Chytré světlo na přilbu samo přivolá pomoc při nehodě
autor: Mirek Kočí , publikováno 31.5.2018

Být dobře viděn v silničním provozu i za snížené viditelnosti – to je nejdůležitější prvek pasivní bezpečnosti všech motorkářů. Nové světlo Cosmo moto, které je určeno pro montáž na přilbu, však nabízí i další vlastnosti, z nichž vyčnívá možnost automatického přivolání pomoci v případě nehody s udáním přesných souřadnic incidentu.

Nové moto světlo Cosmo moto je určeno pro montáž na přilbu, což zajišťuje jeho umístění v úrovni očí řidičů. Energií ho až na 8 hodin provozu zásobuje vestavěná dobíjecí baterie, a kromě permanentního nočního či denního svícení zajišťuje automatickou funkci brzdového světla, které řídí vestavěný tříosý akcelerometr. Ten společně s gyroskopem dokáže detekovat také nehodu a v případě, kdy po ní nezaznamená pohyb přilby po dobu 60 sekund, pošle ve spolupráci s příslušnou aplikací ve smartponu SOS zprávu s uvedením přesné GPS lokace na všechny předem určené kontakty. Světlo je k dostání ve třech barvách – lesklé černé, matné černé a lesklé bílé.

Moto světlo Cosmo moto obsahuje dvě části. První tvoří magnetická základna určená k pevné montáži na přilbu a druhou je samotné vodě odolné světlo vyrobené z pevného polykarbonátu. Oba komponenty se prodávají i samostatně, takže jedno světlo lze používat ve spojení s více přilbami. Pevné uchycení k přilbě zajišťuje silný magnet a výbornou viditelnost zprostředkovávají LED. Světlo nabízí tři možnosti svícení – denní režim, kdy zajišťuje pouze funkci brzdového světla, režim trvalého svícení současně s intenzivním efektem během brzdění a výstražné světlo, které lze použít pro upozornění účastníků silničního provozu na nebezpečí.

Chytré světlo na přilbu samo přivolá pomoc při nehodě Chytré světlo na přilbu samo přivolá pomoc při nehodě

Pro snadné zapnutí světla stačí poklepat dvakrát na světlo. Komunikaci s příslušnou aplikací, s jejíž pomocí lze nastavovat režimy a která zároveň zajistí rozeslání SOS zprávy v případě nehody pomocí SMS, e-mailu či WhatsUp, zprostředkovává vestavěné rozhraní Bluetooth 4.0. Dobití baterie do plné kapacity pomocí běžného micro USB konektoru trvá 2,5 hodiny.

Moto světlo Cosmo moto je dostupné za zaváděcí cenu 2 990 Kč (3 190 v matném černém provedení). Magnetická základna, která je určena pro pevnou montáž na přilbu, stojí 590 Kč.

Chytré světlo na přilbu samo přivolá pomoc při nehodě Chytré světlo na přilbu samo přivolá pomoc při nehoděTagy: Cosmo moto  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
1.6.2018 08:12:29   78.108.102.xxx 40
To je ale blbost a to z mnoha důvodů.

- vydrží jen 8 hodin, což je pro delší cesty, kde by opravdu hrozilo že mě po nehodě nikdo nenajde nepoužitelné
- je závislé na telefonu. To je snad ještě horší. Aby to fungovalo, musím mít nabitý a spárovaný telefon a telefon musí havárii přežít. Takže budˇ budu mít telefon u sebe, aby to i po bouračce bylo blízko u sebe, ale zvyšuju tím riziko poškození telefonu) nebo dám telefon do kufru, ten sice přežije bouračku, ale taky můžu skončit pěkný kus od motorky a spojení bude v trapu.
- cena je nafouklá stejně jako u všech moto doplňků.
- brzdné světlo na helmě fakt není potřeba, zadek motorky svítí víc než dobře, kdyby radši šetřili energii pro tu záchrannou funkci

- obecně, stačila by aplikace v mobilu hlídající přetížení a ne celé tohle šílené zařízení. Maximálně nějaký gyroskoop do bundy. Zajímalo by mě, jak zrovna u motorek rozlišují přetížení od nárazu od přetížení z normálního brždění. U spousty nehod navíc nedochází zrovna k brutální deakceleraci a motorkář se ještě pěkný kus kloužemt akže to vypadá, jak kdyby normálně zastavil. No, asi to pořádně otestovali, ale moc jim nevěřím, protože buĎ to musí mít hodně false-positive, nebo hrozí že to reálnou nehodu nezaznamená.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

3 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.