AMD Zen má výkon (IPC) jako Ivy Bridge |
autor: Z. Obermaier , publikováno 23.5.2016 |
Blíží se uvedení prvních AM4 procesorů, a tak nám něco výrobci desek prozradili. Nevypadá to špatně ...
Na Computexu AMD představí poslední 28nm APU na bázi architektury Bulldozer/Excavator. Půjde samozřejmě o známé čipy Bristol Ridge (modely FX-9000). V pravdě nejde o nic zásadního, výkon narostl proti současným čipům jen o pár procent, výkonnější bude zejména grafická část. O nich ale hovořit nechci, podívejme se do vzdálenější budoucnosti. Na AM4 a Zen.
Desky s AM4 tu měly být dávno, podle původních plánů AMD zž někdy na jaře, jak jsem avizoval už někdy v únoru, AMD mělo s paticí a designem problémy, tudíž odklad. Opět se vše potvrdilo, je skoro polovina roku a nic. V červnu se snad konečně dočkáme, i když to vidím spíše na červenec.
AM4 bude po dlouhých letech nová patice, která sloučí High-end FX CPU bez grafiky a APU do jedné platformy. Nese 1331 pinů a téměř jistě dojde ke změně z PGA na LGA, tedy z pinů na procesoru do plošek v patici, jako to má Intel. Celá platforma je současnému Intelu hodně podobná, ono také není co vymyslet. V CPU bude paměťový řadič, severní můstek s PCI-e rozhraním a také všechna logika linku mezi dalšími částmi systému. Někteří uvažují o tom, že v čipu bude i jižní můstek, což je nepravděpodobné. Možnosti jižních můstků se často mění, přidávají se další porty pro disky, PCI-e linky, nová rozhraní a podobně. Což by znamenalo předělat CPU, což je nesmysl. Intel má také stále toto v PCH čipu.
Při příležitosti prototypů AM4 desek, které budou k vidění na Computexu, mi jeden významný výrobce sdělil několik střípků o výkonu Zenu. Ten již putuje laboratořemi výrobců desek, tedy je možné prvotní srovnání. Vše co sdělil, je měření vůči AMD FX-8350 (Vishera) na základním taktu 4 GHz.
- Výkon jednoho jádra (IPC) je prý někde na úrovni Ivy Bridge na taktu 3,5 GHz (Core i5-3570K)
- Výkon osmi takových jader v Multi-thread bude výrazně nad Core i7-4960X (můj odhad)
- To jsme někde na půli cestě mezi Core i7-4960X a 5960X. Pokud budou frekvence finálních kusů vyšší, klidně na úrovni 8-jádra Haswell-E
- Na Broadwell-E stačit nebude, jelikož deset jader je deset jader ... ale při té ceně Broadwellu-E to stejně nikoho trápit nebude
- Podle všeho AMD sice v sigle-thread stále zůstane kousek pozadu (někde kolem Haswell, Skylake bude mít stále kousek navrch) ale v multi-thread se postaví tomu nejvýkonnějšímu od Intelu
- Spotřeba má být solidní, uvedení kolem konce roku 2016 (celá řada 2017)
Zdroj: Internet, tajné
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
A nezapomeňte DDebilové klikat mínusy.
Nedá mi to, musím to opakovat, pěkná šance tady prostě je.
nebyl nahodou ZEN od zacatku avizovan na rok 2017 a pak na konec roku 2016 ?
a bristol ridge pro AM4 nejdrive behem cervna ?
Jestli měli s AM4 nějaké problémy, tak se uvedení platformy a první APU posouvá.
http://www.nejmenovany web.cz/platforma-amd-bristol-ridge-se-rysuje-jaka-apu-nabidne/41528
http://www.nejmenovany web.cz/lisa-su-z-amd-povidala-o-planech-na-zen/41583
http://www.nejmenovany web.cz/desky-amd-s-am4-by-se-mohly-objevit-jiz-v-breznu/41510
To jsou informace, které si pamatuji. Naopak si zase nepamatuji, že by se někde probíral odklad vydání AM4 :-D
Je to Svět HW, ale info bylo např i na nejmenovany web.
druhy odkaz nam sdelil ze ZEN prijde koncem roku a predhazet by meli desky se socket AM4 se spekulativnim zaverem ze by to mohlo byt uz v breznu takze v podstate to same jako prvni link
treti odkaz zase spekulace na zaklade unikle informace od nejmenovaneho vyrobce
navic je logicke ze drive nez se v dnesni dobe neco pusti do prodeje tak se nejdrive naplni sklady takze kdyz nekdo neco zacne vyrabet neznamena to automaticky ze se to zacne v brzke dobe prodavat ...
porad ale cekam na relevatni informaci ne spekulaci redaktoru
Jinak jsem spíš viděl právě zprávy, že AM4 bude stále PGA.
AM4 byl původně čistě LGA, PGA se objevil teď nedávno (µOPGA 1331 patent na switchable LGA + Bristol Ridge shipping)
Jaro = 20. března až 21. června, ještě skoro měsíc času...
A víme, že třeba EU jde po monopolech jako vlk po jehňátku.
(Tim netvrdim, ze neni treba drzet palce procesorum od AMD.)
Jinak jak jsem již tuším někdy psal, budoucnost nebude v x86, ta je v kvantových počítačích a možná právě proto je klid před bouří. x86 byla zastaralá na konci 80tych let
ale hlavne to chce zmenu a presvedcit uzivatele (ti co to cele plati) aby si mysleli ze tak obrovsky vykon potrebuji ==> soucasne hry a multimedia to moc neovlivni mozna nejake simulatory/VR nebo asistecni programy s vyspelou AI by to mohli posunout (ale kdo vi)
Těším se na reálné testy
Ale k veci, uvidime jak to dopadne a uvidim, zda uz me to donuti upgradovat moji prvni generaci I7. Spíš ale nikoliv a počkám si, co bude aktuálně na trhu, až bude mít smysl upgradovat kvuli VR.
Ano, potrebujes pomoc.
Intel ale má dost prostředků a dost lidí, aby měl vše dopředu připravené. Ono proč by si trhal žíly a přinášel na trh nové produkty, kde by skokově rostl výkon, když nemá konkurenci ani v Z170 platformě. A jeho X99 platforma je zcela v pozici monopolu.
Takže Intel v posledních letech neměl jediný důvod hnát výkon někam nahoru. Proč by měl konkurovat sám sobě.
Jestli to myslíš vážně, tak těmto věcem moc nerozumíš. Intel má myslím celkem jasné roadmapy na několik let. +- spolu se ZENem se vydá refresh Skylaku, kde půjde spíš o vyladění procesu, žádný velký skok. Intel se snaží o 10nm proces, ale jde to hůř než čekali, takže tam počítej tak konec 2017 nejdřív (to je cca rok prodejů AMD i Intel na "téměř" stejných 14nm).
A zapomeň na kouzla, Intel ničím zářit nebude, i když by sis to evidentně přál
Buď bude mít Zen stejné IPC jako Ivy Bridge. To znamená, že při pracovní frekvenci 3,5GHz bude mít stejný výkon na jedno jádro jako Ivy Bridge na 3,5GHz. A nebo nebude mít stejné IPC jako Ivy Bridge a bude mít pouze při zatím blíže neurčeném taktu stejný výkon na jádře jako Ivy Bridge na 3,5GHz.
Ta první varianta by byla pro AMD poměrně pozitivní, pokud by dokázala dosáhnout taktů kolem 4GHz. Protože jádra Haswell, Broadwell ani Skylake se v oblasti výkonu nijak zvlášť od Ivy Bridge neposunuly. Výkon rostl v podstatě jen v oblasti AVX instrukcí. Takže pokud by AMD mělo na trhu najednou v podstatě procesor na úrovni Ivy Bridge ale s 8 jádry, kdy Intel bude mít ve stejném segmentu jen 4 jádra, pak by mělo docela slušnou výhodu.
Naopak pokud bude Zen potřebovat vysoké frekvence, aby dosáhl na Ivy Bridge na 3,5GHz, pak to bude horší situace. Pořád by ale takový procesor s 8 jádry měl překonat Core i7 se 4 jádry.
Nicméně Intel se již od Sandy Bridge plácá v podstatě pořád kolem toho samého a výkon se s každou další generací posouvá čím dál tím méně. V podstatě nepoznáte, zda máte Haswell, Broadwell nebo Skylake. Rozdíl ve výkonu je minimální a i proti Sandy Bridge to není zrovna skok kupředu. Výkon stoupal v podstatě jen navyšováním počtu jader. Není proto důvod, proč by AMD na 14nm procesu nemohlo mít konečně procesor s vysokým IPC a výkonem se tak skutečně dotáhnout na mainstream Intelu.
Nicméně jakýkoli úspěch Zenu bude pozitivní pro nás kupující. Nebaví mne situace, kdy obyčejné čtyřjádro s HT od Intelu stojí přes 10 tisíc. Protože v době, kdy Intel má 20 jádrový procesor na X99 platformě je cena nad 10 tisíc za procesor na Z170 platformě zoufalost ... zoufalost ze strany AMD, že není schopné jakkoli konkurovat rychlejšímu procesoru, jako Core i5 Intelu. A to ještě s procesorem na archaickém výrobním procesu a s velmi fousatou platformou.
Jakákoli změna v tomto stavu bude opravdu vítána, protože Intel má v tuto chvíli v oblasti x86 procesorů prakticky jasný monopol. A ceny pro nás díky tomu nejsou příznivé.
Jinak gameři jsou dneska limitováni neefektivitou dx11, které prostě 8 jádro ee, ale dx12 je jiný kafe, tam i ty technicky slabší a zastaralejší 8jádra dneška od AMD chytají druhý dech a za ty prachy, co stojej, nejde o nějakou ostudu.
Co se týče multithreadu a třeba renderingu, tak těch 8 jader od AMD nikdy nebude špatnej kauf, ono obecně doba, kdy aplikace podporovala max. 1-2 jádra je naštěstí pomalu na ústupu, vyjma těch aplikací, kterým 1-2 jádra bohatě stačí i kdyby šlo o předpotopní pekáč.
Zdroj: Internet, nikterak tajný
http://wccftech.com/amd-zen-cpu-performance-double-fx-8350/
Ja nerikam ze tam ma byt vykonna grafika a ma zabirat plochu chipu. Taky se mi nelibi ze vic jak pulka intel cpu je gpu, ktere aktualne nevyuzivam. Proto jsem schvalne pouzil termin zobrazovadlo misto grafika. Pochopte ze by na tohle stacilo neco o celkove velikosti 1% chipu - Proste neco abych pokud potrebuji jen cpu vykon tam nemusel kupovat grafiku kvuli vystupu na monitor - jak jsem psal servery obvykle funguji bez monitoru, ale pro instalaci se to hodi.
Posledni co jsem stavel byl napriklad dual cpu na xeonu cca 2GHz - 8core/16threads (prociky se daji koupit za 3000kc kus), takze za par kc mate stroj schopny zpracovavat 32 vlaken, ale neni tam grafika - desku jsem pouzil od asusu a ten me potesil ze nejakou formu zobrazovadla mel integrovanou na zakladni desce, takze jsem tam mohl pripojit monitor a nainstalovat to. Grafika nemela dost vykonu ani na plynule vykreslovani okna ve windows a byla pomalejsi i v biosu, ale byla tam a to se ceni. Neco takhle stupidniho by mi v tom procesoru stacilo. At to proste neprodrazuje cpu, ale at nemusim pro tyto ucely kupovat grafiku.