředitel čínského Huawei Richard Yu připustil, že nový koncept smartphonů má potenciál změnit celý mobilní segment. V posledních letech se totiž jednotliví výrobci zaměřovali hlavně na nárůst výkonu a vylepšení fotoaparátu, skládací konstrukce však přináší úplně nový typ zařízení, které kombinuje to nejlepší ze světa chytrých telefonů a tabletů.

Nový Huawie Mate X je v mnohém výjimečný. Je napěchovaný špičkovým moderním hardwarem a na rozdíl od konkurenčního Galaxy Foldu, z dílen Samsungu, využívá jeden ohyb uprostřed; smartphone tak je možné složit/zavřít podobně jako knihu či sešit. Displeje umístěné na vnější straně zařízení jsou uživateli vždy na očích, což s sebou ale nese i jisté nebezpečí, že se mohou poškrábat, případně jinak poškodit. Tloušťka telefonu v zavřeném stavu je 11 mm, v rozevřeném pak (mimo širší část) pouze 5,4 mm.

Huawei má vlastní skládací smartphone. Jmenuje se Mate X

Huawei má vlastní skládací smartphone. Jmenuje se Mate X

Displej v otevřeném stavu má úhlopříčku osm palců a rozlišení 2 480 × 2 200 pixelů. V zavřeném stavu je rozdělen na dvě části: jednu o velikosti 6,6 palce (2 480 × 1 148 px) a druhou o úhlopříčce 6,38 palce (2 480 × 892 px). Jako pohonnou jednotku výrobce použil to nejlepší, tedy 7nm procesor Kirin 980 doplněný o 8 GB operační paměti. Vnitřní úložiště si pak v základu vystačí s 512 GB a je tu i slot pro microSD karty formátu NM Card. Ohebný Huawei podporuje také rychlé 5G sítě, a to díky spolupráci modemu Balong 5000 a čipové sady. Na tiskové konferenci zazněl údaj o stahování dat rychlostí až 4,6 Gbps.

Huawei má vlastní skládací smartphone. Jmenuje se Mate X


V těle Huawei Mate X je umístěn akumulátor o souhrnné kapacitě 4 500 mAh. Dobíjet smartphone půjde pomocí velmi rychlého 55W adaptéru s podporou technologie SuperCharge. Operačním systémem se stane Android 9.0 s upravenou grafickou nadstavbou EMUI, která umožní používat současně dvě aplikace.

Přestože je smartphone ohebný a displejem prakticky přes celou svou plochu, nabídne také špičkové výkony v oblasti fotografií. Do skokové rozšíření na boku se kromě části hardwaru vměstnal i trojitý fotoaparát. Zřejmě budou použity stejné snímače, jako u chystaných top modelů P30 a P30 Pro, které by měly patřit mezi nejlepší fotomobily. Fotoaparát bude plnit i funkci selfie kamerky.

Huawei Mate X se začne prodávat za 2 299 eur, tedy zhruba 60 000 Kč. Do prodeje se na vybraných trzích dostane v polovině tohoto roku. O dostupnosti v České republice zatím nemáme žádné informace.

Huawei má vlastní skládací smartphone. Jmenuje se Mate X

Huawei má vlastní skládací smartphone. Jmenuje se Mate XTagy: Huawei  Mate X  Huawei Mate X  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
24.2.2019 19:19:08   89.234.157.xxx 142
Vážně nerozumím řeči tohoto autora.
...na rozdíl od konkurenčního Galaxy Foldu, z dílen Samsungu, využívá jeden ohyb uprostřed; smartphone tak je možné složit/zavřít podobně jako knihu či sešit. Displeje umístěné na vnější straně...
Takže Galaxy Fold má asi dvojici skladů na okrajích a kniha má typicky desky a přebal uvnitř Jednou budeme moci pozorovat myšlenkové pochody lidí, a nepochybuji, že u mnohých skýtají potenciál přepsat mapy zábavního průmyslu.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

13 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 5.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.