Nvidia představila nové profesionální grafiky Quadro RTX
autor: Ondřej Štěpánek , publikováno 14.8.2018

Společnost Nvidia dnes představila své nové grafické karty využívající architekturu Turing, které oproti svým předchůdcům nabídnou nová RT jádra a Tensor jádra pro inferenci AI.

Nové dva typy jader mají kromě zvýšení výkonu výpočtů pro simulace a rasterizaci přinést novou generaci hybridního vykreslování pomocí ray tracingu. Prvními produkty z nové rodiny grafik budou modely Quadro RTX 8000, RTX 6000 a RTX 5000, které mají cílit zejména na designéry a návrháře v různých průmyslových odvětvích.

Nvidia představila nové profesionální grafiky Quadro RTX

Ray tracing pracuje s principem urychlujícím sledování pomyslných paprsků světla v reálném čase. Jejich dráha je snímána mezi zdrojem a pozorovatelem. Oproti předchozí generaci Pascal jsou operace sledování paprsků až 25násobně vyšší. Díky RT jádrům je možné realisticky ztvárnit odrazy na různých materiálech, ale také stíny atp. a tím zajistit celkově realističtější počítačovou grafiku.

 

Nvidia představila nové profesionální grafiky Quadro RTX

Pro porovnání, změnila se také samotná plocha čipu, kdy GPU Pascal měla plochu 471 mm2 s 11,8 miliardami tranzistorů. Na druhé straně Turing má plochu 754 mm2 s 18,6 miliardami tranzistorů, přičemž čip nezabírají už zdaleka pouze CUDA. Turing bude stále vycházet z 12nm výroby. Hovoří se také o tom, že z této architektury mají vycházet budoucí karty GeForce v popředí s vlajkovou lodí RTX 2080. Řada GeForce by v tomto případě mohla využívat pouze CUDA a RT.  RT totiž mají být využita v budoucích hrách.  Tensor jádra by pak mohla zajistit vylepšený anti-aliasing.

Nvidia představila nové profesionální grafiky Quadro RTX Nvidia představila nové profesionální grafiky Quadro RTX

Ale vraťme se k samotným modelům Quadro. První a nejvyšší model Quadro RTX 8000 má nabídnout 48GB pamětí GDDR6 z výroby firmy Samsung. S využitím NVLink se tak mohou paměti dostat na kapacitu až 96 GB s propustností až 100 GB/s. Počet CUDA jader by měl v maximu dosahovat na 4608, tensor jádra na 576 a Ray Tracing až na hodnotu 10 GigaRays/s. Nižší model RTX 6000 nabídne stejné parametry jako ten vyšší jen s poloviční kapacitou pamětí. Nejnižší RTX 5000 pak bude mít 16 GB pamětí, 3072 CUDA, 384 Tensor a Ray Tracing 6 GigaRays/s.

Cenovky jednotlivých variant jsou stanoveny na 2300, 6300 a 10000 dolarů. K dostání by měly být ve 4. čtvrtletí roku.

Zdroj: 1, 2Tagy: Nvidia  Quadro  RTX  RT jádra  grafická karta  GPU  Turing  GeForce  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
14.8.2018 18:03:07   37.187.94.xxx 45
Ráno jsem na to koukal. U dema Porsche v UE jsem si říkal, že dynamická světla byla počítána s nižším frameratem. Ale u té architekturní předváděčky to šlapalo moc hezky. Zatím jsme ovšem viděli jen velmi úzkou výseč, jednoduché materiály.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

10 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 4.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.