Google dostal ve Francii pokutu, kvůli právu být zapomenut
autor: Mirek Kočí , publikováno 27.3.2016

Francouzský úřad na ochranu osobních údajů uložil Googlu pokutu 100 tisíc eur za to, že neodstranil sporné odkazy na údaje týkající se jednotlivců ze všech svých webů. Americký internetový gigant už uvedl, že se proti rozhodnutí hodlá odvolat.

Rozhodnutí souvisí s „právem být zapomenut“, které má podle předloňského verdiktu Soudního dvora Evropské unie každý občan. Vyhledávače jako Google nebo Bing od Microsoftu tudíž musí na žádost lidí odstranit odkazy na obsah, který se objeví v rámci hledání jejich jména.

Google se podvolil, nevyhovující výsledky vyhledávání však odstranil jenom z webů s evropskými doménami jako google.de v Německu či Google.fr ve Francii. Francouzský úřad CNIL loni v květnu Googlu nařídil, aby verdikt vztáhl na všechny svoje weby, včetně domény s globální koncovkou google.com. To by však podle Googlu mohlo omezit volný tok informací.

Regulátor CNIL však tvrdí, že právo na soukromí se nemůže odvíjet od „zeměpisného původu“ těch, kdo výsledky vyhledávání vidí. Google má tudíž odkazy odstranit ze všech svých webů bez ohledu na to, jakou verzi lidé zrovna používají a kde se zrovna nacházejí.

Mluvčí Googlu uvedl, že podnik nesouhlasí s tím, aby si „státní úřad na ochranu osobních údajů nárokoval pravomoc kontrolovat v celosvětovém měřítku informace, ke kterým mají přístup uživatelé internetu po celém světě“. Firma se proti rozhodnutí hodlá odvolat.

Google dostal ve Francii pokutu, kvůli právu být zapomenut

Zdroj: ČTK Tagy: Google  pokuta  Francie  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
31.3.2016 14:15:14   195.168.36.xxx 00
Ale ked im to prikazu v USA, tak tam nemaju najmensi problem nieco zablokovat vsetkym.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

13 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 6.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.