Asus představil základní desku Prime J4005I-C s integrovaným CPU Gemini Lake
autor: Ondřej Štěpánek , publikováno 7.3.2018

Uživatelé skládající základní multimeidální počítač, jednoduchou kancelářskou sestavu, nebo třeba kasu, dozajista mnohdy sáhnou po základní desce, která už má v základu integrovaný procesor. Obdobné řešení nyní nabízí značka Asus na platformě Gemini Lake.

Konkrétně se jedná o základní desku formátu mini-ITX s modelovým označením Prime J4005I-C. Jak už název napovídá, deska je osazená SoC Celeron J4005 z řady Gemini Lake, které je chlazeno zcela pasivně hliníkovým chladičem. Zaměřuje se tedy hlavně na pracovní počítače s nízkou spotřebou. Je tedy ideálním kandidátem do pokladních terminálů, či samooblužných kiosků, o čemž svědčí i její konektorová výbava. 

Asus představil základní desku Prime J4005I-C s integrovaným CPU Gemini Lake

O napájení se zde stará kombinace 24pinového a 4pinového ATX konektoru. Deska postrádá jakékoliv sloty PCIe pro rozšiřující karty. Vystačit si tedy musíme s konektivitou samotné desky vyjma dvou rozhraní M.2. Jeden z nich (M-key) je napojen na sběrnici PCIe 2.0 x2, zatímco druhý typu E-key využívající stejnou sběrnici ale je určen pro WLAN/Bluetooth kartu. Na desce nechybí dva porty SATA III (6 Gb/s) pro připojení disků a dvojice slotů DIMM pro paměti DDR4-2400 s maximální kapacitou 8 GB.

Asus představil základní desku Prime J4005I-C s integrovaným CPU Gemini Lake

Fyzická konektivita dále zahrnuje dva porty USB 3.0 (2 zadní panel, 2 header desky), dva porty USB 2.0 na zadním panelu, COM porty (1 na zadním panelu, 1 header) a header pro LPT. Mezi grafickými výstupy nechybí D-Sub a HDMI, ale dočkáme se dokonce i LVDS rozhraní pro připojení displeje, který oceníme hlavně při stavbě terminálu či AiO zařízení. Zadní panel má také jeden gigabitový ethernetový port a konektory 6kanálového audia.

Asus představil základní desku Prime J4005I-C s integrovaným CPU Gemini Lake

Cenu desky zatím bohužel neznáme. Očekávat se ale dá cenovka do 2 000 Kč. 

Zdroj: techPowerUpTagy: Asus  Prime J4005I-C  Celeron  J4005  základní deska  motherboard  Gemini Lake  SoC  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

5 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 1.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.