"Armádní" notebook s dvěma Opterony
autor: Luk , publikováno 13.8.2005
NextCom, společnost vyrábějící přenosné počítače, se chystá uvést nový model s dvěma dvoujádrovými procesory AMD Opteron. Nejedná se však tak úplně o notebook - tento mobilní server, dá-li se to tak nazvat, připomíná spíše kufříkové počítače z minulosti. A proč armádní? Stačí jeden pohled a pochopíte; mimochodem, varianty s jedním single-core Opteronem používá i americká armáda.

Podivný stroj, určený pro práci jako přenosný server nebo workstation se jmenuje Flextreme. Je opravdu nápadně rozměrný a těžký, podle redaktora serveru The Inquirer je klávesnice tužšího rázu. Když už jsme u klávesnice, je možno jí "odepnout" od hlavního přístroje. Z tohoto důvodu není připojena vnitřně, ale "pružinovým" kabelem.

Specifikace nejsou dané přesně, lze si obstarat různě vybavené modely. Operační paměť může dosahovat až 16GB, dále má dva vyměnitelné SATA disky o velikosti až 200GB a je možno přidat ještě třetí "statický" pevný disk do velikosti 300GB. Podporovány jsou serverové a workstation operační systémy Windows na bázi NT od verze 2000, RedHat Linux, SUSE, Solaris a Fedora - zkrátka je z čeho vybírat. Třešničkou na dortu je potom možnost duálního operačního systému - tedy že Flextreme pracuje jako server a zároveň jako pracovní stanice.

\______________\
Vlevo rozměry počítače, vpravo kufr pro transport (co by tomu asi říkal letištní rentgen? :)

Nápad je to bezesporu zajímavý, ale mobilita není nijak valná vzhledem k váze, rozměrům a spotřebě takového počítače - přídavná baterie, kterou výrobce nabízí, prý vydrží stroj pohánět 15-30 minut podle konfigurace. Kolik něco takového stojí, stránka výrobce neuvádí... domyslete si proč asi.

Zdroj: The Inquirer, NextCom

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
13.8.2005 21:38:28   213.151.249.xxx 1312
toto by som xcel mať doma namiesto mojho Sepmrona....

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

29 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 14.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.