Východní Slovensko se dočká nových leteckých snímků
autor: Mirek Kočí , publikováno 19.7.2017

Mapy.cz aktualizují po dvou letech třetinu leteckých snímků Slovenska. Letadla během loňského roku fotila především Prešovský a Košický kraj. Téměř dvanáct tisíc „snímků“ pokrývá oblast 16 300 km čtverečních.

„Focení leteckých snímků je bytostně závislé na počasí a viditelnosti, proto je nutné jej dobře plánovat. V průběhu roku je pro pořizování snímků vhodné jen vegetační období, kdy mají stromy listy a zároveň je slunce dostatečně vysoko, aby objekty nebyly schovány ve stínu. Proto se soustředíme vždy na jednu oblast, kterou dokážeme pokrýt v dostatečné kvalitě,“ vysvětluje Petr Hofman, GIS specialista služby Mapy.cz.

Nejzřetelnější proměnou prochází ortofoto zejména ve městech, kde lze sledovat průběh výstavby budov a infrastruktury. „Důležitá je pro nás i podrobnost nových snímků. Dnes pracujeme s rozlišeném 30 centimetrů na jeden pixel, které umožňuje snadnou orientaci ve městě i v otevřené krajině,“ upřesňuje Petr Hofman.

Surová data z 11 898 obrázkových plátů o rozměrech 10 000 x 10 000 px pokrývajících východní třetinu Slovenska zabírala 1,7 TB. Pro společnost Seznam.cz je pořídila společnost Eurosense. Po zpracování zabírají snímky 286 GB. Zájemci si mohou snadno ověřit rok pořízení snímku přímo v letecké mapě v levém dolním rohu.

Východní Slovensko se dočká nových leteckých snímků

ZdrojTagy: Mapy.cz  mapa  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.