Evropská komise dala Googlu rekordní pokutu
autor: Mirek Kočí , publikováno 22.7.2018

Evropská komise uložila společnosti Google pokutu ve výši 4,34 miliard eur (skoro 110 miliard Kč) za porušení antimonopolních předpisů. Podle ní americká firma ukládala od roku 2011 výrobcům zařízení s Androidem a provozovatelům mobilních sítí protiprávní omezení, aby upevnila dominantní postavení svých produktů zaměřených na všeobecné vyhledávání na internetu.

„Google ukládal výrobcům mobilních Android zařízení a provozovatelům sítí protiprávní omezující opatření, aby si pojistil, že k vyhledávání na přístrojích s tímto systémem bude použit jeho vyhledávač. Podnik tak využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledavače. Tyto praktiky omezily šanci konkurentů soutěžit v této oblasti na základě předností jejich produktů a přicházet s inovacemi,“ uvedla k případu Margrethe Vestagerová, komisařka odpovědná za politiku hospodářské soutěže.

Podle EK musí Google své protiprávní jednání do 90 dnů ukončit, nebo bude muset platit penále ve výši až 5 % průměrného denního celosvětového obratu, který vykazuje jeho mateřská společnost Alphabet. Americký gigant již ovšem uvedl, že se proti pokutě odvolá, protože systém Android podle něj zákazníkům výběr rozšiřuje.

Google v EU čelí i obvinění z toho, že má dohodu s výrobci smartphonů, která jí zajišťuje výhodu jejích vlastních aplikací pro operační systém Android oproti aplikacím dalších stran.

Evropská komise dala Googlu rekordní pokutuTagy: Google  EU  EK  pokuta  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

5 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.