Sharp v Evropě představil 8K televizi. Potřebuje 4 HDMI
autor: Ondřej Košťál , publikováno 20.4.2018

Sharp na právě probíhající IFA Global Press Conference oznámil cenu a dostupnost své 70palcové 8K televize v Evropě. Můžete místo ní mít třeba novou Škodu Rapid.

Není žádným tajemstvím, že mnoho technologických novinek se objeví nejprve ve východním světě, jako je třeba Čína, Tchaj-wan nebo Japonsko. Ne jinak tomu je i s pomalým rozšiřováním nové televize (nebo spíše TV monitoru, se žádné oficiální materiály nezmiňují o jakémkoliv anténním nebo satelitním vstupu). Poprvé byla uvedená v Číně již v říjnu minulého roku a nyní se dostává i do Evropy. Mimochodem v Japonsku, kde byla představena v prosinci 2017, již televizní stanice NHK připravuje testovací vysílání v 8K rozlišení a vysílání začne v prosinci letošního roku.

Sharp v Evropě představil 8K televizi. Potřebuje 4 HDMI Sharp v Evropě představil 8K televizi. Potřebuje 4 HDMI

Zajímavé jsou údaje z průzkumů agentury GfK které říkají, že za rok 2017 tvořily polovinu prodejů v EU TV s úhlopříčkou od 30 do 44 palců, avšak zároveň, že oproti předchozímu roku se jejich prodej snížil o 32 %. Naopak úhlopříčky od 55" se prodávají stále více. Avšak jejich prodeje tvořily jen přibližně 18 % prodejů. Avšak tyto velké televize tvořili přibližně 40 % příjmů.

Sharp v Evropě představil 8K televizi. Potřebuje 4 HDMI Sharp v Evropě představil 8K televizi. Potřebuje 4 HDMI

TV monitor Sharp LV-70X500E má úhlopříčku 70palců. Jeho rozlišení, označované jako 8K, je přesně 7680 × 4320 pixelů. Tento panel pokrývá 86 % barevné prostoru BT.2020, podporuje HDR s maximálním špičkovým jasem 1000 nitů a regulací podsvícení v 216 sektorech. Samozřejmostí jsou reproduktory, které jsou zde v soustavě 2.1. Zvuk jsme neměli možnost vyzkoušet, jelikož na TV běžely jen fotografie. Ty zvládá TV přes USB zobrazit v plném 8K rozlišení, video z USB umí však jen v rozlišení 4K a dopočítané na 8K. Obraz je nicméně opravu úžasný. 

Sharp v Evropě představil 8K televizi. Potřebuje 4 HDMI
Sharp v Evropě představil 8K televizi. Potřebuje 4 HDMI Sharp v Evropě představil 8K televizi. Potřebuje 4 HDMI

Pokud byste si však na této TV chtěli promítnou něco z počítače, připravte si 4 kabely a k tomu 4 HDMI výstupy. TV má totiž pouze HDMI 2.0 a pro dosažení 8K rozlišení z počítače je potřeba 4 výstupů. Pouze HDMI 2.0 místo lepšího HDMI 2.1 je vedle cenovky největší slabinou. Televizní monitor LV-70X500E, který se dostane v Evropě na trh nyní koncem dubna, má doporučenou cenu 11 199 Euro, což je nějakých 285 tisíc korun. Za takovou cenu můžete mít například nové auto.

Zdroj: vlastní, IFA GPC 2018, ŘímTagy: Sharp  IFA  GPC  LV-70X500E  HDR  BT.2020  IFA GPC  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.