Synology do svého systému zahrne Office, kalendář a chat
autor: Ondřej Košťál , publikováno 26.10.2016

Synology, výrobce síťových úložišť, si na příští rok připravil mnoho novinek z oblasti systému a aplikací. Většina z nich udělá z NAS od Synology ještě lepší firemní nástroj.

Synology letos uvedlo novou verzi svého operačního systému pro síťové disky Diskstation ve verzi DSM 6.0, což je dle mého v současnosti nejpříjemnější uživatelské rozhraní, které v NAS můžete najít. Nedávno konaná akce Synology 2017 přinesla v Beta programu některé nové aplikaci či funkce.

Již součástí DSM 6.0 byla aplikace pro psaní formátovaných textů a druhou pro práci v tabulkách. Nyní se obě tyto aplikace sloučí do jedné pojmenované Office. Obě aplikace budou mít podobné rozhraní a ovládání. Dostanou také některé novinky, které souvisí s nově vydanými aplikacemi. 

Synology do svého systému zahrne Office, kalendář a chat  Synology do svého systému zahrne Office, kalendář a chat

Vedle práce více uživatelů na jednom dokumentu v reálném čase, revizí, komentářů a verzí, je zde integrovaný i chat, což je jedna z nových aplikací pro Synology. Díky mobilní aplikaci můžete být na chatu neustále a svá data přitom máte uložena na svém Synology NAS. Soukromé konverzace také můžete zašifrovat vlastní frází.

Synology do svého systému zahrne Office, kalendář a chat 

Novým nástrojem produktivity je v systému DSM kalendář. V něm si můžete vytvářet další vlastní kalendáře, kterým nastavíte barvu, můžete je exportovat, sdílet, ať už veřejně či v rámci uživatelů DSM, nebo importovat data z jiných kalendářů. Události lze rychle vytvářet například z aplikace MailPlus nebo chatu.

Synology do svého systému zahrne Office, kalendář a chat 

Před pár dny byla uvedena také beta verze systému DSM 6.1, kterou lze stáhnout pro příslušný model na stránce Synology. Jen pozor, je to testovací verze a nelze se vrátit zpět na předchozí. Co je zde nového? Zařízení, která podporují a využívají souborový systém Btrfs a RAID mohou automaticky kontrolovat a opravovat poškozené soubory. Některé aktualizace, vyžadující restart, se mohou z části nainstalovat, avšak vyčkat s restartem až na další údržbu, což se hodí především ve firemním prostředí. Zajímavou novinkou jistě bude Active Directory Server, který se objeví v budoucnu.

Synology do svého systému zahrne Office, kalendář a chat 

Pro betaverzi DSM 6.1 je i pár aplikací, které u starších verzí nenajdete. Vyjmenuju především dvě, z mého pohledu nejzajímavější. USB Copy a Synology Universal Search. USB Copy je takový zálohovací/kopírovací program pro externí zařízení, třeba flashdisky nebo externí disky. Po prvním připojení si můžete nastavit automatická pravidla, buď zkopírování fotografií do Synology, zkopírovat data do a nebo ze Synology. V případě kopírování dat máte na výběr režim více verzí, zrcadlení a nebo přírůstkový režim.

Synology do svého systému zahrne Office, kalendář a chat 

Nakonec je zde vyhledávač, který Synology označuje za úchvatně rychlý. Umí vyhledávat nejen v názvech souborů, ale například i v textu wordových souborů, samozřejmostí je rozšířený filtr a vyhledávací miniaplikaci na plochu DSM.

Synology do svého systému zahrne Office, kalendář a chat 

Pro vyšší modely jsou zde ještě nové aplikace Virtual DSM Manager, tedy správce virtuálních DSM, ve kterých můžete bez problémů testovat například různé aktualizace. Nakonec je to Snapshot Replication, tedy replikace dat na lokálním systému pomocí snapshotů.

Synology do svého systému zahrne Office, kalendář a chat 

Zdroj: vlastní, SynologyTagy: Synology  DSM  Docker  Chat  Office  Calendar  Btrfs  NAS  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

21 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 9.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.