vetsina-cechu-pouziva-stejna-hesla-k-vice-ruznym-online-uctum-ukazuje-studie
Novinka Většina Čechů používá stejná hesla k více různým online účtům, ukazuje studie

Většina Čechů používá stejná hesla k více různým online účtům, ukazuje studie

Mirek Kočí

Mirek Kočí

31. 10. 2018 12:30 5

Více než polovina Čechů si neláme hlavu s vymýšlením nových hesel pro každou službu. Hesla lze přitom snadno uchovávat ve správcích hesel a přihlašování tak i urychlit. Pouze 13 % Čechů pak volí opravdu silná hesla složená nejlépe z čísel, písmen i symbolů. Většina českých uživatelů internetu přitom nemá strach, že by se do jejich účtů mohl někdo nabourat, ukazuje online průzkum. Experti ale varují, že to může být chyba.

Reklama

Vzhledem k tomu, že říjen byl zvolen Evropským měsícem kybernetické bezpečnosti, uspořádala při této příležitosti výzkumná agentura YouGov pro společnost Google online průzkum týkající se úrovně ochrany osobních údajů na internetu a kyberbezpečnosti. Výsledky online studie pak odhalily, že Češi mají tendenci kybernetické hrozby spíše podceňovat.

I když jen 5 % Čechů podle průzkumu volí skutečně velmi slabá hesla skládající se pouze ze slov nebo pouze z čísel, celkem 72 % z nich používá hesla, která mohou být prolomena, poskládaná převážně jen z kombinací čísel a slov. Nedostatečná síla hesla však není největším problémem, upozorňují odborníci. Téměř 6 z 10 Čechů se totiž přiznává k používání totožného hesla pro více různých online služeb. To je přitom jedna z nejvážnějších chyb, kterých se uživatelé při ochraně svého soukromí na internetu, mohou dopustit.

Většina Čechů používá stejná hesla k více různým online účtům, ukazuje studie
i Zdroj: PCTuning.cz

„Nezáleží na tom, jak moc silné heslo máte, pokud to stejné heslo použijete na pěti či šesti různých místech a jedno z nich bude napadeno, najednou jsou všechny vaše účty v ohrožení,“ říká Mark Risher, šéf produktového managementu Googlu. Obavy uživatelů z toho, že si vícero hesel nebudou schopni zapamatovat, lze přitom vyřešit jednoduše. „Radíme uživatelům, aby pro každou jednotlivou službu používali vždy unikátní heslo a následně si jej uložil do správce hesel. Protože jakmile si ta hesla budou snažit zapamatovat, budou mít tendenci používat je i na jiných místech, aby jich nemuseli v hlavě nosit tolik,“ dodává Mark Risher.

Dalším spolehlivým způsobem, jak své internetové účty zabezpečit, je takzvané dvoufázové ověřování. Téměř třetina Čechů se přiznává, že nepoužívá tento typ zabezpečení pro žádný ze svých účtů. Nejčastěji proto, že o tom jednoduše nikdy neuvažovali (25 procent) nebo nevědí, jak dvoufázové ověření nastavit (16 procent). Část z nich se také obává zahlcení různými kontrolami. Dvoufázové ověřování by však podle expertů mělo být základem zabezpečení osobních účtů, ať už jde o přihlašování do internetového bankovnictví nebo Google účtu.

Výsledky studie naznačují, že Češi nevěnují bezpečnosti na internetu přílišnou pozornost. Více než polovina z nich se přitom neobává toho, že by jejich účty mohly být napadeny. Nedostatečná znalost online prostředí a aktivit hackerů běžně vede k vážnému podceňování online hrozeb. Proto jsme se rozhodli sestavit jednoduchý návod v pěti krocích, jehož dodržení povede k větší bezpečnosti na internetu. Průzkum společnosti Google byl prováděn on-line na vzorku 1 008 dospělých.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama