Asus představil modulární skříň Avalon a vypalovačku pro Androidí zařízení ZenDrive [Computex 2016]
autor: Ondřej Štěpánek , publikováno 2.6.2016

Na veletrhu Computex se Asus pochlubil celou řadou novinek a možná i zajímavějších než právě ZenDrive, nebo projekt Avalon. Nicméně oba produkty si zaslouží naší pozornost zejména z důvodu jejich výjimečnosti.

Optické mechaniky ať už externí nebo interní jsou již v současnosti umírajícím artiklem, proto Asus trochu překvapil, když odhalil nový produkt tohoto typu. Asus ZenDrive je stylová externí DVD vypalovačka, která využívá pro připojení rozhraní USB 2.0. Maximální rychlost vypalování je limitovaná na 8×. To by však ještě nebylo nijak výjimečné. Hlavní výhodou vypalovačky je totiž široká škála podporovaných operačních systémů. Mezi nimi se krom běžných desktopových systémů Windows 7, 8 a 10, OS X 10.6 a novější objeví dokonce i Android 5.0 a vyšší. Mechaniku tak mohou pohodlně použít i vlastníci chytrých telefonů či tabletů s novějším Androidem. 

 Asus představil modulární skříň Avalon a vypalovačku pro Androidí zařízení ZenDrive [Computex 2016]

Druhá výstřednost od Asusu je Project Avalon. Jedná se o návrh modulárního počítače, který do značné míry připomíná projekt Ara od Googlu. Jedná se však o desktopový počítač, který by mělo být možné snadno skládat a upgradovat pomocí řady modulů. Avalon je v současnosti ve fázi výroby prvních prototypů. Jeho výhodou by mělo být snadné složení bez nutnosti propojování kabely. Půjde tedy o PC pro technicky méně zdatné jedince. Asus prohlašuje, že počítač bude nejen možné snáze sestavit, ale měly by být i levnější. 

 Asus představil modulární skříň Avalon a vypalovačku pro Androidí zařízení ZenDrive [Computex 2016] Asus představil modulární skříň Avalon a vypalovačku pro Androidí zařízení ZenDrive [Computex 2016]

To je samozřejmě sporné a realita bude spíše jiná. Levnější a snazší by mohlo být třeba pouze pořízení základní části a dražší pak upgrade, nebo naopak. Avalon se skládá ze základní části, v níž je umístěná základní deska se zadními výstupy, zdrojem a šuplíky pro úložná zařízení. Na boky základního modulu se pak připojí další části s komponentami. Kupříkladu levý modul slouží k instalaci grafické karty, což je patrné ze snímků. Bočnice krajních modulů poslouží evidentně také pro chlazení, jelikož jsou tvořeny hliníkovým žebrováním. Pro grafiku a procesor by ve finále jistě mohlo sloužit spíše vzduchové nebo vodní chlazení. 

 Asus představil modulární skříň Avalon a vypalovačku pro Androidí zařízení ZenDrive [Computex 2016] Asus představil modulární skříň Avalon a vypalovačku pro Androidí zařízení ZenDrive [Computex 2016]

Za výrobou skříně pro Project Avalon stojí společnost In Win, která Asus v tomto návrhu podporuje. Avalon je sice zajímavý koncept, který by mnohým běžným uživatelům zjednodušil stavbu nebo upgrade svých počítačů, nicméně jeho přínos a potenciál je sporný. Uživatel by totiž třeba s nástupem nové generace procesorů a základních desek byl nucen kupovat celý centrální díl skládačky. 

Zdroj: 1, 2Tagy: Asus  RoG  Avalon  PC skříň  PC  modulární  počítač  ZenDrive  mechanika  vypalovačka  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
2.6.2016 12:29:17   88.102.112.xxx 20
Dvakrát měř, jednou řež. "Vypalovakča" pro android

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

8 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.