Seagate předvedl SSD s kapacitou 60 TB
autor: Mirek Kočí , publikováno 12.8.2016

Nový disk je určen primárně pro serverové a flashové sestavy, kterým by měl pomoci utlumit stále vyšší nároky na úložný prostor. Do prodeje se dostane příští rok a tak není velkým překvapením, že jeho cenu zatím neznáme. Asi ale nebudeme daleko od pravdy, když už teď napíšeme, že se zřejmě bude pohybovat v řádech statisíců korun.

Prototyp SSD s kapacitou 60 TB společnost Seagate prezentovala na konferenci Flash Memory Summit. Aby bylo možné dosáhnout obří kapacity, výrobce využil 1 280 NAND čipů typu 3D TLC od společnosti Micron a vlastní řadič LSI TT50761. Klíčem k extrémní kapacitě jsou ale především speciální ONFI můstky, které se starají o přepínání mezi jednotlivými čipy pro jeden kanál řadiče a výsledkem je tedy možnost adresovat maximální počet paměťových čipů na jeden řadič.

Rekordní úložiště je uloženo v krabičce 3,5“ formátu a lze ho proto zasunout do běžného serverového slotu s SAS rozhraním (Serial Attached SCSI). V případě sekvenčního čtení máme u nového SSD počítat s hodnotami okolo 1 500 MB/s, u zápisu pak s 1 000 MB/s. Při čtení 4kB bloků dat z náhodných pozic je výkon solid-state disku 150 000 IOPS.

Spotřeba disku ve špičce přitom dosahuje až 15 W, dodal výrobce a zároveň avizoval, že by do budoucna u SSD z vlastní produkce chtěl navýšit kapacitu až na 100 TB.

Seagate předvedl SSD s kapacitou 60 TB

Zdroj: neowinTagy: SSD  Seagate  3D TLC  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

13 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 5.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.