Hackeři ze skupiny Chafer cílí na ambasády
autor: Mirek Kočí , publikováno 1.2.2019

Odborníci Kaspersky Lab odhalili řadu pokusů o infikování zahraničních diplomatických subjektů v Íránu. Útočníci k tomu použili svůj vlastní spyware a aktualizovaný Remexi backdoor. V rámci kampaně také využili několik legitimních nástrojů. Přítomnost Remexi poukazuje na persky mluvící kyberšpionážní skupinu známou jako Chafer. Ta je spojována s kybernetickým sledováním jednotlivců pobývajících na území Blízkého východu.

Ze zprávy vyplývá, že hackeři v tomto regionu se snaží využívat poměrně jednoduché malwary domácí výroby, které doplňují o veřejně dostupné nástroje. V nejnovějším případě, na který Kaspersky Lab upozporňuje, bylo možné sledovat vylepšenou verzi Remexi backdooru – nástroje, který umožňuje vzdálené ovládání napadeného zařízení.

Remexi byl poprvé zaznamenán v roce 2015, kdy ho použila skupina Chafer pro kybernetické sledování individuálních uživatelů a menšího počtu organizací na Blízkém východě. Odborníci z Kaspersky Lab jsou do značné míry přesvědčeni o tom, že původci současných útoků pocházejí ze skupiny Chafer. Backdoor použitý v této kampani totiž vykazuje kódové podobnosti se známým Remexi.

Hackeři ze skupiny Chafer cílí na ambasády

Hackeři ze skupiny Chafer cílí na ambasády

Nově objevený Remexi malware je schopný provádět příkazy na dálku a získat tak z napadeného počítače screenshoty, data z prohlížeče včetně přihlašovacích údajů, historie prohlížení a jakýkoliv psaný text. Ukradená data následně útočníci dostanou z uživatelova zařízení díky legitimní aplikaci Microsoft Background Intelligent Transfer Service (BITS) – což je doplněk Windows, který umožňuje provádět aktualizace na pozadí. Tento trend, kdy kyberzločinci kombinují malware s přivlastněným nebo legitimním kódem, jim pomáhá šetřit čas i peníze, a navíc znesnadňuje jejich odhalení.

„Když mluvíme o státem řízených kyberšpionážních kampaních, většině lidí se vybaví pokročilé operace s komplexními nástroji, které vyvinuli počítačoví odborníci. Lidé odpovědní za tento útok jsou ale s největší pravděpodobností obyčejní systémoví administrátoři, kteří umějí programovat. Jejich kampaň totiž daleko více závisí na kreativním použití již existujících nástrojů než na nově naprogramovaných, pokročilých programech. Nicméně i relativně jednoduché nástroje mohou způsobit výrazné škody,“ varuje Denis Legezo, bezpečnostní odborník ze společnosti Kaspersky Lab.

Zdroj: Kaspersky Lab  Tagy: Kaspersky Lab  Remexi backdoor  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

4 čtenáři navrhli autorovi prémii: 2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.