Hackeři dokázali získat zpět smazané fotky z iPhonu
autor: Mirek Kočí , publikováno 27.11.2018

Ve virtuálním prostoru se dvakrát ročně koná mezinárodní soutěž Pwn2Own, která špičkovým lovcům kybernetických chyb z celého světa umožňuje předvést své dovednosti. Zatímco jaře se akce zaměřuje na hledání chyb v desktopu, závěr roku patří hackování mobilních zařízení.

Vzhledem k řadě kontroverzních případů obnovy dat z telefonů iPhone si na posledním hackatonu největší pozornost získala zpráva, že hackerské duo @fluoroacetate (Richard Zhu a Amat Cama) přišlo na způsob, jak získat přístup k jednomu nebo více smazaným souborům na iPhone, který „běží“na verzi iOS 12.1. Soubor, který oba hackeři použili v živé ukázce, byla fotografie z adresáře „Nedávno smazané“, neboli místa, kde se smazané fotografie uloží na pár týdnů, pro případ, že by majitel později jejich prvotního smázání zalitoval a chtěl by je obnovit. Patrick Müller ze společnosti Sophos poukazuje na fakt, že „smazané, ale dosud nepřepsané soubory, představují už několik let kybernetické riziko pro většinu desktopových operačních systémů, kdy se uživatelé mohou alespoň teoreticky přihlásit jako root nebo jako administrátor a vydolovat zbytková data přímo na úrovni počítačového disku“.

Hackeři dokázali získat zpět smazané fotky z iPhonu

K získání smazaných fotek použili Zhu a Cama využitelné chyby v prohlížeči Safari, pomocí které obelstili iOS tak, že jim umožnil přístup k obsahu, jenž neměl být přístupný. „Riziko chyb prohlížečů tohoto typu spočívá v tom, že mohou být spuštěny škodlivými webovými stránkami, a jsou tak obecně vzdáleně využitelné – stačí vaši oběť zlákat, aby se podívala na webovou stránku, aniž byste ji museli přimět ke stažení souboru, změně některých nastavení a poté i jeho spuštění,“ upozorňuje Müller.

Co dělat?

Co tedy dělat s fotografiemi, které nebyly na vašem iPhone tak úplně smazány? Rada zní nepanikařit. Tato chyba totiž není z těch, které by kybernetičtí útočníci nezávisle znovu a znovu objevovali, než se stihne trvale opravit. Pokud se ale obáváte o fotky, o nichž jste si mysleli, že jsou trvale smazány, nezapomeňte, že v aplikaci Fotografie na iPhone je k dispozci ještě druhá fáze „smazání“. V seznamu alb najdete album s názvem Nedávno smazané, což je jakési krátkodobé předpeklí pro fotografie, které už nechcete. Pokud je známo, jejich definitivní smazání z alba “Nedávno smazané” je už neumožní obnovit, a to ani za použití nového hacku dua @fluoroacetate.

Zdroj: Sophos

 Tagy: Pwn2Own  Apple  iPhone  Safari  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

10 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.