temer-polovina-cechu-svuj-router-neaktualizuje
Novinka Téměř polovina Čechů svůj router neaktualizuje

Téměř polovina Čechů svůj router neaktualizuje

Mirek Kočí

Mirek Kočí

11. 7. 2018 14:00 11

Češi si nehlídají bezpečnost svých routerů a jsou tak ohroženi kyberútoky, které cílí na chytrá domácí zařízení. Ukázal to červnový průzkum společnosti Avast. Konkrétně 10,5 % Čechů a Češek v průzkumu přiznalo, že se do rozhraní svého routeru kvůli možným aktualizacím připojují maximálně jednou za rok či ještě méně často. Zatímco 42 % Čechů ani nevědělo, že router má firmware, tedy předprogramovaný software, který je potřeba pravidelně aktualizovat, aby byl uživatel a všechna jeho připojená online zařízení v bezpečí.

Reklama

Zabezpečení routerů lidé často přehlížejí a nechávají je někde v rohu pokoje zapadat prachem. Pozornost věnují spíše zařízením, která v domácnosti aktivně využívají. Téměř 25 % Čechů a Češek se nikdy nepřipojilo k administračnímu rozhraní routeru, aby změnilo jeho výchozí přihlašovací údaje, vyplývá z průzkumu. Téměř 14 % lidí, kteří se do webového rozhraní přihlásili, používá i nadále stejné přihlašovací údaje, naopak 61 % uživatelů si údaje změnilo. Bohužel ale téměř 70 % Čechů, kteří se do rozhraní routeru přihlásili, nikdy neaktualizovali firmware svého routeru a zůstávají nechránění před aktuálními kyberhrozbami.

Téměř polovina Čechů svůj router neaktualizuje
i Zdroj: PCTuning.cz

„V květnu 2018 se přitom ukázalo, že zhruba 700 000 routerů po celém světě bylo snadno napadnutelných malwarem, který umí prolomit ochranný SSL protokol,“ vysvětluje Martin Hron, bezpečnostní analytik Avastu. Tento modulární malware, známý jako VPNFilter, obsahuje útoky typu „man-in-the-middle“ (MITM), které jsou navrženy tak, aby posílaly falešné informace do síťového provozu. Ten má schopnost skenovat příchozí a odchozí webovou komunikaci v síti uživatele a shromažďovat hesla a další citlivé informace. Dosud byly zasaženy routery v 54 zemích, včetně modelů Linksys, NETGEAR, D-Link, Huawei a Asus.

Nedávno se navíc zjistilo, že botnet Satori, který infikuje zařízení Internetu věcí využívaná k provádění DDoS útoků a k těžbě kryptoměn, se šíří tak, že využívá zranitelnost v routerech D-Link DSL.

Průzkum provedl Avast v červnu 2018 na vzorku 1 559 respondentů v Česku.

Zdroj: Avast

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama