Facebook přiznal, že sdílel uživatelská data s desítkami společností
autor: Martina Lipertová , publikováno 2.7.2018

Společnost Facebook přiznala, že desítkám technologických společností poskytla zvláštní přístup k uživatelským údajům i po roce 2015, kdy veřejně prohlásila, že tento přístup omezuje. Potvrzuje to dokument, který byl předložen americkému Kongresu v pátek v pozdní odpoledne.

Dokument má celkem 747 stran a Mark Zuckerberg v něm odpovídá na stovky otázek. Z dokumentu vyplývá, že Facebook udělil speciální „jednorázový“ přístup celkem 61 technologickým společnostem včetně AOL, United Parcel Service nebo Pinge a to z toho důvodu, aby tyto společnosti mohly vytvořit svou vlastní verzi Facebooku pro své zařízení.

Facebook přiznal, že sdílel uživatelská data s desítkami společností

Aniž by o tom uživatelé Facebooku tušili, zmiňované společnosti měly po inkriminovanou dobu přístup k údajům, jako jsou jména přátel, pohlaví či datum narození. Společnost Facebook v dokumentu dále připouští, že k některým citlivým údajům o přátelích uživatelů se „teoreticky“ mohlo dostat dalších 5 společností. Z dokumentu vyplývá také to, že Facebook k dnešnímu dni ukončila partnerství s celkem 38 společnostmi. S dalšími 7 společnostmi by se měla rozejít do konce tohoto měsíce.

Zuckerberg byl před Senát a sněmovnu povolán v dubnu tohoto roku poté, co se na internetu objevila zpráva, že k citlivým datům Facebooku se neoprávněně dostala také společnost Cambrige Analytica, která ji pak použila pro vývoj softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa.  Facebook byla dále obviněna z toho, že nedělá dostatek pro to, aby zabránila ve zneužívání sítě a dezinformaci lidí ruskými trolly, kteří kampaň Donalda Trumpa taktéž podpořili. Facebook již dříve slíbila, že udělá vše proto, aby se zneužití dat znovu nezopakovalo. 

Zdroj: Cnet


Tagy: facebook  skandál  mark zuckerberg  senát  soud  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

8 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 1.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.