Němci mají nový nejvýkonnější superpočítač
autor: Mirek Kočí , publikováno 15.7.2018

V počítačovém centru v Jülichu (JSC) byl uevden do provozu superpočítač JUWELS dodávaný společností Atos, který je postaven na technologii BullSequana X1000 využívající tzv. chlazení teplou vodou. Nový stroj dosahuje teoretického špičkového výkonu (Rpeak) 12 petaflopů (12 milionů miliard operací za sekundu), což z něj činí nejrychlejší superpočítač v Německu. Na jeho instalaci se podílel i tým českých specialistů.

Pod názvem JUWELS (zkratka pro Jülich Wizard for European Leadership Science) se nový PC zařadil mezi 25 nejrychlejších superpočítačů na světě podle žebříčku Top500 publikovaného na každoroční konferenci ISC High Performance Annual Conference.

Podle svých tvůrců má JUWELS představovat milník na cestě k nové generaci flexibilních modulárních superpočítačů, zaměřujících se na širší spektrum úloh – od big data aplikací až po výpočetně náročné simulace. „Počítač, jako je JUWELS, není běžně prodávaným řešením,“ uvedl profesor Thomas Lippert, ředitel superpočítačového centra v Jülichu, a dodal „jako jedno z největších německých výzkumných center jsme však v pozici, v níž můžeme s našimi partnery z Atosu spolupracovat na vývoji nové generace superpočítačů. Modulární superpočítače jsou pro nás klíčem k dostupné, energeticky efektivní moderní technologii, která umožní realizaci exascalových systémů.“

Němci mají nový nejvýkonnější superpočítač

Zájem o tento nový superpočítač je již nyní mezi evropskými výzkumníky enormní. Výpočetní čas má přiděleno již 87 projektů a počítač je nyní zcela rezervován na několik následujících měsíců.

JUWELS  se bude používat pro simulace z mnoha oblastí a projektů, z nichž lze jmenovat především Human Brain Project, jehož cílem je zlepšit pochopení procesů v lidském mozku prostřednictvím simulace. Dále budou stroj vědci využívat k vývoji klimatických modelů příští generace s vysokým rozlišením.Tagy: BullSequana X1000  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
16.7.2018 01:37:43   78.99.100.xxx 10
Ale aj keď bude určený na Human Brain Project, stále nedokáže interpretovať ženské myslenie

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

9 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.