statistika-kyberneticke-utoky-v-cr-za-poslednim-ctvrtleti-2018
Novinka Statistika: Kybernetické útoky v ČR za posledním čtvrtletí 2018

Statistika: Kybernetické útoky v ČR za posledním čtvrtletí 2018

Mirek Kočí

Mirek Kočí

18. 1. 2019 16:30

Poslední kvartál bývá vzhledem k Vánocům z obchodního hlediska nejvypjatějším obdobím celého roku. Platí to nejen pro obchodníky, ale i pro kyberzločince. Ti se díky těmto svátkům snaží namnožit svůj zisk a obrat internetové uživatele o jejich úspory nebo alespoň cenná data. Velmi často využívají metody sociálního inženýrství, phishing, trojské koně nebo hit loňského roku – nelegální těžbu kryptoměn.

Reklama

Díky monitoringu bezpečnostní společnosti Kaspersky Lab máme nyní k dispozici nejnovější statistické údaje týkající se kybernetických hrozeb, které buď byly zacíleny na Českou republiku, nebo z ČR pocházely. Souhrn nejzajímavějších statistik za poslední tři měsíce uplynulého roku jsou uvedeny níže.

Statistiky uvedené v této zprávě jsou založené na zcela anonymních datech získaných z produktů Kaspersky Lab nainstalovaných na počítačích uživatelů v České republice, a byly získány s plným souhlasem uživatelů.

2 700 951 internetových malwarových incidentů detekovaly bezpečnostní produkty na počítačích českých uživatelů. Celkově tak bylo v posledním čtvrtletí roku 2018 napadeno webovými hrozbami 14,6 % uživatelů. Česká republika se tímto podílem řadí na 129. místo v celosvětovém žebříčku rizik spojených s prohlížením webu.Na prvním místě se umístilo Alžírsko (44,7 %), následované Venezuelou (39,6 %), Albánií (39,3 %), Běloruskem (36,2 %) a Ázerbájdžánem (35,8 %). Tyto útoky nejčastěji využívají techniku sociálního inženýrství, která vyžaduje aktivní zapojení uživatele. Kyberzločinci ho za použití různých technik přimějí ke stažení zákeřného souboru, o kterém si myslí, že je legálním programem.

2 659 603 malwarových incidentů způsobených offline metodami. Celkově tak bylo napadeno 21,8 % českých uživatelů. Nejvyšší procento napadených uživatelů offline malwarovými metodami zaznamenal Jemen (72,6 %), Afghánistán (71,7 %), Tádžikistán (71,4 %), Uzbekistán (69,8 %) a Kyrgyzstán (69,8 %). Česká republika obsadila až 143. místo. Největší měrou se na této statistice bezpečnostních incidentů podílejí viry a červy, které se do uživatelských počítačů dostávají prostřednictvím přenosných zařízení – USB disků, CD, DVD a dalších „offline“ metod. Aby uživatelé ochránili svá zařízení a data před těmito hrozbami, měli by využívat firewall, anti-rootkit funkcionality a správu přenosných zařízení.

Statistika: Kybernetické útoky v ČR za posledním čtvrtletí 2018
i Zdroj: PCTuning.cz

1 761 2019 zaznamenaných škodlivých malwarových incidentů způsobených zdroji z České republiky. Toto číslo představuje ve světovém množství 0,22% podíl a řadí Česko na 23. příčku. Těmto statistikám vévodí Spojené státy (45,12 %), Nizozemí (21,48 %), Německo (6,45 %), Francie (5,39 %) a Rusko (2,09 %). 

Statistické údaje vycházejí z dat získaných ze služby Kaspersky Security Network (KSN) za čtvrté čtvrtletí minulého roku.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama